english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Dostawy gazu do Europy całkowicie wstrzymane

2009-01-07 11:05

Ukraińska firma Naftohaz poinformowała o całkowitym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu, przeznaczonego dla państw europejskich a przesyłanego tranzytem przez Ukrainę. O sytuacji poinformował w Kijowie rzecznik Naftohazu. Budapeszteński port lotniczy zaczął być ogrzewany olejem opałowym zamiast gazem. Węgry ograniczają zużycie gazu w przemyśle oraz zapowiadają uruchomienie rezerw strategicznych.

Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy

2009-01-04 19:17

Od chwili wkroczenia wojsk izraelskich na tereny palestyńskie wciąż rośnie liczba zabitych. W wyniku wybuchu pocisku w jednym z centrów handlowych w niedzielę rano w Gazie zginęło dziewiętnastu Palestyńczyków. 27 grudnia 2008 r. rozpoczęła się operacja „Płynny Ołów”. Do tej pory liczba ofiar śmiertelnych po stronie palestyńskiej wzrosła do ok. 470 osób. Według ONZ-u - przynajmniej 1/4 to cywile. Ponad 2 tysiące ludzi zostało rannych. Tymczasem w Strefie Gazy zaczyna brakować wody, żywności i lekarstw.

Słowacja 16. państwem z euro

2009-01-02 13:50

Z nadejściem północy Słowacja dołączyła do grona państw strefy euro. Słowacja stała się pierwszym krajem dawnego "bloku wschodniego" i szesnastym państwem w Europie, w którym zaczęła obowiązywać wspólna waluta. „Wraz z wejściem do strefy euro Słowacja znalazła się w grupie najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej” - zachwalał punkt kulminacyjny całego przedsięwzięcia prezes Narodowego Banku Słowackiego Ivan Szramko. Do dnia 16 stycznia na Słowacji będzie jeszcze można płacić w koronach, ale tylko banknotami, których wartość nie przekroczy czterokrotnej wartości kupowanego przedmiotu. Reszta ma być wydawana już w monetach euro.

Kryzys – szansa dla każdego

2009-01-02 12:32

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami zmian, które odmienią oblicze świata jaki znamy. Kryzys o którym słyszymy zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej branż zaczyna borykać się z problemami finansowymi, spadkiem zamówień, kłopotami z płynnością, stając przed koniecznością zwalniania pracowników. Przez ostatnie lata gospodarka światowa rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Wiele krajów, również europejskich, które odnotowywały wzrost wartości PKB na poziomie dwucyfrowym określano mianem tygrysów rozwoju. Dzisiaj dla tych samych krajów przewiduje się, że PKB wyniesie nawet do minus 4,8%. Kryzys zaczął się od zgubnej wiary w wieczny wzrost cen domów oraz system udzielania kredytów w USA, w którym nikt nie ponosił ryzyka, zaś bankierzy za krótkoterminowe wyniki dostawali wielomilionowe premie.

Stalin wciąż bohaterem Rosjan

2008-12-29 16:23

Józef Stalin znalazł się na trzecim miejscu rankingu największych postaci w historii Rosji. Odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi dyktator mógł nawet wygrać, gdyby nie interwencja organizatorów plebiscytu. Plebiscyt "Imię Rosji" trwał od maja. Skandal wybuchł pod koniec lipca, kiedy okazało się, że dyktator zajmuje pierwsze miejsce na liście i zyskuje coraz większą przewagę nad konkurentami. Wówczas telewizja Rossija, która organizowała plebiscyt, zaapelowała do widzów o głosowanie na kogoś innego. Nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, zdecydowano się więc wyzerować licznik pod pretekstem hakerskich ataków na serwer. W efekcie Stalina wyprzedzili średniowieczny książę Aleksander Newski - prawosławny święty, który obronił Rosję przed krzyżackimi najazdami w XIII w. i premier Piotr Stołypin, który rozpoczął reformę rolną i został zamordowany w 1911 r. Stalin, odpowiedzialny za wysłanie milionów ludzi do obozów pracy na Syberię, dokonanie krwawych czystek we własnym obozie władzy i doprowadzenie kraju do ruiny przymusową kolektywizacją rolnictwa, nie nadawał się, zdaniem właścicieli Rossiji, na narodowego bohatera. Jednak dla wielu Rosjan Stalin to wciąż przede wszystkim zwycięski wódz Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, przywódca narodu, który przeciwstawił się faszystowskiej inwazji.

Pat i Mat robią wino - ale nie w Iranie

2008-12-21 21:20

Wszyscy chyba znamy i pamiętamy zabawny serial dla dzieci pt. „Sąsiedzi”. Gdy jego dwaj bohaterowie postanowili wyprodukować bimber, w Iranie zawrzało. Serial był wyświetlany w wielu krajach. Dotarł też do Iranu. W jednym z odcinków główni bohaterowie postanawiają domowym sposobem zrobić alkohol. W ich przypadku, wszystko kończy się katastrofą. Tym razem produkcja się udała, ale obaj padli nieprzytomni po spożyciu swego wyrobu. Według irańskiego prawa, muzułmanin nie może pić alkoholu. Za taki występek grozi kara grzywny lub chłosty. Jeśli jednak ktoś zostanie przyłapany na tym niecnym procederze trzykrotnie, może mu być wymierzona nawet kara śmierci.

USA: Pomoc dla przemysłu motoryzacyjnego

2008-12-20 14:52

Ponad 17 miliardów dolarów pomocy od państwa dostanie amerykański przemysł motoryzacyjny. Warunkiem uzyskania pomocy jest głęboka restrukturyzacja przedsiębiorstw oraz ustępstwa ze strony związków zawodowych.  Wielka trójka amerykańskich producentów samochodów - General Motors, Ford i Chrysler - w związku z kryzysem znajduje się obecnie na krawędzi bankructwa. Administracja ustępującego prezydenta Busha postanowiła nie dopuścić do ich upadku. Pomoc dla GM wyniesie 13,4 mld plus dodatkowe 4 mld dolarów, które koncern dostanie w lutym przyszłego roku po uregulowaniu wszelkich formalności. Chrysler LLC otrzyma 4 mld dolarów.

Belgia: Ponowny kryzys polityczny?

2008-12-20 14:49

Król Belgii, Albert II, wstrzymał się z podjęciem decyzji o przyjęciu dymisji rządu. Rząd podał się do dymisji po ujawnieniu informacji, iż premier naciskał na sędziów w sprawie sprzedaży banku Fortis. Jest to kolejny kryzys polityczny w Belgii. Poprzednio przez kilka miesięcy parlament nie był w stanie wskazać premiera. Nie brak w związku z tym komentarzy, iż nowe negocjacje w sprawie utworzenia rządu między francuskojęzycznymi Walonami a Flamandami mówiącymi po niderlandzku mogą doprowadzić do rozpadu kraju. Prawdopodobne jest również powołanie przez monarchę rządu tymczasowego, który miałby funkcjonować aż do wyborów w czerwcu przyszłego roku.  

8-latek zamknął się w sejfie. Nikt nie znał szyfru...

2008-12-18 13:56

  Dziecięca zabawa o mało nie zakończyła się tragedią: 8-latek z Turcji zamknął się w pancernej kasie. Na pomoc wezwano straż. Zobacz film z akcji ratunkowej

Kokaina i Europejczycy

2008-12-17 15:00

  Około dwanaście milionów Europejczyków, czyli około 4 proc. populacji starego kontynentu, przyznaje się do przynajmniej jednokrotnego spożycia kokainy. Kokaina, zaraz po konopi indyjskiej jest najczęściej spożywanym narkotykiem w Europie. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii alarmuje, iż ta liczba wciąż rośnie. Tylko z roku 2006 na rok 2007 wzrosła o milion osób. Jedna na pięć osób spożywających ten narkotyk w Europie, to Hiszpanie, gdzie konsumpcja czterokrotnie przewyższa średnią europejską, a w latach 1999-2005 podwoiła się. Według przeprowadzonych badań na 94 proc. hiszpańskich banknotów, które zwijane w rulonik używane są do wciągania nozdrzami działek białego proszku, były ślady kokainy.

Film o śmierci wstrząsnął światem

2008-12-11 16:34

Telewizja Sky Real Lives pokazała film, który wstrząsnął światem. 59-letni profesor amerykańskiej uczelni popełnił legalnie samobójstwo w jednej ze szwajcarskich klinik. Zgodził się, by w tych ostatnich momentach życia towarzyszyły mu kamery. Uwieczniono jego ostatnie słowa i pożegnalny pocałunek żony. Craig Ewert poddał się eutanazji we wrześniu 2006 roku w szwajcarskiej klinice Dignitas. To jedyne miejsce na świecie, w którym legalnie można się zabić. Żona Ewerta zapłaciła 3 tysiące funtów za śmierć męża.

Euro-biblioteka dla każdego

2008-12-03 22:40

Rękopisy, książki, fotografie, mapy i arcydzieła europejskiego malarstwa znajdą się w internetowej bibliotece Europeana, której uroczysta inauguracja nastąpiła w listopadzie w Brukseli. Na początek Europeana ma pomieścić dwa miliony obiektów świadczących o bogactwie i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Znajdą się tam m.in.: kolekcja 500 dzieł Picassa, "Boska komedia" Dantego, angielska "Wielka Karta Swobód", rękopisy Mozarta, Beethovena i Chopina, taśmy filmowe dokumentujące najważniejsze wydarzenia XX wieku: od bitwy pod Verdun po upadek muru berlińskiego... W kolekcji, która ma być stale powiększana, znajdą się także bardziej nieoczekiwane zbiory: np. nagrania 500 języków i dialektów ze zbiorów British Library, ludowe piosenki ze Słowenii z lat 1920-50, czy fińska kolekcja reklam i plakatów - świadectwo narodzin i rozwoju ery masowej konsumpcji.

Atak w Bombaju to hinduski 11 września

2008-11-27 20:48

Amerykańscy eksperci ds. terroryzmu porównują atak terrorystyczny w Bombaju do ataku na USA 11 września 2001 r. i wskazują na islamistyczne ugrupowania w Kaszmirze jako najbardziej prawdopodobnych sprawców.

KE odebrała Bułgarii 220 mln euro

2008-11-25 21:01

Komisja Europejska definitywnie odebrała we wtorek Bułgarii 220 mln euro unijnych funduszy z powodu niewystarczającej walki z korupcją - poinformowała rzeczniczka KE Kristina Nagy - czytamy w onet.pl "To pierwszy przypadek w historii UE, kiedy krajowi zostają odebrane unijne fundusze" - powiedziała rzeczniczka. Chodzi o fundusze przedakcesyjne PHARE i ISPA, do których Bułgaria, która weszła do UE w 2007 roku, miała wciąż prawo. KE zamroziła je (wraz z innymi przedakcesyjnymi funduszami na ogólną kwotę ponad pół miliarda euro) w lipcu, żądając od Bułgarii, by poprawiła systemy walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Zdaniem Komisji, Bułgaria tych wymogów nie spełniła.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat