Reklama ogólnosieciowa

Infolinia.org -> Świat -> Francuzi nie chcą oszczędzać. Grecy – przeciwnie

Francuzi nie chcą oszczędzać. Grecy – przeciwnie

2012-05-18 12:57:43

Niedzielne wybory w Grecji i we Francji, mimo że wyłoniły deputowanych do parlamentów krajowych, mają znaczenie dla strefy euro i całej UE. 

W drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji zwycięstwo odniosła Partia Socjalistyczna, która uzyskała 314 spośród 577 miejsc w niższej izbie. Oznacza to, że socjaliści osiągnęli większość absolutną i nie będą musieli zawiązywać sojuszy z mniejszymi ugrupowaniami lewicowymi: komunistami czy zielonymi. 

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji największą liczbę miejsc w parlamencie zdobyli konserwatyści Antonisa Samarasa, którzy są skłonni przyjąć warunki Brukseli i wdrożyć radykalny program oszczędnościowy w zamian za pomoc finansową i pozostawienie kraju w strefie euro. Samaras nie ma jednak prostego zadania. W 300-osobowym parlamencie jego ugrupowanie zdobyło zaledwie 129 miejsc, co oznacza, że konieczna będzie koalicja z jednym z ugrupowań lewicowych: Syrizą lub Pasokiem. 

O ile zwycięstwo ugrupowania proeuropejskiego w Grecji oznacza potwierdzenie decydującej roli Brukseli i podtrzymanie nadziei na przetrwanie strefy euro, o tyle zwycięstwo prezydenckiego ugrupowania we Francji może przynieść zmianę strategii zwalczania skutków kryzysu. Francois Hollande, który szedł do wyborów prezydenckich z hasłami końca oszczędności i pobudzania gospodarki, będzie mógł wprowadzić swoje pomysły w życie, najpierw we Francji, a potem, dzięki silnej pozycji Paryża także na politykę całej UE.

 

http://wiadomosci.goniec.com

 

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa