english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum

Poradnik

7 Festiwal Polskiego Folkloru w Wielkiej Brytanii

2009-02-07 23:38:40

Wyjazd z naszego kościoła28 lutego i 1 marca w „Birmingham Symphony Hall” odbędzie się siódmy Festiwal Polskiego Folkloru. W tegorocznym festiwalu wystąpi 12 polskich zespołów ludowych z całej Wielkiej Brytanii, składających się łącznie z 300  tancerzy i tancerek i  muzyków. Organizatorzy spodziewają się w każdym z dwóch dni festiwalu ponad półtora tysięcy osób publiczności.

Na tym festiwalu będzie można się przenieść folklorystycznie do Lwowa, Przeworska, Nowego Sącza, Spisza, Tatr, Żywca, Beskidu Śląskiego, Krakowa, Sieradza, Opoczna, Powiśla, Lubelszczyzny, Wielkopolski i do Kaszub. Jaki zróżnicowany koncert, w tym kapela goralska i piosenki ze Lwowa !

Renomowana sala symfoniczna mieści się w bardzo eleganckim centrum Birmingham. Są tam ładne kanały, mosty, restauracje, bary i sklepy.  Dzielnica  atmosferyczna!

Nasze polskie tańce i pieśni, nasze stroje i nasza muzyka bardzo podobają się Brytyjczykom. Jakby że nie? Kiedy są tak wesołe, kolorowe, energiczne i bogate! Mamy się czym pochwalić. Na nasze festiwalowe koncerty przychodzi dużo Brytyjczyków. Ale też przyjeżdżają nawet z dalekich stron Anglii sami nasi - Polacy.

Przyjeżdżają na koncerty festiwalowe Polacy tych pierwszych pokolen zamieszkalych na wyspach, ale tez i Polacy młodej Polonii. Łączy nas nostalgia i romantyczna tęsknota za krajem.  W naszych zespołach tańczą lub grają Polacy urodzeni w Anglii (2-gie lub 3 pokolenie) i ci którzy nie dawno przyjechali. Poziom artystyczny jest wysoki, jako że wiele choreografów kończyło kursy etnograficzne w Polsce i jako że sprowadza się też specjalistów z Polski.

Dyrektorem festiwalu jest Prezes Federacji Polskich Zespołów Folklorystycznych w Wielkiej Brytanii Barbara Klimas, prowadząca także od lat zespoły „Orlęta” (Londyn) i „Młody las” (Slough). Kierownikiem artystycznym i główną organizatorką tegorocznego festiwalu jest Dana Sujecka, kierowniczka zespołu Wieśniacy w Birmingham. 

Pierwszy Polski Festiwal Folklorystyczny odbył się w 1993 roku blisko Leicester w Royal Leamington Spa. Od tego czasu festiwale odbywają się mniej więcej co 3 lata.

 

To jest festiwal na który przyjeżdżają zespoły z całej Wielkiej Brytanii, nie ma więc powodu, by każdy odbywał się w tym samym miejscu. Uważamy, że łatwiej dotrzemy do szerszej grupy widzów organizując każdy z festiwali w innym miejscu. Te festiwale to wydarzenia bez precedensu w całej Wielkiej Brytanii. Nawet Irlandczycy nie mają podobnego festiwalu ludowego. Możemy być z siebie dumni.

Zapraszamy!  Przyjeżdżajcie! Niebywała okazja! Popierajmy naszą polskość. Koncerty: Sobota 28 lutego o 19.00,  Niedziela 1 marca o 16.00. 

Festival of Polish Folklore

Birmingham Symphony Hall

Broad St,  Birmingham  B1

 

Bilety:

 

http://www.thsh.co.uk/events/worldmusic

 

telefon po angielsku do sali symfonicznej:  0121 780 3333

 

po polsku  - Pani Jasia Sujecka  0121 624 5765

 


Jako parafia mamy zamiar pojechać w niedziele 1-go marca (koncert o 4ej). Koszt przejazdu z biletem wstępu będzie około £20.

Zainteresowani proszę zgłaszać się do dr Izy Pawluczyk.

e-mail

 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0)Dodaj komentarz