Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Ludzie drugiej kategorii

Ludzie drugiej kategorii

2010-03-19 01:49:51

Ludzie przy taśmie załatwiający się w spodnie przez zakaz wychodzenia do toalety, kobiety w ciąży zmuszane do dźwigania ciężarów na 14-godzinnych zmianach, psychiczna i fizyczna przemoc oraz menedżerowie groźbami wymuszający posłuszeństwo – taki obraz wyłania się z raportu Komisji ds. Równości i Praw Człowieka o sytuacji robotników zatrudnionych w brytyjskim sektorze mięsnym. 70 procent z nich to imigranci, w większości Polacy.

Reklama ogólnosieciowa

O tym, że ten raport będzie szokujący, wiadomo było od początku, czyli od 2008 roku, kiedy brytyjska Komisja ds. Równości i Praw Człowieka wzięła się za badanie sytuacji pracowników sektora mięsnego. Jednak od tego, co ujawnia opublikowany w ostatnich dniach raport włos jeży się na głowie. Czytając kolejne akapity ma się wrażenie, że takie rzeczy nie dzieją się naprawdę. A przynajmniej nie w cywilizowanym kraju w XXI wieku.

– Praca przy taśmie jest bardzo ciężka. Stoisz przez kilkanaście godzin i przerzucasz skrzynki. Każda waży około 16 kilogramów. Zdarzało się, że gdy wracałam do domu po zmianie, nie mogłam utrzymać w ręce klucza, żeby otworzyć drzwi. Herbatę piłam przez rurkę, bo szklanki bym nie uniosła – mówi Grażyna, pracownica jednej z mięsnych przetwórni, która zgodziła się opowiedzieć inspektorom z komisji o swojej pracy. A to dopiero początek rewelacji...

70 procent imigrantówZa kompleksowe badania akurat tego sektora Komisja Równości i Praw Człowieka (EHRC) wzięła się nieprzypadkowo. Zanim ruszył trwający 15 miesięcy program, inspektorzy dostali wiele skarg na sytuację, w jakiej znajdują się ludzie zatrudnieni przy przetwórstwie mięsa. Firmy te w dużej mierze korzystają z pracowników agencyjnych. Aż 70 procent z nich to obcokrajowcy, z których najliczniejszą grupą są Polacy. Zaraz za nami w rankingu liczebności znaleźli się: Litwini, Łotysze, Czesi, Słowacy i Portugalczycy.

Do badania EHRC przyłożyła się rzeczywiście solidnie, używając chyba wszelkich dostępnych metod. Do całej rzeszy przetwórni, agencji pośrednictwa pracy, sklepów, a także indywidualnych pracowników wysłano szczegółowe kwestionariusze z pytaniami o warunki pracy i płacy w ich firmie. Spośród tej ostatniej grupy napłynęło 120 odpowiedzi. Trzy czwarte z nich napisanych było w językach innych niż angielski i aż połowa po polsku. Ze 140 pracownikami inspektorzy komisji rozmawiali osobiście, 120 z nich to imigranci. Ekspertyzę wzbogacono dodatkowo także o opinie policji oraz Gangmaster Licencing Agency, gdzie muszą być zarejestrowane agencje zapewniające pracowników do sektora żywnościowego.

Można z pewnością powiedzieć, że raport w pełni odzwierciedla stosunki pracy panujące w branży przetwórczej, a jego rzeczywistość jest nawet czarniejsza od przypuszczeń.

Wrzeszczą, kopią, ubliżają...– Menedżerowie krzyczeli na nas, ubliżali nam i wyzywali od „f***ing Polish” i to było na porządku dziennym – powiedział inspektorom Polak zatrudniony przez agencję w jednej z przetwórni we wschodniej Anglii. – Zdarzało się też, że byliśmy popychani i kopani przez przełożonych. Często też menedżerowie rzucali w nas zamarzniętymi hamburgerami... One były twarde jak kamienie. Najczęściej dotyczyło to nowych robotników, którzy po prostu nie wyrabiali się przy taśmie albo mówili słabo po angielsku i nie rozumieli wydawanych im poleceń – dodaje.

Przemocy fizycznej od przełożonych doświadczył jeden na pięciu pracowników ankietowanych przez inspektorów komisji. Werbalnej – w postaci krzyku, ubliżania i wyzwisk – aż jeden na każdych trzech zapytanych. – Nie zapomnę tego człowieka do końca życia – mówi o swoim przełożonym Brazylijczyk pracujący przy taśmie w przetwórni drobiu. – Traktował mnie gorzej niż zwierzę. Czasem nie mogłem spać całą noc wiedząc, że rano znów muszę tam iść – dodaje.

To jednak i tak jeszcze nie najgorsze, co spotyka pracowników mięsnych przetwórni. Część z nich przyznała w rozmowie, że byli zmuszani do załatwiania swych potrzeb fizjologicznych nie przerywając pracy, bowiem nie wolno im było odejść od taśmy i iść do toalety.

– Często zdarza się, że ludzie ze zmęczenia dostają krwotoków z nosa, bywa także, że zranią się krojąc mięso w pośpiechu. Ale taśma jedzie dalej i nie możesz od niej odejść – opowiada Grażyna.

Ten zakaz dotyczy także kobiet w ciąży czy mających okres. „Tego rodzaju praktyki zawstydzają i poniżają pracownika. Ponadto są niezgodne z prawem i Europejską Konwencją Praw Człowieka” – konkluduje raport komisji.

20 to nie 19Z pewnością jest z nim niezgodny również sposób, w jaki mięsne przetwórnie oraz agencje pośrednictwa pracy traktują kobiety ciężarne. Oprócz zakazu wychodzenia na przerwę, często są one narażane na sytuacje mogące poważnie zaszkodzić ich ciążom i zdrowiu ich samych. Ciężarne pracują jak każdy inny robotnik, muszą się schylać, dźwigać ciężkie skrzynki albo stać przy taśmie po 12 godzin na dobę. Przełożeni nie zawracają sobie głowy ich szczególnym stanem. Robotnik to robotnik, sztuka jest sztuka.

Dla odmiany agencje biorą pod uwagę ich szczególny stan i... nie dają im pracy. Stosunek do kobiet w ciąży doskonale oddaje wypowiedź jednego z dyrektorów firmy dostarczającej robotników dla przetwórni drobiu w okolicy Norwich. – Nasi klienci pozbywają się kobiet, gdy tylko dowiedzą się, że są w ciąży – mówi. – Nie obrażając nikogo, ale jest to zrozumiałe. Jeśli fabryka potrzebuje danego dnia dwudziestu pracowników, to chce dwadzieścia par rąk do pracy. Nie dziewiętnastu i jednej ciężarnej, która nie może pracować pełną parą – dodaje.

I nie jest w swej opinii wcale odosobniony. Na złe traktowanie kobiet w ciąży skarżył się co czwarty z pracowników, z którymi rozmawiali inspektorzy EHRC.

90 godzin w tygodniuSytuacja nie przedstawia się wcale lepiej, gdy pod lupę wziąć zagadnienia BHP. Na to narzeka prawie 20 proc. pracowników mięsnych przetwórni. Pracodawcy oszczędzają na czym tylko mogą i najczęściej nie zapewniają na przykład właściwej odzieży ochronnej. Dotyczy to zarówno osób pracujących w chłodniach, jak i ludzi stojących przy taśmie. Trudno powiedzieć, komu z tym gorzej – ci pierwsi marzną, drudzy natomiast bywają zmuszani np. do zakładania przepoconych i nie tylko kombinezonów i butów, które kilka minut wcześniej zdjął z siebie pracownik kończący właśnie zmianę.

Choć 58 proc. przetwórni chwali się zapewnianiem właściwych narzędzi pracy, zdanie ich pracowników na ten temat jest zupełnie inne. „Na produkcji” do rzadkości należą rękawice chroniące palce przed zranieniem czy odmrożeniami – w przypadku tych pracujących z mrożonkami.

Sporo do życzenia pozostawiają także wymagane przez prawo szkolenia z zakresu BHP. Ten wymóg spełnia zaledwie trzech na pięciu pracodawców, a jeśli nawet – w większości przypadków kurs jest przeprowadzany pospiesznie, po łebkach i w sposób zupełnie niezrozumiały dla obcokrajowców.

Przeciętna zmiana w przetwórni mięsa trwa według inspektorów z komisji około 14 godzin, ale zdarzają się i takie trwające 16-18 godzin, po których pracownicy są zmuszani do powrotu na stanowiska pracy po zaledwie kilku godzinach przerwy. Tygodniowo robotnicy w fabrykach mięsa wyrabiają nawet do 90 godzin, a wielu z nich po kilka miesięcy pracuje bez ani jednego dnia wolnego. „Brytyjskie przepisy mówią, że nawet jeśli zgodzimy się na pracę powyżej 45 godzin tygodniowo, to i tak musimy mieć przynajmniej jeden dzień wolnego w tygodniu, a przerwa między kolejnymi zmianami musi wynosić przynajmniej 11 godzin” – przypominają w raporcie eksperci.

Kapo manager i kultura strachuAutorzy wstrząsającego raportu nie pozostawiają też bez odpowiedzi pytania o powody, dla których w cywilizowanym kraju w XXI wieku dochodzić może do takiego procederu. – Musimy wyrzucić z pracy ze 20 osób, żeby reszta zrozumiała, po co tu jest – taki komentarz miał paść z ust polskiego pracownika agencji rekrutacyjnej na wieść o tym, że jedna z pracownic nie zgadza się zostać w fabryce po godzinach.

Strach przed utratą pracy to najczęściej używany w stosunku do robotników argument, mający zmusić ich do posłuszeństwa i milczenia w sprawie nielegalnych praktyk. – Raz na jakiś czas trafiał się ktoś, kto dyskutował albo i skargę napisał – opowiada Polka pracująca w przetwórni w Yorkshire za pośrednictwem jednej z tamtejszych agencji rekrutacyjnych. – Zwykle już następnego dnia nie miał pracy i w końcu musiał zjeżdżać do domu. Wiadomo przecież, że w każdej następnej agencji pytaliby go o referencje z poprzedniej, więc z reguły jak ktoś popadł w niełaskę, nie szukał już pracy w innych agencjach. Skarga równała się więc bezrobociu i wilczemu biletowi na pracę w Anglii – dodaje.

Raport wspomina także o innych praktykach, chętnie używanych przez managerów i pośredników pracy. Bywa, że wchodzą oni do domów i budzą robotników odsypiających kilkunastogodzinną zmianę w ich dzień wolny, bo akurat w fabryce potrzeba dodatkowych rąk do pracy. Pośrednikom zdarza się też stać przed bramą fabryki i zawracać idących do domu pracowników, wymuszając w ten sposób nadgodziny. Kto odmówi, musi liczyć się z tym, że następnego dnia pracy dla niego już nie będzie.

Łańcuszek nieszczęściaAby dotrzeć do prawdziwych przyczyn tego zjawiska, warto zdać sobie sprawę ze skali zaangażowanych w ten biznes pieniędzy i prześledzić ich obieg. Pośrednictwo pracy to interes nader intratny, który w skali kraju przynosi obrót rzędu ok. 27 miliardów funtów. Te pieniądze pompują w agencje ich klienci, płacąc za każdą godzinę przepracowaną przez każdego zatrudnionego za ich pośrednictwem robotnika. W biznesie wartym takich pieniędzy sentymentów nie ma, agencjom zależy więc na utrzymaniu dużych i ważnych klientów, jakimi są dla nich mięsne fabryki. Przetwórnie w samej tylko środkowej i wschodniej Anglii zatrudniają blisko 90 tysięcy osób, w Walii natomiast dodatkowe 33 tysiące, generując w sumie ponad 360 milionów funtów zysku rocznie. Dzieje się tak głównie za sprawą supermarketów, stanowiących główną ich klientelę. W tej grze to właśnie one rozdają karty. – Sieci supermarketów od lat tną swe koszty, skazując w ten sposób tysiące ludzi na nadużycia i wykorzystywanie przez pracodawców – powiedział przed tygodniem wiceprzewodniczący centrali związkowej Unite Jack Dromey. Stało się to przy okazji ogłoszenia przez sieć Asda nowej i restrykcyjnej polityki, jaką będzie ona stosować względem swych dostawców. Według niej szefowie sieci nie będą tolerować żadnych dyskryminujących praktyk w przetwórniach swoich kontrahentów i zachęcać ich do równego traktowania pracowników agencyjnych i etatowych. Asda pokusiła się o to, zanim jeszcze szczegóły raportu poznała opinia publiczna, przeczuwając najwidoczniej, że będzie on dość szokujący. Dziś, już po jego oficjalnym ogłoszeniu, Dromey skomentował go lakonicznie. – Brytyjskie supermarkety powinny opuścić głowy ze wstydu – powiedział.

Dominik Waszek - Goniec PolskiNie ma pracy, jeśli nie jesteś PolakiemRaport EHRC zawiera też rozdział dotyczący trudności, jakich w związku z dostaniem pracy w przetwórstwie mięsnym doświadczają Brytyjczycy. Agencje i same przetwórnie wolą obcokrajowców, bo – jak sami podają w wynikach ankiety – „pracownicy zagraniczni są bardziej pracowici, zdyscyplinowani i mają wyższe standardy jakości”. Wątek ten jako jedyny podchwycony został przez bulwarówkę „Mail on Sunday”, która na pierwszej stronie zamieściła artykuł „No job unless you’re Polish” (Nie ma pracy, chyba że jesteś Polakiem). Tekst dotyczył ogłoszenia o pracę w jednej z przetwórni we wschodniej Anglii. Agencja pośrednictwa pracy napisała w nim, że chętnie zatrudni, ale tylko osoby mówiące biegle po polsku. Jej pracownicy w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem wyjaśnili, że chodzi o szkolenie BHP, które jest tam przeprowadzane właśnie w tym języku.

Po nagłośnieniu sprawy – jak na ironię – trafiła ona pod osąd nie kogo innego, jak właśnie EHRC, która ma wyjaśnić, czy aby takie ogłoszenie nie dyskryminuje Brytyjczyków w staraniach o tę niezwykle atrakcyjną pracę. Komisja oczywiście zwróci się do przetwórni o wyjaśnienia, jednak jej właściciel Max Hilliard – uważany za potentata w wieprzowej branży – już rzucił nieco światła na sprawę. Ogłoszenie tej treści było według niego pomyłką i nieporozumieniem komunikacyjnym, do którego doszło między jego przedsiębiorstwem a agencją, która puściła anons w świat. Stało się tak m.in. dlatego, że firma Hilliarda boryka się obecnie z trudnościami organizacyjnymi, po tym jak kilka tygodni temu spłonęły jej fabryki w West Yorkshire. Po pożarze pracę w firmie straciło 600 osób. Większość z nich to Polacy.

Oceń artykuł
(głosów: 10, średnia ocena: 4)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

 • Umieść na NK
 • Wykop to
 • Umieść na Flakerze
 • Umieść na GG
Komentarze (23)
Cieszę się że ktoś nareszcie zwrócił na to uwagę.
 • 2010-03-19 01:53
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
a ja sie dziwie, ze tak pozno to wyszlo
 • 2010-03-19 20:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Lepiej późno niż wcale.
 • 2010-03-19 23:19
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cieszę się, że ktoś w końcu poruszył ten temat ale...
z drugiej strony takie są właśnie efekty psychologicznej traumy z jaką przyjeżdżamy z naszego kraju. Jak człowiek zostanie poproszony do gabinetu szefa, nawet jeśli nie ma sobie nic do zarzucenia to i tak sra po pietach.
Nadal Polacy boją się zadzwonić na policję, powiedzieć szefowi "nie" czy zwrócić się o pomoc do odpowiednich służb. Niestety ci co wiedzą wykorzystują to na każdym kroku.
 • 2010-03-20 21:58
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Powiem tak jestem troche zaskoczony ale tak calkiem mnie to nie dziwi juz tak kiedys pracowalem w pewnej firmie ale to nie byla Anglia tez tam sie dzialy cuda i nie tylko krew leciala z nosa ale tez faceci z wysilku mdleli tak to jest z masarniami zagranica
 • 2010-03-21 19:31
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
To samo jest u Nas. np. w firmie autobusowej. Nie jesteś Ukraińcem, nie masz pracy... he,
a co do ... złego traktowania ludzi, to... niczym szczeg. UK od PL się nie różni, choć, u Nas, My... Polacy jesteśmy traktowani jak reszta, czyli.. Rumun, Ukraina.... itp.
90h w tygodniu? A gdzie to jest? Biorę... i to od zaraz...
 • 2010-03-24 18:37
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
omega1980 napisał(a):

90h w tygodniu? A gdzie to jest? Biorę... i to od zaraz...


Tu nie chodzi o to , że można tyle przepracować tylko o to że czasami ludzie są zmuszani do pracy ponad stan godzinowy.
Co jest nie zgodne z prawem.
 • 2010-03-25 17:06
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Etam...
Ja bym się chętnie na początek w takiej firmie zatrudnił nawet jutro..
Dało by mi to dobry start na początek...
We włoszech musiałem wytrzymywać od 6 do 19 w upałach (+45 +47C) przy winogronach
Przepracował bym powiedzmy 3 pełne miesiące odkładając kasiorkę...
Po prostym wyliczeniu , widać, że można tam wyciągnąć 741GBP tygodniowo... przy 13h dziennie... Po 26 dniach roboczych było by już 3211, a tego..., chyba raczej nigdzie nie zarobisz , co? odliczając, 1211 na życie (m-c) możesz uciułać po trzech miesiącach 6000... a to, już ... spora kasa... Wtedy, jeśli im by nie pasowało 8-9h dziennie, odchodzisz...
Mają Cie na 8-9h dziennie albo wcale... Krótka piłka... Wysłałem CV do tej firmy, zobaczymy co powiedzą.. o ile się w ogóle odezwą..
 • 2010-03-25 19:39
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Ale widzisz, znowu mnie nie rozumiesz.
Jesli ktoś ma ochotę pracować po tyle godzin to oczywiście jego "broszka", ale jeśli jesteś do tego zmuszany to już inna historia.
Ja też tutaj pracowałem po 16 - 18 godzin dziennie, i troszkę cięższej pracy niż owoce, tak że wiem co to znaczy harować ponad to, na co sam masz ochotę.
Po za tym organizm wytrzyma jakiś czas przy takiej pracy, potem mogą się zacząć problemy.
Chodzi mi o zmuszanie ludzi do pracy ponad normę pod różnymi groźbami.
 • 2010-03-25 23:21
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Racja Cenzor, racja!
 • 2010-03-26 03:27
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Zgoda... jeśli chodzi o zmuszanie... A mogli byście mi dać jakieś namiary na podobne zakłady w okolicach Bristolu? Najprawdopodobniej przyjadę do UK jak szybko to się da... i ... dobry rydz jak nic.. Wysłałem tam maila z CV ale.. przyszedł raport, że adres nie istnieje.. Jeśli chodzi o w/w zmuszanie do 15-16 godzinnej pracy, to.. zgadzam się w 100% że nie powinno tak być..
 • 2010-03-26 12:27
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Cieszę się że się zgadzamy.
Omega 1980!
Jeszcze Ci się przeje ta praca po kilkanaście godzin dziennie, jeśli oczywiście chcesz tu zostać dłużej.
Ale życzę Ci jak najlepiej.
Uważaj jedynie na zdrowie, bo jak tego zabraknie, nici z planów.
Odczułem to na własnej skórze.
 • 2010-03-26 12:43
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Początki są ciężkie ... Mam nadzieję że się uda...
 • 2010-03-26 19:06
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
z takim podejsciem jak twoje to na pewno sie uda.
Cenzor ma racje, uwazaj na zdrowie, bo druga mlodosc to juz nie to samo co pierwsza
 • 2010-03-27 10:05
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
omega1980 napisał(a):
Początki są ciężkie ... Mam nadzieję że się uda...


No wiesz nie każdy ma ciężki początek.
Ja swój miałem dość ciężki trwający około 2 lata.
 • 2010-03-29 14:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
To bardzo długo... Mi, we włoszech start zajął 6miesięcy (od spania w samochodzie typu Cinquecento po ... Omegę C i najem mieszkania M2 + zakup sprzętu RTV itp). 3-4 miesiące zajęła mi nauka języka bym rozumiał co do Mnie mówią, oraz około 6-8miesięcy bym zaczął sam mówić.
 • 2010-03-29 20:32
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
To i tak w miarę szybko.
 • 2010-03-29 21:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
włoski jest bardzo, bardzo łatwym językiem... Nie ma co ukrywać, ale podstaw na upartego da się nauczyć w miesiąc.
 • 2010-03-30 12:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Uważam że do wszystkiego potrzeba po prostu chęci.
Dalej to już z górki.
Znam ludzi którzy wymyślają sobie powody, aby iść na łatwiznę, i wcale się nie uczyć.
A w razie kłopotów obwiniają cały świat o to że nie rozumieją co się do nich mówi.
Niestety trzeba też spojrzeć na naszą sytuację z tej strony, że to my jesteśmy przyjezdnymi, i to w naszym interesie jest kwestia dogadania.
 • 2010-03-30 17:22
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Dokładnie tak jest. Ja akurat, nigdy nie miałem pretensji do obcokrajowców, bo, Jak mówisz, to Ja jestem u nich a nie oni u Mnie, lecz... trafił mi się nie raz perfidny przypadek podczas pracy przy winogronach. Odmian włoskiego (tzw. dialectto) jest kilkanaście. Co miasto, inny język. Nie lubię, jak.. rozmawia się gwarą... Włosi gdy widzą że rozumiesz po włosku, od ręki jak chcą byś nie zrozumiał, mówią już w gwarze... Wtedy , mogą się nabijać z ciebie ile wlazło
 • 2010-03-31 11:39
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
Tu też masz co region to inny akcent.
Do tego dochodzi jeszcze slang jeśli obracamy się wśród młodszych.
 • 2010-04-01 19:55
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ewa ewa
mieszkam w holandii, 11 lat, czytalam ten artykul jakby pisany o sytuacji Polakow tutaj...przy czym tu sztandarowym zawolaniem Holandrow jest iz Polacy odbieraja im prace...Tutejsze agencje pobieraja polowe wynagrodenia godzinnego za posrednictwo.

Ale jest jeszcze jedna wazna rzecz; krazy tu powiedzenie ze jezeli Polak na obczyznie ci nie zaszkodzil to juz ci pomogl. Tzw managerami, rowniez na tasmie, sa Polacy. I to oni podkrecaja tempo wysypywania sie cukierkow na tasme, to oni zyluja limity, to oni, dzieci i wnukowie zlej pamieci Pstrowskiego zawyzaja normy wytyczone przez wlasciciela holenderskiego. Najsmutniejsze zas jest to iz robia to bezinteresownie, bez zadnej korzysci dla siebie. Chyba juz tacy jestesmy..(
 • 2013-12-27 17:18
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0
ewa napisał(a):
mieszkam w holandii, 11 lat, czytalam ten artykul jakby pisany o sytuacji Polakow tutaj...przy czym tu sztandarowym zawolaniem Holandrow jest iz Polacy odbieraja im prace...Tutejsze agencje pobieraja polowe wynagrodenia godzinnego za posrednictwo.

Ale jest jeszcze jedna wazna rzecz; krazy tu powiedzenie ze jezeli Polak na obczyznie ci nie zaszkodzil to juz ci pomogl. Tzw managerami, rowniez na tasmie, sa Polacy. I to oni podkrecaja tempo wysypywania sie cukierkow na tasme, to oni zyluja limity, to oni, dzieci i wnukowie zlej pamieci Pstrowskiego zawyzaja normy wytyczone przez wlasciciela holenderskiego. Najsmutniejsze zas jest to iz robia to bezinteresownie, bez zadnej korzysci dla siebie. Chyba juz tacy jestesmy..(

To prawda, jeśli nie zaszkodzimy sobie tak, to znowu inaczej, i to nie tylko sobie.
Wszyscy pracownicy z takich nadgorliwców są niezadowoleni, gdyż wszyscy wtedy muszą mieć "podkręcone obroty".
 • 2014-02-16 13:23
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa