FORUM     GŁÓWNA     MAPA STRONY     KONTAKT     O NAS    
 
 
Miasta
Londyn
Dublin
Glasgow
Edynburg
Praca
Mieszkanie
Komunikacja
Prawo
Zdrowie
Edukacja
Finanse
Rozrywka
Różne
 

PRZEWÓZ ZWIERZĄT

  1. »  Przywóz psa/kota/fretki do GB i Irlandii - krok po kroku
  2. »  Czip i paszport
  3. »  Inne pytania
1. Przywóz psa/kota/fretki do GB i Irlandii - krok po kroku do góry
Krok 1.

Szczepienie psa/kota/fretki p/wściekliźnie i jednoczesne go/jej zaczipowanie.
Jeśli zwierz najpierw został zaszczepiony, a potem zidentyfikowany za pomocą czipu, to należy takiego psa ponownie zaszczepić p/wsciekliźnie - ze względów zdrowotnych powtórne szczepienie może odbyć się po 21 dniach od pierwszego.
UWAGA! Anglicy i Irlandczycy nie dopuszczaja do stosowania u psow i kotów i fretek szczepionek rekombinowanych (technologia produkcji). Pytajcie zatem swoich wetów, jaka szczepionką szczepią i czy jest to szczepionka rekombinowana.

Krok 2. - po upływie minimum 1 miesiąca od szczepienia

Pobranie krwi w celu zbadania poziomu przeciwciał p/wściekliźnie. Krew pobiera lekarz wet i wysyła próbkę do Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, gdzie takie badanie jest wykonywane. Termin oczekiwania na wynik - minimum 2 tyg. Koszt badania 277zł (od 6.01.06, ale często cena się zmienia), płacone z góry. W badanej próbce poziom przeciwciał musi wynosić przynajmniej 0,5 IU/ml.

Krok3.

Kwarantanna. Trwa 6 miesięcy od dnia pobrania krwi do badania.

Krok 4.

Przed przekroczeniem granicy (na 24-48h) pies powinien byc odrobaczony i zabezpieczony przed kleszczami. Środek na robaki powinien zawierać prazikwantel. Natomiast do odrobaczenia i odkleszczania nie może zostać użyty preparat Stronghold.

Krok 5.

Przekroczenie granicy. Może się odbywać tylko w wyznaczonych miejscach, jeśli zwierzak ma lecieć samolotem, to tylko wyznaczonymi liniami.
Porty:

  • Dover Eastern Docks
  • Harwich, Parkeston Quay
  • Hull
  • Portsmouth
  • Southampton

Lotniska:

  • Leeds
  • Edinburgh
  • Manchester
  • London Gatwick
  • Prestwick
  • Glasgow
  • Belfast
  • London Heathrow

W Republice Irlandii tylko Dublin ma uprawnienia do wpuszczania zwierzątek.
Oznacza to że przywieźć możemy do Shannon czy Cork ale zwierza i tak przetransportują do Dublina.

UWAGA!

Po spełnieniu tych wszystkich wymagań pies będzie mógł podróżować do GB i z powrotem pod dwoma warunkami:

  1. nie wolno zapomnieć o dacie kolejnego szczepienia - przegapienie szczepionki powoduje wdrożenie w/w procedury
  2. zwierzak nie może odwiedzać "terytoriów zakazanych", o których napiszę w następnych postach.

2. Czip i paszport do góry

Czip i paszport sa dla Waszych psów/kotów/fretek niezbędne przy podróżach po UE. Myslę, że jeśli nosi Was z miejsca na miejsce po całej Europie, to warto zaopatrzyć swoje zwierzę w te elementy.

CZIP

Mały układ scalony wszczepiany pod skórę zwierzaka najczęsciej z lewej strony szyi. Ukryty w wielkiej "strzykawce", co niezmiennie przeraża właścicieli (i mnie na początku też). Musi odpowiadać normie ISO 1784 lub aneksowi A do normy ISO 11785). Zawiera w sobie numer porządkowy, w którym zakodowany jest kraj pochodzenia/czipowania i indywidualny numer zwierzaka, co pozwala na późniejsza jego identyfikację. Ten numer jest też zakodowany w postaci kodu kreskowego - kod wklejany jest do paszportu i książeczki psa, każdy czip ma tych naklejek kilka - proście weterynarza o to, by Wam dał te naklejki, zawsze się może przydać (zgubicie paszport czy książeczkę i nie będzie potrzeby czipować zwierza jeszcze raz). Aplikowanie czipa jest bezbolesne, zauważyłam, że nawet psy czy koty, które boją się zastrzyków znoszą operację całkiem spokojnie. Czip siedzi pod skóra, czasem wędruje po całym psie, a czasem tylko po szyi. Powikłań po aplikacji nie powinno być, ale w biologii nie można byc na 100% pewnym, więc mogą zdarzyć się gulki w miejscu czipa, czy lekki stan zapalny (ból, obrzęk, zaczerwienienie). Czip może też opuścić psa (wypaść), ale zdarza się to bardzo rzadko.

PASZPORT

Paszport każdy z nas miał lub jeszcze ma. W zwierzecym paszporcie są dane pana i jego ulubieńca i miejsce na wpisywanie zabiegów profilaktycznych - szczepień (na wirusówki i wściekliznę<---b. ważne!) odrobaczeń i odpchleń. Ja dodatkowo zawsze wpisuje do paszportu sterylizację/kastrację delikwenta, uważam to za ważną informację. Jak juz Wasz ulubieniec dostanie paszport, to tylko do niego wpisujcie szczepienia i odrobaczenia - oprócz oczywiście standardowego zaświadczenia o szczepieniu na wścieklizne, który dostaniecie od weterynarza. Osobiście uważam,że paszporty wyprą książeczki zdrowia, ale jeszcze troche czasu minie.

UWAGA!

Psy rasowe z tatuażem moga mieć wyrobiony paszport bez czipowania, ale tylko do 2012 roku będą mogły bez czipa przekraczać granice. Wyjątkiem od tej reguły sa psy, które chcą wjechać do Anglii - tam brak czipa powoduje przejście angielskiej 6-miesięcznej kwarantanny (całkiem świeża informacja z Defra (Department for Environment Food and Rural Affairs).

3. Inne pytania do góry
  1. Czy wymagane są inne szczepienia poza szczepieniem przeciwko wściekliźznie i zbadaniem przeciwciała. Czy może być podstawą nie wpuszczenia na teren Irlandii?
    Anglikom chodzi tylko o wściekliznę z jednego powodu - mają od bardzo dawna przyznany status kraju wolnego od wścieklizny. I taki stan chcą zachować. A co do chorób wirusowych typu: parwowiroza, nosówka, zap. wątroby, kaszel kennelowy - ich szczepienie zależy tylko od właściciela. Myslę, że przed taką radykalną zmianą środowiska warto zwierzę zaszczepić. Z przepisów wynika, że nie zaszczepienie zwierza na choroby wirusowe nie spowoduje odmowy wpuszczenia go na teren UK i Irlandii.

  2. W procedurze wymieniane jest podanie na 48 godzin przed opuszczeniem granicy środka przeciw kleszczom i odrobaczenie. Nie ma w niej mowy o wymaganym regularnym podawaniu innych środków we wcześniejszym okresie. Czy więc wpisy w paszporcie dotyczące odpchlenia itd. mają znaczenie, a jeżeli tak to z jaką częstotliwością powinno się to robić?
    Mają znaczenie. Powinno się zwierza odrobaczać po badaniu kału lub profilaktycznie co 6 miesięcy(dorosłe). A odpchlać w sezonie pchlim w zależności od stosowanego preparatu co 1,5-2 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że przy wjeździe do Anglii nie chodzi o odpchlenie, a o zabezpieczenie przed kleszczami. I zarówno odrobaczanie jak i odkleszczanie trzeba przeprowadzić za każdym razem na 48h przed wjazdem do UK. Bez względu na terminy, które wynikałyby z wcześniejszych zabiegow.

  3. Czy paszport ma być wypełniany w języku kraju, który opuszcza pies, czyli w naszym przypadku polskim, czy również konieczne są wpisy w języku angielskim?
    Polacy wypełniaja paszporty po polsku, Niemcy po niemiecku, a Anglicy po angielsku. Rubryki w paszporcie są opisane w 2 językach - w języku kraju pochodzenia i po angielsku.

  4. Czy zwierzęta po szczepionkach firmy Pfizer mogą wjechać na teren UK?
    Nie wiem,skąd sie wzięła plotka o tym, że zwierzęta szczepione szczepionkami firmy Pfizer nie mogą wjechać na teren UK. Nie wydaje mi się, żeby chodziło o konkretną firmę, ale o produkt. Anglicy i Irlandczycy nie dopuszczają do stosowania u wjeżdżających na ich teren szczepionek rekombinowanych tj. produkowanych z jakiś kombinacji DNA, a nie z zabitych szczepów wirusa wścieklizny. Czyli chodzi o technologie wytwarzania szczepionki. Pytajcie zatem, czy przypadkiem zwierzak nie jest szczepiony taką rekombinowana szczepionką.

Informacje uzyskane od Pani Oli Klajn, lekarza weterynarii z Częstochowy.


Polityka prywatności |  Regulamin |  Reklama |  Partnerzy
© 2006 Infolinia.org, All Rights Reserved. |  Powered by Better-Site