english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Irańska cyber-wojna

2009-07-04 15:28

Zamykanie dziennikarzy w hotelach, aresztowania, groźby, wydalanie korespondentów i zamykanie biur zagranicznych mediów to Iran po wyborach prezydenckich w 2009 roku. Stare, dwudziestowieczne środki cenzorskie, przegrywają jednak tę wojną informacyjną. Facebook jest jednym z ulubionych serwisów internetowych wśród Irańczyków. Władze, dążące do totalnej kontroli nad społeczeństwem, regularnie dodają i zdejmują go z listy stron dostępnych w Iranie. Po długiej przerwie serwis ten znów stał się dostępny na początku bieżącego roku. Zdaniem jednego z moich rozmówców, rząd odblokował Facebooka, aby lepiej móc kontrolować działalność aktywistów przed wyborami prezydenckimi. System dodawania ludzi, których znamy do listy swoich znajomych, a także możliwość podejrzenia kogo znają nasi znajomi wydaje się być świetnym narzędziem w rękach irańskiej służby bezpieczeństwa. Tuż przed wyborami Facebook znów zniknął z listy dostępnych stron internetowych, gdyż władze zorientowały się, że jest on narzędziem w kampanii wyborczej Mira-Hosejna Musawiego, głównego oponenta Mahmuda Ahmedineżada.

Szwecja przejmuje kierowanie pracami Unii Europejskiej

2009-07-03 11:43

Prezydencja potrwa 6 miesięcy. Zdaniem ambasadora Szwecji w Polsce, Daga Harteliusa, to będzie trudne pół roku. "Czeka nas jesień pełna wyzwań. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Przede wszystkim  z powodu kryzysu ekonomicznego i finansowego. Kryzys bez wątpienia wpłynie na tę prezydencję", mówił Dag Hartelius na konferencji prasowej w Warszawie. Pierwszorzędne znaczenie dla Szwedów, podczas sprawowanej przez nich prezydencji - prócz walki z kryzysem i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - będzie mieć ochrona środowiska, w tym przygotowanie szczytu klimatycznego w Kopenhadze.  

Kolejny Airbus spadł do oceanu

2009-06-30 13:01

Co najmniej jedna osoba uratowała się z katastrofy Airbusa A310, który rozbił się w nocy w rejonie archipelagu Komorów (niedaleko Madagaskaru) - poinformował przedstawiciel Yemenia Airways. Ocalonym okazało się małe dziecko, jednak póki co nie wiadomo w jakim znajduje się stanie. Jemeński samolot A310 rozbił się w nocy na archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim. Archipelag Komorów znajduje się na północny-zachód od Madagaskaru. - Samoloty wypatrzyły szczątki w miejscu katastrofy - powiedział przedstawiciel ASECNA, agencji bezpieczeństwa lotnictwa działającej we frankofońskiej części Afryki. - Nie było żadnego śladu osób, które mogłyby przeżyć katastrofę - oświadczyli z początku ratownicy. – W wodzie unoszą ciała ofiar oraz szczątki samolotu – dodali. Niektóre z nich zostały już wyłowione.

Michael Jackson nie żyje

2009-06-26 01:06

Król popu Michael Jackson nie żyje. źródło: portal TMZ.com W czwartek 25/06/2009 o godzinie 12.21 do domu Michaela Jacksona został wezwany ambulans. Po przybyciu ambulansu okazało się, że serce Jacksona oraz płuca przestały pracować. Ratownicy jednak podjęli się reanimacji i przewieźli go do szpitala w Los Angeles. Prawdopodobnie już wcześniej przed przybyciem ambulansu Michael był już martwy, nie reagował na reanimację, puls już nie powrócił. Lekarz stwierdził w szpitalu, że zgon nastąpił na skutek zatrzymania akcji serca. Jackson za dwa tygodnie miał powrócić na scenę i rozpocząć trasę koncertową, min w Londynie. Na długo przed jego występami zostały sprzedane wszystkie bilety, ta trasa miała pomóc artyście w uregulowaniu zobowiązań finansowych. Król zmarł w wieku 50 lat osierocił trójkę dzieci: Michael Joseph Jackson, Jr, Paris Michael Katherine Jackson i Prince "Blanket" Michael Jackson II. tłum. Isnard

Stan wyjątkowy w Somalii

2009-06-25 12:04

Prezydent Somalii szejk Szarif Ahmed zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju. Podczas konferencji prasowej w stolicy Somalii Mogadiszu, szejk Ahmed poinformował, że jego decyzja spowodowana jest wzrastającą falą przemocy i nieustającymi walkami między siłami prorządowymi a islamskimi rebeliantami. W sobotę (20.06) przewodniczący somalijskiego parlamentu szejk Aden Mohammed Nur wezwał wspólnotę międzynarodową do wysłania w ciągu 24 godzin misji pokojowej w celu uchronienia rządu tymczasowego przed upadkiem. M. Nur stwierdził, że rebelianci z ugrupowania al.-Shabaab, oskarżanego o związki z Al.-Kaidą, wykorzystują zagranicznych bojowników, by przejąć władzę.

Irańska fala demonstracji zabiła już 7 osób

2009-06-16 09:44

Jak donosi irańskie radio Payam co najmniej siedem osób zginęło na ulicach Teheranu. Kilkaset tysięcy obywateli chce powtórzenia wyborów prezydenckich, w których ponownie wygrał Mahmud Ahmadineżad. Irańczycy domagają się powtórzenia wyborów prezydenckich, które odbyły się w zeszłym tygodniu. Ich zdaniem wyniki zostały sfałszowane na korzyść dotychczasowego przywódcy Mahmuda Ahmadineżada. Jak podają irańskie władze uzyskał dwukrotną przewagę nad swoim rywalem. Według teherańskiego radia, służby bezpieczeństwa zareagowały, gdy agresywnie zachowująca się grupa "zamierzała zaatakować w poniedziałek posterunek wojskowy a także zniszczyć mienie publiczne na teherańskim placu Azadi". "Niestety w czasie akcji zginęło siedem osób a wiele zostało rannych" - podaje rozgłośnia. Dziennikarze zagranicznych mediów mówią, że irańska wizja "agresywnie zachowujących się grupach" nie jest zgodna z rzeczywistością.

Świat ogarnęła pandemia grypy - pierwszy taki przypadek od 41 lat

2009-06-11 19:17

11 czerwca 2009 Światowa Organizacja Zdrowia podniosła poziom zagrożenia do najwyższego szóstego, przyznając tym samym, że grypa A/H1N1 stała się pandemią. Pandemia grypy zaczęła obowiązywać od godz. 18:00. To pierwsza globalna epidemia grypy od 41 lat. Decyzja zapadła po pilnym spotkaniu Światowej Organizacji Zdrowia z ekspertami ONZ. Grypą A/H1N1 (zwanej też świńską grypą) zaraziło się już ponad 26,5 tys. ludzi w 73 krajach. Do tej pory zmarło 140 zarażonych, w tym 109 w Meksyku. W Polsce odnotowano dotychczas 7 przypadków zarażenia. Wczoraj w wrocławskim przedszkolu jedno dziecko zaraziło drugie - to pierwszy taki przypadek w Polsce przeniesienie się grypy z człowieka na człowieka.

Piloci boją się latać Airbusami 330/340

2009-06-09 15:26

Związek zawodowy pilotów Air France wzywa do wstrzymania lotów maszyn Airbus 330/340 do czasu wymiany w nich czujników prędkości. Związkowcy obawiają się, że wada tych przyrządów mogła być przyczyną ostatniej katastrofy Airbusa - podało tvn24.pl Choć nie wiadomo wciąż, dlaczego samolot uległ katastrofie, jest prawdopodobne, że przyczyniła się do niej awaria aparatury odpowiedzialnej za prędkość Wymiana wadliwych urządzeń rozpoczęła się już w kwietniu tego roku. Przewoźnik zaznaczył jednak, że nie ma pewności czy to właśnie niepoprawne działanie czujników spowodowało katastrofę samolotu.

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Rosja obarcza Polskę winą za wojnę

2009-06-04 13:07

Ministerstwo Obrony Rosji na swojej stronie internetowej umieściło tekst wskazujący, że Polska rozpętała II wojnę światową. W rubryce "Historia - przeciwko kłamstwu i fałszerstwom" na stronie resortu pułkownik Siergiej N. Kowalow z Instytutu Historii Wojennej Ministerstwa Obrony FR pisze: "Wszyscy, którzy bez uprzedzeń studiowali historię II wojny światowej, wiedzą, że rozpoczęła się ona z powodu odmowy przez Polskę spełnienia niemieckich roszczeń. Jednak mniej znane jest to, czego od Warszawy chciał Adolf Hitler".

Brazylia: Odnaleziono szczątki samolotu!

2009-06-02 23:40

– Odnaleźliśmy szczątki samolotu. Być może tego, który wczoraj rano zniknął z ekranów radarów – poinformował dziś (02.06) rano rzecznik brazylijskich sił powietrznych. Weryfikacja odnalezionych fragmentów maszyny trwa - podaje AFP. O odnalezieniu metalowych szczątków na powierzchni Atlantyku informuje także agencja Reuters, powołując się na brazylijskie wojsko. Szczątki zauważono około 650 km na północny wschód od Brazylii. Na powierzchni wody unoszą się m.in. fotele lotnicze. Nie ma jednak potwierdzenia, że należą one do poszukiwanego Airbusa, który w poniedziałek zniknął z lotniczych radarów. Jednak potwierdzić to można będzie dopiero wówczas, gdy na miejsce dotrą specjalistyczne jednostki, które wyłowią znalezione elementy. – W tej chwili zostały po prostu z samolotów wojskowych zauważone szczątki. Teraz nie można nawet mówić o wraku samolotu, to są małe metalowe szczątki i jeden lotniczy fotel – mówi Piotr Moszyński z radia RFI w Paryżu. Jak zaznacza, najważniejsze w tym momencie jest to, by sprawdzić czy należą one do zaginionego samolotu.

Czy Tygrysy wymarły na Sri Lance?

2009-05-27 11:34

17 maja zakończył się jeden z najkrwawszych konfliktów we współczesnej południowo-wschodniej Azji. Tamilskie Tygrysy, otoczone przez armię Sri Lanki, ogłosiły złożenie broni. Rząd w Kolombo ogłosił koniec wojny oraz poinformował o zabiciu przywódców Tygrysów, w tym założyciela organizacji, Velupillaia Prabhakarana. Znana z terrorystycznych metod tamilska partyzantka nie cieszyła się dobrą sławą, wszyscy komentatorzy przyjęli więc informacje o zdławieniu rebelii z radością. Czy to na pewno koniec?

Manewry wojskowe NATO w Gruzji. Rosja je potępia

2009-05-06 15:31

W Gruzji znowu rośnie napięcie. Dzisiaj rozpoczęły się tam manewry wojsk NATO, które ostro krytykuje Rosja, a wczoraj stłumiono bunt w gruzińskiej armii. Ćwiczenia wojskowe NATO i wojsk gruzińskich mają trwać przez najbliższy miesiąc. Rosja potępiła je i określiła jako „prowokację” i „napinanie muskułów” u jej południowych granic. Zdaniem Rosjan Gruzja przygotowuje się do ataku na Abchazję i Osetię Południową - dwa separatystyczne regiony, które utraciła w wyniku wojny z Rosją w sierpniu ubiegłego roku. Napięcie między Rosją a NATO rośnie – władze na Kremlu ogłosiły dziś decyzję o wydaleniu dwojga Kanadyjczyków - szefowej Biura Informacji NATO w Moskwie oraz jej współpracownika. Jest to reakcja na wydalenie przez NATO dwóch dyplomatów rosyjskich.  

Azerbejdżan: masakra na uczelni

2009-04-30 11:46

10 osób nie żyje, wiele jest rannych po tym jak uzbrojony mężczyzna wdarł się na teren uczelni i otworzył ogień do studentów w stolicy Azerbejdżanu - podaje agencja Reuters. Po tym jak mężczyzna został otoczony przez policję, popełnił samobójstwo. Mężczyzna uzbrojony w karabin wszedł na teren Akademii Naftowej w Baku i zaczął strzelać do studentów. Nie wiadomo jakie były przesłanki napastnika. Służby medyczne podały, że 10 osób zmarło, jest wielu rannych. Otoczony przez antyterrorystów szaleniec zastrzelił się. Nie wiadomo kim był i dlaczego strzelał. Azerskie służby bezpieczeństewa nie udzielają na razie więcej informacji.  

PE: Będą ograniczenia w Internecie?

2009-04-27 21:52

5 maja Parlament Europejski ma głosować nad tzw. Pakietem telekomunikacyjnym. Według jego przeciwników nowe przepisy pozwolą dostawcom internetu decydować o tym które z witryn będą udostępniane klientom. Internauci już teraz biją na alarm sprzeciwiając się nowym przepisom. Więcej o sprawie – Paweł Bruger.

Niemcy nie otworzą rynku pracy do 2011 roku

2009-04-27 21:51

O kolejne dwa lata, do 2011 roku Niemcy przedłużą ograniczenia na rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE. Taką oficjalną informację niemiecki rząd przesłał Komisji Europejskiej. Decyzję tę podjęto jeszcze latem zeszłęgo roku, ale teraz Berlin ostatecznie ją potwierdził.  Uzasadniono ją występowaniem poważnych zakłóceń na niemieckim rynku pracy, które dotykają przede wszystkim grupy osób pozostających bez pracy przez dłuższy czas i osób o niskich kwalifikacjach zawodowych oraz regiony wschodnich Niemiec. Obecny kryzys ekonomiczny, zdaniem niemieckiego rządu, jeszcze bardziej uzasadnia konieczność utrzymania ograniczeń na rynku pracy.

Świńska grypa atakuje kolejne kraje

2009-04-26 21:51

Nowa, zabójcza mutacja grypy zagraża całemu światu – uważają eksperci. W Meksyku zabiła już ponad 80 osób. W ostatnich dniach świńska grypa dotarła również do Europy. Trzy podejrzane przypadki w Hiszpanii, cztery we Francji i jeden w Wielkiej Brytanii. Wirus pojawił się także w Nowej Zelandii, USA i Kanadzie. Eksperci uważają, że żaden kraj nie jest bezpieczny dlatego wiele państw decyduje się na badanie wszystkich osób, które wracają z dotkniętych chorobą regionów. Specjaliści uważają również, że wirusa świńskiej grypy będzie bardzo trudno powstrzymać. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia nie podniosła na razie poziomu globalnego zagrożenia epidemią - wciąż obowiązuje trzeci stopień w sześciostopniowej skali. Jednak polskie MSZ ostrzegło, by Polacy w miarę możliwości nie wybierali się w podróż do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Resort spraw zagranicznych sugeruje, by do czasu opanowania sytuacji przesunąć wyjazdy w te rejony.  

Nastolatki w łachmanach rabują statki

2009-04-16 11:27

Są uzbrojeni w karabiny maszynowe i ręczne granatniki. Często nastoletni. Z małych łodzi atakują wielkie tankowce. Porywają załogi jachtów. Swoje bazy mają nad brzegiem Zatoki Adeńskiej. Nie mogą ich powstrzymać okręty wojenne światowych potęg. Za jeden porwany statek dostają 3 miliony dolarów - somalijscy piraci. Udaje im się zająć jeden na cztery statki, które atakują. Nie jest to porażająca skuteczność. Atakują z reguły małymi łodziami wyposażonymi w szybkie silniki. Gdy morze jest wzburzone, ich motorówki nie są w stanie dogonić wielkich statków. Jednak wtedy, gdy pogoda sprzyja spokojnej żegludze, są w stanie zająć trzystumetrowy supertankowiec. Ich jednostki są na tyle małe, że pojawienie się niewielkiego punkciku na wyświetlaczu radaru nie niepokoi nawigatorów wielkich okrętów. Często w morze wypływają na pokładzie „statku matki” i dopiero stamtąd na motorówkach, kilkaset mil morskich od brzegu podpływają do wielkich transportowców.

Somalia: grecki frachtowiec kolejnym łupem piratów

2009-04-14 13:51

Somalijscy piraci znów zaatakowali (14.IV) i porwali kolejny statek, mimo klęski z 12 kwietnia. Tym razem łupem morskich terrorystów stał się grecki frachtowiec MV "Irene E.M. Grecka jednostka pływa pod banderą Saint Vincent i Grenadyny. Z kolei wczoraj (13.IV) prezydent USA Barack Obama zapowiedział zdecydowaną wojnę z piratami operującymi na wodach Oceanu Indyjskiego wokół Rogu Afryki. To 9 porwany w kwietniu okręt.  

Polacy nie ucierpieli w trzęsieniu ziemi

2009-04-06 13:37

Życiu czterech polskich studentów i księży przebywających we włoskim mieście L'Aquila nie zagraża niebezpieczeństwo - powiedział Wirtualnej Polsce Konsul Rzeczypospolitej Polskiej Jerzy Adamczyk. W środkowych Włoszech było trzęsienie ziemi o mocy 6,3 w skali Richtera i 100 słabszych wstrząsów wtórnych. Obecnie kontakt z rejonem objętym tragicznym trzęsieniem ziemi jest utrudniony, a nawet wręcz niemożliwy. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, będąc w stałym kontakcie z ochroną cywilną i innymi instytucjami, monitoruje sytuację na bieżąco. Księża polscy przebywający w tym rejonie również potwierdzili, że nie zagraża im żadne niebezpieczeństwo. Według świadków miasteczka leżące na prowincji L'Aquili uległy poważnym zniszczeniom. Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał także informacje od 4 polskich studentów z Politechniki Gdańskiej, przebywających w tym czasie w L'Aquili. Polscy studenci mieszkali prawdopodobnie w akademiku studenckim na Via XX Settembre, który uległ kompletnemu zniszczeniu i runął nad ranem. Życiu 4 młodych Polaków nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Podróż Baracka Obamy do Europy

2009-03-31 14:08

            Dziś rozpoczyna się siedmiodniowa wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie. Zaczyna ją od przyjazdu do Londynu, gdzie w czwartek będzie uczestniczył w spotkaniu grupy G20. W czasie tej podróży Barack Obama weźmie udział w trzech spotkaniach na szczycie. Poza wspomnianym spotkaniem grupy G20, prezydent w sobotę będzie uczestniczył w szczycie NATO w Strasburgu w 60. rocznicę istnienia tego Paktu, a w niedzielę w szczycie USA-UE w Pradze. Z prezydentem USA do Londynu przyleci także dwustu ochroniarzy, sześciu lekarzy i kuloodporna limuzyna. Ze Stanów Zjednoczonych przylecą też produkty, których Barack Obama będzie potrzebował m.in. woda i ulubione pożywienie.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat