Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Prawo -> Pogrzeb w UK i formalności

Pogrzeb w UK i formalności

2008-11-12 22:08:05

Bułgarskie przysłowie mówi, że w momencie narodzin płaczemy, ale dopiero przed śmiercią okazuje się. dlaczego. Ceny usług pogrzebowych z roku na rok są coraz wyższe, w ciągu ostatniej dekady ceny wzrosły ponad dwukrotnie. Wraz z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii Polaków, niektórzy z brytyjskich przedsiębiorców pogrzebowych dostrzegli lukę na rynku i zaczęli świadczyć usługi przeznaczone specjalnie dla nich. Przedstawiciele londyńskich zakładów mówią, że zapotrzebowanie na ich usługi wyraźnie wzrosło od momentu, kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej Za godny pochówek zapłacą każdą cenę

Reklama ogólnosieciowa

W Londynie działają już dwa zakłady pogrzebowe oferujące Polakom usługi w ich ojczystym języku. Artur Galla z firmy W. S. Bond (część brytyjskiego koncernu Dignity Funerals) zajmuje się organizacją polskich pogrzebów i transportu zwłok do Polski. - Większość z naszych polskich klientów nie mówi po angielsku - mówi pan Artur - w Trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby możliwość rozmowy na temat szczegółów w uroczystości w ojczystym języku jest dla nich niezwykle ważna. Ja sam prowadzę wszystkie polskie pogrzeby w Londynie, pełniąc rolę tłumacza i mistrza ceremonii. Większość Polaków życzy sobie też obecności katolickiego księdza, najlepiej Polaka. Naprzeciw Polakom na emigracji wychodzi też Haren Funerals Services - firma rodzinna, świadcząca usługi pogrzebowe od kilku pokoleń. Czynny przez całą dobę telefon pozwala o każdej porze dnia i nocy skontaktować się z polskim konsultantem zakładu pogrzebowego. Jerzy Kołorz zaznacza, że firma współpracuje z polskim konsulatem - Zwykle raz w tygodniu zgłasza się do nas osoba, która potrzebuje pomocy w języku polskim - mówi pan Jerzy - to jednak nie wszyscy Polacy korzystający z usług naszej firmy. Pozostali nasi klienci po prostu mówią po angielsku. Pan Jerzy radzi, żeby kontaktować się z przedsiębiorcą pogrzebowym jak najszybciej, nawet przed otrzymaniem aktu zgonu. - W takim wypadku możemy od razu zająć się przygotowaniami do pogrzebu lub repatriacji - mówi - zanim rodzina z Polski przyjedzie na Wyspy, wszystko jest gotowe.
Za usługi firmy pogrzebowej trzeba zapłacić. Ile? - Koszt pogrzebu zależy od miejsca pochówku, wyboru pomiędzy kremacją a tradycyjnym pogrzebem oraz od kilku innych czynników - wyjaśnia Artur Galla - najniższa cena pogrzebu w naszej firmie to Ł1390.
Dodatkowo trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu lub kremację. Transport zwłok do Polski za pośrednictwem naszej firmy to koszt minimum Ł1890 drogą lądową lub Ł2300 samolotem. Największy koszt związany z pochówkiem w Londynie to wykupienie miejsca na cmentarzu - ceny wahają się od Ł1200 do Ł7000.
Załatwienie pogrzebu lub kremacji za pośrednictwem Haren Funerals Services kosztuje Ł1275 plus koszty wykupu miejsca na cmentarzu lub kremacji (do tego dochodzą koszty urzędów związane z załatwieniem formalności i koszt lotu - w razie transportu zwłok lub prochów do Polski). Cena za kompleksową usługę obejmującą kremację i transport prochów do Polski wyniesie ok. Ł2000. Podobny jest koszt transportu zwłok do Polski. - Nasza firma ma specjalny oddział, który zajmuje się tylko repatriacją zwłok - mówi Jerzy Kolorz - organizujemy transport na cały świat, nie tylko do Polski, i mamy na tym polu duże doświadczenie.
- Od czasu, kiedy Polska dołączyła do wspólnoty europejskiej, coraz częściej Polacy korzystają z naszych usług - mówi przedstawicielka zakładu pogrzebowego Walicki z Bytomia - koszt sprowadzenia zwłok do Polski to około 2500 euro. Rodzina w Polsce musi wyrazić zgodę na piśmie na przewiezienie zwłok oraz dostarczyć zaświadczenie, że śmierć nie była wynikiem choroby zakaźnej. Resztę formalności może załatwić zakład pogrzebowy i bliscy zmarłego przebywający w Wielkiej Brytanii.

Kosztowny pochówek

W 1991 roku przeciętny koszt pogrzebu w Wielkiej Brytanii, łącznie z opłaceniem miejsca na cmentarzu wynosił Ł893, dziesięć lat później już Ł2048, czyli o 129 procent więcej - wynika z badań przeprowadzonych przez organizację charytatywną Oddfellows. Kremacja w 2000 roku kosztowała Ł1215, dziewięć lat wcześniej Ł712. Od czasu przeprowadzenia badania ceny poszły w górę o kolejne kilkadziesiąt procent. W dodatku Londyn został niedawno ogłoszony najdroższym miastem w Europie, nie ma się więc co dziwić, że i na tym polu usługi w Londynie są przeciętnie o 25 procent droższe niż w innych regionach Zjednoczonego Królestwa.

Jak poradzić sobie z kosztami pogrzebu?

Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy zmarła osoba przygotowała jakieś środki na ten cel (może to być zaznaczone w testamencie) lub miała polisę ubezpieczeniową - radzi Ewa Manno z biura doradczego Financial Republic - Jeśli najbliższa osoba zmarłego korzysta z pomocy socjalnej (pobiera IncomeSupport, income based Jobseekers Allowance, Pension Credit, w niektórych przypadkach Child Tax Credit, Housing Benefit lub Council Tax Benefit), może jej przysługiwać pomoc na pokrycie kosztów pogrzebu z funduszu socjalnego.
Pomoc finansową można uzyskać również, jeśli pogrzeb osoby, która była rezydentem Wielkiej Brytanii ma odbyć się w Polsce. O pomoc należy wystąpić do Jobcentre Plus lub biura opieki socjalnej i wypełnić formularz SF200. Osoby, które po śmierci współmałżonka, partnera cywilnego lub rodzica znalazły się w trudniejszej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o jednorazową wypłatę zapomogi dla wdów i wdowców Bereavement Payment lub o stały zasiłek Bereavement Allowance. Osobom, które po śmierci partnera zostały samotnymi rodzicami może przysługiwać zasiłek Widowed Parent's Allowance. Po śmierci członka gospodarstwa domowego może okazać się również, że rodzina kwalifikuje się do otrzymywania zasiłków, które do tej pory jej nie przysługiwały, np. Working Tax Credit. Income Support lub Jobseeker's Allowance. - Jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań do pogrzebu warto skontaktować się z urzędnikiem specjalizującym się w pomocy osobom, które straciły bliską osobę (bereavement officer) - radzi Ewa Manno. - Informacje o tym, jak do niego dotrzeć, można uzyskać w szpitalu. Porad w sprawie finansów będą wstanie udzielić również pracownicy wydziałów socjalnych. Można też wybrać się do lokalnego Biura Porad Obywatelskich (Citizens Advice Bureau).

Historia się powtarza

Skąd wzięły się tak wysokie ceny usług pogrzebowych i horrendalne opłaty za miejsce pochówku? W czasach średniowiecza w całej Zachodniej Europie zmarli byli chowani w lokalnym kościele lub jego najbliższej okolicy. W miejscu starych grobów tworzono nowe i taki system sprawdzał się przez wieki. Jednak w XVII stuleciu zaczęła panować moda na grobowce rodzinne, a wśród klasy średniej niezwykle popularne stało się wykupywanie miejsc pochówku zawczasu i na zawsze. Na przykościelnych cmentarzach szybko zaczęło brakować miejsca. Od XVIII wieku populacja gwałtownie wzrosła, co oznaczało, że by pochować zmarłych, odkopywano już nie stare kości, ale rozkopywano świeże groby. Pod ziemią też nie było już miejsca. W Europie poradzono sobie z tymi problemem, tworząc nowe cmentarze, na których dokładnie planowano, które groby mogą zostać ponownie wykorzystane. Wielka Brytania stworzyła olbrzymie cmentarzyska poza miastami z wiecznymi grobowcami.
Dwudziesty wiek odziedziczył niezliczona, ilość zaniedbanych, zarośniętych i wypełnionych po brzegi cmentarzy (na przykład Oxford ma cztery cmentarze w użyciu i dziesięć pełnych, wykorzystywanych dziś jedynie jako miejsce spotkań przez narkomanów). Inny powód, który przyczynił się do wzrostu cen za usługi pogrzebowe to paradoksalnie konsumpcjonizm. Znany już w czasach wiktoriańskich, święci triumfy do dziś. To w epoce wiktoriańskiej zapanowała moda na złożone ceremonie pogrzebowe, zdobione trumny i pomniki, które przetrwały do naszych czasów. To społeczeństwo stworzyło i utrzymuje w doskonałej formie świetnie prosperujący od wieków przemysł pogrzebowy. To społeczeństwo przyczyniło się do wzrostu cen. Ostatnio wśród Brytyjczyków panuje moda na pochówek na łonie natury. To tylko kolejna wariacja na temat. Uroczych miejsc pod drzewami też wkrótce zabraknie i też będą kosztować fortunę.
Dla kontrastu warto zwrócić uwagę na podejście do śmierci, które prezentują inne narody. Tradycyjny pogrzeb żydowski jest tak prosty, jak tylko to możliwe, bo judaizm zakłada, że w momencie śmierci wszyscy powinni być równi.

 

Jak to robią inni?

 

We wszystkich z sześciu najbardziej znanych religii pogrzeb, obok chrztu i zaślubin należy do najważniejszych ceremonii religijnych. Chrześcijanie wytworzyli przez lata kilkaset różnych wyznań, w samej Wielkiej Brytanii jest ich 220. Sposób pochówku zależy od kościoła, do którego należał zmarły, jednak pewne elementy są wspólne. Wszyscy chrześcijanie wierzą w życie wieczne, jednak tradycyjnie na pogrzeby ubierają żałobną czerń. Sporadycznie zdarza się. że kolorem pogrzebowym jest biel i inne jasne barwy, które symbolizują wiarę w zmartwychwstanie. Na okoliczność pogrzebu chrześcijanie stworzyli specjalne modlitwy i pieśni żałobne. Większość z polskich pogrzebów organizowanych w Londynie to pogrzeby chrześcijańskie, głównie katolickie. Na pogrzebach żydowskich zdarza się, że żałobnicy robią nacięcie w ubraniach żałobnych, co symbolizuje rozdarte serce.

W hinduizmie śmierć oznacza, że dusza przechodzi z jednego ciała w inne i pokonuje kolejny krok w ziemskiej drodze do nirwany. Hindusi kremują ciała swoich zmarłych - płomień symbolizuje uchodzącą z ciała duszę. Kolorem tradycyjnie noszonym na pogrzeby hinduskie jest biel. Religia sikhijska, choć wywodzi się z hinduizmu, odrzuca reinkarnację. Sikhowie wierzą, że po śmierci dusza udaje się na spotkanie z bogiem. Ciało zmarłych jest poddawane kremacji, a prochy rozsypuje się w morzu, rzece lub innej płynącej wodzie.

Muzułmanie wierzą, że dusza opuszcza ciało w momencie śmierci. Chowają swoich zmarłych głową zwróconą w stronę Mekki, bez trumien. Kremacja nie jest dozwolona.

Religia buddyjska wykształciła ok. 570 różnych odmian. Niektóre z nich wierzą w reinkarnację, inne w życie wieczne. Ciało zmarłego jest poddawane kremacji, jako że sam Budda został pochowany w ten sposób.

A co z osobami, które nie wyznają żadnej religii? Organizacją pogrzebów świeckich w Wielkiej Brytanii zajmuje się organizacja British Humanist Association. Pochówek wygląda tak, jak życzy sobie tego rodzina zmarłego.

Jakich formalności trzeba dopełnić po śmierci bliskiej osoby?

Do najważniejszych spraw, których muszą dopilnować bliscy zmarłej osoby nałeży:

 1. odebranie aktu zgonu.
 2. zaplanowanie pogrzebu lub zorganizowanie transportu zwłok do Polski.
 3. zarejestrowanie zgonu.
 4. poinformowanie odpowiednich instytucji.

Akt zgonu wydaje lekarz, który go stwierdził. Jeśli śmierć nastąpiła niespodziewanie, może zajść konieczność przeprowadzenia sekcji zwłok. Rodzina zmarłego powinna zostać poproszona o pisemne wyrażenie zgody na przeprowadzenie sekcji. Kolejnym elementem pożegnania ze zmarłą osoba, jest planowanie pogrzebu. Tu pomocą może służyć zakład pogrzebowy, który może zająć się wszystkimi sprawami związanymi z pogrzebem, zmniejszając ciężar obowiązków spoczywających na rodzinie. Nie ma potrzeby czekania ze skontaktowaniem się z zakładem pogrzebowym do momentu otrzymania aktu zgonu. Jedyną formalnością, której trzeba dopełnić osobiście, jest rejestracja zgonu.
Każda śmierć, która miała miejsce na terenie Wielkiej Brytanii musi zostać zarejestrowana przez urzędnika stanu cywilnego. Do USC, oprócz aktu zgonu, należy zabrać akt urodzenia zmarłego, akt ślubu zmarłego, kartę medyczną NHS i inne dokumenty, jak książeczka emerytalna lub polisa na życie. Fakt śmierci może zgłosić nie tytco krewny zmartego. aie również osoba, która była przy nim w chwil śmierci, osoba mieszkająca pod tym samym adresem, co zmarły lub osoba zajmująca się organizacją pogrzebu (jednak nie przedsiębiorca pogrzebowy).
O śmierci nołeży powiadomić bank i buildrłg society. firmę ubezpieczeniową, adwokata. Biuro Opieki Społecznej, firmy kart kredytowych, pracodawcę, wydział mieszkaniowy, związki zawodowe, pocztę, wypożyczalnie. TV Licence, wydział komunikacji (DVLC). Urząd Skarbowy oraz biuro Rady Miasta. Należy również dopilnować zwrotu książeczek emerytalnych i zasiłkowych, paszportu, prawa jazdy, karty ubezpieczeniowej (National insurance Card). legitymacji bibliotecznych i wypożyczonego sprzętu medycznego.

Jak zorganizować pośmiertną repatriację do Polski?

Konsulat Polski w Londynie informuje za pośrednictwem swojej witryny internetowej. że do sprowadzania zwłok lub prochów do Polski potrzebna jest decyzja, którą wydaje starosta lub prezydent miasta w Polsce. w którym zmarły ma zostać pochowany. Na podstawie tej decyzji oraz innych wymaganych dokumentów (aktu zgonu, zaświadczenia medycznego, że śmierć nie miała związku z chorobą zakaźną, zezwolenia koronera na wywóz zwłok z Wielkiej Brytanii lub zaświadczenie o kremacji oraz zaświadczenia zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem, że warunki przewozu prochów lub zwłok zostały spełnione konsulat opieczętuje trumnę lub urnę oraz wyda zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów do kraju. Opłata konsularna za tę czynność wynosi Ł39.

Przydatne adresy:

Najbliższy Urząd Stanu Cywilnego można znaleźć w książce telefonicznej lub w internecie na stronie www.yell.com pod hasłem „Registration of Births, Death and Marriages".

Citizens Advice Bureau - Biuro Porad Obywatelskich
www.adviceguide.org.uk
Najbliższe biuro CAB znajdziesz za pośrednictwem strony: www.citizensadvice.org.uk/index/getadvice

Cruse - organizacja charytatywna, udzielająca nieodpłatnych informacji i porad wszystkim dotkniętym śmiercią bliskiej osoby.
Adres: Cruse House. 126 Sheen Road, Richmond
TW9 1UR
Tel.: 0870 167 1677
www.crusebereavementcare.org.uk

British Humanist Association - organizacja zajmująca się organizacją pogrzebów świeckich. Adres:
Gower Street,
London WC1E 6HD Tel: 0207 079 3580
www.humanism.org.uk


MAGDALENA GIGNAL

Artykuł pochodzi z:
Goniec Polski

Oceń artykuł
(głosów: 14, średnia ocena: 4,4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (10)
MATKA MATKA
Mój syn zginął w Londynie 2007 roku,niestety do dzisiaj prawdy o jego śmierci nie znam.Koroner podaje samobójstwo ,ale nie zgadzam się z tą opinią.Wyniki wykonane w Polsce tego nie potwierdzją.Dlaczego do dzisiaj nikt nas rodziców nie powiadomił drogą służbową?Dlaczego była wykonana sekcja bez naszej zgody?Dlaczego do dzisiaj nie możemy otrzymać jego rzeczy osobistych,ktore pozostały w depozycie prawdopodobnie u koronera?Dlaczego do dzisiaj nie posiadamy pełnego aktu zgonu?Mam duży żal do władz w Anglii,że tak jest traktowany Polak.
 • 2010-12-11 01:43
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Czy staraliście się już to jakoś wyjaśniać?
 • 2010-12-12 21:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
MATKA MATKA
Tak staraliśmy się ,ale niestety zawiedliśmy się na naszej sprawiedliwości i na władzy aangielskiej.Zostaliśmy okłamani,żeby tylko pozbyć się problemu sprawę odwlekano przez tyle lat.Osobiście kontaaktowaliśmy się z koronerem też nas zbył ,zero współczucia ,nawet na nasze pytania nie odpowiedział w sprawie dowodów i rzeczy osobistych syna.W tej chwili chcemy sprawę skierować do Strasburga.
 • 2010-12-13 18:04
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Co mogę powiedzieć - jedynie że życzę Wam powodzenia w dociekaniu prawdy, naprawdę z całego serca.
 • 2010-12-14 04:27
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
znajomy znajomy
witam mam pytanie mojej znajomej zmarl syn w U.K czy po skremowaniu ciala i umieszczeniu go w szczelnie zamknietej urnie mozna przewiesc do polski w autobusie lub prywatnym aucie?
 • 2010-12-17 10:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
znajomy napisał(a):
witam mam pytanie mojej znajomej zmarl syn w U.K czy po skremowaniu ciala i umieszczeniu go w szczelnie zamknietej urnie mozna przewiesc do polski w autobusie lub prywatnym aucie?

Z tego co mi wiadomo, jest to możliwe nawet samolotem.
Dla upewnienia, proponuję skontaktować się z Polską ambasadą w tej sprawie, aby potem nie było niespodzianek na granicy.
Nie orientuję się jednak, czy należy posiadać jakieś pozwolenia.
Wszystkich niezbędnych informacji, dowiecie się właśnie w ambasadzie.
Dla ułatwienia podaje link z danymi kontaktowymi Ambasady Polskiej w Londonie.
http://www.london...documentName=contact
 • 2010-12-17 13:19
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
michal bednarz michal bednarz
Świadczymy kompleksowe usługi związane z transportem zmarłych z
Wielkiej Brytanii do Polski.Od momentu przyjęcia zlecenia zdejmujemy z
Państwa cały ciężar związany z samym transportem jak również z
załatwianiem stosownych dokumentów i ich tłumaczeń.Organizujemy
również pogrzeby w na dowolnie wybranych cmentarzach w całej
Polsce.Wszystko to wykonujemy za optymalnie niską cenę , zachowując przy
tym wysoki poziom naszych usług.Staramy się, aby w tych trudnych dla
Państwa chwilach stanowić oparcie i służyć naszą wiedzą i
doświadczeniem.
Pracujemy całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Dyżur całodobowy :
07508179474
 • 2012-02-17 21:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
smierc w uk ,sprowadzenie smierc w uk ,sprowadzenie
W 2010 roku zmarłw Anglii mój przyjaciel.Wraz z jego bratem
zajmowaliśmy się kwestią transportu zwłok do Polski. Zleciliśmy to
jednej z lokalnych firm angielskich.Ciało zmarłego bylo w Polsce dopiero
12 dni po śmierci a koszt sprowadzenia przekroczył grubo 3000
funtów.Przyczyną tego jak podejrzewam była bariera językowa ,niezbyt
zwinne zebranie dokumentacjji i prawdopodobnie to że bylo to jakby nie
patrzec nowe zlecenie dla lokalnej firmy. Od tamtej pory zająłem się
tematem sprowadzania zmarłych z Wielkiej Brytanii do Polski.Wyręczam
rodzinę osoby zmarłej w załatwieniu wszelkich spraw urzędowych w
Polsce i w Wielkiej Brytanii przez co cała procedura sprowadzenia zwłok
do dowolnego miejsca w Polsce zamyka się w kilku dniach (często jest to
1-2 doby od kontaktu ze mną). Wspomnieć należy takrze o kosztach , bo
są one o polowę niższe,a ustalona cena nie ulega zmianie i zawiera cenę
transportu ,załatwianie formalnosci , oraz koszty chociażby trumien.Dużo
osób decyduje sie na kremację w Anglii chcąc w ten sposób przyspieszyć
powrót zmarłego do Polski i obniżyć koszt transportu i pogrzebu.Należy
pamiętać że ceny tych uług są dużo wyższe w Anglii niż w Polsce ,a
na kremację składa się również transport ze szpitala ,nabożenstwo i
wiele innych czynności za które zakład pogrzebowy pobiera opłaty.I
znowu koszt może wzrosnąć do horrendalnie wysokiej ceny. Ponadto powrót
zmarłego do Polski może wydłużyć się nawet do kilku tygodni, a w
kraju czekają bliscy i znajomi osoby zmarłej ,którzy z pewnością chcą
się z Nią pożegnać. Podsumowując najszybszą i prawdopodobnie
najtańszą formą powrotu zmarłego do Polski jest przewóz ciała w
trumnie.Rozumiejąc jak wielkim obciążeniem emocjonalnym jest śmierć
bliskiej osoby zdejmujemy z Państwa ten ciężar zajmując się w pełni
całą procedurą przewozu zwłok , jak i wszystkimi sprawami urzędowymi
.Stawiając sobie dewizę "przedewszystkim pomagać" jesteśmy do
Państwa dyspozycji przez cały tydzień i 24 godziny na dobę pod nr tel
07508179474
 • 2012-02-19 14:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Red Rosa Red Rosa
Centrum Repatriacji Zmarłych RED ROSA z śiedzibą w Polsce Anglii i Irlandii proponuje pomoc obywatelom Polski w przypadku śmierci osoby bliskiej zagranicą.Organizujemy pogrzeby kremacje jak również transport osoby zmarłej(trumny lub prochów)do Polski.Załatwiamy wszystkie formalnosci urzędowe,odprawy sanitarne, konsularne itp.Bazując na naszym doświadczeniu gwarantujemy Państwu szybkie tanie i profesjonalne wykonanie naszych usług.Działamy na terenie całego Świata.


Kontakt:
tel Polska (+4511267490
tel Anglia 07508179474
tel Irlandia 0868837069
www.redrosa.pl
 • 2013-06-02 17:16
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
sally sally
Polski Zakład Pogrzebowy w Londynie ?GLOB?:

Oferujemy:

- transport zmarłych z Irlandii, (UK) do Polski (najtaniej!),

- przewóz zwłok z domów, szpitali, hospicji

- sporządzamy pełną dokumentację,

- pomagamy uzyskać należne zasiłki,

- kremacje w UK,

Służymy pomocą pod całodobowym nr tel. +35 385 105 45 23

Posiadamy własną stolarnię i wykonujemy usługi pogrzebowe DUŻO TANIEJ !!!
 • 2014-10-31 10:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa