Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Wielka Brytania -> Kontrola “trudnej młodzieży” za pomocą muzyki klasycznej

Kontrola “trudnej młodzieży” za pomocą muzyki klasycznej

2010-03-07 00:47:22

Szacuje się, że 20 procent kamer nadzoru zainstalowanych na świecie mieści się w Wielkiej Brytanii. Lokalne władze w tym kraju prześcigają się w pomysłowości na nowe systemy kontroli społecznej.

Reklama ogólnosieciowa

Kilka lat temu wprowadzono urządzenie o nazwie Mosquito, które emituje przeraźliwie wysoki dźwięk, który jest nieznośny dla osób poniżej 20 roku życia, a jest ledwo słyszalny dla starszych osób. Producent urządzenia tak reklamuje swój system: „Mosquito jest rozwiązaniem na odwieczny problem niechcianych zbiorowisk młodzieży w centrach handlowych. Obecność nastolatków zniechęca prawdziwych kupujących do wejścia do sklepu, co ma konsekwencje w postaci zmniejszonych przychodów i zysków. Podobne antyspołeczne zachowania są największym zagrożeniem dla własności prywatnej w ostatniej dekadzie.”

W zachodniej Anglii policja zaczęła używać bardzo jasnych halogenów, by tymczasowo oślepiać “niegrzeczną” młodzież. Halogeny są montowane na helikopterach i kierowane w stronę zbiorowisk młodzieży pijącej w parkach.

W styczniu wyszło na jaw, że w szkole w mieście Derby w środkowej Anglii, niegrzeczni uczniowie byli zamykani za karę w pomieszczeniach, w których puszczano muzykę Mozarta. Kara okazała się bardzo skuteczna – liczba niegrzecznych uczniów spadła o 60%. Muzyka klasyczna jest teraz grana na przystankach autobusowych, stacjach kolejowych, przed centrami handlowymi, wszędzie tam, gdzie gromadzi się „trudna” młodzież.

Przedstawiciel spółki kolejowej, która wprowadziła system w 2000 r., stwierdził: „młodzież zdaje się nienawidzić tej muzyki – nie chcą by widziano ich tam, gdzie jest grana”. Według spółki, najbardziej skuteczne w odpędzaniu młodzieży były utwory Rachmaninowa, Szostakowicza i Symfonia Pastoralna Beethovena. Skutkiem ubocznym było też zmniejszenie się liczby graffiti na murach.

Tłumaczenie: Yak
Źródło oryginalne: www.sott.net
Źródło polskie: Centrum Informacji Anarchistycznej

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa