Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Wybitny Polak

2011-01-17 01:34

Fundacja Teraz Polska przy wsparciu instytucji rządowych w Polsce zaprasza do udziału w brytyjskiej edycji renomowanego konkursu.

Z brytyjskim policjantem po polsku

2011-01-14 20:37

Już wkrótce ulice miast w hrabstwie Somerset i Avon patrolować będą policjanci, mówiący w języku polskim. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z programu Somerset Strategic Partnership. Na zatrudnienie dwujęzycznych policjantów przeznaczone będzie na początek ponad 314 tys. funtów. Program został zaplanowany z myślą o licznej grupie polskich imigrantów, zamieszkujących te rejony Anglii. Kolejnym źródłem finansowym tego pomysłu są środki pochodzące z Migration Impacts Fund - to tam trafiają m.in. opłaty za wizy do Wielkiej Brytanii. Wprowadzanie polskojęzycznych policjantów mają nadzorować lokalne władze Country. - W Somerset mamy bardzo dużo mniejszości narodowych, nasza społeczność jest dość zróżnicowana. Z pomocą wielu partnerów i stowarzyszeń, chcemy służyć wszystkim jednakowo - mówi Nikki Watson z policji w Somerset. - Te pieniądze pozwolą nam być pewnym, że imigranci są świadomi wszystkich praw, przewidzianych dla obywateli i jednocześnie będą umieli z nich korzystać - dodaje http://www.naszaanglia.co.uk/?p=1769

Nie zarobili na świętach

2011-01-14 19:46

Brytyjski detalista rozczarował inwestorów wynikami za okres świąt. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż na jego macierzystym rynku.Jak podało Tesco w komunikacie sprzedaż za sześć tygodni kończących się 8 stycznia wzrosła ogółem 7,6 proc. Było to jednak możliwe dzięki wynikom rynków zagranicznych, gdzie obroty skoczyły 14,2 proc. W Europie o 5,6 proc., na rynkach azjatyckich 24,2 proc. zaś w USA 36,9 proc. Jednak wyniki w Wielkiej Brytanii wyniki są znacznie gorsze. CO prawda ogółem obroty wzrosły 4,2 proc. jednak jeśli z wyniki wyłączy się sklepy, które nie działały w tym okresie rok temu wówczas jest to skromne 0,6 proc. - Nasz personel i dostawcy wykonali fantastyczną pracę w trudnych okolicznościach rynku - stwierdził w komunikacie Terry Leahy, prezes Tesco. Firma wyjaśnia także, że ostra zima spowodowała zmniejszenie zakupów zwłaszcza w kategoriach nie żywnościowych - pisze Rzeczpospolita.pl. Jednak zdaniem analityków wyniki są bardzo rozczarowujące, konkurenci jak Sainsbury's czy Morrison w sezonie świątecznym wypadli znacznie lepiej. Laurie McIlwee, dyrektor finansowy Tesco odpowiadała na dzisiejszej konferencji, że wyniki grupy dotyczą krótszego okresu niż w przypadku rywali rynkowych, dlatego nie można ich wprost porównywać. Jej zdaniem wpływ na poziom obrotów miały rosnące w Wielkiej Brytanii podatki oraz ceny paliw. Poza tym w sprzedaży Tesco ok 25 proc. stanowią produkty nie żywnościowe, a w przypadku Sainsbury's jedynie ok 15 proc. Jednak zdaniem analityków zysk netto koncernu za cały rok finansowy 2010/2011 będzie niższy od wcześniej oczekiwanego.http://elondyn.co.uk/newsy,wpis,11424

Studenci kontra policja

2011-01-13 16:08

Trzech policjantów zostało rannych, w tym jeden doznał poważnego urazu głowy, podczas starć policji ze studentami protestującymi w Londynie przeciwko drastycznej zwyżce czesnego. Policja zamknęła drogę kilkutysięcznemu pochodowi studentów, tak że nie mogą przejść pod budynek parlamentu, w którym toczy się debata na temat nowych stawek czesnego. Niektórym studentom udało się przełamać barierki i wtargnąć na trawnik, na którym stoi pomnik Winstona Churchilla. Następnie pomnik został upstrzony graffiti. Policja odbiła trawnik i utworzyła szpaler, blokując drogę demonstrantom. Policjantów obrzucono m.in. pociskami z farbą i butelkami. Podpalano też kolorową petardę dymną, wrzucając ją między policyjne samochody. Na trawniku przed parlamentem czerwoną farbą wymalowano duży napis "No" (w domyśle: "Nie dla podwyżek"). Podpalano transparenty i kosze na śmieci. "Mamy do czynienia z poważnym zakłóceniem porządku publicznego. Sytuacja jest wybuchowa. W powietrzu wisi napięcie. Policji jest trudno rozładować sytuację" - donosi korespondent SkyB sprzed parlamentu. Na miejsce ściągnięto dodatkowe posiłki policji szturmowej. Jest też policja konna, która szybko przemieszcza się z miejsca na miejsce. Sytuację określa się jako chaotyczną. Według byłego oficera policji odpowiedzialnego za porządek publiczny Grahama Wettone'a, "faktycznie odbywa się kilka protestów naraz w kilku różnych miejscach", co powoduje, że policji jest trudno opanować sytuację. Najgoręcej jest jednak pod parlamentem. Uczestników burzliwego protestu określił jako mniejszość. Nie wykluczył, że ta właśnie bojowa mniejszość ma w planach wtargnięcie do budynku parlamentu. Demonstracja ok. 20 tys. studentów rozpoczęła się w południe przed gmachem uniwersytetu. Na demonstrację przyszli przedstawiciele związków zawodowych z transparentami. Przyszła też młodzież szkolna nie będąca studentami. Pierwsze głosowanie nad nowymi stawkami czesnego spodziewane jest ok. 17.15-17.30 czasu lokalnego. Nowe propozycje finansowania studiów wyższych zakładają, iż studenci nie muszą płacić za nie z góry, a powstały dług zaczną spłacać z chwilą, gdy ich przychody sięgną 21 tys. funtów rocznie (obecnie próg, od którego zaczynają spłacać pożyczkę za studia, wynosi 15 tys. funtów). Co miesiąc z ich przychodu będzie potrącane 9 proc. Oprocentowanie długu nie przekroczy 3 proc. powyżej stopy inflacji. Według wyliczeń trzy czwarte studentów na mocy nowych propozycji będzie płacić więcej niż przy obecnym systemie. Najwięcej zarabiający absolwenci będą płacić dwa razy tyle, a najmniej zarabiający - połowę. Uniwersytety argumentują, że podwyżka umożliwi im poprawę jakości nauczania i uczyni je bardziej konkurencyjnymi wobec innych uczelni na świecie.10 Grudzien 2010  cooltura

Wielka Brytania 2011: Wzrost gospodarczy i wzrost wpływów

2011-01-04 00:02

Rok 2010 przyniósł Brytyjczykom zmianę premiera a także pokazał jak silni są oni na europejskiej arenie. Przyszłość powinna tylko umocnić ich znaczenie w strukturach Unii Europejskiej oraz w dalszym ciągu poprawę sytuacji gospodarczej tego kraju.

Fala podwyżek cen w Wielkiej Brytanii

2011-01-03 23:59

W Wielkiej Brytanii drożeją koleje, wzrosną też ceny paliw i opłaty parkingowe. Miliony Brytyjczyków czekają więc w tym roku o wiele większe wydatki na dojazd do pracy - o ile jej nie stracą na skutek wielkich cięć budżetowych.

Zabytkowe przejście dla pieszych

2010-12-23 17:27

Londyńskie przejście dla pieszych, którego zdjęcie znalazło się na okładce płyty Beatlesów z „Abbey Road” z roku 1969 zostało wpisane na listę obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym.

LOT wylatuje z Londynu

2010-12-20 12:19

Z informacji pasażerów samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, oczekujących na powrót z Londynu do Warszawy wynika, iż pierwsza maszyna naszego przewoźnika oczekuje właśnie na start na pasie startowym. Jest to najprawdopodobniej pierwszy samolot, który odleci dziś z Heathrow i... póki co - ostatni.

Mikołaj z Wyspy
Druga wizyta Mikołaja z Wyspy

2010-12-16 19:04

Mikołaj z Wyspy szykuje się do swojej drugiej wizyty z prezentami w polskim domu dziecka. Tym razem odwiedzi wychowanków Domu Dziecka w Supraślu, w województwie podlaskim. „Mikołaj z Wyspy” to polonijna inicjatywa charytatywna zbiórki pieniędzy na zakup prezentów świątecznych dla dzieci, które nie mogą liczyć na prezenty od rodziców i bliskich. Pomysłodawcą akcji jest Agnieszka Orlicz Błońska – właścicielka „Gospody” w Newcastle. Prywatnie matka dwójki dzieci, w tym urodzonego w październiku tego roku Mikołajka, doskonale rozumie dzieci i ich świąteczne marzenia. Współorganizatorem akcji jest organizacja International Community Organization of Sunderland, skupiająca wielu Polaków, mieszkających w angielskim rejonie North East.

Kolejowe aspiracje Anglików

2010-12-05 10:33

Brytyjczycy coraz odważniej inwestują w budowę superszybkich linii kolejowych, choć pozycję lidera w tej dziedzinie utracili już wiele lat temu. Szkoda jednak, że odbywa się to kosztem zwykłych pasażerów, bo nie dość, że ceny biletów należą do najwyższych w Europie, to jakość usług z roku na rok jest coraz gorsza. W styczniu czeka nas kolejna podwyżka cen biletów, tym razem o 10%.

Google naruszył brytyjskie przepisy

2010-12-03 00:33

Google naruszył brytyjskie przepisy o ochronie danych, kiedy zbierając zdjęcia do serwisu Street View zapisywał jednocześnie informacje z prywatnych sieci bezprzewodowych - oświadczył w środę brytyjski komisarz ds. ochrony informacji Christopher Graham.

Nauczyciel boi się ucznia

2010-11-26 17:15

Przemoc w brytyjskiej szkole nie jest zjawiskiem nowym, a wręcz coraz bardziej powszechnym. Do tej pory jednak mniej było znanych lub opisywanych przez media przypadków przemocy względem nauczyciela.

Egzamin będzie trudniejszy

2010-11-24 21:55

DSA (Driving Standards Agency) poinformowało, że rok 2011 będzie ostatnim, w którym udostępniane będą pytania testowe oraz odpowiedzi obowiązujące na egzaminach teoretycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy.

Ślub księcia może przynieść gospodarce miliard dol.

2010-11-18 13:43

Przyszłoroczny ślub księcia Williama i Kate Middleton może przynieść gospodarce brytyjskiej 620 mln funtów, czyli prawie miliard dolarów - poinformowała w środę firma analityczna rynku detalicznego Verdict.

BIG BEN
Big Ben zamknięty dla turystów

2010-11-18 02:29

W związku z zaostrzeniem środków bezpieczeństwa cudzoziemcy nie są wpuszczani na wieżę zegarową Big Bena w Londynie - pisze w dziennik "Daily Mail". Brytyjczycy zaś muszą prosić o zezwolenie posłów ze swoich okręgów.

Podwójne dożywocie za podwójne morderstwo

2010-11-16 14:55

Sąd w walijskim Mold orzekł karę podwójnego dożywocia dla mordercy z Flint. O warunkowe zwolnienie będzie się on mógł ubiegać dopiero po 27 latach.

.
Potrzebna panna młoda z Unii

2010-11-07 22:08

Irlandia to raj dla fikcyjnych małżeństw. Nigeryjczycy i Pakistańczycy żenią się z Łotyszkami i Polkami – pisze Rp.pl.  

Rowan Williams, arcybiskup Canterbury.
Wyświęcanie kobiet to wojna

2010-11-06 12:26

Przeciwnicy wyświęcania kobiet na biskupów w Kościele anglikańskim są osaczeni, jak W. Brytania na początku 1939 roku w przededniu wojny z Hitlerem; wyświęcanie kobiet to wojna w Kościele - sądzi anglikański biskup Wallace Benn z diecezji Lewes.

W UK aresztowano członka Al-Kaidy planującego zamachy

2010-11-04 11:54

Członek jemeńskiej filii Al-Kaidy został aresztowany w Wielkiej Brytanii w tym roku pod zarzutem planowania ataku terrorystycznego - poinformowała w środę sekretarz stanu ds. wewnętrznych Theresa May.

Wielka Brytania nadal potęgą

2010-10-30 15:28

Wielka Brytania jest bez wątpienia jedną z największych potęg gospodarczych. Piastuje godne 5. miejsce przepuszczając jedynie takie mocarstwa jak USA, Japonia, Chiny i Niemcy. W ciągu ostatnich dwudziestu lat rząd brytyjski wyprzedał państwowy majątek, zrywając tym samym z wizerunkiem państwa opiekuńczego.

Waluty
Radio
Pogoda