Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Finanse -> Banki

Banki

2008-11-04 20:22:40

Skoro już pracujecie to musicie założyć konto bankowe, dlatego że wasz pracodawca będzie na nie wpłacał pieniądze. Jest to najpopularniejsza metoda jaką można otrzymać tu wynagrodzenie, inną są czeki, a pieniądze do ręki są rzadkością

Karty debetowe są w UK tak popularne jak popularne są pieniądze. Nikt nie nosi przy sobie większej gotówki, ponieważ w 99% za wszystko można zapłacić kartą. Jeśli jednak pieniądze są potrzebne, to wówczas można je wyciągnąć z dowolnego z tysięcy bankomatów (nazywanych różnie: cash point, cash machine, ATM) w każdej większej miejscowości. Bankomaty należą one do różnych banków, ale zazwyczaj banki pozwalają na korzystanie z bankomatu dowolnego banku bez pobierania dodatkowej opłaty. Wyjątkiem są tutaj bankomaty prywatnych firm umieszczone w pubach lub sklepach - pobierają one opłatę operacyjną. W zależności od ilości wyciąganej gotówki może to być nawet kilka funtów, dlatego też należy uważnie czytać wszelkie informacje pojawiające się na wyświetlaczu bankomatu.
Opłata operacyjna pobierana jest zawsze jeśli zamiast karty debetowej używa się karty kredytowej - nawet przy wyciąganiu gotówki z bankomatu swojego banku.

Reklama ogólnosieciowa

Potrzebne dokumenty

Po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku przepisy bankowe zostały zaostrzone. Aby otworzyć konto w Wielkiej Brytanii wymagane są przynajmniej dwa dokumenty. Pierwszy to jakiś dowód tożsamości, najlepszy będzie oczywiście paszport, ale również międzynarodowe prawo jazdy. W zależności od banku polski dowód osobisty może nie być uznawany.

Drugim dokumentem jest druk, który potwierdza miejsce zamieszkania. Najłatwiej zarejestrować na siebie rachunek (tzw. utility bill) za: wodę, gaz, elektryczność lub telefon. Można również użyć rachunku za Council Tax lub wszelkiego rodzaju Benefits, ale zazwyczaj zaraz po przyjeździe nie jest to możliwe.

Jeśli nie będziesz posiadał obydwu tych dokumentów będzie Ci bardzo trudno otworzyć swoje konto w większości banków - są jednak wyjątki (czytaj poniżej).

Sama procedura otwarcia konta jest bardzo prosta. Należy się wybrać do odpowiedniego banku, wypełnić formularze i czekać od kilku dni do kilku tygodni.

Niemal każdy bank początkowo do rachunku wydaje tylko kartę bankomatową (tzw. cash card). Taką kartą nie można płacić w sklepie ani w internecie - można tylko wyciągnąć gotówkę z bankomatu (w wysokości np. do 50 funtów dziennie).

O kartę debetową SOLO (tzw. debit card), którą można płacić w sklepie można ubiegać się dopiero po 3 lub 6 miesiącach (w zależności od banku), ale tylko jeśli na koncie pojawiają się regularne wpływy gotówki. Zdarza się, że od razu dostaniemy "lepszą" kartę, niestety nie wiem od czego to dokładnie zależy. Jeżeli wy wiecie, piszcie! Mail ;link

O kartę kredytową (tzw. credit card), która pozwala na zakupy w internecie można ubiegać się po ok. 6 miesiącach od otworzenia konta (w zależności od banku). Szanse na otrzymanie karty kredytowej bardzo rosną jeśli użytkownik posiada nienaganną historię kredytową, tzn. regularne wpłaty na konto oraz brak ujemnego salda na koncie (za ujemne saldo można zresztą otrzymać karę pieniężną od banku).

Cash card i debit card są to karty powiązane z konkretnym kontem bankowym. Credit card, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na użycie gotówki przy zerowym stanie swojego konta. Działa to podobnie do zwykłego kredytu, z tym że odsetki są o wiele wyższe - nawet do 20% w stosunku rocznym. Dlatego też należy zawsze pamiętać o spłacie salda karty kredytowej, aby nie płacić niepotrzebnych odsetek

Obok klasycznych banków istnieją również tzw. building society. Działają one niemal identycznie jak banki, z tym, że deklarują większe korzyści dla swoich klientów, szczególnie jeśli chodzi o zakup domu lub mieszkania. Można u nich otworzyć konto tak samo jak w banku, dostać kartę debetową i kredytową.


Najpopularniejsze banki

Wymagany dowód tożsamości: paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy oraz tzw. utility bill (patrz powyżej). Bank nie uznaje listu od pracodawcy, ani ze szkoły językowej i wymaga, aby zainteresowany przebywał w Wielkiej Brytanii dłużej niż 6 miesięcy. Zazwyczaj nie jest to jednak sprawdzane i zwyczajnie można zadeklarować (żeby nie powiedzieć skłamać) dowolny czas pobytu. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
strona www: www.abbey.com


Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.

strona www: www.alliance-leicester.co.uk

 


Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
strona www:www.barclays.co.uk


Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć tylko z przychodami powyżej 1000 funtów miesięcznie. Może być wymagane potwierdzenie zatrudnienia (wynagrodzenia).
Strona www:www.halifax.co.uk


Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank uznaje list od pracodawcy. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
strona www: www.hsbc.co.uk

 

Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank uznaje list od pracodawcy. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
strona www: www.lloydstsb.com


(building society - patrz wyżej)
Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
                                                      strona www: www.nationwide.co.uk

strona w języku Polskim!(National Westminster)
Do otwarcia wymagany jest dokument tożsamości oraz utility bill. Jeśli zainteresowany nie posiada utility bill, to bank dopuszcza możliwość poświadczenia adresu zamieszkania przez przyjaciela lub pracodawcę, u którego się mieszka (jeśli ma miejsce taka sytuacja). Warunkiem jest, że poświadczający musi mieć konto w Natwest od ponad 12 miesięcy. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.
strona www: www.natwest.com/polish.asp


Wymagany dowód tożsamości i utility bill. Bank nie uznaje listu od pracodawcy lub szkoły językowej. Konto można otworzyć z zerowym stanem i bez deklarowania żadnych przychodów.

strona www: www.rbs.co.ukJak zrealizować czek?

  • Czek można zrealizować albo wpłacając na swoje konto w swoim (brytyjskim!) banku, albo też (jeśli nie posiadamy konta) udać się do jednej z firm świadczących takie usługi. To oczywiście kosztuje (nawet do kilku procent sumy na czeku), ale w zamian możemy natychmiast dostać gotówkę nawet nie posiadając konta bankowego. Wymagany będzie jakiś dokument tożsamości (najlepiej paszport). Firmy prowadzące takie usługi to np: CashGenerator,
  • Money Shop,


Zostałeś oszukany?

W ostatnim czasie coraz więcej osób skarży się na banki, nasze konta są zamykane w zasadzie bez przyczyny, po otworzeniu nowego konta okazuje się, że musimy za nie płacić mimo, że miało być bezpłatne itd.

Przydatne informacje jak sobie radzić są na tej stronie (w języku angielskim) financial-ombudsman.org.uk

Oceń artykuł
(głosów: 4, średnia ocena: 3,8)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa