Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Nauka -> Bilet na Marsa tylko w jedną stronę?

Bilet na Marsa tylko w jedną stronę?

2010-10-30 08:30:07

, fot. (fot. Eastnews / SPL)
Ochotnicy, którzy polecą na Czerwoną Planetę, pozostaną tam już na zawsze - podaje serwis Daily Mail.

NASA opracowuje właśnie projekt załogowej misji na Marsa, której celem będzie przygotowanie gruntu pod przyszłą kolonizację naszej sąsiedniej planety. Pionierzy będą otrzymywać systematyczne dostawy z Ziemi, jednak program nie zakłada powrotu śmiałków na Ziemię.

Reklama ogólnosieciowa

Skąd ten ekscentryczny pomysł? Odpowiedź na to pytanie jest prozaiczna – chodzi o koszty. Wysłanie astronautów na Marsa wymaga nakładów rzędu 10 miliardów dolarów. Z szacunków NASA wynika, że wysłanie 20 astronautów w jedną stronę równa się wysłaniu 4 w tą i z powrotem. Jako że nie da się nigdzie zaoszczędzić, jedynym sposobem jest pozostawienie ich tam na zawsze.

Zadaniem marsjańskich pionierów będzie zbudowanie bazy, zawierającej pomieszczenia laboratoryjne i mieszkalne. Będą prowadzili badania eksploracyjne planety, jej bodowy, zasobów itp. oraz stawiali podwaliny ziemskiej kolonii. Wszelkie potrzebne do tego narzędzia i materiały zabiorą ze sobą z Ziemi. Nowoczesna technologia umożliwia szybką konstrukcję pomieszczeń zapewniających odpowiednie, bezpieczne warunki do życia ludzi. Ostatecznie, baza marsjańska ma stać się całkowicie samowystarczalna, m.in. samodzielnie produkować żywność i umożliwić przeniesienie części populacji na Marsa.

Program nazwany “Hundred Years Starship”, choć jest dopiero w fazie projektu, ma już tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Pomysł jest o tyle szczytny, co ryzykowny, nic więc dziwnego, że budzi tyle kontrowersji.

Zwolennicy podkreślają, że skoro pod względem technologicznym jesteśmy już gotowi do wykonania zadania, jakim jest kolonizacja obcych planet, należy tego dokonać. Jeśli tylko znajdą się ochotnicy, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli zechcą przenieść się na Marsa i znaleźć się na kartach historii, czemu im tego nie umożliwić. Będzie to wielki krok dla ludzkiej cywilizacji, jednoczący wszystkie narody i dający ogromne korzyści.

Przeciwnicy z kolei poddają w wątpliwość kwestię etyki planowanych działań. Ich zdaniem astronauci – pionierzy zostaną tam po prostu opuszczeni i pozostawieni na łasce losu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć potencjalnych zagrożeń i trudności jakim będą musieli tam sprostać, a bez pomocy z zewnątrz możemy ich skazać na niechybną śmierć.

Czy NASA znalazła już śmiałków gotowych przyjąć bilet w jedną stronę? Dowiemy się tego już wkrótce.

źródło: wp.pl

Oceń artykuł
(głosów: 2, średnia ocena: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa