Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Wrexham [zmień miasto]

Wrexham -> Edukacja -> Polska Sobotnia Szkola w Wrexham

Polska Sobotnia Szkola w Wrexham

2012-01-25 23:33:26

 Przedstawiamy arykul na temat Polskiej Sobotniej Szkoly napisany przez Kasie, nauczycielke pracujaca w tej szkole.

Reklama ogólnosieciowa

 

Drodzy czytelnicy!

Mam na imię Kasia i mieszkam w Wrexham od 8 lat. Wiele rzeczy się zmieniło odkąd się tu sprowadziłam. Ciągle pamiętam rok 2003 kiedy nasze miasto zamieszkiwało okolo 300 Polaków. Byli to przede wszystkim starsi ludzie , którzy przyjechali do Anglii po wojnie oraz młodzi emigranci szukający lepszego życia poza granicami kraju. W tej chwili Wrexham i okolice zamieszkuje około 10 tysięcy Polaków. Ich codzienne życie bardzo uległo zmianie na przestrzeni tych kilku lat , ponieważ stworzyli oni swoją małą wspólnotę. Otwarto kilka sklepów z polską żywnością, mamy polskich taksówkarzy, dentystów, księdza w angielskiej parafii a nawet Polską Sobotnią Szkołę. Czasem mam takie wrażenie jak by nie było różnicy pomiędzy mieszkaniem w Wrexham a moim miastem rodzinnym .Mogę śmiało powiedzieć, że tu jest teraz mój dom i myślę że wielu z was uważa tak samo jak ja.

Jak wcześniej wspomniałam polskie dzieci mogą uczęszczać na zajęcia do polskiej szkoły. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce w 2008 roku w Rhosnesni High School w Wrexham. W całej Anglii jest obecnie około 100 polskich szkoł ale była to pierwsza taka szkoła otwarta w Walii. Na jej otwarcie dzieci przygotowały krótkie występy artystyczne oraz poczęstunek dla przybyłych gości i rodziców. Każdego roku ,choć szkoła nie jest duża ,gromadzi wokół siebie trzydzieścioro dzieci. Znajdują się w niej trzy klasy. Ponieważ maluchy są w rożnym wieku więc i poziom oraz treści nauczania są odmienne. Najmłodsze dzieci w wieku od 4 do 6 lat uczą się polskiego alfabetu. Mają bardzo dużo zabaw ruchowych , śpiewają piosenki i wykonują prace plastyczne. W średniej grupie nauczyciele kładą nacisk na poprawne pisanie i czytanie . W tej klasie przedział wiekowy to 7 -9 lat. Najstarsza grupa oprócz pisania i czytania ma również lekcje geografii i historii. W młodszych klasach dzieci mają tylko podstawy polskiej geografii i historii. Ponadto jest również przekazywana wiedza na temat kultury i tradycji. Najważniejsze w tych spotkaniach nie jest jednak samo nauczanie ale to, iż dzieci mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami i porozmawiać w ich ojczystym języku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że polskie dzieci wiele godzin spędzają w angielskich szkołach, mają angielskich kolegów i ich ojczysty język zaczyna zanikać. Oczywiście zgodzę się z tym, że dla tych młodych ludzi dobra znajomość angielskiego jest nieodzowną częścią ich przyszłości, szczególnie jeśli zostaną w Anglii na stale. Wielu rodziców uważa jednak, że ich dzieci nie powinny zapomnieć skąd pochodzą .Nie często się to zdarza w dzisiejszych czasach a jednak w tej szkole nauczyciele pracują za darmo i jest to ich co tygodniowy wolontariat. W każdy piątek spędzają w szkole 2 godziny ale oprócz tego wszystkie materiały potrzebne na zajęcia muszą przygotować wcześniej w domu. Pomimo tego że ta praca jest bezpłatna, sprawia im wiele przyjemności i zadowolenia. Rodzice , którzy zdecydowali się posłać dziecko do szkoły musieli zapłacić za nauczanie . Koszty te dotyczą zakupu materiałów , książek ,przyborów i opłaty za wynajmowane klasy . Dyrektor Polskiej Szkoły ma nadzieję,że te koszty ,a jest to okolo 140 funtów rocznie , nie zniechęca rodziców do posyłania dzieci na zajęcia w przyszłości.

Polska Sobotnia Szkoła to wspaniała idea ,która gromadzi w jednym miejscu polskich emigrantow. Mam nadzieje ,ze Polacy zrozumieją, iż nie powinni wstydzić się tego kim są i skąd pochodzą lecz być dumni ze swojej polskości i rozszerzać naszą kulturę oraz tradycje na cały świat.

Kasia Z.

 

 

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (2)
basia basia
Nie mieszkam w Wrexham, ale bardzo chciałabym żeby mój synek uczęszczał do tej szkoły. czy mogę prosic o kontaktowy nr.tel. do pani Dyrektor lub adres mailowy w celu uzyskania dodatkowych informacji?
Pozdrawiam.
  • 2012-04-26 23:33
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Krzysztof Krzysztof
Szkoda ze tak malo osob wie o isnteniu takiej placowki.Bardzo polecam Polska szkole w Wexam. Moje dzieci chwala sobie te szkole i jej atmosfere, zaluja ze zajecia nie sa czestrze. To dobry czas na kontakt z rowiesnikami zabawy i przyswojenie podstawej wiedzy.
  • 2013-05-10 14:28
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa