english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Rada Polityki Pieniężnej ma już szefa

2010-04-16 16:04

Rada Polityki Pieniężnej zebrała się po raz pierwszy od śmierci jej przewodniczącego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka. I ustaliła zasady działania do chwili wyboru nowego szefa banku centralnego. Decyzję rady dobrze oceniają ekonomiści.

Czy dojdzie do wojny organizacji płatniczych?

2010-01-29 12:25

Czy w Polsce dojdzie do prawdziwej wojny organizacji płatniczych? Dużo wskazuje na to, że tak. To co się działo do tej pory to mogła być tylko przygrywka do tego, co nas czeka w przeciągu najbliższych miesięcy. Efekt? Duże przetasowania na rynku kart płatniczych. Konsekwencje mogą iść jednak znacznie dalej, włącznie ze zmianami na rynku kont osobistych.

Pod pozorem kryzysu

2009-11-24 03:08

Prawie połowa pracowników firm, dotkniętych skutkami dekoniunktury gospodarczej, uważa że kryzys jest tylko pretekstem do zwolnienia pracowników i zmniejszenia kosztów - wynika z badania Pracuj.pl i Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych.

Bezrobocie w Irlandii wyższe niż w Polsce

2009-11-03 12:12

We wrześniu stopa bezrobocia w strefie euro sięgnęła poziomu 9,7% i jest najwyższa od stycznia 1999 roku - wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach dramatycznie wygląda sytuacja na rynkach pracy państw bałtyckich oraz Hiszpanii.

Wydatki studenta: Łódź najtańsza, w stolicy najdrożej

2009-10-28 12:11

Studiujące dziecko to dla rodzica powód do dumy, ale i znaczne uszczuplenie domowego budżetu.  Nawet jeśli mowa o studiach dziennych na publicznej uczelni, lista wydatków jest długa. Bankier.pl oszacował miesięczne koszty utrzymania studentów z największych polskich miast. Nie jest zaskoczeniem, że studenci w Warszawie zapłacą za utrzymanie więcej niż ich koledzy z innych części Polski. O ile? Pod lupę, prócz stolicy, bierzemy Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i Gdańsk.

Polakom rosną długi na kartach i w kontach

2009-09-25 12:21

Porównując opublikowanie dziś dane NBP dotyczące m.in. stanu zadłużenia Polaków, łatwo się przekonać, że kryzys nie zniechęcił nas do zaciągania długów.

Mieszkaniówka nadal słabnie

2009-09-18 14:01

W ujęciu 12-miesięcznym liczba zakończonych budów mieszkań i domów była w sierpniu o 0,1 proc. niższa niż w lipcu.   Czwartkowe dane GUS mówią co prawda o 6,5-proc. wzroście liczby mieszkań w okresie styczeń-sierpień 2009 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, ale nie jest to w naszych warunkach precyzyjny wskaźnik (ponieważ termin odbioru technicznego nowych budynków może być zależny od wielu różnych przyczyn). Dlatego właśnie policzyliśmy dane GUS w ujęciu 12-miesięcznym, by przekonać się, że w okresie wrzesień 2008-sierpień 2009 oddano do użytku o 0,1 proc. mniej nowych mieszkań i domów niż okresie o miesiąc wcześniejszym (sierpień 2008-lipiec 2009). W skali rocznej (okres wrzesień 2008-sierpień 2009 wobec wrzesień 2007-sierpień 2008) nadal notujemy wyraźny wzrost (o 11,9 proc.) liczby oddawanych do użytku mieszkań i domów, co jest pozostałością po boomie budowlanym z poprzednich lat. Warto zdawać sobie sprawę, że od 2010 r. statystyki skokowo się pogorszą (i w naszej metodologii obliczeń i GUSowskiej), ponieważ grudzień 2008 roku był miesiącem przyspieszonego oddawania do użytku mieszkań i domów ze względu na wchodzący od nowego roku obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych. Tylko w grudniu 2009 r. do użytku oddano 35 tys. mieszkań i domów.  

Najtańsza pożyczka w Polsce

2009-09-01 15:14

Oprocentowanie kredytu studenckiego to teraz niecałe 1,9 proc. Nie opłaca się go nie zaciągać. Kredyty studenckie dotowane są przez państwo, a przez to udzielane na preferencyjnych warunkach. Ich oprocentowanie to połowa stopy redyskontowej NBP, a ta wynosi teraz zaledwie 3,75 proc. Co więcej spłata kredytów następuje dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów i do tego czasu student nie płaci żadnych odsetek. Pokrywa je Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopiero potem następuje spłata kapitału i naliczanych na bieżąco odsetek. Kredyt spłaca się dwukrotnie dłużej niż się go pobierało, co oznacza, że wysokość rat nie będzie zbytnio obciążała domowego budżetu. Studenci, którzy wcześniej przez 5 lat pobierali 600 zł kredytu miesięcznie, i teraz zaczynają go spłacać mają 274 zł raty.  

Karty zbliżeniowe, czyli jak szybko zapłacić kartą

2009-08-05 16:31

Płatność w sklepie czy restauracji może trwać krócej niż sekundę pod warunkiem, że z portfela wyciągniemy kartę zbliżeniową. Czy klasyczne karty płatnicze odejdą do lamusa?   Zbliżeniowe karty płatnicze zostały stworzone z myślą o szybkim regulowaniu niewielkich płatności np. w sklepach. Mimo że w Polsce to wciąż technologiczna nowinka, banki oferujące ten produkt (obecnie są to: Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski i Alior Bank) w sumie wydały ich już ponad 140 tys. W porównaniu do liczby wszystkich wydanych w Polsce kart płatniczych, nie jest to rekord, ale nad wdrożeniem kart w technologii zbliżeniowej pracują już kolejne instytucje. Na finiszu jest Citi Handlowy, a do końca roku tego typu produkt może pojawić się również w internetowym mBanku.

Wróć do Polski – czeka na Ciebie praca w Alior Banku

2009-08-03 09:53

W ramach nowego etapu procesu rekrutacji Alior Bank rozpoczął Program „Wracam”. Jest on skierowany do osób pracujących w bankowości za granicą, rozważających  powrót do Polski. Do końca 2009 roku Bank planuje zwiększyć liczbę etatów z obecnych 1,8 tys. do ponad 2,4 tysięcy.

Jak mądrze oszczędzać?

2009-07-31 22:56

“Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku.” – Beniamin Franklin W codziennym życiu każdy z nas wydaje pieniądze nie do końca zdając sobie sprawę jak codzienne zakupy wpływają na ich finansową przyszłość. A przecież oszczędzając głupie 2zł dziennie daje nam to 60zł miesięcznie, które inwestując przez 45 lat (aktywność zawodowa) na 12% rocznie daje nam prawie 1,3 mln. zł... Może więc warto mądrze wydawać każdą złotówkę / funta?

źródło RP
Deficyt Polski większy niż zakładano – gospodarka ostro w dół, podatki w górę

2009-06-24 14:55

Rząd w końcu przyznał: gospodarka ostro wyhamowuje, trzeba szybko szukać oszczędności Minister finansów, który jeszcze niedawno zaprzeczał, że konieczne będzie zwiększenie budżetu powiedział wczoraj na konferencji prasowej, że „Polacy wydają mniej pieniędzy na konsumpcję, wpływy podatkowe są niższe, niż myśleliśmy, dlatego zamiast 303 mld zł do kasy państwa może wpłynąć o 37 mld zł mniej”. Konieczne więc będzie zwiększenie deficytu budżetowego.

Kartami kredytowymi można... pomagać

2009-06-11 21:47

Karta kredytowa nie musi być wyłącznie instrumentem płatniczym. Za jej pomocą możemy też prowadzić działalność charytatywną – i to bez zbędnych kosztów.   Polacy bardzo chętnie przekazują 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. W zeszłym roku trafiło do nich ponad 296 mln zł, a niewykluczone, że teraz będzie to jeszcze więcej. Nic dziwnego, skoro taka pomoc w rzeczywistości nic nas nie kosztuje. Zamiast płacić podatek państwu, można jego część przekazać potrzebującym. I nieważne, że chodzi tu często o niewielkie kwoty, bo jeśli na datek zdecyduje się odpowiednia liczba osób, wsparcie dla organizacji i tak będzie miało duże znaczenie.   Podobnie jest z tzw. kartami affinity, dostępnymi w ofercie niektórych polskich banków. Z jednej strony to zwykłe karty kredytowe, którymi można płacić w sklepach i punktach usługowych. Oczywiście dają one też możliwość zadłużania się. Z drugiej jednak strony karty affinity to coś więcej, bo część dochodów z tego produktu bank przelewa na konto określonej organizacji (jej logo widnieje na plastiku). Najczęściej przekazywana jest część opłaty za wydanie plastikowych pieniędzy oraz część prowizji pobieranej od każdej transakcji kartą, czyli tzw. interchange fee. Z tytułu tej opłaty do banku trafia zazwyczaj 1-2 proc. wartości każdej transakcji. Gdyby więc przyjąć, że bank przekazuje na rzecz organizacji 1 proc. wartości transakcji, a my co miesiąc wydajemy kartą 2 tys. zł, to w ciągu roku na działalność charytatywną trafi 240 zł, czyli gra jest warta świeczki.

Gdzie po kredyt hipoteczny?

2009-05-27 11:42

Na podstawie wyników kwartalnych banków giełdowych można spróbować wybrać te instytucje, które udzielą kredytów chętniej niż inne. Przede wszystkim chodzi o ocenę współczynnika wypłacalności.   Nie jest to może specjalnie skomplikowana ocena zdolności (i chęci) banków do udzielania kredytów hipotecznych, ale za to bardzo skuteczna. Im niższy współczynnik wypłacalności, tym mniejsze możliwości banków w prowadzeniu akcji kredytowej. Wyniki z I kwartału 2009 r. ujawniły więc słabość wielu banków w tej dziedzinie. Co do tej pory było tajemnicą poliszynela i wąskiej grupy specjalistów, teraz widać czarno na białym – niektóre banki mają ograniczoną niemal do zera możliwość udzielania kredytów (głównie wieloletnich). Co prawda wymagany przez Komisję Nadzoru Finansowego współczynnik wypłacalności (stosunek kapitałów własnych do portfela kredytowego) wynosi 8 proc. i został zachowany w każdym przypadku, ale nieformalnie jest on podniesiony. Banki, których portfel kredytowy pogarsza się (co zmusza je do tworzenia rezerw, a przez to pomniejszania kapitałów własnych) muszą zachować bufor bezpieczeństwa na wypadek dalszego pogorszenia portfela kredytów. Za bezpieczny poziom można uznać 10 proc., co oznacza, że banki, których współczynnik wypłacalności jest bliski tego poziomu, będą miały niską skłonność do rozszerzania akcji kredytowej. Z tej prostej przyczyny dokonują one ostrej selekcji klientów starających się o kredyt, wybierając tych o najwyższej zdolności do regulowania rat kredytów.

Będzie kolejna nowelizacja budżetu

2009-05-07 20:24

Kolejną nowelizację budżetu rząd przeprowadzi w lipcu. Już teraz bowiem wiadomo, że zakładany wcześniej deficyt budżetowy zostanie przekroczony. Obecny plan deficytu zakłada poziom 18,2 mld złotych. Tymczasem po I kwartale osiągnął już 58 proc. całorocznego planu. Rząd deklaruje, że w czerwcu przedstawi aktualną sytuację budżetu państwa. W tym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski mówił, że jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia nowelizacji, mogłoby to nastąpić właśnie w lipcu ponieważ wtedy rząd będzie miał informacje na temat aktualnej sytuacji gospodarczej po pierwszym półroczu.

O kredyt będzie jeszcze trudniej

2009-05-06 09:35

Jeszcze trudniej będzie dostać kredyt w II  kwartale tego roku w porównaniu do pierwszego – taki wniosek płynie z ankiety NBP przeprowadzonej wśród dyrektorów pionów kredytowych w 30 największych polskich bankach. Chodzi przede wszystkim o kredyty hipoteczne oraz dla przedsiębiorców. To właśnie małe i średnie firmy oraz klienci indywidualni najbardziej na tym ucierpią. Badanie wskazało, że 80 proc. banków ograniczyło akcję kredytową dla przedsiębiorstw w I kwartale, zrobiła to też połowa banków udzielających kredyty hipoteczne. Teraz ma być jednak jeszcze trudniej uzyskać kredyt.  Nie dotyczy to pożyczek konsumpcyjnych ponieważ są one z punktu widzenia banków najbardziej korzystne – kredyty takie są krótkoterminowe, a więc najbardziej bezpieczne i wysokomarżowe.  

70 mld zł od emigrantów

2009-05-03 20:30

Wg danych Narodowego Banku Polskiego od czasu wstąpienia Polski do UE emigranci przysłali oficjalnie do Polski prawie 70 mld złotych - pisze "Dziennik". Ekonomiści szacują, że pieniądze emigrantów stanowią nawet 1,5 proc. polskiego PKB. Wg danych Banku Światowego pod względem rocznej wartości przysyłanych przez emigrantów pieniędzy jesteśmy na piątym miejscu na świecie - wyprzedzają nas tylko Meksyk, Chiny, Indie i Filipiny. A i tak oszacować można tylko środki przesłane oficjalnie. Jak powiedział "Dziennikowi" Krzysztof Rybiński, były prezes NBP, 70 mld to być może tylko czubek góry lodowej. "Nieoficjalnych" emigranckich oszczędności może być nawet drugie tyle.

Pomoc od państwa na rękę kombinatorom

2009-04-28 12:24

Polski rząd ma kolejny pomysł, jak pomóc osobom poszkodowanym przez kryzys. Sęk w tym, że jednocześnie daje to pole do popisu naciągaczom.   Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy (ang. International Labour Organization) z powodu obecnego globalnego kryzysu finansowego na całym świecie pracę może stracić około 20 mln ludzi. Wygląda na to, że za sprawą pomysłów polskiego rządu, w kraju nad Wisłą może to być całkiem przyjemne.   Z projektu ustawy o „pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę” wynika, że otrzymać będzie można nawet 1200 zł dopłaty miesięcznie. Nie sposób zaprzeczyć, że pomoc osobom, które zostały dotknięte przez kryzys, jest potrzebna. Niezwykle ważne jest jednak, aby przeprowadzić ją z rozsądkiem.

Dbanie o klimat Ziemi to nie tylko moda, to także ogromne pieniądze i możliwe zyski
Grasz w zielone? Gram!

2009-04-24 20:52

Dbanie o klimat Ziemi to nie tylko moda, to także ogromne pieniądze i możliwe zyski. Jak zwykle w takich przypadkach – zalecana jest jednak daleko idąca ostrożność i rozwaga. EKO-RAPORT OPEN FINANCE: ZIELONE INWESTYCJE   Ekologia jest modna. Mówimy o segregacji śmieci, korzystamy z wielorazowych toreb na zakupy, a myjąc zęby zakręcamy kran. Do tego pilnujemy, by wyłączać telewizor z trybu stand-by, nie otwierać okna przy włączonej klimatyzacji, a jak kupujemy lodówkę to obowiązkowo klasy energetycznej A++. Wspierają nas w tych działaniach światowe gwiazdy, m.in. Leonardo DiCaprio, Robert Redford, Cate Blanchett i Brad Pitt, które nie kryją się ze swoim eko-stylem życia. Najważniejszym zyskiem z takich działań są czysta woda, świeże powietrze i zielone lasy. Ale okazuje się, że na tym trendzie można też zarabiać realne pieniądze.   Unia Europejska promuje swój pomysł 3 x 20% – chodzi o ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w jej produkcji. Wszystko to o 20 proc. i do 2020 roku. W całej Polsce pojawiają się więc wiatraki, a firmy je budujące już liczą przyszłe zyski. Spółka Wolin North zamierza kosztem 125 mln zł wybudować na terenie gminy Wolin największą elektrownię wiatrową w Polsce. Farma składać ma się z 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW.

Nieruchomości: Wyższe limity w programie ,,Rodzina na swoim’’

2009-04-24 10:54

Od 1 kwietnia obowiązują nowe wskaźniki umożliwiające staranie się o kredyt hipoteczny z dopłatą ze skarbu państwa. Wbrew prognozom, w większości miast limity wzrosły, a tylko w województwie pomorskim, Gorzowie i Zielonej Górze pozostały bez zmian. Wprowadzenie wyższych limitów cen dostępnych mieszkań w programie ,,Rodzina na swoim’’ spowodowało, że wzrosła liczba tych, które mogą być zakupione w ten sposób. Największe zmiany widać w Białymstoku, gdzie wskaźnik wzrósł o niemal 20 proc. z 4 309,90 zł/mkw. do 5 171,60 zł/mkw (tabela nr 1). Dzięki temu w tym mieście niamal wszystkie mieszkania na rynku wtórnym kwalifikują się do programu. Podobnie sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie wskaźnik wzrósł o 14 proc. Zaskakująco wygląda w tym zestawieniu Warszawa, gdzie spodziewano się podwyżki o kilkaset złotych, tymczasem zmiana wyniosła zaledwie 2 proc., z 7 142,80 zł/mkw. do 7 257,60. Mimo tak niewielkiej zmiany zwiększyła się pula dostępnych mieszkań.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat