Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Jak sprawdzić popularność strony inernetowej

Jak sprawdzić popularność strony inernetowej

2009-08-27 00:30:27

Każda osoba, która chce zareklamować swoją usługę lub produkt ma przed sobą nie lada wyzwanie. Każdy boryka się z problemami typu:

 • Rodzaj medium (strona www, gazeta, radio, ulotki, czy może wszystkiego po trochu)
 • Rodzaj reklamy (wkładki w gazecie, artykuł, baner reklamowy ,itp.), wielkość reklamy oraz odpowiedni slogan
 • Wybór firmy która zaprojektuje nam naszą reklamę
 • Nakład finansowy
 • I wiele innych

Reklama ogólnosieciowa

Nie będziemy opisywać wszystkich problemów. Skupimy się tylko na stronach internetowych.

Jaki serwis wybrać?
Najprościej było by umieścić reklamę w serwisie, który ma największą oglądalność i nie martwić się już o nic więcej. Niestety jest to bardziej skomplikowane. Czasem warto umieścić reklamę na kilku lub nawet kilkunastu mniejszych serwisach. Wszystko zależy od naszego produktu oraz budżetu jakim dysponujemy. Czynnikiem decydującym o naszym wyborze będzie stosunek ceny do oglądalności strony i jej zasięgu. Ceny i zasięg można stosunkowo łatwo sprawdzić, gorzej z oglądalnością.

Wielu administratorów wykorzystuje fakt niewiedzy zwykłego użytkownika Internetu i naciąga statystyki na swoją korzyść, a niektórzy wręcz celowo wprowadzają w błąd podając bardzo zawyżone dane, oszukując w ten sposób potencjalnego reklamodawcę, ponieważ wiedzą oni, że nie można tego nigdzie sprawdzić. Optymalnym rozwiązaniem jest otrzymanie danych do panelu ze statystykami, niestety jest to rzadkość (także z powodów technicznych) i musimy wierzyć im na „słowo”.

Na szczęście mamy do dyspozycji kilka narzędzi, które pomogą nam ocenić prawdziwość podanych danych:

 • Alexa.com – jest to strona, która tworzy ogólnoświatowy ranking stron, czym bliżej wartości 1 tym lepiej dla strony, bo oznacza, że jest bardziej popularna. Na stronie Alexa.com możemy  zobaczyć czas jaki średnio internauta spędza na stronie (wydawać by się mogło, że czym dłużej użytkownik jest na stronie tym lepiej, ale proszę pamiętać, że oglądanie filmów i czytanie artykułów to dwie różne rzeczy, co przekłada się bezpośrednio na ilość wyświetlonych reklam), ilość przeglądniętych stron i wiele innych danych. Należy pamiętać, że pozycja strony w rankingu niekoniecznie musi być prawdziwa, niemniej jednak różnice te nie będą aż tak duże. Oznacza to, że strona o pozycji np. 100 tyś. na pewno będzie popularniejsza od strony z pozycją 700 tyś., ale już strona na 200 tyś może być porównywalna z tą pierwszą. Nasze życie byłoby zbyt łatwe gdyby na tym się sprawa kończyła. Jest wiele portali, które oferują np. darmowe forum internetowe np. fora.pl (ranking w Alexa.com to około 3 tyś), jeżeli chcemy sprawdzić nasze forum np. radioclubbing.fora.pl to także otrzymamy wynik około 3 tyś. Wtedy jedynym sposobem jest sprawdzenie ilości użytkowników na forum, ilości tematów i postów no i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.
 • www.google.com/adplanner - jest to podobne narzędzie do powyższego, dlatego nie będziemy go opisywać.
 • Ilość użytkowników i forum – pozwala nam zobaczyć ilu użytkowników jest bardziej związanych ze stroną. Jeżeli mamy czas to proponuje także sprawdzić aktywność na forum poprzez spisywanie nowych wiadomości i tematów przez jakiś czas np. dwa tygodnie. (dane przeważnie dostępne na dole głównej strony forum). Na aktywności użytkowników na forum niestety (dla nas) się nie kończy, bo przecież są komentarze do artykułów, czaty oraz inne podserwisy, które także mogą oferować wymianę informacji między użytkownikami. Zawsze należy dokładnie przejrzeć co oferuje dana strona.

Przy wyborze strony warto także zwrócić uwagę na częstotliwość publikowanych wiadomości przez właściciela strony. Czym rzadziej tym gorzej.

Proszę pamiętać, że powyższe narzędzia nie są w 100% precyzyjne, ale są pomocne w ocenie trendu danej strony (wzrost lub spadek oglądalności) i pozwalają porównać różne konkurencyjne serwisy, poprzez zestawienie otrzymanych statystyk od administratorów i porównaniu tych stron w powyższych narzędziach.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik okaże się pomocny i pozwoli wybrać tylko uczciwe serwisy.

Dawid Wawrzyniak

Oceń artykuł
(głosów: 27, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa