Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Domowe sposoby leczenia kataru

2011-02-23 09:32:37

W ostatnim czasie coraz częściej doskwierają nam przeziębienia a wraz z nimi katar. W dużej części to efekt niesprzyjającej aury i nieprzyjaznych temperatur w okolicach 0 st. C lub roztoczy. Można z nim walczyć za pomocą domowych sposobów, a poniżej przeczytamy jak walczyły z nim nasze mamy i babcie.Podobno katar leczony trwa tydzień, a nieleczony tylko 7 dni. W aptekach można znaleźć coraz szerszą gamę różnych preparatów na tę uporczywą dolegliwość. Niestety, katar jest najczęściej jedynie objawem czegoś poważniejszego – począwszy od grypy a skończywszy na zapaleniu zatok. Dlatego też nie należy go lekceważyć, szczególnie jeśli wydzielina z nosa ma kolor żółtawy lub zielony.

Jeżeli jednak nasz katar jest przezroczysty, możemy niwelować dolegliwości z nim związane nie tylko za pomocą tabletek (niszczących żołądek, wątrobę, nerki i portfel) i kropli/aerozoli (niszczących błonę śluzową nosa), ale również bardziej i mniej kontrowersyjnymi domowymi sposobami.

Przedstawiam kilka sposobów babuni na to, by katar trwał tylko tydzień, był do zniesienia i nie nie stanowił przeszkody w codziennym funkcjonowaniu:

1. Sól w różnych postaciach.

Płukanie nosa na dłużej uwolni nas od kataru. W niecałej szklance gorącej wody rozpuść łyżeczkę soli i przestudź. Najlepiej przy pomocy strzykawki płucz nos, wpuszczając roztwór pod ciśnieniem, lub po porostu wciągając go prosto ze szklanki do nosa. Po chwili pozwól mu swobodnie wypłynąć i wydmuchaj nos.

Warto też robić okłady na zatoki z gorącej soli. Możesz podgrzać ją na patelni, następnie owinąć w kilka suchych ściereczek kuchennych lub uszyć lniany woreczek i napełniony solą podgrzewać w piekarniku. Ogrzewanie zatok pomoże pozbyć się bólu oraz złagodzi katar. Pamiętaj jednak, bo po zakończeniu okładów przez kilka godzin nie narażać zatok na kontakt z zimnym powietrzem.

2. Wrogowie każdego przeziębienia: cebula, czosnek, chrzan itp.

Odwiecznymi sprzymierzeńcami odporności są cebula i czosnek. W walce z katarem pomogą Ci takie działania:

  • zanurz na trzy sekundy pokrojoną w plastry cebulę w ok. 1 litrze wrzącej wody. Minimum kilka łyków wystudzonego, mało smacznego wywaru popijaj co godzinę;
  • jeżeli nie masz żadnych problemów gastrologicznych zjedz surową cebulę i popij kilkoma łyżkami octu;
  • czosnek przeciśnij przez praskę, zawiń w watkę i użyj jako sztyftu do nosa (ostrzegamy, że to metoda, która doprowadza do łez największych twardzieli);
  • starty aromatyczny czosnek, połóż przed snem na nocnym stoliku;
  • wąchaj świeżo starty chrzan i wzbogać każdy swój posiłek kilkoma łyżeczkami chrzanu;
  • jedz ile tylko możesz czosnku, który działa jak naturalny antybiotyk, by zniwelować jego nieprzyjemny zapach możesz go zagryzać natką pietruszki;
  • żuj imbir.

3. Jak przy każdej chorobie dużo pij.

Najskuteczniejsza na katar jest herbata z majeranku. Do szklanki wsyp łyżeczkę tej przyprawy, zalej wrzątkiem i pod przykryciem zaparzaj przez minimum 10 minut.

Pamiętaj też o spożywaniu większej ilości herbat ziołowych, ciepłych płynów i zup, w tym nieocenionego rosołu. Warto również przygotować sobie szklankę ciepłej wody lub mleka z odrobiną kurkumy.

4. Trzymaj się ciepło.

Nie wychładzaj się. Niska temperatura bardzo negatywnie wypływa na katar. Nawet, jeżeli jesteś w domu, ubierz się wyjątkowo ciepło lub owiń kocem, temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w okolicy 20 stopni Celsjusza.

Warto również przed położeniem się do łóżka w ciepłych skarpetkach, wziąć gorącą kąpiel z eterycznymi olejkami lub wymoczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i musztardy.

5. Inhalacje i olejki to też Twoi sprzymierzeńcy w walce z katarem.

Suche powietrze podrażnia śluzówkę nosa i zaostrza nasze dolegliwości. Inhalacje możesz zrobić na różne sposoby:

  • zagotuj wodę dodaj do niej tego kilka łyżek soli i zalej nią majeranek lub szałwię, trzymaj głowę pod ręcznikiem nad parującym wywarem, uważając by się nie poparzyć;
  • użyj profesjonalnego inhalatora dodając kilka kropel specjalnego olejku eterycznego, pamiętaj jednak, by zabieg nie trwał dłużej niż 20 minut;
  • podgrzej na gazie łyżeczkę lub włóż ją do gotującej się wody, na rozgrzaną łyżeczkę nalej kilka kropli miętowych i wdychaj, możesz również na chłodnej łyżeczce podpalić krople miętowe i wdychać opary po tym jak krople zgasną;
  •  sauna, gorąca kąpiel lub prysznic z parującą wodą również pomogą nam swobodniej oddychać.

6. Zadbaj też o nawilżenie powietrza:

  • na kaloryferze powieś mokrą szmatkę lub ręcznik;
  • włącz nawilżacz powietrza lub postaw przy łóżku garnek z wrzącym naparem.

7. Technicznie o walce z katarem.

  • Wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz.
  • Zasłaniaj nos i usta, gdy kichasz.
  • Nie wydmuchuj nosa zbyt gwałtownie i wydmuchuj każdą dziurkę oddzielnie.
  • Używaj delikatnych chusteczek jednorazowych i od razu wyrzucaj zużyte – są źródłem bakterii, wirusów i alergenów, które spowodowały katar.
  • Zdecydowanie zrezygnuj z chusteczek materiałowych, jeżeli tego nie zrobisz, pierz je często, najlepiej wcześniej mocząc chwilę w occie.
  • Nawilżaj i chroń skórę wokół nosa, niezbędny będzie do tego nawilżający i natłuszczający krem lub zwykła wazelina. Jeżeli pojawią się ranki zainwestuj w maść witaminową gojącą.
  • By ułatwić sobie oddychanie nocą połóż głowę trochę wyżej niż śpisz zazwyczaj.

Pamiętaj, że gdy katar się przedłuża lub masz ropny wysięk z nosa konieczna jest wizyta u lekarza.

 

http://www.goniec.com/

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn