Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> O mieście -> Dziś świeto Walii

Dziś świeto Walii

2010-02-28 21:21:30

świety Dawidświety Dawid
Pierwszego marca przypada Dzień Świętego Davida (Saint David's Day) patrona Walii. To dzień radości i zabawy. Domostwa przyozdabiane są narodowymi symbolami: porem i żonkilami. Na ulicach robi się gwarno. Targi, koncerty i dzieci w tradycyjnych walijskich strojach.

   Dzień Św. Dawida to bardzo ważne święto dla Walijczyków. Sposób w jaki je celebrują pragną udowodnić światu, że są odrębnym narodem, uzależnionym jedynie politycznie od Królowej.

W 2006 roku w Walii przeprowadzono ankietę, w której 87% Walijczyków chciało aby 1 marca był obchodzony jako Bank Holiday (czyli święto państwowe i dzień wolny od pracy). Około 65% respondentów było gotowych poświęcić inne święto w roku na rzecz 1 marca. Niestety petycja skierowana w 2007 roku do ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii, Tonego Blair’a została odrzucona.

   Celebrowanie dnia św. Dawida zazwyczaj rozciągnięte jest w czasie. Imprezy rozpoczynają się zwykle już pod koniec lutego i trwają przez cały marzec.

tradycyjny damski strój walijskitradycyjny damski strój walijski
1 marca dzieci i młodzież swoje mundurki szkolne zamieniają na tradycyjne stroje walijskie. Miasta przyozdabiane są symbolami narodowymi : porami i żonkilami. Odbywają się parady, koncerty, targi z produktami regionalnymi, a także zawody sportowe.

Kim był Święty Dawid

   Zgodnie z legendą|:synem wodza Santy z Cardigan i Nony. Urodził się pod koniec V wieku w Henfynw w Cardigan. Dawid początkowo był mnichem. Założył klasztor w Menevia (obecnie St. David’s), którego został przełożonym. Później przyczynił się do powstania kilkunastu innych. Ponieważ jego zasługi w głoszeniu wartości chrześcijańskich były tak duże, Walijczycy obrali go arcybiskupem Walii. Na jego cześć wznoszono świątynie a nowo powstałym miastom nadawano jego imię. Według legend zmarł 1 marca 589 lub 601 r. w najstarszym założonym przez siebie klasztorze.

Dlaczego por i żonkil?

  Istnieje kila wyjaśnień dlaczego Walijczycy za symbole obrali sobie pora i żonkil. Jedni uważają, że por jest pamiątką po walkach z anglikami. Żołnierze aby wyróżniać się podczas walk znakowali swe mundury właśnie tym warzywem. Por, to także osobisty symbol świętego Dawida. Żonkil kwitnie w marcu, a dla niektórych był świadkiem śmierci świętego. Ponadto oba te symbole w języku walijskim łączą się znaczeniowo; Cennin (por) i Cenhinen Pedr (narcyz, a dosłownie por św. Piotra). Obecnie powstał podział tych symboli. Por jest oznaką męskośći, żonkil kobiecości.

 

W galerii znajdują sie zdjęcia z tegorocznych obchodów Dnia Św. Dawida w Swansea. Sobota 27 marca2010

 

Agnieszka Raduj

Załączone zdjęcia:

Oceń artykuł
(głosów: 7, średnia ocena: 3,6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa