Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Komunikacja -> Wybierz telefon w UK

Wybierz telefon w UK

2008-11-06 00:54:43

Telefon to niezbędna rzecz przy poszukiwaniu pracy za granicą. Z jakich ofert operatorów możemy skorzystać w Wielkiej Brytanii? Na co należy zwrócić uwagę kupując komórkę na abonament

Każdy kto szuka pracy, umieszcza w CV numer telefonu. Telefon komórkowy staje się niezbędnym narzędziem ułatwiającym znalezienie zatrudnienia, dzięki niemu pracodawca szybciej może skontaktować się z pracownikiem. Osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii powinny na początku kupić telefon w systemie pre-paid, czyli komórkę „na kartę". Telefon na abonament wymaga bowiem posiadania kilku dokumentów, a podłączenie telefonu stacjonarnego zajmuje sporo czasu.

Reklama ogólnosieciowa

TELEFONY STACJONARNE

Sytuacja na rynku telekomunikacyjnym w Wielkiej Brytanii jest podobna do tej w Polsce. Tak jak u nas największym operatorem jest Telekomunikacja Polska, tak na Wyspach prym wiedzie British Telecom, popularnie zwany BT. W Polsce monopol TP przełamało kilka firm - np. Netia, Tele2 czy NOM w Anglii podobnie - do popularnych operatorów należą między innymi - Virgin. Numery telefonów stacjonarnych w Londynie zaczynają się od cyfr 0208 lub 0207, a komórek od 07. Rozmowy z telefonów stacjonarnych są tańsze niż z komórkowych (pod warunkiem, że dzwonimy na stacjonarny). Warto mieć linię i płacić rachunki na swoje nazwisko. Dzięki temu można podłączyć Internet, a każdy rachunek będzie poświadczeniem naszego adresu zamieszkania (proof of UK residential adress). Instalacja łącza telefonicznego BT kosztuje 74,99 funtów. (instalacja też bywa darmowa, promocji należy szukać u różnych operatorów). To dość duży wydatek, ale z reguły niemal w każdym domu znajduje się już linia. Warto na samym początku zapytać o to właściciela mieszkania. Nowy numer lub przywrócenie starego jest bezpłatne. Jeśli jesteś pierwszy raz klientem BT, nie zdziw się, że operator będzie się chciał zabezpieczyć i zażąda kaucji lub wprowadzi limit wychodzących rozmów.

PAY AS YOU GO CZYLI KOMORKA NA KARTĘ

Oczekiwanie na podłączenie telefonu stacjonarnego może trwać ok. 2 tygodni. Dla kogoś, kto przyjechał do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy, to bardzo długo. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest telefon komórkowy. Aparat można zabrać z Polski. Jednak przed wyjazdem lepiej ściągnąć blokadę sim lock Cena takiej usługi w Polsce to 20-30 zł, w Wielkiej Brytanii zapłacimy za nią ok. 15 funtów. Jeśli mamy aparat, możemy kupić zestaw startowy pre-paid (inaczej „pay as you go"), czyli korzystać z telefonu „na kartę". To najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja dla tych, którzy właśnie przybyli do Zjednoczonego Królestwa. Za ok. 10 funtów można kupić zestaw startowy operatora telefonii komórkowej. Razem z kartą sim otrzymasz kartę podobną do kredytowej, dzięki której można doładowywać swój telefon w sklepach firmowych, na stacjach benzynowych, w supermarketach czy sklepach off licence (monopolowych). Doładować komórkę można też w bankomacie, przez Internet, dzwoniąc do serwisu lub kupując karty ze specjalnym numerem wprowadzanym do komórki (tak jak w Polsce).

PAY MONTHLY - KOMÓRKA Z ABONAMENTEM

Ceny rozmów w systemie pre-paid są o wiele wyższe niż w telefonach na abonament Jest to jednak jedyna opcja dla tych, którzy właśnie przyjechali do Anglii. Do kupna telefonu na abonament wymagane są dokumenty, których uzyskanie zajmuje trochę czasu. Są to: proof of UK residemtial adress (potwierdzenie adresu), czyli rachunek wraz z adresem zamieszkania (za gaz, prąd, telefon z BT) oraz konto bankowe - operator może zechcieć sprawdzić zdolność kredytową (credit check). Operatorzy telefonii komórkowej prześcigają się w ofertach. Ceny abonamentów połączeń telefonicznych oraz sms-ów są do siebie porównywalne. Nie sposób powiedzieć, która sieć jest najtańsza, a która najdroższa. Operatorzy w każdym tygodniu przedstawiają nowe propozycje - mniejszy abonament przez pół roku, podwójna liczba darmowych minut, nowoczesny darmowy telefon, bezpłatne rozmowy z wybranymi numerami itp. Przykład? Sieć Three oferuje 500 min! + 100 sms-ów za 3.99 funta przez pierwsze 6 miesięcy, przez następne pół roku płacimy 30 funtów miesięcznie.
Każda sieć i taryfa ma swoje zalety i pułapki. Należy uważnie przyjrzeć się umowie, dokładnie ją zrozumieć i dopiero wtedy podpisać. Zazwyczaj przy tańszym abonamencie więcej płacimy za sms-y, z kolei jeśli mamy darmowe sms-y, to trzeba dopłacić za aparat telefoniczny Jeżeli dostaniemy telefon gratis, to darmowe rozmowy są dostępne tylko w określonych godzinach off peak (drogie rozmowy w godzinach szczytu -w ciągu dnia, tanie od wieczora do rana; każda sieć indywidualnie ustala godziny, w których obowiązuje ta zniżka). Jeśli zaś będziemy mogli dzwonić o każdej porze, to nie będą uwzględnione w darmowej ofercie np. sms-y, etc Dlatego warto zastanowić się, jak i kiedy będziemy korzystać z telefonu. W tym celu należy odpowiedzieć na pytania:

 1. Ile minut miesięcznie będziesz rozmawiać? Przez cały czas, czy głównie wieczorami i w weekendy?
  750 minut w pakiecie brzmi zachęcająca Jednak żeby tyle wydzwonić, trzeba rozmawiać dziennie prawie pół godziny Warto przyjrzeć się, czy takie minuty nie przysługują na rozmowy tylko do numerów w tej samej sieci i czy niewykorzystane przechodzą na następny miesiąc
 2. Pod jakie numery najczęściej będziesz dzwonić?
  Jeśli większość twoich znajomych ma telefony w Vodafone, to najlepiej wybrać tego operatora - oferuje najwięcej darmowych minut w swojej sieci (do 1000). Jeżeli pracujesz w biurze, w którym nie można używać komórek, ale do woli możesz korzystać z telefonu stacjonarnego, powinieneś wybrać abonament z, rozmowami offpeak.
 3. Ile sms-ów wysyłasz miesięcznie?
  Niektóre sieci oferują w pakietach 500 darmowych sms-ów. Warto sprawdzić, czy wtedy ceny rozmów nie są wygórowane. Zawsze można dokupić sobie bundle (dodatkowy pakiet) z 50, czy 100 sms-ami miesięcznie. Jeśli wysyłasz dużo wiadomości tekstowych, warto też zainwestować w O2 (oferuje sporo darmowych sms-ów, natomiast w T-Mobile trzeba wykupywać bundle).
 4. Czy odbieranie wiadomości ze skrzynki głosowej i dzwonienie do customer services (obsługa klienta) jest bezpłatne?
  Czasami oczekiwanie na rozmowę ze specjalistą z biura obsługi to kwestia 10 minut, za które nie we wszystkich sieciach trzeba płacić (np. w T-Mobile przy niektórych taryfach mamy bezpłatną pocztę głosową).
 5. Jaki jest zasięg danego operatora?
  Największe sieci odbierają niemal wszędzie - Vodafone nawet w piwnicach. Numery korzystnej w swoich ofertach Three w wielu miejscach tracą zasięg Jeszcze niedawno Three oferowała aparaty, które nie dość, że były duże, to jeszcze posiadały spore antenki.
 6. Który telefon ci się podoba?
  Jeśli chcesz konkretny aparat, porównaj, która sieć sprzedaje go najkorzystniej (darmowe minuty + sms-y + wysokość abonamentu + promocje). Lepsze modele telefonów dostępne są tylko przy wyborze droższych abonamentów.
 7. Na jak długo chcesz wiązać się z danym operatorem?
  Zasada jest prosta -im tańszy abonament tym dłuższy okres umowy Niektóre sieci, np. Virgin, nie wymagają kontraktu.

GDZIE PO TELEFON?

Jeśli zdecydujesz się podłączyć telefon BT, zadzwoń pod specjalny numer, który można znaleźć na stronie www.bt.com (wybieramy odpowiedni numer, w zależności, czy w mieszkaniu był telefon BT, czy linia innego operatora; czy zakładamy nowy lub gdy nie wiemy, czy było łącze). Telefon komórkowy kupujemy w salonie firmowym operatora bądź w sklepach oferujących telefony wszystkich sieci (np. Carphonewarehouse, Phones 4 you, Link).

Główni operatorzy telefoniczni w Wielkiej Brytanii:

 • British Telecom
 • Vodafone
 • O2
 • Orange
 • T-Mobile
 • Three
 • Virgin
 • Fresh

Katarzyna Kozak

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 6, średnia ocena: 4,2)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (1)
Mariusz Mariusz
Ale po jakim czasie Polak moze wziaść telefon na abonament? Czy nie płaci przy tym takiego "zabezpieczonego" ? Będąc w czechach miałem telefon na abonament i płaciłem za niego tzw " zaliczkowe" 5000 kc ( koron czeskich), które były zwracane na koncu umowy. tutaj tak nie ma?
 • 2014-08-31 13:36
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa