english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Tybet - w cieniu Pekinu

2009-03-19 14:52

Tybet był zawsze wolny na tyle, na ile jego sąsiedzi byli słabi. Podbijany przez Chińczyków i Mongołów wyzwalał się, gdy tylko ich państwa rozpadały się pod wpływem walk wewnętrznych. W 1950 r. chińscy komuniści podbili Tybet i zaczęli wszelkimi sposobami niszczyć jego kulturę i religię. Bez pomocy świata naród tybetański utraci swoją tożsamość i zniknie. Królestwo Tybetańskie powstało niewiele później po najstarszych dających się precyzyjnie datować zdarzeniach politycznych na mapie Azji Środkowej. Wiadomo, że już w 608 r. n.e. Królestwo nawiązało stosunki dyplomatyczne z Cesarstwem Chińskim. W VII w. królestwo przekształciło się w imperium, a jego cesarz – Songtsän Gampo – zaprosił do swojego kraju buddyjskich mnichów, co z czasem zaowocowało rozprzestrzenieniem się tej właśnie religii w całej Azji Środkowej. Imperium Tybetańskie rozrastało się w kolejnych wiekach. Do IX w. objęło nie tylko ziemie tybetańskie, ale także dzisiejszą Birmę i Kirgizję, a częściowo Uzbekistan, Turkmenię i Kazachstan. Swoimi wpływami i poprzez armię kontrolowało nawet fragmenty wschodnich Indii oraz Mongolię.

Wstrząsające zeznania ofiary "potwora z Amstetten"

2009-03-18 12:19

Josef Fritzl został zmuszony przed sądem spojrzeć w oczy córki, którą więził w piwnicy i gwałcił przez 24 lata. We wtorek w czasie rozprawy za zamkniętymi drzwiami kontynuowano wyświetlanie sfilmowanych zeznań córki Frtizla, 42-letniej obecnie Elisabeth. Nagranie było wstrząsające i trwało aż 11 godzin. Niektóre fakty z zeznań ujawnia dziennik "Daily Mail". Nagranie wideo było wyświetlone na olbrzymim ekranie telewizora. Elisabeth opowiadała o pobiciach, gwałtach i upokorzeniach. Według eksperta jedno z dzieci Fritzla zmarło trzy dni po porodzie.

Moskwa nie chce dać pieniędzy na odbudowę Osetii

2009-03-16 19:55

Kilkudniowa wojna z sierpnia 2008 roku pomiędzy Rosją a Gruzją zniszczyła wiele terenów Osetii Południowej. Choć Moskwa obiecała dać pieniądze na odbudowę regionu, większość środków zostało zamrożonych. Szef komisji ds. odbudowy Osetii Południowej Zaur Kabisow oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant": "Mieliśmy rozpocząć prace 1 marca. Początek się odwleka z powodu zamrożenia finansów”. Wyliczył, że podczas starć "ponad 600 budynków zostało całkowicie zniszczonych, a 4 tysiące innych uszkodzonych”. Jak podaje agencja AFP, Moskwa obiecała Osetii Południowej przekazać na odbudowę 10 mld rubli (222 mln euro). Stolica Osetii Południowej otrzymała w grudniu od Rosji 1,5 mld rubli (33,3 mln euro), czyli pierwszą część obiecanych pieniędzy. Dalsze pieniądze zostały przez Moskwę zamrożone.

Chiny: Dalajlama musi zmienić stanowisko

2009-03-13 14:45

Chiński premier Wen Jiabao, podczas konferencji prasowej zadeklarował, że jest gotowy rozmawiać w Tybetańskimi wysłannikami. Warunkiem jest jednak zmiana stanowiska samego Dalajlamy. Zdaniem Wen Jiabao obecnie Dalajlama jest wykorzystywany przez Zachód. W trakcie konferencji premier poinformował dziennikarzy, że sytuacja w Tybecie jest stabilna i spokojna. Podkreślił, że chińskie prawo gwarantuje przestrzeganie praw człowieka w Tybecie, a "spokój w Tybecie i jego bieżący postęp potwierdzają, że przyjęty kierunek polityki jest poprawny" - podaje serwis tvn24.pl. W związku z przypadającą 10 marca 50. rocznicą wyemigrowania Dalajlamy do Indii, Europejski parlament zwrócił się do Pekinu o ponowne przystąpienie do rozmów w sprawie przyznania Tybetowi rzeczywistej autonomii. Podczas głosowania nad treścią apelu, wielu eurodeputowanych miało tybetańskie flagi. Tekst apelu został poparty 338. głosami, przeciw było 131, wstrzymało się 14. W latach 1950-51 Tybet został zajęty przez Mao Zadeonga. W 1959 roku wybuchło tam powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a Dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii.

Strzelanina w niemieckiej szkole; sprawca nie żyje

2009-03-11 13:19

Do 15 wzrosła liczba ofiar sprawcy strzelaniny w szkole średniej w Winnenden, na południowym zachodzie Niemiec. Jest też wielu rannych. Do budynku szkoły wkroczył uzbrojony mężczyzna i zaczął strzelać na oślep. Sprawca nie żyje. Zginął w wymianie ognia z policjantami. Wcześniej media podawały, że napastnik popełnił samobójstwo. W strzelaninie w szkole zginęło co najmniej 12 osób, w tym prawdopodobnie troje nauczycieli i dziewięcioro uczniów. Kolejna ofiara zginęła w pobliskiej klinice, gdzie również słyszano strzały. W trakcie wymiany ognia między zamachowcem a policją zginąć miało także dwóch przechodniów. Według niemieckiego serwisu bild.de mordercą był 17-letni były uczeń Tim Kretschmer, który strzelał na korytarzach i w salach na oślep. Rodzice mordercy kolekcjonują broń, mają w domu 18 sztuk różnego rodzaju pistoletów. Matka chłopaka została zatrzymana przez policję; będzie przesłuchiwana. Do strzelaniny doszło ok. godziny 9.30. Według relacji świadków zdarzenia sprawca, ubrany w czarny uniform wtargnął do jednej z klas i bez słowa zaczął strzelać na oślep. Policja zablokowała teren wokół szkoły. Sprawca zdołał się jednak przedrzeć przez policyjną blokadę i uciec. Agencja dpa podała, że w trakcie pościgu zostało rannych dwóch funkcjonariuszy. Winnenden to 27-tysięczne miasto, położone około 20 km na północny wschód od Stuttgartu.

Uganda: samolot spadł do jeziora

2009-03-10 13:29

Wyczarterowany samolot rosyjskiej produkcji Ił-76 spadł (9 III) zaraz po starcie do Jeziora Wiktorii na terytorium Ugandy. Na pokładzie znajdowało się 10 osób i najprawdopodobniej wszyscy zginęli, ponieważ maszyna natychmiast zatonęła. Do katastrofy doszło o godzinie 5.14 czasu lokalnego (4.14 czasu polskiego). Samolot leciał z zaopatrzeniem dla pokojowych sił Unii Afrykańskiej (AMISOM) stacjonujących w Somalii. Rzecznik sił zbrojnych Burundi Adolphe Manirakiza podał po wypadku, że na pokładzie zasiadali trzej burundyjscy oficerowie: generał Salum Ndikumana, pułkownik Emmanuel Naybu oraz kapitan-lekarz.

Stany Zjednoczone zrezygnują z tarczy?

2009-03-03 23:09

Barack Obama w tajnym liście do rosyjskiego prezydenta zaoferował, że jego rząd zrezygnuje z umieszczenia tarczy antyrakietowej, o ile Rosja pomoże Stanom Zjednoczonym zapobiec uzbrojeniu Iranu w rakiety dalekiego zasięgu. Jak donosi "New York Times", list został wręczony trzy tygodnie temu w Moskwie przez wyższych przedstawicieli amerykańskiej administracji. Propozycja ma być przekonywującą zachętą dla Rosji w kwestii utworzenia wspólnego frontu przeciw Iranowi. Rosyjski rząd nie odpowiedział jeszcze na ofertę Obamy, ale zapowiedziano, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow będzie miał coś do przekazania na temat tarczy sekretarz stanu Hillary Clinton w czasie rozmowy zaplanowanej na piątek.

Afryka: zamach stanu w Gwinei Bissau

2009-03-02 20:38

      W wyniku zamachu stanu w Gwinei Bissau 2 marca 2009 zmarł prezydent tego kraju João Bernardo Vieira. Dziś rano został zaatakowany pałac prezydencki przez żołnierzy związanych z generałem Tagme Na Waie. Zamach został przeprowadzony, w odwecie za śmierć generała, który zginął wczoraj (1 III) na skutek ran odniesionych, w wyniku zamachu bombowego w Bissau. Kilka godzin później, związani z generałem żołnierze, przeprowadzili zamach odwetowy na pałac prezydencki.     Atak został przeprowadzony, ponieważ zabity prezydent został obarczony odpowiedzialnością za śmierć generała.  

Prezydenci USA i Francji kandydatami do Nagrody Nobla

2009-02-27 14:46

Barack Obama i Nicolas Sarkozy mają szansę otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla.Pomimo tego iż nazwiska kandydatów są trzymane w tajemnicy, zdarza się, że informacje o tym kto został nominowany wyciekają do mediów. Stąd też wiadomo, że na liście kandydatów znaleźli się Barack Obama i Nicolas Sarkozy. W tym roku konkurencja jest duża. O otrzymanie tej prestiżowej nagrody będzie się starać 205 kandydatów, w tym 33 organizacje. Nagrody zostaną wręczone 10 grudnia.Autor: Elżbieta Korzeniowskae-polityka.pl

Ukrainie znów grozi zakręcenie kurka z gazem

2009-02-26 16:43

Rosyjski dziennik "Kommiersant” ostrzega: Gazprom 8 marca może znów zakręcić Ukrainie kurek z gazem, jeśli Kijów nie ureguluje należności. Chodzi o zapłatę za gaz odbierany przez Ukrainę w lutym. Przyczyną kłopotów jest zadłużenie ukraińskich przedsiębiorstw komunalnych, które nie płacą Naftohazowi za gaz. "Kommiersant” podaje, że Ukraina winna jest Gazpromowi 400 mln dolarów. Odnotowuje też, że ukraińskie przedsiębiorstwa komunalne winne są rodzimemu Naftohazowi 552 mln USD.

Turecki samolot rozbił się podczas lądowania w Amsterdamie

2009-02-25 14:38

Maszyna Turkish Airways rozbiła się podczas schodzenia do lądowania na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Szczątki leżą przy pasie startowym, w pobliżu autostrady A9. Maszyna podchodziła do lądowania na pasie 18R holenderskiego lotniska. Samolot nowej generacji Boeing 737-800, rejs TK1951 leciał z Istambułu do stolicy Holandii. Miał wylądować w Amsterdamie o 10:40. Na pokładzie było 135 pasażerów. Samolot podczas katastrofy rozpadł się na 3 części. Pogoda na lotnisku jest dobra. Około 50 osób o własnych siłach opuściło samolot. Na konferencji prasowej o 13:30 (czasu polskiego) poinformowano, iż we wraku samolotu znaleziono 9 martwych osób. Około 50 pasażerów zostało rannych, w tym 25 jest w stanie ciężkim. Na liście pasażerów opublikowanej na stronie przewoźnika nie ma nazwisk o polskim brzmieniu. Samolot nie wygląda, jakby wcześniej płonął. Polski ambasador w Hadze Jacek Biegała twierdzi jednak, że maszyna stanęła w płomieniach. Melanie Smieder ze służby prasowej lotniska Schiphol powiedziała, że ruch na całym lotnisku został wstrzymany. pasazer.com/wp.pl

Wizja Obamy

2009-02-25 11:34

„Wyjdziemy z kryzysu silniejsi niż przedtem” – obiecuje amerykański prezydent. Obama wygłosił swoje pierwsze przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu. Obama wierzy, że Ameryka będzie silniejsza. „O ile nasza gospodarka może być osłabiona i nasza wiara we własne siły zachwiana, i chociaż przeżywamy trudne czasy, chcę, żeby wszyscy Amerykanie wiedzieli: odbudujemy gospodarkę, dojdziemy do siebie i Stany Zjednoczone staną się silniejsze niż przedtem” – przekonywał prezydent. Barack Obama mówił, że kryzys jest rezultatem wieloletnich zaniedbań. Miał na myśli złe przyzwyczajenia, m.in.: życie ponad stan, krótkowzroczne myślenie i „odkładanie trudnych decyzji na potem”. Prezydent zapowiedział, że aby wyjść z kryzysu trzeba najpierw wspomóc sektor finansowy. Należy pomóc bankom przy wznowieniu kredytowania. Zaznaczył także, że jego administracja zajmie się przede wszystkim polityką energetyczną, zdrowotną i poprawą edukacji. Jak mówił: „Nie zgadzam się, by technologie przyszłości i miejsca pracy przenoszono za granicę i wiem, że wy się też nie zgadzacie. To jest czas, by Ameryka znów przewodziła”.

Państwa G20 o kryzysie

2009-02-23 11:21

W Berlinie doszło do spotkania państw europejskich, które wchodzą w skład Grupy 20. Nadrzędnym celem posiedzenia jest przygotowanie wspólnego europejskiego stanowiska na spotkanie państw G20 w  Londynie. Spotkanie zostanie poświęcone w celu omówienia planu walki z kryzysem. W posiedzeniu uczestniczą szefowie państw i rządów oraz ministrowie finansów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Czech i Luksemburga, a także szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

USA nie dostanie więcej żołnierzy

2009-02-20 19:54

Podczas krakowskiego spotkania ministrów obrony państw NATO, sojusznicy USA zignorowali apel Roberta Gatesa o wysłanie do Afganistanu dodatkowych żołnierzy. Brytyjski dziennik „Daily Telegraph” podaje, że reakcja na wypowiedź ministra obrony USA była wśród obecnych na spotkaniu, raczej chłodna. USA miały nadzieję, że po objęciu urzędu przez nowego prezydenta Baracka Obamę i własnej deklaracji wysłania do Afganistanu dodatkowych 17 tys. żołnierzy skłonią europejskich sojuszników do większego zaangażowania w tym kraju. Tymczasem państwa europejskie obiecały tylko kilkuset dodatkowych żołnierzy, co minister obrony USA Robert Gates uznał za "niezadowalające". Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że większe znaczenia ma obecnie wspieranie dobudowy państwa, niż wysyłanie do Afganistanu nowych żołnierzy. Jak podaje gazeta, Gates nie naciskał na swoich sojuszników w tej kwestii. „Chyba tak będzie prościej dla tych państw członkowskich, które mają problem z zadeklarowaniem oddziałów bojowych” –powiedział Gates. Według gazety, takie wyjście pozwoli rządom europejskim twierdzić, że są zaangażowane w misję w Afganistanie bez denerwowania opinii publicznej. „Daily Telegraph” podaje, że jednym z krajów które zdecydowały się wysłać do Afganistanu większą liczbę żołnierzy, jest Polska.

Rosja wrogiem silna

2009-01-25 19:27

Państwa autorytarne potrzebują wroga. Wróg tłumaczy istnienie rozbudowanego aparatu bezpieczeństwa. Wróg sprawia, że lękliwe społeczeństwo daje się łatwo manipulować. Żaden kraj nie opanował tej strategii lepiej od Rosji. Dzięki wrogom Rosja nadal żyje. Gdy na horyzoncie pojawia się niebezpieczeństwo kryzysu ekonomicznego czy politycznego, Kreml szuka przyczyn poza granicami kraju. Podczas rządów Borysa Jelcyna, kiedy rosyjska gospodarka pogrążała się w chaosie, takim wrogiem stała się Czeczenia. Znamienne jest, że decydujące działania obu wojen czeczeńskich przypadły na okres przesilenia politycznego w Rosji. Tuż przed wyborami prezydenckimi w 1996 roku oddziały rosyjskie wzmogły działania militarne na terytorium zbuntowanej prowincji. Sukcesy w Czeczeni skutecznie odwróciły uwagę społeczeństwa od kulejącej ekonomii, a Jelcynowi dały przepustkę na drugą kadencję. Trzy lata później kolejna akcja zbrojna na Kaukazie pozwoliła Władimirowi Putinowi zaistnieć w mediach. W kilka miesięcy z mało znanego polityka, Putin stał się ostatnią nadzieją dla pogrążonego w wojnie z czeczeńskimi barbarzyńcami kraju. Mianowanie na prezydenta było tylko naturalną konsekwencją znacznie wcześniej ułożonego planu.

Gazprom wznowił dostawy gazu do Europy

2009-01-20 14:52

Agencja Associated Press podaje, że rosyjski Gazprom poinformował o wznowieniu dostaw gazu do Europy przez Ukrainę dziś rano. Rzecznik Gazpromu Borys Sapożnikow zakomunikował, że przepływ gazu rozpoczął się o godzinie 10:30 czasu moskiewskiego. Zanim dotrze on do europejskich odbiorców minie około 36 godzin. Wobec takiej sytuacji szef Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że z chwilą wznowienia tranzytu gazu do Europy, międzynarodowi obserwatorzy nie będą potrzebni. Gdy fakt tranzytu zostanie potwierdzony, razem z Ukrainą będą mogli zwrócić się do Unii Europejskiej o rozwiązanie sytuacji monitoringowej. Miller poinformował również o przypadku nowych opóźnień w regulowaniu rachunków ze strony Ukrainy – automatycznie zostanie wprowadzony system płatności z góry.

Dziś dzień Obamy

2009-01-20 14:49

Nowy Jork oszalał na punkcie swojego nowego prezydenta. Dziś mieszkańcy będą oglądać na telebimach w różnych punktach miasta zaprzysiężenie 44. prezydenta USA. Na samochodach, domach, sklepach można zobaczyć napisy: „Nowy Jork jest Twój”, „Trzymaj się Obama”. Cały Nowy Jork żyje dzisiejszym wydarzeniem. Studenci Uniwersytetu Columbia, którego Obama jest absolwentem, od rana tańczą i śpiewają w oczekiwaniu na wielką uroczystość. Podobnie jest na pozostałych nowojorskich uczelniach. Postrzegane jako historyczne wydarzenie wymaga doskonałej oprawy – w zakładach pracy i szkołach rozstawiane są wielkie ekrany, aby każdy mógł zobaczyć relację z uroczystości. Nowojorczycy i całe tłumy turystów z całego świata przywitają nowego prezydenta na Time Square.

Google ma kłopoty

2009-01-17 08:43

Firma Google dostosowuje się do trudnej sytuacji gospodarczej i zmniejsza swoje działy zajmujące się pozyskiwaniem nowych pracowników. W ten sposób Google chce zlikwidować około 100 miejsc pracy – czytamy w oficjalnym komunikacie. Według dziennika "The Wall Street Journal" oznacza to zmniejszenie działu odpowiedzialnego za obsadę kadrową o niecałą jedną czwartą.

Kenia na krawędzi głodu

2009-01-14 10:50

Kenii grozi klęska głodu. Zdaniem władz za niedobór żywności w państwie, które dotychczas wyróżniało się względną stabilnością ekonomiczną i polityczną, odpowiadają niedawne susze pustoszące uprawy we wschodniej i centralnej części kraju. Jednakże w opinii wielu, winę za obecną sytuację ponoszą politycy na czele z prezydentem Mwai Kibaki. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla około 10 milionów Kenijczyków, bezpośrednio zagrożonych niedostatkiem żywności. Wśród nich znajduje się 1.5 miliona dzieci, dla których jedynymi posiłkami były często te dostarczane przez szkoły. Rosnące ceny spowodowane klęską nieurodzaju postawiły dalsze funkcjonowanie programu szkolnego dożywiania pod wielkim znakiem zapytania. Dodatkowo zagrożone są fundusze przeznaczone na pomoc dla najbiedniejszych obywateli, których liczbę kenijski dziennik Daily Nation obliczył na ponad 2.5 miliona.

Atak rakietowy z Libanu. Izrael odpowiedział ogniem artyleryjskim

2009-01-08 10:00

Seria rakiet, wystrzelonych w czwartek rano z terytorium Libanu uderzyła w północną część Izraela. Strona izraelska odpowiedziała ogniem artyleryjskim. Według izraelskiej policji, z Libanu wystrzelone zostały trzy lub cztery pociski. Eksplozje lekko raniły dwie osoby. Jak podał rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld, pociski spadły w rejonie miasta Naharija, około ośmiu kilometrów od granicy libańskiej. Izraelskie koła wojskowe twierdzą, że armia była przygotowana na tego rodzaju atak ze strony libańskich hezbollahów i stacjonujące w tej części kraju siły pozostawały w stanie pogotowia.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat