Mieszkanie Praca Ogloszenia Katalog Polspec Logo: Infolinia.org Poradnik Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum
logo



Rejestracja Rejestracja  Zaloguj Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opieka nad dzieckiem w Wielkiej Brytanii
Autor Wiadomość
Dawid 



Wiek: 28
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 459
Piwa: 4/2
Skąd: Cardiff (Walia)
  Wysłany: Pią Lis 17, 2006 5:39 pm   Opieka nad dzieckiem w Wielkiej Brytanii

Opieka nad dzieckiem w Wielkiej Brytanii może odbywać się na 2 sposoby - w formie zarejestrowanej, oficjalnej albo też nieoficjalnej.

I Oficjalne sposoby sprawowania opieki nad dziećmi:

1. Zajestrowany/a childminder (opiekun/ka).
To osoba opiekująca się dziećmi w swoim domu w godzinach dziennych, jednocześnie korzystająca z publicznych placów zabaw i świetlic, klubów czy pomocy grup rodzicielskich. Childminder jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, a także rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, powinien w trakcie godzin spędzanych z dzieckiem proponować mu różne rodzaje zabaw i aktywności. Każdy childminder musi być zarejestrowany w CSIW (walijski inspektorat odpowiedzialny za kontrolę przestrzegania standardów w opiece), jest też corocznie sprawdzany pod kątem kompetencji i warunków mieszkaniowych.

Childminder powinien posiadać:
- certyfikat rejestracji wystawiony przez CSIW
- polisę odpowiedzialności cywilnej

Childminder prowadzi własną działalność gospodarczą i sam wyznacza godziny swojej pracy oraz stawki za pobyt dziecka. Najcześciej opiekunowie pracują między 7 a 18 i żądają od 3 do 5 funtów za godzinę (Cardiff). Childminder może przyjąć do 6 dzieci w różnym wieku, także rodzeństwo. Przy tak małej liczbie podopiecznych nie ma problemu, jeśli dziecko jest obcojęzyczne czy alergiczne. Istnieje opcja porannego odprowadzania do pobliskiej szkoły czy odbierania ucznia i zapewnienia mu dalszej opieki. Aby zdobyć listę childminderów pracujących w najbliższej okolicy, należy zwrócić się do Cardiff Children and Young People's Information Service, 2nd Floor, Aleksander House, Excelsior Rd, Western Ave, Cardiff, CF14 3AT, telefon: 02920 520100, mail: . Już następnego dnia przysyłają pocztą oraz mailem obszerny wykaz opiekunów. Ponieważ childminding jest oficjalną formą sprawowania opieki, rodzice mogą ubiegać się o zwrot części kosztów (childcare element of working tax credit).

2. Day Nursery (Żłobek/przedszkole)*
Ten typ opieki przeznaczony jest dla dzieci od pierwszego miesiąca do piątego roku życia. Przedszkola otwarte są zazwyczaj pięć dni w tygodniu, od rana do późnego popołudnia przez cały rok. Dziecko może przebywać tam cały dzień albo w określonych godzinach. Placówki te oferują niekiedy również opiekę dla dzieci w wieku 4-7 w czasie wakacji albo w godzinach przed szkołą czy po szkole.
Każda taka placówka musi być zajestrowana i kontrolowana przez CSIW, posiadać odpowiedni certyfikat, ubezpieczenie oraz świadectwo stosowania odpowiednich technologii w zakresie higieny żywności. Większość z nich oferuje posiłki odpowiednie dla wieku dziecka.
Przedszkola mogą być prywatne albo prowadzone przez organizacje charytatywne, opłaty różnią się zatem w zależności od właściciela oraz regionu. Wsparciem dla rodziców mogą być ulgi podatkowe oraz możliwość darmowej opieki nad dzieckiem przez kilka godzin w ciągu dnia (dla trzylatków i starszych dzieci).

* W kwestii nazewnictwa - przeszukuję słowniki i w zasadzie te placówki nie są dokładnymi odpowiednikami polskich żłobków czy przedszkoli, jednak day nursery to bardziej żłobek, kolejne playgroups to raczej przedszkola.

3. Playgroup (Przedszkole)
Przedszkola przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Otwarte są 2-3 godziny rano albo po południu, najczęściej w czasie roku szkolnego. Prowadzone są przez Stowarzyszenie Walijskich Przedszkoli, oficjalną instytucję charytatywną. W wielu z nich dzieci uczą się języka walijskiego, personel i woluntariusze również zachęcani są do nauki i mówienia w języku walijskim. Rodzice dzieci włączają się w działalność przedszkoli, często tworząc zarząd.

4. Playgroup Plus
W niektórych częściach Walii rozszerzeniem edukacji przedszkolnej są placówki Playgroup Plus. Oferują dłuższe godziny opieki, maksymalnie 20 godzin w tygodniu, dzieci mogą przynosić własne śniadanie. Podobnie jak w przypadku przedszkoli, promowany jest język walijski.

5. Opieka nad 3 i 4-latkami
Każde dziecko, które ukończyło 3 lata, ma prawo do bezpłatnej opieki przedszkolnej przez kilka godzin w ciągu dnia, nie mniej niż 10 w ciągu tygodnia, w tych tygodniach, w których otwarte są szkoły. Miejsca dostępne są w żłobkach, przeszkolach i szkołach oraz u childminderów zrzeszonych w organizacji Children Come First Network.

6. Pozaszkolne kluby opieki
Pomagają rodzicom, którzy pracują albo uczą się. W skład pozaszkolnej opieki wchodzą poranne kluby śniadaniowe, kluby popołudniowe, wakacyjne i inne dla dzieci w wieku szkolnym. Znajdują się w szkołach, przedszkolach albo w miejskich ośrodkach dla dzieci i młodzieży. Rodzice muszą zapisać dziecko, a jego obecność jest sprawdzana. Dziecko otrzymuje napoje i przekąski. Zwykle placówki takie kontrolowane są przez CSIW i pracuje w nich wykwalifikowany personel (1 osoba na ośmioro dzieci poniżej 8 roku życia). Dzieci mogą się bawić, wspierane są także różne zainteresowania, można także odrabiać lekcje. Dzieci są pod opieką do czasu, aż nie odbiorą ich rodzice, istnieje też możliwość odprowadzenia dziecka do domu.

7. Infant School (Przedszkole przyszkolne/Szkoła podstawowa)
Dzieci pięcioletnie obejmuje obowiązkowy program edukacji. Oznacza to, że każdy pięciolatek w GB musi chodzić do szkoły. Infant School przeznaczona jest dla dzieci 5, 6 i 7-letnich, jednak system kwalifikacji według wieku nie odbywa się rocznikami w taki sam sposób jak w Polsce. Jeden rocznik to dzieci urodzone po wrześniu, zatem dziecko urodzone w czerwcu czy lipcu, które dopiero w kolejnym roku skończy pięć lat, już kwalifikuje się do reception czyli pierwszej klasy. Lekcje zwykle rozpoczynają się o 8.55, kończą o 15 lub 15.30, w zależności od szkoły, jednak dziecka nie można odbierać wcześniej. Rok szkolny podzielony jest na 3 semestry, między nimi są krótkie wakacje.

============================================================
Nieoficjalne typy opieki nad dzieckiem.
Od oficjalnych różnią się tym, że nie są zarejestrowane w CSIW i nie są też kontrolowane przez tę organizację.

1. Grupa rodzicielska (parent and toddler group)
Grupy rodzicielskie opiekują się zazwyczaj dziećmi poniżej 2 roku życia. Rodzice albo opiekunowie przebywają ze swoimi dziećmi, zatem grupy nie muszą się rejestrować w CSIW. Tego typu spotkania pozwalają rodzicom i dzieciom na dobieranie różnych dorosłych i dzieci. Tworzenie takiej grupy odbywa się wśród przyjaciół/znajomych, któych dzieci są w podobnym wieku.

2. Au pair
Opiekunki au pairs to zwykle studentki spoza UK. Zazwyczaj nie posiadają wymaganych w UK kwalifikacji do opieki nad dziećmi. Mieszkają w wyznaczonym pokoju wraz z rodziną, której dziećmi się opiekują. Pośrednictwem w znalezieniu takiej opiekunki zajmują się specjalne organizacje.

3. Babysitter/creche
To typ opiekunki, która zajmuje się dzieckiem w czasie okazjonalnych wyjść rodziców. Przepisy nie określają dolnej granicy wieku babysitter, ale przyjmuje się, że powinna mieć minimum 16 lat.

4. Nanny (niania)
Niania różni się od babysitter/creche systematycznością opieki nad dzieckiem. Zajmuje się dzieckiem, kiedy rodzice są w pracy/ w szkole. Rodzice zatrudniając nianię powinni przemyśleć szczegóły kontraktu, aby uniknąć potencjalnych niespodzianek w kwestii wolnych dni czy godzin opieki. Nienia zwykle zajmuje się dzieckiem, natomiast nie podejmuje się zajęć domowych, może mieszkać oddzielnie albo przy rodzinie.

5. Przyjaciele i członkowie rodziny

===========================================================
Pożyteczne linki:
Cardiff Children and Young People's Information Service (serwis informacyjny na temat dzieci i opieki nad nimi): www.ifanc.org.uk

Care Standards Inspectorate for Wales (państwowy organ kontroli nad instytucjami zajmującymi się opieką): www.csiw.wales.gov.uk

Contact a Family (organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem współpracy między rodzinami wychowującymi dzieci specjalnej troski): www.cafamily.org.uk

Daycare Trust (organizacja pozarządowa dbająca o standardy w opiece na dziećmi): www.daycaretrust.org.uk

Benefit Enquiry Line (serwis na temat dotacji i ulg podatkowych): www.dwp.gov.uk

Disability Rights Commision (organizacja zajmująca się prawami niepełnosprawnych):www.drc.gov.uk

Estyn (biuro zajmujące się z ramienia Jej Królewskiej Mości edukacją i szkoleniami): www.estyn.gov.uk

Jobcentre Plus (pośrednictwo pracy, na stronie informacje o dotacjach, ulgach podatkowych): www.jobcentreplus.gov.uk

Maternity Alliance (organizacja pozarządowa zajmująca się pomocą i informacja na temat ptaw ciężarnych i matek): www.maternityalliance.org.uk

Mudiad Ysgolion Meitrhin (informacja na temat opieki nad dziećmi poniżej 5 roku życia): www.mym.co.uk

National Childminding Association (zrzeszenie childminderów): www.ncma.org.uk

National Day Nurseries Association (zrzeszenie żłobków): www.ndna.org.uk

Wales Pre-School Playgroups Association (zrzeszenie przedszkoli): www.walesppa.org

New Deal (informacja dla samotnych rodziców): www.newdeal.co.uk

Parentline Plus, Parentsnet, Play Wales, Working Families (informacja dla rodziców): www.parentlineplus.org.uk , www.learning.wales.gov.uk/parents, www.playwales.org.uk, www.workingfamilies.org.uk

napisane przez Renate Szałupenko, za co jej bardzo dziekuje.
_________________
_______________________

Infolinia.org | Cambridge.infolinia.org | Cardiff.infolinia.org | Derby.infolinia.org | Exeter.infolinia.org | Leicester.infolinia.org | Manchester.infolinia.org | Motherwell.infolinia.org | Nottingham.infolinia.org | Oxford.infolinia.org | Stoke-on-trent.infolinia.org
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,84 sekundy. Zapytań do SQL: 15
Reklama