Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Torbay [zmień miasto]

Torbay -> Witamy Księdza Krzysztofa!

Witamy Księdza Krzysztofa!

2009-12-18 09:14:36

PO kilku latach sprawowania urzędu przez księdza Edwarda Stachurskiego, Polska Misja Katolicka postanowiła wysłać do Devon nowego księdza, który otoczy opieką duszpasterską polską społeczność w naszym regionie.

Reklama ogólnosieciowa

Ksiądz Krzysztof Zalewski przybył do nas z Reading,  gdzie pracował przez poprzednie trzy lata jako asystent księdza proboszcza Jerzego Januszkiewicza, dziekana dekanatu Południowo – Zachodniego. „Pracowało mi się tam bardzo dobrze. Praca, jak mi się przynajmniej wydaje, przynosiła oczekiwane efekty. Nie zabiegałem o przeniesienie do Ilford Park (na zdjęciu) ani do żadnej innej parafii. Jednakże w Kościele jest tak, że ksiądz już przy święceniach zgadza się być do dyspozycji księdza biskupa (w tym wypadku księdza Rektora Polskiej Misji Katolickiej), co do miejsca pracy duszpasterskiej.
„Kiedy ksiądz Rektor skierował mnie do pracy w Devon, przyjąłem tę decyzję jako kolejne zadanie duszpasterskie, jakie stawia przede mną Pan Bóg.

Zapytany jakie nadzieje wiąże z nowym miejscem urzędu, Ksiądz Krzysztof mówi: „Moje nadzieje są bardzo proste – służyć duszpastersko jak najlepiej mieszkającym tu rodakom. Zadanie nie jest proste, bo wiara wymaga od nas przestrzegania zasad a dziś wielu z nas chciałoby żyć tylko według własnych zasad - taką postawę nie liczenia się z zasadami Bożymi trudno nazwać wiarą i życiem religijnym. Mówię o tym, abyśmy przypomnieli sobie, że parafia to nie punkt usługowy, gdzie przychodzi się po chrzest, ślub czy pogrzeb jak do sklepu. To centrum życia religijnego, to działania na rzecz uświecania się, zbliżania się do świętości, do życia jak najbardziej zbliżonego do ideału ewangelicznego. Chciałbym, aby parafia tak właśnie była postrzegana.“

Pomimo zaledwie kilku tygodni pracy Księdza Krzysztofa w naszej okolicy, od razu rzucił się on w wir zajęć i jego grafik od razu stał się wypełniony po brzegi:
„Nadal będę odprawiał msze święte po polsku. Nie zmieniam tu istniejącego porządku. Kontynuuję odprawianie Mszy w Torquay w pierwsze niedziele miesiąca o godzinie 16.00, w Exeter o 16.00 w drugie niedziele miesiąca, w sobotę poprzedzającą wyjazd do Exeter odprawiam Mszę św. o 19.00 w Weymouth  a także wznowiłem Msze święte w Tiverton w soboty przed trzecią niedzielą miesiąca o godzinie 14.30 (w grudniu wyjątkowo wcześniej, bo 12. grudnia ). Przed każdą Mszą świętą jest możliwość spowiedzi do czego bardzo serdecznie zachęcam. Trzeba jednak przyjść odpowiednio wcześniej, bo Msze zaczynają się punktualnie, jak tylko to możliwe“.

 Ksiądz Krzysztof planuje także odprawienie polskiej Pasterki.  „Pasterka w Ilford Park będzie o godzinie 19.00 z uwagi na uwarunkowania mieszkańców. Pasterka w Torquay odbędzie się w kościele pod wezwaniem The Holy Angels w Chelston, o 23.30“.

Wielu Polaków jest zainteresowanych ślubami, chrztami, sakramentami takimi jak komunia czy bierzmowanie w ojczystym jezyku. Dzięki pracy Księdza Krzysztofa, takie sakramenty już wkrótce można będzie przyjmować w Ilford Park.

 „Jedynym sakramentem, którego nie będę mógł udzielać na miejscu jest bierzmowanie. Pozostałych sakramentów zamierzam jak najbardziej udzielać, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, po uprzednim przygotowaniu. To przygotowanie dotyczy także I Komunii Świętej, przygotowania dla dzieci, które chciałyby przyjąć ten sakrament po raz pierwszy w kaplicy w Ilford Park Polish Home, jak i dla dzieci, które chcą przyjąć go w Polsce a potrzebują jedynie przygotowania, rozpoczną się w styczniu“.

Kościół katolicki odgrywa dla polskiej emigracji podwója rolę jako misja duchowa, językowa, podtrzymująca tożsamość narodową, i jako „budynek” – miejsce gdzie Polacy spotykają sie wymieniając informację, dzielą się doświadczeniem, poradą i pomocą. Powszechnie wiadomo, ze kościół to czasami jedyne miejsce 'polskości', wielu ludzi na emigracji potrzebuje duchowego wsparcia, rady, a czasem po prostu osoby, która ich wysłucha.  Ksiądz Krzysztof zamierza nie tylko otoczyć opieką duszpasterską wiernych, ale także, jeśli to możliwe, wspierać ich w kłopotach i udzielać porad.
 „W miarę łatwo można dojechać do siedziby parafii w Ilford Park. Chętnie pomogę w czym tylko będę mógł, również wtedy, kiedy trzeba po prostu wysłuchać, i o ile to możliwe – doradzić w kłopocie. W sposób naturalny potrzebne jest wcześniejsze umówienie się telefoniczne lub drogą elektroniczną – a to ze względu na rozliczne obowiązki, i to na rozległym terenie. Gorzej jest z terenami bardziej oddalonym. Stąd moja parafialna strona internetowa, aby jak tylko to możliwe, przybliżyć parafię do każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka“.

Ksiądz Krzysztof nie wyklucza również możliwości brania udziału w działaniach społecznych wśród Polonii, spotkaniach polonijnych i imprezach kulturalnych: „Na wszelkie działania zmierzające do dobrych celów godziwymi środkami jestem otwarty. Oczywiście w pierwszym rzędzie jestem księdzem w parafii stąd sprawy parafialne muszą mieć pierwszeństwo przed innymi. Często jednak współdziałanie z organizacjami o charakterze polonijnym łączą się z posługą duszpasterską. Przykładem takiej sytuacji może być Tiverton, gdzie zaproszenie do współpracy zaowocowało lekcjami religii w tamtejszej Szkole Sobotniej i wznowieniem odprawiania Mszy świętej w języku polskim.

„Jak wspomniałem wcześniej, pierwszeństwo ma praca czysto duszpasterska, a że zajęć jest dużo, to zdaję sobie sprawę, że nie zawsze będę mógł się włączyć w działalność innych organizacji. W imprezach kulturalnych i temu podobnych, obecności absolutnie nie wykluczam, o ile nie będą kolidowały z moją pracą duszpasterską.

 Praca duszpasterska księdza Krzysztofa wiązać się będzie także z rozszerzeniem działalnosci kaplicy w Ilford Park.  „Bardzo chciałbym, aby kaplica w Ilford Park stała się autentycznym centrum polskiego życia religijnego i parafialnego (na ile to możliwe - nie możemy zapomnieć, że kaplica nie jest naszą własnością). Chciałbym, aby tutaj były udzielane chrzty i zawierane małżeństwa, aby można tu było swobodnie korzystać z sakramentu spowiedzi świętej, aby odbywały się przygotowania do chrztu, I Komunii Świętej, bierzmowania, małżeństwa ... .

Chciałbym, aby tutaj był Polski Kościół z prawdziwego zdarzenia, jaki znamy z Ojczyzny – w najlepszym tego określenia znaczeniu“.
Aby kontaktować się z Księdzem Krzysztofem należy dzwonić do Parafii pod numer telefonu 01626 332043 – jednak, jak sam mówi; „Proszę wziąć pod uwagę, że wiele czasu spędzam poza mieszkaniem, wśród pensjonariuszy tutejszego domu, jestem bowiem dla nich kapelanem“. Można kontaktować się także drogą emailową [email protected].  Pomimo natłoku zajęć, ksiądz Krzysztof stworzył także stronę internetową www.parafiawdevon.ucoz.net gdzie można znaleźć podstawowe informacje o parafii, ogłoszenia parafialne, informacje o sakramentach i warunkach, jakie trzeba spełnić, aby je przyjąć (na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego). Z Księdzem Krzysztofem można również kontaktować się osobiście przy okazji każdej Mszy świętej.

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 3,7)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa