english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Oxford

2008-11-21 13:59:22

Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii, stolica hrabstwa Oxfordshire.

Nazwa miasta pochodzi od dwóch słów: ox (wół) i ford (bród);
w Oksfordzie – miejscu, gdzie rzeka Cherwell wpada do Tamizy – można było pokonać obie rzeki w bród, najczęściej wozem zaprzęgniętym w woły.

Najbardziej znane jako siedziba słynnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, założonego w połowie XII wieku, który jest najstarszym uniwersytetem w krajach anglojęzycznych; szkoła początkowo utrzymywała się z myta za korzystanie ze wspomnianego wyżej brodu.

Na początku 20 wieku, Oxford doświadczał gwałtownych zmian związanych z industrializacją i wzrostem populacji spowodowanej rozwojem przemysłu drukarskiego i wydawniczego. Duże zmiany zaszły w związku z przedsięwzięciem Williama Morrisa, który założył "Morris Motor Company" - fabrykęsamochodów umiejscowioną w Cowley. Fabryki Morris Motors oraz Pressed Steel Fisher zatrudniały w latach 70tych ubiegłego wieku ponad 20,000 osób.
W tamtych czasach miasto było podzielone na dwie części: uniwersytet - na zachód od Magdalen Bridge i na wschodnią część "car town" gdzie mieszkali i pracowali mieszkańcy niezwiązani z uniwersytetem.

Lata 80'te i 90'te przyniosły zwolnienia. Fabryka Mini została uratowana od upadku poprzez przejęcie przez BMW, które produkuje New Mini - czyli nową wersję samochodu uznawanego za symbol brytyjsiej motoryzacji. Nowa fabryka zajmuje dużo mniejszą powierzchnię niż poprzednia. Na części terenów kiedyś przynależących do Mini Morrisa obecnie znajduje się Oxford Business Park.


Oxford to miasto wielokulturowe. W 2005r 27% populacji stanowiły mniejszości narodowe. Ta liczba zwiększyła się w ciągu ostatnich kilku lat z racji zwiększonego napływu imigrantów - głównie nas - Polaków.

Oceń artykuł
(głosów: 5, suma ocen: 20)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz