Mieszkanie Praca Ogloszenia Katalog Polspec Logo: Infolinia.org Poradnik Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum



Rejestracja Rejestracja  Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyjazd do UK a studia i wojsko (pomocy)
Autor Wiadomość
Yaro
Niemowa


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 2
  Wysłany: Pią Wrz 07, 2007 9:41 pm   Wyjazd do UK a studia i wojsko (pomocy)

Witam,
Chce wyjechac do UK do pracy (legalnie) mam 20 lat skonczylem technikum i oczywiscie nie mam uregulowanej sluzby wojskowej postanowilem wiec isc na studia zaoczne (panstwowe) zeby dostac odroczenie na rok do wojska moje pytanie:

- czy jesli dostane odroczenie moge jechac bez problemow i co zrobic moze uczelnia jesli poprostu z nie bede uczeszczal na zajecia sesje itp ? czy wysla pismo do wku a wku mnie doprowadzi do jednostki ?
- jest jakas rozsadna forma unikniecia wojska przy wyjezdzie ? moze to co zrobilem jest sluszne?

Bardzo prosze o rade pozdrawiam,
Jarek ;-)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dawid 



Wiek: 28
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 466
Piwa: 4/2
Skąd: Cardiff (Walia)
Wysłany: Pią Wrz 07, 2007 10:22 pm   

http://owojsku.webpark.pl/

oraz artykul z COOLTURY:

Mysli nieogolonej glowny
Za mundurem panny nie zawsze idą sznurem. Dziś, by zdobyć serce kobiety, niekonieczny jest zielonkawy strój. Wystarczy umiejętność zapewnienia bytu rodzinie. Kawaler mający z tym kłopot na rodzinnej ziemi, udaje się za granicę. Jeśli przed dłuższym wyjazdem nie ureguluje obowiązku względem ojczyzny, to ojczyzna może się o niego upomnieć. Z drugiej strony żołnierz zawodowy w domu - to powód do dumy i poczucie bezpieczeństwa. Za takim mundurem można iść sznurem.


System obronny państw wysokorozwiniętychtakich jak Stany Zjednoczone,Wielka Brytania czy Niemcyopiera się w większości na armiizawodowej. Żołnierze z powszechnego naborustanowią jedynie uzupełnienie. Także w Polsce„do wojska” trafia się na coraz krócej. Wedługnajnowszej ustawy na dziewięć miesięcy. Ostatecznymcelem państwa jest zorganizowanieprofesjonalnej armii zawodowych żołnierzy. Ichutrzymanie jest lepszym rozwiązaniem dla krajui - co ważniejsze - tańszym. Kiedy to nastąpi,zadecydują politycy, ale eksperci twierdzą, że tokwestia najbliższych kilku lat.Tymczasem w myśl obecnie obowiązującychprzepisów każdy mężczyzna,obywatel naszego kraju,który w danym roku kończy18 lat, musi zarejestrowaćsię w organie samorządowym,stosownymdo miejsca zamieszkania.W następnym roku (19 lat)zostanie wezwany do poboru.O tym obowiązku przypomnimu imienne wezwanie wysłaneprzez wójta, burmistrza, prezydenta miastaoraz obwieszczenie. Nieotrzymanie wezwanianie zwalnia z obowiązku stawienia się dopoboru. Zgłosić się mogą także ochotnicy,którzy skończyli 17 lat.Warto wiedzieć, że Polacy na stale zamieszkującyw innym kraju i posiadający podwójneobywatelstwo nie podlegają powszechnemuobowiązkowi obrony - służby wojskowej. Todobre wieści, jednak dla niewielkiej grupy.Zdecydowana większość przebywającychna Wyspach nie ma brytyjskiego paszportui nie do końca wie, jakie ma plany, bo sytuacjazmienia się z dnia na dzień. Różne myślichodzą po głowie, wiele rozwiązań branychjest pod uwagę. Wielu wyborom towarzyszylęk, który najchętniej pojawia się tam, gdziewcześniej zagościła niewiedza. Spróbujmywięc zajrzeć do myśli, jakie kłębią się w nieogolonejjeszcze męskiej głowie. Dołączyliśmydo nich „głos z zewnątrz”, udzielającypodpowiedzi.

JAK MAM UNIKNĄĆKŁOPOTÓW Z WOJSKIEM,BĘDĄC ZA GRANICĄ?
Bardzo prosto. Wystarczy przed dłuższymwyjazdem z kraju (powyżej 2 miesięcy) czasowowymeldować się z miejsca stałegozameldowania. Wówczas komendant WKU(Wojskowa Komenda Uzupełnień) niewysyła wezwań oraz nie podejmuje innychdziałań związanych z poszukiwaniem poborowegonp. nie powiadamia policji. Bywa,że przed wyjazdem do Anglii nie planowałeśpozostania dłużej, ale sprawy układają sięnadzwyczaj dobrze lub nadzwyczaj źle, więc nie masz wyboru, zostajesz. Nie wracasz nastudia, do pracy, na garnuszek mamy lub rentębabci, a jesteś w wieku poborowym. Cóż,zacznie się tobą interesować WKU.

MOŻE JESZCZE NIE JESTZA PÓŹNO, CO ROBIĆ?
Jeśli nie możesz osobiście przyjechać, bywymeldować się, jak najszybciej załatwsprawę korespondencyjnie, powiadamiająclistem (najlepiej poleconym) właściwego zewzględu na miejsce zameldowania w krajukomendanta WKU. Pracownicy tej instytucjiniezbyt chętnie rozmawiają z matką lubojcem poborowego, gdyż to ty jesteś „stronąw sprawie”, a nie oni. Poza tym oszczędziszim niepotrzebnych przeżyć.

MOŻE PRZECZEKAM, MOŻEPRZENIOSĄ MNIE DO REZERWY?
Jeśli ukończyłeś w 2005 r. 28. rok życia, toz urzędu zostałeś przeniesiony do rezerwyzgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami,ale w 2006 roku zmieniły się zasady. Zniesionogranice wiekowe, a wprowadzono tzw. 18-miesięcznyokres dyspozycji. Co to oznacza dlaCiebie? Jeżeli wrócisz do kraju i zgłosisz swójpowrót w WKU (zameldujesz się, o ile byłeśwymeldowany), zostaną Ci określone daty granicznewspomnianego 18-miesięcznego okresudyspozycji, w którym możesz (ale nie musisz)zostać powołany do wojska. Po upływie tegoczasu zostaniesz przeniesiony do rezerwy, nawetjeżeli nie odbyłeś służby wojskowej.

MOŻE POPROSIĆO ODROCZENIE?
Jest taka możliwość, z której możesz skorzystać.Każdy poborowy ma prawo ubiegać sięo odroczenie służby wojskowej na okres od 3do 12 miesięcy z uwagi na ważne sprawy osobiste.Taki „urlop” możesz wziąć tylko raz. Swojąprośbę o odroczenie musisz odpowiednio uzasadnić,podając jakie ważne sprawy osobiste lubrodzinne są podstawą Twojego wniosku.

PO WAKACJACHWRÓCĘ NA STUDIADO POLSKI, MOŻEW TRAKCIE NAUKI COŚSIĘ W PRZEPISACH ZMIENI?
Już się zmieniło. Od 2004 roku studenci popierwszym roku studiów mogą odbyć zajęciaz przysposobienia obronnego na swojejuczelni. W zależności od typu uczelniw pierwszym lub drugim semestrze drugiegoroku mogą „zaliczyć” nieobowiązkowyprzedmiot nauki, prowadzony w systemiekonsultacji i samokształcenia To tylko jedensemestr zakończony egzaminem. Ocena z PObędzie wpisana do indeksu, ale nie liczy siędo średniej i nie wpływa na zaliczenie roku.W przypadku niepowodzenia jesteś traktowanyjako student, który w ogóle nie „odrabiał”wojska na uczelni. Jeżeli zdasz i chceszodbyć w czasie wakacji sześciotygodnioweszkolenie w jednostce wojskowej, składaszwniosek do WKU. Z chwilą jego ukończeniabędziesz przeniesiony do rezerwy. Jeślinatomiast do końca studiów nie zostanieszwezwany do odbycia tego szkolenia, zostanieszprzeniesiony do rezerwy w dniu zakończeniastudiów.

MOŻE ZAŁATWIĘ SOBIESŁUŻBĘ ZASTĘPCZĄ?
Z tej opcji możesz skorzystać, ale o przeznaczeniudo jej odbycia decydują organa administracjirządowej, a więc cywile (komisjapowołana przez marszałka województwa).W praktyce wojsko - a konkretnie WKU(tam trzeba złożyć wniosek na piśmie) -bierze tylko udział w jego przekazaniu.Jeśli z powodu przekonań religijnych jesteśprzeciwko wojnie i zabijaniu, to w ramachsłużby zastępczej możesz trafić do pracy wszpitalu, ośrodku pomocy społecznej, bądźinnej organizacji pożytku publicznego. Jednaksamo „przyznanie” służby zastępczej nie jestjednoznaczne z jej odbyciem, bo podmiotymogące zgłaszać potrzeby w tym zakresie niezawsze to czynią. Dlaczego? Prawdopodobnieze względów ekonomicznych.

MAM KREDYT W BANKU -CO Z NIM BĘDZIE, JEŚLI MNIEZACIĄGNĄ?
Nie martw się. Banki mają obowiązek zawieszeniaspłaty kredytu na czas odbywaniasłużby wojskowej. Bankom wygodniej jestjednak odmówić udzielenia kredytu, uzasadniającto nieuregulowaniem stosunku dosłużby wojskowej

JAK TAK SIĘ BĘDĘ MIGAŁ, TOW KOŃCU MNIE ZAMKNĄ -ALE KTO: WOJSKO?
Nie, wojsko nie ma prawnych możliwości dotego, przecież poborowy to „cywil”, a nie żołnierz.W przypadku uchylania się od służbywojskowej WKU nie wyciąga żadnych konsekwencji,sprawę przekazuje do organów właściwychdo tego typu spraw - takich jak policja,prokuratura, urzędy administracji.

MOŻE ZOSTANĘ ZAWODOWYMŻOŁNIERZEM, TO ROZWIĄZAŁOBYWIELE MOICH PROBLEMÓW,ALE CZY JA SPEŁNIAMWARUNKI?
Jesteś obywatelempolskim?Masz nieposzlakowanąopinię(nie karanysądownie)nie) i odpowiednie kwalifikacje? Jesteś zdolnyfizycznie i psychicznie do pełnienia zawodowejsłużby wojskowej (kategoria zdrowia„Z”)? To spełniasz.

SKORO JUŻ JESTEM NAZACHODZIE, TO MOŻEWSTĄPIĘ DO LEGII CUDZOZIEMSKIEJ?
Masz taką możliwość. Obywatele polscy mogąsłużyć w obcych armiach, pozostaje tylko kwestiauzyskania od Ministerstwa Obrony Narodowejodpowiedniej zgody. Na pewno nie otrzymaszjej, jeśli nie odbyłeś zasadniczej służby wojskowejw kraju, jesteś osobą karaną lub posiadaszprzydział mobilizacyjny. Zgody na służbęw obcym wojsku lub organizacji wojskowejwładze udzielają, jeżeli spełnione są także innewarunki: służba ta nie narusza interesów RzeczypospolitejPolskiej, nie jest zakazana przezprawo międzynarodowe i nie wpłynie na zadaniawykonywane przez Siły Zbrojne.

OK, ZOSTANĘ ZAWODOWYMŻOŁNIERZEM, ALE TAKBEZ „BABEK” W PRACY,TROCHĘ NUDNO, NIE?
Niekoniecznie. W wojsku jest ich corazwięcej. Jest taka moda i panie się uaktywniływ wojsku. Kobiety, podobnie jak mężczyźni,wzywane są do poboru, ale tylko te,które posiadająkwalifik a -cje prz ydatnedla wojska.Wezwanie dopoboru nie oznacza wcale,że panie zostaną powołane doodbycia zasadniczej służby wojskowej.Panie, podobnie jak panowie, mają możliwośćwstąpienia do armii poprzez „odbycie”nauki w szkołach podoficerskich bądźoficerskich. Absolwentkom szkół wyższychoferowany jest roczny kurs oficerski. Ukończenienauki jest jednoznaczne z powołaniemdo zawodowej służby wojskowej.W związku z takimi możliwościami paniew wojsku można spotkać coraz częściej -i to nie tylko jako personel medyczny.

CZY MI SIĘ OPŁACAPRACOWAĆ W POLSKIM WOJSKU?
Stawki zaczynają się od 1630 zł brutto - tyleotrzymuje starszy szeregowy; kapral zarabia2080 zł, do tego dochodzi dodatek procentowyza wysługę.

SAM JUŻ NIE WIEM.MOŻE DO IRAKUPOJECHAĆ?
Wyjazdn a m i s j ęw z a p a l n erejony świata jestważnym punktemw karierze każdegożołnierza zawodowego i pożądanym punktemw zawodowym CV. Wyjazdy do Iraku sązwykle półroczne, a stawki wynagrodzeniakilkuczłonowe, wypłacane w dolarachamerykańskich od 700 do 3000 miesięcznie.Osoby cywilne, chcące wyjechać na misję doIraku, powinny wystosować podanie do Centrali„Wojskowe Misje Pokojowe” i dołączyć doniego dokumenty potwierdzające uprawnieniazawodowe. Najbardziej poszukiwani są tłumacze,lekarze i pielęgniarze.( Centrala „Wojskowe Misje Pokojowe”, ul.Królewska 1, 00-909 Warszawa, tel. 0-22 -(6)879-336 ).Żołnierze rezerwy powinni udać się do najbliższegoWKU.Zgodnie z rozporządzeniem Ministra ObronyNarodowej z dnia 16 czerwca 2004 r. żołnierzeskierowani do pełnienia służby zawodowejpoza granicami państwa otrzymują:1) należność zagraniczną2) dodatek wojenny3) zasiłek adaptacyjny4) należności pieniężne z tytułu podróży służbowejodbywanej poza miejscowością, w którejpełni służbę.W przypadku wystąpienia warunków szczególnegozagrożenia Minister Obrony Narodowejmoże zwiększyć żołnierzom stawkę należnościzagranicznej od 100 do 300 dolarów amerykańskichmiesięcznie. Żołnierzowi zawodowemu,biorącemu udział w rozminowywaniu terenualbo zbieraniu, przechowywaniu lub niszczeniuamunicji i materiałów wybuchowych, zwiększasię stawki należności zagranicznej od 5 do 10dolarów amerykańskich za każdy dzień wykonywaniatych prac.Udział w operacjach w Irakui Afganistanie uprawnia do otrzymywaniakilkuprocentowej podwyżki emerytury.Podziękowania za pomoc w przygotowaniumateriału dla Zespołu Prasowego DowódcyWojsk Lądowych, Rzecznika Prasowego, Panimajor Małgorzaty Ossolińskiej oraz Pana kpt.Wojciecha Kliszczaka.

SYLWIA CHUDAK

POWIATOWA KOMISJA
POBOROWALEKARSKA OCENIA STAN ZDROWIAI PRZYDZIELA OKREŚLONĄ KATEGORIĘ:

A - zdolny do służby wojskowejB - czasowo niezdolny (np. wtedy gdyzłamałeś nogę, czas odroczeniaobejmie leczenie wraz z rehabilitacją)D - niezdolny w czasie pokojuE - niezdolny w czasie wojnyZ obowiązku służby wojskowej zwalniająjedynie kategorie D i E.Jeżeli nie zgadzasz się z przydzielonąkategorią, odwołaj się do wojewódzkiejkomisji lekarskiej (nieprzekraczalnytermin odwołania – 14 dni). Kategorięmożna zmienić. Jeśli stan Twojegozdrowia pogorszył się, wystąp domacierzystej WKU, a dostanieszskierowanie i zostaniesz ponownieprzebadany. W tym przypadku orzekaTerenowa Wojskowa Komisja Lekarska
_________________
_______________________

Infolinia.org | Cambridge.infolinia.org | Cardiff.infolinia.org | Derby.infolinia.org | Exeter.infolinia.org | Leicester.infolinia.org | Manchester.infolinia.org | Motherwell.infolinia.org | Nottingham.infolinia.org | Oxford.infolinia.org | Stoke-on-trent.infolinia.org
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Yaro
Niemowa


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 2
Wysłany: Sob Wrz 08, 2007 9:28 am   

Dzieki z tego wynika ze jak mam papierek ze sie ucze to nie musze sie martwic. Mam jednak jedno pytanko na studiach zaocznych moga mnie skreslic z listy studentow? Wtedy bym znowu byl scigany przez WKU - tak jest napisane... Wie ktos? Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Dawid 



Wiek: 28
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 466
Piwa: 4/2
Skąd: Cardiff (Walia)
Wysłany: Sob Wrz 08, 2007 4:49 pm   

raczej z kadej uczelni cie skresla jak na zajecia nie bedziesz chodzic i zaliczac egzaminow,
_________________
_______________________

Infolinia.org | Cambridge.infolinia.org | Cardiff.infolinia.org | Derby.infolinia.org | Exeter.infolinia.org | Leicester.infolinia.org | Manchester.infolinia.org | Motherwell.infolinia.org | Nottingham.infolinia.org | Oxford.infolinia.org | Stoke-on-trent.infolinia.org
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 1,12 sekundy. Zapytań do SQL: 15
Reklama