Reklama ogólnosieciowa

Archiwum wiadomości z miasta Stevenage [zmień miasto]

Stevenage -> Kursy zawodowe – tylko wybierać!

Kursy zawodowe – tylko wybierać!

2011-06-13 08:45:26

W Wielkiej Brytanii istnieje szereg możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Najbardziej popularne są kursy zawodowe – od bardzo ogólnych, na których zdobywa się umiejętności przydatne do wykonywania zawodu, po specjalistyczne, ukierunkowane na konkretną dziedzinę.

Kursy zawodowe są organizowane przez organizacje oświatowe: City and Guilds, Edexcel i OCR Examinations, które regulują kwalifikacje zawodowe w wybranych profesjach. Szkolenia mają różne poziomy i czas trwania. W czym mogą pomóc? Jak zwykle, w poprawieniu notowań CV, zdobyciu lepszej pracy lub możliwości awansu w obecnym miejscu zatrudnienia. Choć szkolenia te nie są obowiązkiem, pracodawcy widzą dzięki nim chęć kandydata do kształcenia w danym zawodzie. Ponadto jeśli myśli się o nauce na poziomie wyższym, te kursy pomagają w przetarciu ścieżki na wymarzony uniwersytet.

BTEC i OCR Nationals

W takich szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy chcą zdobyć szerszą wiedzę w konkretnym sektorze zawodowym. Kursy stanowią mieszankę teorii i praktyki, mogą też zapewniać element doświadczenia zawodowego. Często przyjmują formę certyfikatu technicznego, jednej z kluczowych części praktyki zawodowej.

W ramach kursów BTEC i OCR Nationals można poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinach:

● sztuka i projektowanie 
● biznes 
● zdrowie i opieka medyczna 
● technika informacyjna 
● median służba publiczna 
● nauki ścisłe 
● sport

Kursy te przeważnie odbywają się w pełnym wymiarze godzin, w college’u lub szkole, bywają też organizowane na zasadzie współpracy szkoły i zakładu pracy. Z możliwości uczestniczenia w kursie w niepełnym wymiarze godzin korzystają  zazwyczaj uczniowie, którzy ukończyli 16 lat. Niektóre szkoły oferują takie szkolenia już 14-latkom, przeważnie w połączeniu z innymi kursami, takimi jak GCSE lub Key Skills.

Warunki wstępne

Kursy BTEC są dostępne na różnych poziomach w ramach Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych (NQF). OCR Nationals są dostępne na poziomach od 1 do 3. NQF pokazuje, czym się one różnią pod względem wymagań wobec kursantów. 

Kursy na różnych poziomach mogą mieć też różne warunki przyjęcia. Na przykład, jeśli kandydat chce zacząć od poziomu 2, będzie potrzebował oceny D – G na GCSE lub ukończonego poziomu 1 związanego tematycznie z kursem, który go interesuje. Z kolei rozpoczęcie kursu na poziomie 3 wymaga od kandydata stopnia A* – C lub ukończonego poziomu 2 związanego tematycznie z kursem, który go interesuje.

Kursant jest oceniany przez swojego nauczyciela lub trenera w  miejscu nauki. W zależności od rodzaju kursu, niektóre oceny mogą być dokonywane przez zewnętrznych egzaminatorów. Stosuje się trzy rodzaje ocen: dostateczna,wyróżnienie (merit) i wyróżnienie (distinction).

Punkty UCAS

Kwalifikacje w zakresie szkolenia zawodowego są uznawane w Zjednoczonym Królestwie i akceptowane przez uczelnie wyższe. Zazwyczaj trzeba starać się o przyjęcie na fakultet w takiej samej dziedzinie, w jakiej zdobyło się kwalifikacje. Wnioski o przyjęcie na tzw. kurs degree składa się za pośrednictwem Universities and Colleges Admissions Service (UCAS). Do przyjęcia często wystarcza AVCE/Vocational A-level lub BTEC/National Diploma. 

Na terenie Szkocji Higher National Certificate (HNC) może zapewnić przyjęcie na drugi rok w uczelni, zaś Higher National Diploma (HND) zapewnia przyjęcie na drugi lub trzeci rok kursu degree.Udział w kursie na poziomie 3 pozwala na uzyskanie punktów UCAS Tariff, przydatnych do rozpoczęcia studiów wyższych. Zarówno BTEC i OCR Nationals mogą zapewnić ilość punktów równą poziomom AS i A. Na przykład, dyplom BTEC National z trzema wyróżnieniami (merits) daje 240 punktów UCAS (jeden poziom A z oceną A daje 120 punktów UCAS). 

Kursy BTEC i OCR Nationals mogą być też trampoliną do pracy lub do dalszej nauki. Można na przykład awansować z kursu na pewnym poziomie NQF na wyższe poziomy w tej samej lub podobnej dziedzinie. W rezultacie może to prowadzić do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Można również użyć kwalifikacji zdobytych na poziomie 3 do tego, aby się dostać na studia wyższe, takie jak HNC lub HND.

 

 

http://goniec.com

Reklama ogólnosieciowa

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa