Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Finanse -> Jak kupować na raty w Anglii?

Jak kupować na raty w Anglii?

2008-11-05 10:35:55

„Kup teraz, zapłać za rok", „tylko u nas raty bez oprocentowania". Teraz również Polacy legalnie mieszkający na Wyspach mogą skorzystać z takich ofert. Muszą jednak uważać na pułapki.

Lodówkę na Wyspach można kupić już za 90 funtów. Trochę trudniej bywa z odłożeniem odpowiedniej kwoty na telewizor plazmowy albo skuter. Z pomocą może przyjść ci bank. Nie musisz nawet się do niego wybierać, sklep załatwi to za ciebie.
Czy rzeczywiście jest tak prosto? Tak. Większość zakupów na nieoprocentowane raty rzeczywiście można zrobić bardzo szybko. Wystarczy okazać sprzedawcy potwierdzenie adresu i kartę kredytową. Rzadko zdarza się, żeby sklep sprawdzał zdolność kredytową klienta. Sprawdza się ją dopiero przy droższych zakupach. Niektóre banki (kredytów na zakupy na raty udzielają banki) wymagają, żeby być rezydentem na Wyspach od co najmniej trzech lat. Inne proszą o pokazanie umowy o pracę lub pay-slipów z ostatnich miesięcy. Najczęściej jednak zwykły rachunek za prąd wystarczy.

Reklama ogólnosieciowa

ZERO CZY 30 PROC?

Czy raty zero procent są rzeczywiście takie korzystne? Często tak: płatności są rozłożone na kilka miesięcy, a prowizję - zamiast od klienta - bank dostaje od sklepu. Bywa jednak i tak, że w umowie kryją się pułapki. Dlatego warto dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem, zwłaszcza wszystkie dopiski małym druczkiem, a nie opierać się tylko na zapewnieniach sprzedawcy. Jeśli nie mówisz po angielsku, koniecznie zabierz ze sobą pomocnika. Na co należy zwrócić uwagę, czytając umowę? Zwykle podany jest okres spłaty pożyczki. Jeśli każdą z rat uiścisz w terminie, wszystko powinno być w porządku. Jednak jeśli spóźnisz się z ostatnią wpłatą, będziesz musiał zapłacić odsetki od całej kwoty zakupu w wysokości nawet 30 proc. w skali roku. To wielokrotnie przewyższa oprocentowanie kredytu konsumenckiego w banku. Jak uniknąć takich problemów? Sprawdź dokładnie, jak długo trwa nie-oprocentowany okres spłaty kredytu, ile wynosi rata po upływie tego okresu, i jak najszybciej ustanów przelew automatyczny (Direct Debit) dla pożyczkodawcy. Na pewno nie zapomnisz wtedy o spłacie kolejnej raty. No i dbaj, żeby na koncie była wystarczająca ilość gotówki na ich pokrycie.
Zanim podpiszesz umowę, zwróć uwagę, czy oprocentowania kredytu nie ukryto w cenie towaru. Być może wtedy, zamiast skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki, zapłacisz więcej niż w innym sklepie. Pamiętaj też o przechowywaniu dowodów wpłat, żeby w razie czego udowodnić że wszystkich dokonałeś w terminie. Uwaga! Zakupy na raty zero procent mogą być doskonałym rozwiązaniem ale tylko jeśli masz pewność, że oddasz dług w terminie.

MOŻLIWOŚCI JEST WIĘCEJ

Zamiast podpisywać umowę nieoprocentowanego kredytu, możesz skorzystać z karty kredytowej. Wiele banków preferuje karty kredytowe z zerowym oprocentowaniem przez sześć, a czasem nawet dziewięć miesięcy (uwaga! Ta możliwość dotyczy jedynie transakcji bezgotówkowych. Jeśli użyjesz, karty kredytowej do pobrania gotówki z bankomatu, zapłacisz odsetki). Koniecznie jednak musisz regularnie spłacać zadłużenie. Jeśli spóźnisz się ze spłatą, bank naliczy ci odsetki w wysokości nawet 36 proc.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej? Po pierwsze: opłaty za wydanie karty i jej użytkowanie. Często opłaty za wydanie karty są zerowe (promocja), ale już za jej użytkowanie trzeba co miesiąc płacić. Po drugie: zakres pakietu ubezpieczeniowego. Najważniejsza jest odpowiedzialność banku za transakcje dokonane przed zastrzeżeniem karty. Istotne jest też, czy bank pobiera opłaty za zastrzeżenie lub zablokowanie karty oraz wszelkie inne opłaty dodatkowe (za przekroczenie limitu, spóźnioną spłatę, za duplikat karty itp.). Wybieraj kartę rozważnie i nie przywiązuj się do niej na długo. Na rynku co chwila pojawiają się nowe, atrakcyjniejsze oferty.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA WIELCE POŻĄDANA

Przy zakupie droższych towarów na raty kredytodawcy może nie wystarczyć twoje potwierdzenie adresu. Będzie chciał sprawdzić twoją zdolność kredytową (credit score). Co to oznacza? W Wielkiej Brytanii sprawdzenie wiarygodności kredytowej banki najczęściej zlecają agencji Experian lub Equifax. Te dwie firmy sprawdzają, jak spłacałeś wcześniejsze zadłużenia, czy jesteś na listach wyborców i czy nie byłeś karany. Jeśli w przeszłości kupiłeś na kredyt lodówkę, aktywowałeś nową kartę kredytową lub zrobiłeś debet na koncie osobistym, wszystko będzie miało swój ślad w twojej historii kredytowej. Uwaga! Jeśli w krótkim czasie złożyłeś podania o udzielenie ci kredytu w wielu bankach i instytucjach, agencja może uznać, że masz zbyt dużo zobowiązań lub - w skrajnych przypadkach - że twoje intencje nie są uczciwe. Experian i Equifax przechowują następujące dane: rejestr wyborców, wyroki wydane przez sąd rejonowy, wykaz firm ogłaszających bankructwo, historie spłacania kredytów oraz przejęć nieruchomości. Decyzję, czy dostaniesz kredyt, podejmuje pożyczkodawca sam, opierając się na danych otrzymanych od agencji. Jeśli twoja prośba zostanie odrzucona, koniecznie przejrzyj raport o swojej historii kredytowej, żeby mieć pewność, że firma ją sprawdzająca nie popełniła błędu. Masz prawo to zrobić w ciągu 28 dni od ostatniej rozmowy z kredytodawcą. Będzie cię to kosztowało 2 funty.
Określenie twojej zdolności kredytowej pozwoli ci się również zorientować, na jak duży zakup możesz sobie pozwolić. Jeśli nie uda ci się otrzymać pożyczki na wybrany towar, może zadowolisz się jego nieco tańszym substytutem. Żeby pożyczkodawca mógł określić twoją zdolność kredytową, poprosi cię najpierw o wypełnienie ankiety .Jeśli nie uda ci się zdobyć wymaganej liczby punktów, bank może zaproponować ci niższą kwotę kredytu, zażądać ubezpieczenia pożyczki lub pobrać wyższe odsetki od transakcji.

Aktualne porównanie najlepszych ofert kart kredytowych, pożyczek konsumenckich i kont osobistych znajdziesz na stronie www.compare-and-save.co.uk.

PAMIĘTAJ!

Jeśli płacisz gotówką, spróbuj wynegocjować rabat za natychmiastową płatność.. Co prawda obniżanie ceny towaru, który można kupić na raty zero procent, jest niezgodne z brytyjskim prawem, ale sklepy czasem je omijają, żeby zrobić interes.)


Magdalena Gignal

Artykuł pochodzi z:
„Praca i życie za granicą”

Oceń artykuł
(głosów: 8, średnia ocena: 4,5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (1)
mona mona
czy ktos wie co to znaczy electro register?blagam mi odpowiedz na meila.dziekuje slicznie mona
  • 2011-01-22 13:10
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
Poparcie: 0

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa