english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Portale Infolinii

BOM odbierze majątek przestępcom

2008-12-29 16:25

Przed świętami rozpoczęło pracę Biuro Odzyskiwania Mienia - specjalna jednostka, które ma odbierać majątki pochodzące z przestępstw, podaje „Dziennik” BOM powstał dzięki porozumieniu zawartemu przez ministrów finansów, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji. Pracujący w Biurze policjanci, urzędnicy skarbowi oraz prokuratorzy dzięki skomplikowanym analizom finansowym będą szukać przestępczych majątków tak w kraju, jak i za granicą. "Dzięki podobnym instytucjom działającym w krajach Unii Europejskiej będziemy wiedzieć o każdej nieruchomości w Hiszpanii, czy udziałach w firmie w Wielkiej Brytanii, w które ulokowali pieniądze przedstawiciele polskiego półświatka" - tłumaczy oficer Centralnego Biura Śledczego.

Nowe dowody z chipem od 2011

2008-12-28 13:02

Za nieco ponad dwa lata czeka nas prawdziwa rewolucja w systemie identyfikacji. Plastikowe dowody osobiste zostaną zastąpione elektronicznymi kartami z chipem. Wymiana potrwa 7 lat. Elektroniczna wersja najprawdopodobniej zachowa rozmiary obecnego dowodu. Zabraknie na niej informacji o miejscu zamieszkania, gdyż wszystkie dane z części wizualnej zawarte zostaną na chipie. Podobnie jak podpis elektroniczny właściciela.

Mimo drogich biletów polacy wracają do domu
Powroty na święta

2008-12-24 16:17

Samolot z Edynburga wylądował wczoraj na łódzkim lotnisku tuż przed godz. 10. Na pokładzie znajdowało się 180 pasażerów. Każdego z nich do Łodzi ściągnął smak smażonego karpia i zapach czerwonego barszczu. O takie przysmaki na Wyspach jest bardzo trudno, a nawet jak już są, to na pewno nie smakują tak dobrze jak przy rodzinnym stole w Polsce. - Rzuciłem pracę specjalnie po to, żeby przylecieć na święta do Łodzi - mówi 30-letni Łukasz. - Szef nie chciał mi dać wolnego, a dla mnie dom jest ważniejszy niż praca. Na Wyspy wracam 2 stycznia. Na pewno bez problemu znajdę inne zajęcie. Ze Szkocji przyleciała wczoraj także Maria Wojciechowska. - W Edynburgu pracuję od trzech miesięcy. Zajmuję się sortowaniem ryb. Na pracę nie narzekam, ale bardzo tęsknię za rodziną. Najgorszy był pierwszy miesiąc. Płakałam prawie codziennie. Nagle znalazłam się w obcym kraju. Nie znałam języka i nie wiedziałam nawet jak się porozumieć w sklepie spożywczym. Teraz już jest trochę lepiej, ale nie wyobrażam sobie spędzenia świąt w Szkocji.

Polska Wigilia

2008-12-24 09:28

Gdyby przywiązanie Polaków do tradycji oceniać po sposobie spędzania Wigilii, okazalibyśmy się bardzo konserwatywnym narodem. Właśnie taki obraz wyłania się z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że zdecydowana większość z nas zostawia miejsce przy stole dla zbłąkanego wędrowca (72 proc.), przestrzega postu (69 proc.), kładzie siano pod obrus (59 proc.) i stara się nie kłócić z bliskimi (65 proc.). ego dnia żadne inne danie nie jest tak popularne w polskich domach jak smażony karp (85 proc.). Konkuruje z nim tylko barszcz z uszkami (65 proc.). Na przeciętnym polskim stole pojawi się od 6 do 11 potraw (najczęściej wymieniana odpowiedź - 40 proc. wskazań).  

Zamieszanie w TVP

2008-12-22 19:17

Dzisiaj Andrzej Urbański i Sławomir Siwek złożyli w Krajowym Rejestrze Sądowym zastrzeżenia do piątkowych uchwał Rady Nadzorczej TVP. Jej decyzją obaj zostali zawieszeni w funkcjach prezesa i członka zarządu spółki. Wniosek o wpisanie zmian w zarządzie Telewizji Polskiej złoży dziś Piotr Farfał, powołany przez radę na pełniącego obowiązki prezesa. Rada nadzorcza TVP zawiesiła w piątek na trzy miesiące dotychczasowy zarząd TVP z Andrzejem Urbańskim i powołała na p.o. prezesa Piotra Farfała, związanego z LPR. Zawieszony zarząd nie zamierza ustępować. Tłumaczy to faktem, że po piątkowej rezygnacji sekretarza Rady Janusza Niedzieli, Rada nie działała w pełnym składzie i nie mogła podjąć takiej decyzji. Zamiast dziewięciu, obecnych było ośmiu członków. Dlatego zarząd wstępuje na drogę sądową.

Spór o opłacenie czarteru dla prezydenta może skończyć się w sądzie

2008-12-22 00:22

Kancelaria Prezydenta nie zamierza płacić 150 tys. zł za wyczarterowanie samolotu dla prezydenta. – Z tym rachunkiem postąpimy jak z każdym innym. Będziemy wysyłali kolejne pisma wzywające do zapłaty, a jeśli to nie pomoże, pójdziemy do sądu – powiedział w wywiadzie dla TVP szef Kancelarii Piotr Kownacki. Samolot wyczarterowała w październiku tego roku Kancelaria Prezydenta, by Lech Kaczyński mógł polecieć na unijny szczyt w Brukseli. Stało się to po tym, jak rząd odmówił Kaczyńskiemu samolotu. Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera tłumaczył wówczas, że Tu-154 musi być w Brukseli do dyspozycji Donalda Tuska. Po powrocie do kraju obu polityków, zaczęła się kolejna wojna. Tym razem o rachunek za przelot Kaczyńskiego. Nie chcą go zapłacić ani premier, ani prezydent. W Kancelarii Prezydenta urzędnicy są pewni, że za lot Kaczyńskiego pieniądze powinny pójść z budżetu Kancelarii Premiera. Kownacki tłumaczy, że gdy jakaś firma w ostatniej chwili wycofa się z usługi, którą miała świadczyć, to musi za to ponieść finansowe konsekwencje. – Rachunek za samolot traktujemy jak każdy inny – zapewnia prezydencki minister.

Stefan i Mariolka uczą Polaków ekologii

2008-12-20 20:00

Ministerstwo Środowiska postawiło na dowcipne spoty reklamowe, które mają zachęcać Polaków do proekologicznych zachowań. Kampania już ruszyła w Internecie. Na trzech filmikach para młodych ludzi – Stefan i Mariolka – pokazuje, jak w prosty sposób chronić środowisko. Pomysły? Wspólna kąpiel pod prysznicem, dzięki czemu zużywa się mniej wody. Romantyczna kolacja przy świecach – oszczędność prądu. Jednym samochodem z sąsiadką do pracy – mniej spalin. Spoty budzą mieszane uczucia. Poseł PiS Zbigniew Girzyński krytykuje na łamach "Rzeczpospolitej" niecodzienny pomysł Ministerstwa Środowiska. Seks w reklamie go, co prawda, nie razi, ale nie podobają mu się wnioski, jakie można z niej wyciągnąć, bo są one, jego zdaniem "bzdurne". Jak przekonuje poseł, opierając się na własnym doświadczeniu, kiedy bierze się prysznic z drugą osobą zużywa się więcej, a nie mniej wody. Dlatego, zdaniem Girzyńskiego, tego rodzaju kampania to "wyrzucanie pieniędzy w błoto".

Nelly Rokita: wiem, kto będzie premierem po Tusku

2008-12-20 14:40

  - Premierem po Donaldzie Tusku będzie Jan Krzysztof Bielecki – wszyscy o tym wiemy. Nikt mu tego jeszcze nie zaproponował, ale jego nazwisko jest coraz częściej wymieniane – powiedziała Nelly Rokita w "Kontrapunkcie" RMF FM i "Newsweeka". Posłanka PiS-u zajęła również stanowisko w sprawie in vitro. - Miałam okazję poznać panią, która zaryzykowała i wyrzuciła w błoto 15 tys. złotych i straciła jeszcze zdrowie, dlatego jestem przeciwko - powiedziała Rokita. - Ale jeśli medycyna pójdzie trochę do przodu, jeśli kobiety będą lepiej informowane o zagrożeniach, to wtedy dla kobiet przed 30-tym rokiem życia jestem "za" - dodała jednak. Nelly Rokita wypowiedziała także wiele ciepłych słów pod adresem Lecha Wałęsy. - Jestem smutna, że jako prezydent nie do końca zachował się uczciwie, niszcząc dokumenty, ale wiem, że to nie była prawdziwa współpraca wówczas, bo to jest wielki patriota Polski. Ja kocham Lecha Wałęsę. Wszyscy go kochamy – powiedziała posłanka.

Ryanair wraca do Rzeszowa

2008-12-18 17:02

  170 pasażerów przyleciało wczoraj wieczorem z Dublina do Rzeszowa pierwszym po ponad miesięcznej przerwie samolotem Ryanair, podało Radio Rzeszów. Prawie tyle samo odleciało z Jasionki do Irlandii. Podróżujący zwracali uwagę że w czasie kiedy z Rzeszowa nie latał tani przewoźnik musieli korzystać z lotnisk w Krakowie, Katowicach lub Warszawie a to wydłużało czas podróży. Dla tego według pasażerów bardzo dobrze się stało że połączenia Ryana powróciły do rozkładu lotów Jasionki.

Ocena parlamentu najgorsza w tej kadencji

2008-12-17 15:05

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że Sejm krytykuje 70 proc. ankietowanych, a 19 proc. uważa działania posłów za dobre. Pozytywnie prace Senatu ocenia natomiast 50 proc. respondentów, a 26 proc. jest przeciwnego zdania. Wyniki te są najgorszymi od początku tej kadencji. Prace prezydenta chwali z kolei 24 proc. Polaków, ale aż 68 proc. je krytykuje. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, tylko o 1 proc. zwiększyło się niezadowolenie z działań prezydenta, a pozytywnie ocenia go nadal tyle samo osób. O 2 punkty procentowe zwiększyła się liczba Polaków krytykujących zarówno Sejm, jak i Senat. Oznacza to, że oceny prezydenta, Sejmu i Senatu są najgorsze od początku ich kadencji. CBOS bada też opinie na temat działań Narodowego Banku Polskiego w związku z kryzysem finansowym na światowych rynkach. 44 proc. Polaków ocenia działalność NBP pozytywnie (spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z listopadem), 20 proc. krytykuje ją (wzrost o 2 punkty procentowe).

Rocznica wejścia Polski do Schengen

2008-12-15 20:05

Europa to ścisła współpraca, wspólne działanie - mówił podczas konferencji prasowej w Goerlitz z okazji rocznicy wejścia Polski do strefy Schengen niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schauble. Wicepremier Grzegorz Schetyna dodał, że dla Polaków otworzenie granic to symboliczny moment - "dopełnienie przynależności do Europy". Z okazji pierwszej rocznicy przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen przedstawiciele Polski, Czech i Niemiec spotkali się najpierw w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), a potem po niemieckiej stronie w Goerlitz, aby wraz z mieszkańcami świętować rocznicę.- czytamy w interia.pl

Polacy uciekają przed świętami w ciepłe kraje

2008-12-11 16:24

Niektórzy Polacy zamiast Wigilii z rodziną wybierają wyjazd do Egiptu, na Kubę czy Teneryfę. Według wyjeżdżających, to nie pogarda dla tradycji, ale rodzaj prezentu świątecznego - pisze "Rzeczpospolita". Z informacji, jakie gazeta zebrała w biurach podróży wynika, że Polacy chętnie jeżdżą w czasie świąt w ciepłe kraje, głównie do Egiptu. Rośnie też zainteresowanie dalekimi podróżami, np. do Kenii, Sri Lanki czy Brazylii. Eksperci wyjaśniają, że częstym powodem wyjazdów jest chęć wypoczynku, ucieczki przed zimą. Nastąpiło też osłabienie tradycji narodowych związanych ze świętami.

Karty poboru do wojska anulowane

2008-12-05 20:27

Kto odebrał kartę powołania, a nie stawił się do służby, na mocy podpisanego dziś rozkazu ma uchyloną kartę powołania - poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami.Klich zaznaczył, że będzie się to odbywało na podstawie analizy każdego przypadku z osobna, a nie na zasadzie zbiorowej decyzji. Zastrzegł, że uchylenie kart powołania nie dotyczy osób, wobec których za uchylenie się od służby wojskowej zostały wszczęte postępowania przez wymiar sprawiedliwości. - Te postępowania będą kontynuowane i dlatego nie wnoszę o ustawę abolicyjną - podkreślił.

Jak się dobrać do węgla brunatnego na Dolnym Śląsku

2008-12-03 22:30

            Na Dolnym Śląsku zalegają największe w Europie, a być może i na świecie pokłady węgla brunatnego - pisze "Gazeta Wyborcza". Problem w tym, że rząd nie może się zdecydować, co z nimi zrobić - zaznacza dziennik.

Polak i Brytyjczyk wywołali burdę w samolocie

2008-12-02 20:51

Dwóch młodych mężczyzn - Polak i towarzyszący mu Brytyjczyk - wszczęło na pokładzie samolotu linii Wizzair, lecącego z Londynu do Gdańska, burdę - wykrzykiwali wulgarne słowa i poklepywali pasażerki po pośladkach. Ich zachowanie zmusiło kapitana do wezwania pomocy naziemnej - czytamy w serwisie trojmiasto.pl 26-letni Michał P., mieszkaniec Malborka, wraz ze swoim 22-letnim brytyjskim kolegą Artinem A. lecieli z Londynu do Gdańska samolotem linii Wizzair, który w poniedziałek tuż przed północą wylądował na gdańskim lotnisku. Mężczyźni "wpadli" na chwilę do Polski, gdyż Michał P. już od pięciu lat mieszka w Wielkiej Brytanii.

Warszawa -koniec terminalu Etiuda

2008-11-27 21:56

Warszawa, 26 listopada 2008 r. – P.P. „Porty Lotnicze” podjęło decyzję o likwidacji Terminalu Etiuda w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie i przeniesieniu od 1 kwietnia 2009 r. odpraw wszystkich pasażerów do Terminalu 1 i 2. Decyzja PPL oznacza zdecydowane podniesienie komfortu pasażerów korzystających dotychczas z Etiudy. Niestety pasażerowie za przeprowadzkę zapłacą 30 zł więcej za bilet lotniczy. Opłata dla pasażera kupującego bilet lotniczy wzrośnie z 30 do 60 zł.

Polacy w czołówce abstynentów

2008-11-26 20:01

Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że opowieści o polskim pijaństwie to czystej wody mit - czytamy w "Dzienniku". Polacy zajmują czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem rocznej ilości spożywanego alkoholu, tyle że... od końca. Mało tego - zamiast wódki piją więcej piwa, a nawet wina.

Gen. Sikorski 4 lipca 1943 (jedno z ostatnich zdjęć) w Gibraltarze
Ekshumacja zwłok gen. Sikorskiego

2008-11-25 22:56

      Trumna ze zwłokami gen. Władysława Sikorskiego została dziś wyjęta z sarkofagu w krypcie św. Leonarda Katedry na Wawelu. Po południu została wyniesiona z Katedry i przewieziona do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie.

Strzały w pobliżu kolumny prezydenckiej

2008-11-24 18:32

Konwój samochodów z prezydentami Polski i Gruzji Lechem Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim został w niedzielę po południu zatrzymany przy granicy z Osetią Południową. W pobliżu rozległy się strzały. Nikomu nic się nie stało. Ambasada RP w Tbilisi przekazała gruzińskiemu MSZ notę dyplomatyczną w sprawie wczorajszego incydentu z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak się udało nieoficjalnie ustalić wysłannikowi Informacyjne Agencji Radiowej, nota zawiera pytania dotyczące organizacji wizyty polskiego prezydenta w Gruzji.

Ukradł kilkaset aut

2008-11-22 16:52

30-letniego Ireneusza P. ps. "Żaba" z okolic Mińska Mazowieckiego zatrzymali policjanci z warszawskiej "samochodówki". Mężczyzna ścigany za kradzieże samochodów wpadł razem ze swoją znajomą w centrum handlowym na Pradze. Zatrzymany przyznał funkcjonariuszom, że w ciągu ostatnich kilku lat skradł kilkaset aut. Grozi mi kara do 10 lat więzienia.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat