Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Nazwano nas straconym pokoleniem

Nazwano nas straconym pokoleniem

2010-05-30 08:24:43

Jest wizja, są narzędzia, wiedza, możliwości i przede wszystkich chęci. Jeszcze kilka lat temu Belfast był miejscem zamieszek między lokalnymi społecznościami, dziś stał się symbolem nawiązania współpracy między najnowszą polską emigracją. A przecież nazywano nas już straconym pokoleniem.

Reklama ogólnosieciowa

W dniach 14 – 16 maja  w Belfaście odbyła się konferencja Polish Cooperation Network „ Istota integracji i rozwój organizacji polonijnych”. Pomysłodawcą i gospodarzem konferencji było Stowarzyszenie Polskie w Irlandii Północnej, które w 2008 roku wspólnie z 2 innymi organizacjami zapoczątkowało platformę wymiany informacji dla organizacji polonijnych działających na Wyspach i powstałych po 2004 roku. Celem konferencji PCN było porównanie sposobów funkcjonowania środowiska i zdefiniowanie problemów polonijnych NGOs działających na terenie Europy. Na konferencji pojawili się przedstawiciele takich krajów, jak Finlandia, Szwecja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Irlandia i Anglia.

Organizatorzy podzielili konferencję na trzy etapy, które składały się z wizyt studyjnych, wykładów i warsztatów.  14 maja grupa dziesięciu delegatów poznała mechanizmy współpracy organizacji rządowych  i pozarządowych z grupami reprezentującymi mniejszości etniczne w Irlandii Północnej. Odbyły się spotkania,  m. in., z burmistrzem Belfastu Noami Long, która w ostatnich wyborach mianowana została MP do parlamentu brytyjskiego.

Pierwszy dzień konferencji otworzył Mouris Maxwell – komisarz europejski w Irlandii Północnej.  Profesor Krystyna Iglicka przygotowała prezentację na temat aktualnej sytuacji Polaków, którzy wyjechali po 2004 roku z Polski. Liczba przebywających poza krajem rodaków jest stabilna i nie przewiduje się masowych powrotów do Polski. Do udziału w debacie „Polskie ghetto czy utrata tożsamości narodowej kosztem pełnej integracji?” zaproszono, m.in.,  Jana Mokrzyckiego, który od lat współpracuje z najstarszą organizacją polonijną na Wyspach – Zjednoczeniem Polskim w Wielkiej Brytanii. Paneliści przyznali wspólnie, że integracja nowej emigracji ze środowiskiem lokalnym jest niezbędna, lecz nie można zapomnieć o pierwiastku polskim, który jak pokazuje historia emigracji, potrafi przetrwać i ujawnić się nawet u późniejszych pokoleń. Świetnym tego przykładem może być dr Paul Igański, reprezentujący Uniwersytet w Lancaster, który w trakcie konferencji referował temat Hate Crime. Paul jest drugim pokoleniem polskich emigrantów i w wieku 25 lat postanowił powrócić do rodowego nazwiska. Igański zaznaczył, że aby skutecznie walczyć z incydentami na tle rasistowskim. należy najpierw podnieść świadomość społeczeństwa i wyjaśnić czym jest tzw Hate Crime.

W trakcie niedzielnych uczestnicy konferencji pracowali nad poprawą komunikacji wewnątrz organizacyjnej, wspópracy na płaszczyźnie między stowarzyszeniowej oraz zastanawiali się w jaki sposób można zniwelować przepaść, która podzieliła stare i młode pokolenie emigrantów.

Belfast stał się podwaliną do utworzenia platformy PCN. Majowe spotkanie było drugim zjazdem organizacji działających w ramach tego forum, które odbyło się w Belfaście. Przed PCN jeszcze długa droga, zanim będzie można mówić o sprawdzie działającym networku. W 2010 roku przewidziano uruchomienie platformy internetowej PCN oraz przeprowadzenie badań socjologicznych na temat kondycji organizacji polonijnych na Wyspach.

Maciek Bator

Oceń artykuł
(głosów: 1, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa