Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Felietony -> Policja szybciej skontroluje kierowcę

Policja szybciej skontroluje kierowcę

2011-08-23 09:53:54

W przyszłości policja będzie mogła skorzystać z nowych sposobów sprawdzania, czy kierowca pił alkohol lub zażywał narkotyki. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

Aby zbadać, czy kierowca jest pod wpływem substancji niedozwolonych nie będzie trzeba przeprowadzać skomplikowanych i czasochłonnych badań. Nowe urządzenie wykrywa narkotyki na podstawie odcisku palca. Powstało w firmie Intelligent Fingerprinting stworzonej przez naukowców z University of East Anglia w Norwich. 

Wystarczy zatem dotknąć palcem płytki, a złote nanocząsteczki pomogą wykryć wszelkie nielegalne produkty, które wydzielane są w wyniku metabolizmu z potem i pozostają na opuszkach palców. Nanocząsteczki są pokryte przeciwciałami, które zawierają fluorescencyjne barwniki. To one ujawnią nawet śladowe ilości narkotyków.

Ten przenośny przyrząd może w przyszłości ułatwić pracę nie tylko policji, ale znaleźć zastosowanie w szpitalach – jako narzędzie szybkiej diagnostyki, a nawet w szkołach – do kontrolowania stanu uczniów. Początkowo urządzenie pozwalało wykryć tylko metabolity nikotyny, ale w obecnej wersji rozpoznaje również niewielkie ilości kokainy, metadonu oraz marihuany.

Obawiać powinni się również kierowcy lubiący jeździć na „podwójnym gazie” – ich postrachem może się już niedługo stać inny wynalazek, tym razem rosyjski – radar antyalkoholowy. Jest to laserowa sonda, która w połączeniu z komputerem wykrywa opary alkoholu w kabinie samochodu. Działa oczywiście na zasadzie testu przesiewowego, umożliwiając policjantom szybkie wytypowanie kierowców do tradycyjnej, alkomatowej kontroli. Rosyjski wiceminister MSW Siergiej Gierasimow zapowiada, że taki radar stanie się stałym elementem wyposażenia patroli drogowych.

Zatem nowe pomysły na kontrolowanie stanu kierowców idą w kierunku przyśpieszenia samej kontroli oraz jak najszerszego zasięgu jej przeprowadzania. Czy dzięki temu w przyszłości będzie mniej wypadków na drogach? Dopóki nie zmieni się mentalność tych, co siadają „za kółkiem”, chociaż nie powinni – wydaje się, że wynalazki, nawet najlepsze, pozostaną wyłącznie gadżetami.

 

 

 

http://goniec.com

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa