Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Afryka: zamach stanu w Gwinei Bissau

2009-03-02 20:38:34

 

 

 

W wyniku zamachu stanu w Gwinei Bissau 2 marca 2009 zmarł prezydent tego kraju João Bernardo Vieira. Dziś rano został zaatakowany pałac prezydencki przez żołnierzy związanych z generałem Tagme Na Waie. Zamach został przeprowadzony, w odwecie za śmierć generała, który zginął wczoraj (1 III) na skutek ran odniesionych, w wyniku zamachu bombowego w Bissau. Kilka godzin później, związani z generałem żołnierze, przeprowadzili zamach odwetowy na pałac prezydencki.

 

 

Atak został przeprowadzony, ponieważ zabity prezydent został obarczony odpowiedzialnością za śmierć generała.

 

 

"
Prezydent Vieira zginął z rąk wojska, gdy uciekał z pałacu prezydenckiego zaatakowanego przez żołnierzy zbliżonych do szefa sztabu armii, Tagme Na Waie "

W wczorajszym zamachu w którym zginął generał Tagme Na Waie, rannych zostało też pięciu innych ludzi. W Bissau obecnie trwają walki i niepokoje.

Tymczasowym następca Vieiry został pełniący obowiązki prezydenta Raimundo Pereira.

Vieira był prezydentem od 1 października 2005. 23 listopada 2008 Vieira przeżył nocny atak zamachowców na swój dom. Zamachowcy po trzygodzinnej walce ze strażą prezydencką, w której zginął jeden żołnierz, zdołali wtargnąć do posiadłości prezydenta. Vieira zdołał jednak opuścić dom, a zamachowcy zostali ostatecznie schwytani. W swoim przemówieniu telewizyjnym Vieira stwierdził, że celem zamachowców była fizyczna eliminacja jego osoby. Zapewnił jednak o przejęciu kontroli nad sytuacją.

Ostatni zamach stanu w Afryce miał miejsce 23 grudnia w Gwinei. 6 sierpnia nastąpił pucz w Mauretanii, gdzie władze do dziś trzyma junta wojskowa

źródło i fot wikinews

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn