Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Twój zawód -> Jaki zawód wybrać w Wielkiej Brytanii

Jaki zawód wybrać w Wielkiej Brytanii

2008-11-10 19:06:18

Opisane zawody:

 1. OPIEKUNKA / OPIEKUN
 2. SPAWACZ
 3. RZEŹNIK
 4. KIEROWCA
 5. KUCHARZ / BRANŻA GASTRONOMICZNA
 6. BRANŻA BUDOWLANA
 7. PIELĘGNIARKA / PIELĘGNIARZ
 8. OPERATOR MASZYN CNC
 9. LEKARZ
 10. INFORMATYK

Wybierasz się do pracy za granicę? Nie jedź w ciemno. Sprawdź wcześniej, jakie masz szanse na europejskim rynku pracy, Które zawody cieszą się największą popularnością? Na jaką profesję będzie w przyszłości zapotrzebowanie? Gdzie się dokształcać i doskonalić zawodowo?

Wspólnie z agencjami pośrednictwa pracy, działającymi w Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii, przygotowaliśmy ranking zawodów, które w latach 2006-2007 będą najbardziej interesować zagranicznych pracodawców. Są to opiekunowie, spawacze, rzeźnicy, pielęgniarze, kierowcy, kucharze, pracownicy branży budowlanej, operatorzy maszyn CNC, lekarze i informatycy.

Reklama ogólnosieciowa

Dziś pracodawcy oczekują od kandydatów wyspecjalizowania, a nie ogólnego doświadczenia w kilku obszarach. Dobry poziom języka angielskiego staje się standardowym wymogiem - tłumaczy Magdalena Małocha, specjalista ds. rekrutacji w firmie NewEuropeanStaff.com. Podobnego zdania jest Renata Ridgway, dyrektor zarządzająca w firmie Centromed. - Minęły już czasy, kiedy zatrudniało się osobę z mnóstwem przeróżnych umiejętności, np. gońca, sekretarkę i recepcjonistkę w jednym. Teraz w każdym zawodzie jakość wykonywanej pracy musi być bardzo wysoka, a to wymaga specjalizacji - wyjaśnia Renata Ridgway.
Pracodawcy wymagają znajomości języka, ale osoby, które go nie znają, nie są bez szans. Nadal wśród ofert agencji pojawiają się ogłoszenia o pracy fizycznej dla specjalistów, którzy niekoniecznie muszą znać angielski, choć jego znajomość na pewno wpływa na wysokość wynagrodzenia. Oprócz języka ważne jest wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie w danym zawodzie.

OPIEKUNKA / OPIEKUN

Jak informuje Anna Czurylik z Mackenzie Consulting, niesłabnącym zainteresowaniem zagranicznych pracodawców cieszy się zawód opiekuna. Wszystko przez starzejące się społeczeństwo. Kandydaci na opiekunów w Wielkiej Brytanii muszą mieć doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, chorymi lub innymi potrzebującymi stałej pomocy. Bardzo mile widziane jest wykształcenie związane z medycyną. Agencje rekrutujące do pracy na Wyspach zwracają również uwagę na cechy charakteru: empatię, komunikatywność, odpowiedzialność i umiejętność zarówno pracy w grupie, jak i indywidualnej. Niezbędna jest również co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego.
Według Renaty Ridgway z Centromedu wybrani kandydaci mogą liczyć na co najmniej roczny kontrakt, zarobki od 5,85 do 7 funtów (34-40 zł) brutto za godzinę, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, aklimatyzacji, bezpłatne szkolenia zawodowe, możliwość uczestnictwa w bezpłatnych kursach językowych, a także na pomoc w sprowadzeniu później rodziny, znalezieniu pracy dla małżonka lub szkoły dla dzieci.

SPAWACZ

- W związku z ciągłym rozwojem przemysłu ciężkiego na Wyspach wciąż brakuje wykwalifikowanych spawaczy - mówi Laura Deveraux z Frontline Personnel w Anglii. Do najczęstszych wymagań stawianych kandydatom na to stanowisko należą: uprawnienia spawacza, pięcioletnie (czasem wystarczy krótsze) doświadczenie w spawaniu techniką MIG, umiejętność czytania i rozumienia planów i rysunków technicznych oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego (choć czasami znajomość języka nie jest wymagana). Dodatkowym atutem jest zwykle doświadczenie w spawaniu aluminium metodą TIG. W przypadku spawaczy łukiem krytym od kandydatów oczekuje się również umiejętności spawania blach ze stali węglowej o dużych grubościach, znajomości obróbki mechanicznej i termicznej materiałów metalowych i metalopodobnych, a także umiejętności posługiwania się maszynami do obróbki metalu (cięcie, gięcie, wiercenie, szlifowanie itd.). Wynagrodzenie waha się w granicach 8-15 funtów (46-86 zł) brutto za godzinę, w zależności od doświadczenia.

RZEŹNIK

Jak informuje Justyna Dziegieć z Agencji Rekrutacyjnej ITC, brytyjscy i irlandzcy pracodawcy ciągle poszukują rzeźników różnych specjalności. Na wykrawaczy, rozbieraczy aparatowych przetwórstwa mięsnego i ubojowych czeka ok. pół tysiąca miejsc pracy. Kandydat przed wyjazdem musi przejść test umiejętności praktycznych, który w przypadku wykrawaczy polega na wykrawaniu wieprzowiny bądź wołowiny. Oczekuje się także przynajmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego. Czasem wystarczy rok stażu pracy. Co ważne, chętnym do tej pracy często nie stawia się warunku znajomości języka angielskiego, a jeśli już, to wystarczy poziom podstawowy. Pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie minimalne, tj. 5,05 funta (29 zł) brutto za godzinę, ale docelowo może otrzymywać 6-7 funtów (34-40 zł).

KIEROWCA

Pomimo bardzo dużej liczby kierowców wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii wciąż jest jeszcze wiele wolnych miejsc. I wszystko wskazuje na to, że doświadczeni kierowcy, zwłaszcza z dodatkowymi uprawnieniami, będą jeszcze długo potrzebni. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii nie są bowiem zainteresowani pracą za kółkiem.
W większości firm i agencji pośrednictwa pracy wymagania stawiane kandydatom na kierowców wyglądają podobnie. Najważniejsze jest oczywiście posiadanie stosownego (C, D lub CE) i czynnego prawa jazdy. Polskie prawo jazdy wystarczy na początek, ale zgodnie z brytyjskimi przepisami powinno ono zostać wymienione w ciągu roku od momentu podjęcia zatrudnienia. Niezbędne jest również doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, którym kierowca chce jeździć za granicą. Zazwyczaj oczekuje się od kandydata przynajmniej dwuletniego doświadczenia, ale czasem wystarczy roczne, a nawet półroczne. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i umiejętności kierowcy, a także jego motywacji do pracy i chęci uczenia się. Konieczna jest również przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego, umożliwiająca komunikację z pasażerami czy policją. Większość firm oferuje jednak doszkalające kursy językowe jeszcze przed wyjazdem, a także już w miejscu pracy. Wymagane jest też zaświadczenie o niekaralności, a często także bezwypadkowa historia jazdy czy ograniczona liczba punktów karnych (zwykle nie więcej niż 6). W związku z dużą konkurencją w tej branży warto się postarać o dodatkowe uprawnienia - radzi Katarzyna Pankowska z RecruLink. Znalezienie dobrze płatnej pracy z pewnością ułatwi ADR - pozwolenie na prowadzenie cystern i przewóz materiałów niebezpiecznych. Płace kształtują się od 6 do 10 funtów (34-58 zł) brutto za godzinę.
Praca dla kierowców autobusów czeka także w Szwajcarii. Wymogi stawiane kandydatom wyglądają podobnie jak na Wyspach. Kładzie się jednak większy nacisk na doświadczenie - minimum trzy lata pracy w zawodzie w ciągu ostatnich pięciu lat. Trzeba także znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Początkowe zarobki to ok. 12 euro (47 zł) brutto za godzinę, ale po okresie próbnym można otrzymać nawet 15 euro (59 zł).

KUCHARZ / BRANŻA GASTRONOMICZNA

Zdaniem Anety Wolszy, konsultantki z Christopher Martin, zapotrzebowanie na pracowników tej branży wiąże się ściśle z brakiem brytyjskiej siły roboczej, chętnej do wykonywania tego zawodu. Dlatego kucharze teraz i w przyszłości na pewno będą się cieszyć zainteresowaniem zagranicznych pracodawców.
- Kandydaci muszą wykazać się doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowisku, o które się ubiegają - wyjaśnia Magdalena Kozieł z The J.S.Hamilton Recruitment. Długość stażu zawodowego zależy od konkretnego stanowiska. Jeśli kandydat stara się o posadę szefa kuchni, musi przepracować minimum dwa lata. W przypadku Chefa i Chefa de Partie wystarczy przynajmniej rok. Konieczna jest także bardzo dobra (Head Chef i Sous Chef) lub dobra (Chef, Chef de Partie) znajomość języka angielskiego. Z kolei na stanowisko Commis Chef wymagana jest minimum komunikatywna znajomość języka oraz co najmniej półroczne doświadczenie. W trakcie rekrutacji sprawdzane są także referencje od poprzedniego pracodawcy. Zarobki wahają się od 5,05 do 8 funtów (29-46 zł) brutto na godzinę. Pensja dla Head Chefa negocjowana jest indywidualnie i może znacznie przekraczać 8 funtów (46 zł) na godzinę.

BRANŻA BUDOWLANA

- Przez najbliższe 15 lat branża budowlana w Irlandii nadal będzie kwitła - twierdzi Christian Kroczek z Eastlink Recruitment z Irlandii. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii. Dlatego nie słabnie zapotrzebowanie na murarzy, tynkarzy, płytkarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy budowlanych czy elektryków. Najczęściej oczekuje się od nich przynajmniej kilkuletniego doświadczenia, poświadczonego kwalifikacjami zawodowymi, dyplomami ukończonych kursów i szkoleń oraz referencjami. Kolejnym wymogiem jest co najmniej komunikatywna znajomość języka obcego (choć czasami nie jest ona wymagana w ogóle), a także fotograficzna dokumentacja ich wcześniejszej pracy. Często pracodawca oczekuje również posiadania własnego zestawu narzędzi i odzieży ochronnej.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także inżynierowie budownictwa. Wymagania stawiane kandydatom to kierunkowe wykształcenie wyższe i minimum roczne lub dwuletnie doświadczenie, choć poszukiwani są również absolwenci bez doświadczenia. Ze względu na charakter stanowiska, które wymaga czasami nadzorowania pracy innych, warunkiem koniecznym jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jak stwierdza Michał Świerczewski, konsultant z Graftonu, agencji rekrutującej do pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, wciąż brakuje osób z doświadczeniem do pracy na stanowisku inżyniera budownictwa, kierownika budowy, kierownika kontraktu, projektanta dróg i mostów. Wynagrodzenie roczne zaczyna się od 20 tys. euro (78 tys. zł) brutto. - Wysokość zarobków zależy od stażu pracy i wynieść może nawet 60 tys. euro (235 tys. zł) brutto - informuje
konsultant.

PIELĘGNIARKA / PIELĘGNIARZ

Wakatów dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii jest wciąż bardzo dużo. Jednak by móc rozpocząć pracę, trzeba wcześniej przejść przez dość żmudny proces rejestracji i doskonale władać językiem angielskim. - Aby zarejestrować się w NMC (Nursing & Midwifery Council), najlepiej wejść na stronę www.nmc-uk.org - radzi Anna Stochlińska, konsultantka z Christopher Martin. Następnie należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z NMC, sekcją dla kandydatów z UE, i zwrócić się z prośbą o aplikację. Po otrzymaniu odpowiedzi pielęgniarka powinna wysłać wypełnioną aplikację, podbitą przez właściwą dla jej miejsca zamieszkania okręgową izbę pielęgniarek i położnych. Dokumenty, które należy zgromadzić w celu rejestracji, to kopia dyplomu i jego angielskie tłumaczenie, kopia dowodu osobistego, kopia paszportu, zaświadczenie o niekaralności wraz z jego tłumaczeniem oraz dwa zaświadczenia z odpowiedniej izby pielęgniarek i położnych: o przebiegu pracy zawodowej wraz z tłumaczeniem i o spełnianiu wymogów zgodnych z dyrektywami unijnymi nr 77/452/EEC i 77/453/EEC. Proces rejestracji trwa od trzech do ośmiu miesięcy. - Najłatwiej jest się zarejestrować pielęgniarkom z dyplomem ukończenia wyższej uczelni - wyjaśnia Anna Stochlińska.
W przypadku ukończenia policealnego studium pielęgniarskiego wymagane jest pięcioletnie doświadczenie zawodowe (bez przerw) zdobyte w ciągu ostatnich siedmiu lat, a z kolei osoby, które uzyskały licencjat pielęgniarstwa, muszą się wykazać trzyletnim stażem zawodowym (bez przerw) w ciągu ostatnich pięciu lat. - Najtrudniej jest się zarejestrować osobom, które ukończyły tylko liceum pielęgniarskie - tłumaczy Anna Stochlińska. Po dokonaniu rejestracji otrzymuje się od NMC numer PIN, za który trzeba zapłacić 43 funty (247 zł). Wysokość rocznego wynagrodzenia kształtuje się w granicach 17,5-21 tys. funtów (100-120 tys. zł) brutto.
Aby nie tracić czasu w oczekiwaniu na numer PIN, wiele pielęgniarek decyduje się początkowo na pracę opiekunki. Wtedy nie trzeba się rejestrować. Co prawda zarobki są niższe, ale będąc na miejscu, można stosunkowo szybko podszlifować język angielski.

OPERATOR MASZYN CNC

Pracodawcy z Anglii, Irlandii i Finlandii zgłaszają bardzo duże zapotrzebowanie na operatorów maszyn CNC (używanych w przemyśle w celach produkcyjnych). NewEuropeanStaff.com, agencja rekrutująca do pracy w Wielkiej Brytanii, wymaga od kandydatów przynajmniej 2-3 lat doświadczenia i komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Zarobki zaczynają się od 7 funtów (40 zł) brutto za godzinę.
Od chętnych do pracy w Finlandii, których rekrutuje agencja Centromed, oczekuje się nieco więcej, tj. minimum pięciu lat doświadczenia na stanowisku operatora obrabiarek numerycznych CNC. Wymagana jest także znajomość programów Heidenhein i Fanuc lub Siemens 810D oraz umiejętność czytania rysunków technicznych. Niezbędna jest również komunikatywna znajomość języka angielskiego. Wynagrodzenie wynosi ok. 10 euro (39 zł) netto za godzinę.

LEKARZ

- Warto być specjalistą w swoim zawodzie i dobrze znać język obcy. Wtedy nasze szanse rosną - mówi Justyna Dziegieć z Agencji Rekrutacyjnej ITC. Największe szansę mają lekarze II stopnia specjalizacji.
Jak informuje Magdalena Kozieł z The J.S.Hamilton Recruitment, na Wyspach brakuje anestezjologów, pediatrów, lekarzy rodzinnych. Niezbędna jest również bardzo dobra, najlepiej udokumentowana certyfikatem (np. IELTS, CAE lub CPE), znajomość języka angielskiego.
By móc rozpocząć pracę na Wyspach, konieczna jest rejestracja w General Medical Council (www.gmc-uk.org). W tym celu należy przygotować oryginały:

 1. dyplomu ukończenia wyższych studiów na kierunku lekarskim z tytułem lekarza
 2. certyfikatu o postawie etycznej (Certificate of Good Standing) wydanego przez regionalną izbę lekarską, który poświadcza, że praktyka lekarska nie jest w żaden sposób ograniczona - dana osoba nie jest zawieszona w czynnościach zawodowych ani nie cofnięto jej pozwolenia na wykonywanie zawodu. Certyfikat ten nie może być wystawiony wcześniej niż trzy miesiące przed momentem rejestracji w GMC. Jeżeli z jakiegoś powodu proces rejestracji potrwa dłużej niż trzy miesiące, można zostać poproszonym o dosłanie nowego certyfikatu
 3. certyfikatu wydanego przez regionalną izbę lekarską, zaświadczającego, że zdobyte wykształcenie lekarskie spełnia wymagania europejskiej dyrektywy 93/16/EEC
 4. certyfikatu poświadczającego uzyskanie pozytywnego wyniku podczas Państwowego Egzaminu Lekarskiego w przypadku osób, które ukończyły edukację po 1 maja 2004 r.
 5. paszportu lub dowodu osobistego
 6. oficjalnego tłumaczenia wszystkich dokumentów, które nie są wydane w języku angielskim.

Zarobki lekarzy II stopnia zaczynają się od 70 tys. funtów (ponad 400 tys. zł) brutto rocznie.
Bardzo duże zapotrzebowanie jest na stomatologów. Pracodawcy oczekują kandydatów zarejestrowanych w GDC (General Dental Council). Preferowani są dentyści z przynajmniej trzyletnim doświadczeniem. Ci, którzy zdecydują się na podjęcie pracy w ramach kontraktu z National Health Service, zobligowani są do zdania egzaminu z języka angielskiego (IELTS lub UBELT). Zarobki dentystów pracujących na kontrakcie NHS zaczynają się od 50 tys. funtów (287 tys. zł) brutto rocznie.

INFORMATYK

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje co najmniej 20 tys. informatyków. Co ciekawe, mimo bardzo dobrych zarobków - od 25 tys. euro (98 tys. zł) brutto do nawet 65 tys. euro (255 tys. zł) rocznie - obserwuje się raczej umiarkowane zainteresowanie informatyków wyjazdem do pracy za granicę. Wciąż jest o wiele więcej miejsc pracy niż chętnych do niej. Brakuje zwłaszcza programistów.
Wymagania stawiane przez firmę Grafton kandydatom do pracy na tym stanowisku to przede wszystkim kierunkowe wykształcenie wyższe, przynajmniej półtoraroczne doświadczenie i bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Firmy, które chcą zatrudnić programistów, często sprawdzają ich wiedzę i umiejętności techniczne, a przy okazji - znajomość języka angielskiego. Od kandydatów, w zależności od stanowiska, oczekuje się:

 • biegłej znajomości C++, BOOT, znajomości biblioteki QT, programowania i narzędzi programistycznych pod Linuxa oraz metod programowania obiektowego i wzorców projektowych - programista C++
 • bardzo dobrej znajomości języka Java oraz J2EE, doświadczenia w pracy z relacyjnymi bazami danych i umiejętności analitycznych - programista Java
 • bardzo dobrej znajomość Oracle 9i i/lub 10g, programowania w PL/SQL, doświadczenia w tworzeniu aplikacji bazodanowych i umiejętności analitycznych - programista Oracle.


Dominika Górecka

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 13, średnia ocena: 3,8)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa