Ogłoszenie 
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi serwisami Klany, Randka oraz Wspólna podróż

Poprzedni temat «» Następny temat
Rasizm i nietolerancja
Autor Wiadomość
Infolinia-Prasa
Uzależniony


Dołączył: 13 Paź 2008
Posty: 712
Skąd: Londyn (Anglia)
Wysłany: Sob Sie 14, 2010 3:15 pm   


Wielka Brytania jest miejscem, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat osiedliła się liczna, wielotysięczna rzesza naszych rodaków. To niesie za sobą szereg rozmaitych problemów, z którymi zmagamy się codziennie. Ale - co najważniejsze - potrafimy już owym problemom sprostać, tworząc własne inicjatywy, wspierające działania mające na celu nasze równouprawnienie i zwiększenie świadomości dotyczącej posiadanych przez nas praw.



O tym, ile wysiłku i energii kosztuje dochodzenie swoich racji, wie z pewnością każdy, kto miał kontakt z miejscowymi instytucjami. Niestety, jednym z największych problemów, z jakimi wciąż się spotykamy, jest nietolerancja połączona częstokroć z objawami rasizmu. Prawo brytyjskie jest w tym zakresie surowe, a jego przestrzeganiem zajmuje się szereg miejscowych organizacji społecznych. Problem stał się na tyle poważny, iż w efekcie powstały także organizacje polonijne, których celem jest wsparcie Polaków, będących ofiarami szeroko pojętej „nietolerancji”. Jedną z nich jest założona przez Violettę i Zbigniewa Liszków w tym roku w Southampton organizacja „UNITAS”.


POMOC NA WYSPACH


- Nasza organizacja ma służyć radą i pomocą Polakom, którzy spotkali się z jakąkolwiek formą dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii w miejscu pracy czy zamieszkania oraz w miejscach publicznych. Chcielibyśmy też prowadzić statystykę takich zdarzeń oraz współpracować z podobnymi organizacjami na terenie Zjednoczonego Królestwa i w Polsce. Najważniejszą jednak sprawą jest uświadomienie Polaków tu żyjących, jak powinni reagować w przypadkach zetknięcia się z tego typu zjawiskami. Z dotychczasowej naszej wiedzy wynika, że Polacy są w dalszym ciągu bezradni, nie wiedzą jakie mają prawa i wycofują się nawet w przypadku bardzo poważnych incydentów - mówi Violetta Liszka, współzałożycielka „Unitas-u”. Polskie małżeństwo z zamiarem rozpoczęcia tego typu działalności nosiło się już od dłuższego czasu. Przypadków przemocy wobec Polaków było bowiem coraz więcej. W samym przeszło 220-tysięcznym Southampton, gdzie Polacy stanowią już ponad 10% miejscowej ludności, są one niemal na porządku dziennym. - Takie zachowania mają tendencje rosnące i niestety przypadki dyskryminacji i agresji wobec Polaków są coraz częstsze i przybierają coraz bardziej niebezpieczne formy. To już nie tylko agresja werbalna. Coraz częstsze są napaści na domy zamieszkane przez Polaków, a także przypadki ciężkich pobić, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Polacy są napadani na ulicach, w sklepach, w lokalach, klubach, a nawet w swoich domach - dodaje Zbigniew Liszka, który wspólnie z małżonką sam stał się ofiarą brutalnego pobicia. Incydent ten opisywały miejscowe media i stał się on jednym z powodów powstania organizacji pomagającej Polakom w takich sprawach.



Przeczytaj artykuł
 
 
mlody
Gość
Wysłany: Sob Sie 14, 2010 3:15 pm   

spoko
 
 
mama
Gość
Wysłany: Wto Sty 31, 2012 7:56 pm   

bardzo przydatny artykuł, dziękuję
 
 
WhyDuck
Gość
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 1:56 pm   

Ok, super, jest strona, ale nikt o niej nie wie. Zacznijmy od tego, że powinniście rozdać ulotki. Zapracowany Polak, gdy jest w domu, zmęczony pracą nie ma ochoty wracać myślami do rasistów i wydarzeń z nimi związanych. Malo kto będzie szukał w gogle strony z pomąca w takich przypadkach. Poza tym większość jest świerza i zszokowaną tym, że za funta moża mieć 5 razy więcej niż w Polsce. Po 5 latach nauczyłem się rozpoznawać fałszywe uśmiechyi dostrzegam bardzo często przejawy niechęci. Ostatnio np dzwoniłem do banku. Odebrała Angielka z bardzo wyraźnym, wręcz sepleniącym angielskim. Nie moglem czegoś zrozumieć i poprosiłem o powtórzenie 2 razy. Już było słychać w jej głosie brak cierpliwości i zaczeła do mnie mówić naśladując satyrycznie polski akcent akcentując R jak komicy w prześmiewczych angielskich skeczach o wschodniej Europie... Fuckin Polish już słyszałem wiele razy:) wynajmuję mieszkanie w agencji Reeds Rains. W halloween moją nielubiąca Polaków córka sąsiadki ruszała samochodem zaparkowanym przed naszym garażem i zamiast jechać do przodu wrzuciła wsteczny i bardzo wgniotła drzwi w naszym garażu, tak, że nie da się do niego wejść. Agencja odsuneła nas od tego jak jakieś małpeczki bez praw. Problem miał zostać rozwiązany na drodze landlord-agencja-sprawca. Wielokrotne upominanie się nie przyniosło żadnych skutków i po dziś dzień garaż jest roz**** nie do używania, a płacimy ten sam czynsz. Nikt w tej sytuacji nie nazwał mnie polskim czarnuchem, ale zaczynam się wtej sytuacji czuć jak gorsza rasa!!! Lekarze też zachowują się jakby nie mieli czasu... Nie mam pojęcia ile będe miał w sobie złości za kolejne 5 lat. Może powinienem zrobić sobie operację plastyczną żeby nie wyglądać jak Polak... :fuckyou2:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
0

Maximus-O�wietlenie |
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklama