Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Komunikacja -> Taxi

Taxi

2008-11-05 13:25:13

Taxi jest chyba najprostszym i najszybszym (oczywiście na pewno nie najtańszym) sposobem na dotarcie w dowolne miejsce w mieście, a nawet i poza nim. Taxi można złapać na specjalnych postojach dla taksówek, ale również w dowolnym miejscu na ulicy - wystarczy tylko zamachać w znaczący sposób do kierowcy.
Taksówki w Wielkiej Brytanii obsługują pasażerów podobnie jak w Polsce. Wystarczy wsiąść do samochodu i podać adres docelowy, a kierowca postara się dowieźć nas w to właśnie miejsce. Oczywiście obowiązuje język angielski, ale w przypadku problemów z komunikacją można również podać adres zapisany na kawałku papieru.

Ceny taxi zależą oczywiście od miasta. Najdroższe są taksówki w Londynie, gdzie taxi to raczej ostateczność. Za krótki odcinek można bowiem zapłacić nawet do kilkudziesięciu funtów. W innych miastach jest trochę taniej i ceny kształtują się w okolicach 1,5 funta za kilometr (15 minut piechotą, 5 minut samochodem). Dla przykładu, w Cardiff w Walii dotarcie z dworca kolejowego do raczej odległej ulicy (40 minut piechotą) kosztuje ok. 10 funtów (1 funt autobusem). Biorąc więc pod uwagę kłopot z cieżkimi walizkami opłaca się wziąć taksówkę już dla dwóch osób.

Reklama ogólnosieciowa

 

Niemniej jednak, działa to tylko w przypadku krótszych dystansów. Dotarcie na lotnisko odległe o 10-20 mil to już koszt 20-30 funtów i wóczas warto poczekać na autobus, który zazwyczaj kursuje dość regularnie. Informacje na temat autobusów miejskich można znaleźć w artykule "Autobusy miejskie"

Jeśli taksówką mają podróżować więcej niż 2 osoby, a każda z tych osób posiada sporej wielkości walizkę, to może być trudne zmieszczenie się do zwykłego taxi. W takim przypadku najlepiej poprosić (np. zamówić telefonicznie) o tzw. people carrier, w którym jest znacznie więcej miejsca i który może zabrać nawet do 7 osób.

Firmy taksówkowe najczęściej posiadają numery telefonów bardzo łatwe do zapamiętania. Numery telefonów stacjonarnych w Wielkiej Brytanii składają sie z 3 cyfr kierunkowych (np. 029 dla Cardiff) oraz 8 cyfr numeru właściwego, z czego 2 pierwsze cyfry praktycznie również zaliczają sie do numeru kierunkowego (p. 20 dla Cardiff). Wobec tego, aby zadzwonić po taksówke w tym mieście należy wykręcić: 20 22 22 22 (lub 33 33 33, lub 44 44 44 itd.), lub dzwoniąc z komórki w brytyjskiej sieci 029 20 22 22 22, itd.

Numery telefonów do firm taksówkarskich można znaleźć na naszych lokalnych stronach o miastach.

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 2,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa