english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Portale Infolinii

Dodaleś zdjęcie ze znajomym na naszej-klasie? To nielegalne!

2009-03-04 22:56

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, umieszczenie na portalu Nasza-klasa.pl podpisanego zdjęcia naszego znajomego jest niezgodne z prawem. Musimy posiadać zgodę osoby uwidocznionej na zdjęciu, gdyż w przeciwnym wypadku nasza-klasa będzie musiała usuwać takie zdjęcia - czytamy na łamach prawniczego portalu Vagla.pl. Według Sądu imię i nazwisko wraz z innymi danymi publikowanymi w portalu Nasza Klasa, to jednak dane osobowe, które umożliwiają identyfikacje konkretnej osoby fizycznej. Jest to interpretacja odmienna od tej, którą przyjął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, która całkowicie zmienia zasady funkcjonowania serwisów społecznościowych.

Komornik na kontach Polskiego Radia

2009-03-04 12:23

Jak informuje "Wirtualna Polska", komornik zabezpieczył na koncie Polskiego Radia ponad 17,5 miliona złotych na rzecz TP EmiTel - spółki dysponującej nadajnikami sygnału radiowo-telewizyjnego. TP EmiTel pozwał w zeszłym roku Polskie Radio za niezapłacone faktury. Ówczesny prezes PR utrzymywał, że nie płaci, aby odebrać od TP EmiTel nadpłatę, jaka powstała w rozliczeniach między spółką a Polskim Radiem. Zabezpieczenie wielomilionowej sumy jest konsekwencją wyroku sądowego z końca lutego. Proces został wytoczony przez spółkę zależną Telekomunikacji Polskiej w celu odebrania należności za niezapłacone faktury. Polskie Radio płaciło samowolnie 40% mniej za każdą fakturę EmiTela. Ówczesny prezes Polskiego Radia, Krzysztof Czabański tłumaczył, że w ten sposób chce odebrać nadpłatę, jaka powstała jego zdaniem w rozliczeniach między PR i EmiTelem w latach 1996-2006. Rzekoma nadpłata ma, zdaniem Czabańskiego, wynikać z decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w 2005 r. stwierdził, że TP EmiTel wykorzystał pozycję dominującą na rynku i różnicował stawki dla różnych nadawców, zawyżając je dla nadawców publicznych.

LOT największą regularną linią w Polsce

2009-03-03 15:04

  Blisko 18 mln pasażerów korzystających z regularnych połączeń lotniczych do i z Polski obsłużyły polskie lotniska w 2008 roku - poinformował we wtorek (03.03) Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dokładniej, polskie porty lotnicze obsłużyły łącznie 17 mln 838 tys. pasażerów. To wzrost o 3,6% w porównaniu z 2007 rokiem. Największą regularną linią lotniczą na rynku polskim nadal pozostają Polskie Linie Lotnicze LOT, których udział w rynku w tym segmencie ruchu wyniósł nieco ponad 28% (w 2007 roku było to 31,52%).

Szef policji nie będzie już świętował Dnia Milicjanta

2009-03-03 15:01

Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk miał dziś świętować Dzień Milicjanta na Białorusi. Po tym jak sprawę nagłośniło radio RMF, jego wizyta została nagle odwołana. Białoruska milicja ma w Europie bardzo złą opinię w związku z jej udziałem w brutalnym łamaniu praw człowieka i walkę z opozycją.

Posłowie zadłużeni w Sejmie na 3,6 mln złotych

2009-03-02 11:54

Jak wynika z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą”, od początku tej kadencji posłowie z sejmowej kasy wzięli już pożyczki na łączną kwotę 3,6 milionów złotych. Szef Biura Prasowego Sejmu Krzysztof Luft przypomina, że „pożyczka nie jest żadnym poselskim przywilejem. Utworzenie takiego funduszu to obowiązek każdego pracodawcy”. Sejmowe pożyczki mają to do siebie, że są nisko oprocentowane. Niektórzy politycy przyznają nieoficjalnie, że zdarzają się tacy, co biorą taką pożyczkę, by szybciej spłacić komercyjny kredyt. Bywało też, że poseł zarabiał na pożyczce, lokując ją na koncie, którego oprocentowanie było dużo wyższe niż sejmowe odsetki.  

Poparzył kwasem siarkowym 4 osoby, w tym dziecko

2009-03-02 11:53

Pijany 38-latek poparzył w Gdańsku kwasem siarkowym cztery osoby, w tym 9-miesięczne dziecko. Mężczyzna został już aresztowany na trzy miesiace - dowiedziała się Wirtualna Polska. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem. Do tramwaju nr 13 wsiadł mężczyzna. W pewnej chwili wyjął strzykawkę i oblał kilka osób zawartą w niej cieczą. Okazało się, że w strzykawce znajdował się kwas siarkowy. Cztery osoby - w tym matka z 9-miesięcznym dzieckiem - doznały poparzeń I i II stopnia kończyn i twarzy. Wszyscy trafili do szpitala - poinformowała Wirtualną Polskę rzeczniczka gdańskiej policji Magdalena Michalewska. Kilka godzin po ataku mężczyzna został zatrzymany na klatce jednego z bloków. Był pijany i agresywny, zaatakował policjantów nożem. Jeden z nich doznał obrażeń ręki. Mężczyzna nie był wcześniej karany. Po wytrzeźwieniu tłumaczył, iż miał porachunki z jednym z oblanych kwasem mężczyzn. Spotkał go w tramwaju przez przypadek. Na razie nie wiadomo, skąd miał strzykawkę ze żrącą substancją. Teraz jego sprawę bada prokuratura.

Amerykański raport: Polska to kraj korupcji, antysemityzmu i rasizmu

2009-02-28 18:26

Nadużycia policji, przepełnione więzienia, korupcja, nieskuteczne sądownictwo, zbyt wolne zwracanie zagrabionych majątków, łamanie prawa do prywatności, antysemityzm, rasizm i brak tolerancji wobec homoseksualistów. To nie Białoruś, Uzbekistan czy Chiny. Tak Polskę opisuje w swoim najnowszym raporcie amerykański Departament Stanu. Departament Stanu USA co roku ocenia, jak przestrzegane są prawa człowieka na świecie. W tym roku Amerykańscy dyplomaci ocenili, że „polski rząd generalnie przestrzega praw człowieka, ale…” i w tym miejscu padają zarzuty z których wynika, że jest zupełnie inaczej. Mowa jest m.in. o nie właściwym zachowaniu i brutalności policjantów. Amerykanie przypominają że w 2007 r. odnotowano w Polsce 6184 przypadków nadużyć ze strony policjantów. Dokument zwraca też uwagę na przepełnione areszty i więzienia oraz wynikające stąd skargi od więźniów. Raport podkreśla, że jednym z powodów przepełnienia polskich więzień jest nadużywanie przez sądy aresztu przedprocesowego. Systemowi sądownictwa wytknięto także to, że jest niesprawny i brak mu zaufania publicznego.

Chcesz skorzystać z toalety? Płać!

2009-02-27 14:53

Płatne toalety na pokładzie samolotu? Taki niedorzeczny scenariusz może już wkrótce stać się standardem. Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair mogą zacząć pobierać opłaty za korzystanie z toalet w samolotach. Poinformował o tym w piątek (27.02) sam Michael O'Leary, prezes linii. O'Leary powiedział telewizji BBC, że pomysł pobierania opłat był rozważany już w przeszłości, a teraz powrócił. Prezes Ryanair podchwycił ten pomysł od dziennikarzy jeszcze 11 kwietnia 2006 roku, którzy brali udział w jednej z warszawskich konferencji prasowych Ryanair z udziałem szefa linii. Więcej pomysłów na kolejne możliwe opłaty na pokładzie jego samolotów przedstawił 15 listopada 2007 roku podczas wizyty w Krakowie. Redakcja pasazer.com żartobliwie podsuwała płatne toalety jako jedno ze źródeł potencjalnych dochodów. Widać prezesowi te sugestie zapadły głęboko w pamięci. – Być może przy drzwiach do toalet w samolotach zostaną umieszczone automaty umożliwiające wejście po wrzuceniu równowartości 1 funta – tłumaczył wtedy O’Leary. Ocenił, że nie będzie to utrudnieniem dla pasażerów podróżujących bez gotówki. – Nie sądzę, by kiedykolwiek w historii ktoś wszedł na pokład samolotu Ryanair nie mając przy sobie funta – rozbrajająco zaznaczył O'Leary.

Arabskie petrodolary na Euro 2012?

2009-02-26 16:45

"Polski rząd liczy na miliony petrodolarów, które pomogą w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy" - pisze serwis "dziennik.pl" W celu pozyskania środków na organizację Euro 2012, w piątek na Półwysep Arabski rusza delegacja z ministerstwa sportu oraz spółki PL 2012. Delegacja z Polski odwiedzi Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską oraz Katar. Inwestorom z tych krajów ma zaoferować grunty znajdujące się wokół budowanych stadionów w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Gdańsku.

Prezydent zdecydował, że nie jedzie na szczyt UE

2009-02-26 16:44

Prezydencki minister Michał Kamiński poinformował dziś, że Lech Kaczyński ustalił z premierem Donaldem Tuskiem, by na niedzielny nieformalny szczyt UE pojechał tylko szef rządu. Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że polskiej delegacji będzie przewodniczył premier. Nie chciał jednak zdradzić jak doszło do porozumienia. Zaznaczył, że nie ustalono jak będzie wyglądała sprawa wyjazdów na następne szczyty unijne. Niedzielny nadzwyczajny i nieformalny szczyt Unii Europejskiej odbędzie się w Brukseli. Jego cel to poszukiwanie sposobów wyjścia z kryzysu ekonomicznego. Autor: Kamil Świętońe-polityka.pl

Polacy chcą dialogu w obliczu kryzysu

2009-02-26 11:09

Z sondażu „Rzeczpospolitej” wynika, że 96 proc. Polaków chce, by premier z prezydentem współpracowali. Wczoraj obaj przyznali, że Polska potrzebuje „narodowej strategii wejścia do strefy euro” i zadeklarowali wspólne działania antykryzysowe. Na pytanie „Rzeczpospolitej”, jak respondenci oceniają zwołany przez prezydenta szczyt społeczny w sprawie walki z kryzysem, 59 proc. odpowiedziało, że „dobrze”, 34 proc. – „żle”, a 7 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Zdanie „takie spotkania odbywają się” 65 proc. pytanych rozwinęło, że „za rzadko”, 7 powiedziało, że „za często”, a 20 proc. nie miało zdania. Gazeta pytała jeszcze kto powinien zwoływać szczyt społeczny. 49 proc. respondentów uznało, że premier, 37 proc., że prezydent, 7 proc. – „marszałek Sejmu” i tyle samo nie miało zdania.

Czeka nas kompromitacja?

2009-02-25 10:58

Obchody dwudziestolecia obalenia komunizmu mogą zakończyć się wielką klapą. Zbliża się rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku, a nie ma nawet programu uroczystości. Nie zdecydowano także, gdzie odbędą się główne obchody uroczystości – w Warszawie czy w Gdańsku. „Świat będzie patrzył nie na Warszawę, lecz na Berlin i Pragę, gdzie przygotowania do uroczystości idą już pełną parą” – donosi dziennik „Polska”. Gazeta przypomina, że z Pragi do Drezna pojedzie na przykład „pociąg wolności”, a na berlińskim Alexanderplatz odbędzie się wilka wystawa sztuki, na którą przybędą twórcy z całego świata. Zaplanowano też zjazd intelektualistów i happeningi.

Radio Maryja w europarlamencie?

2009-02-24 12:40

Politycy skupieni wokół ojca Rydzyka postanowili utworzyć własną listę do Parlamentu Europejskiego, która będzie alternatywą między innymi dla PiS. Ruch nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Dwunastu polityków i działaczy społecznych, którzy stworzyli nowy ruch politycznych napisało „list otwarty do Polaków”. „Niezbędne jest natychmiastowe powołanie szerokiego ruchu na rzecz wprowadzenia do Parlamentu Europejskiego Polaków, którzy odważnie będą wyrażać dążenia niepodległościowe oraz żądać poszanowania praw człowieka, praw rodziny i praw narodów Europy. Sukces naszego ruchu w wyborach otworzy drogę do reformy polskiej sceny politycznej w takim kierunku, aby wykreować i realizować polską myśl i strategie polityczną. Polacy potrzebują wyraźnych programów politycznych, aby mogli dokonać między nimi rozumnego wyboru” – czytamy w liście.

Ryanair: Drogie telefonowanie z pokładu

2009-02-24 12:40

Będziemy mogli korzystać z naszych telefonów komórkowych na pokładach irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair. Na razie na pokładach tylko 20 samolotów przewoźnika, ale za półtora roku usługa ma objąć całą flotę 170 maszyn europejskiego potentata taniego latania po Europie. Z pokładu samolotu będziemy mogli telefonować i pisać smsy dopiero po osiągnięciu przez maszynę wysokości przelotowej, o czym poinformuje zapalenie specjalnej zielonej lampki. Zapłacimy jednak za to dosyć sporo, gdyż irlandzka linia nie zamierza korzystać z unijnych stawek za rozmowy wykonywane i odbierane lub wysyłane smsy, tylko ze stawek specjalnych. W tej chwili klienci około 50 europejskich telefonii komórkowych mogą korzystać z oferty irlandzkiej linii. Marcin Jędrzejczakpasazer.com

Wielki sukces ABW

2009-02-23 15:23

W ubiegłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmująca się przemytem narkotyków na ogromną skalę. Funkcjonariusze przejęli ponad tonę kokainy o wartości rynkowej ponad 500 mln złotych - poinformowała Wirtualną Polskę ABW. Jak informuje rzecznik prasowy ABW mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, przejęto dokładnie 1134 kg narkotyku. Jednocześnie zlikwidowano kanał przemytu kokainy z Ameryki Południowej przez Polskę do krajów Europy Zachodniej. Zatrzymano dziewięć osób, w tym przedstawicieli karteli kolumbijskich oraz członków grup przestępczych z Europy Zachodniej. Sukces operacji był możliwy - jak zaznacza Koniecpolska-Wróblewska - dzięki wielomiesięcznej współpracy z amerykańską służbą ds. zwalczania przestępczości narkotykowej (DEA) oraz policją kolumbijską. Na terenie Polski działania ABW wspierała Straż Graniczna.

Od dziś tygodniowy strajk sędziów

2009-02-23 12:13

Rozpoczął się dziś „tydzień bez wokand” - protest organizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Może nie odbyć się nawet połowa rozpraw. Protest ten zbiegł się z rozpoczynającym się dzisiaj „Tygodniem pomocy ofiarom przestępstw”. Rzecznik „Iustitii” sędzia Bartłomiej Przymusiński tak tłumaczy: - To przypadkowa zbieżność, nie planowaliśmy wstrzeliwać się w tydzień pomocy ofiarom przestępstw. Ale myślę, że to nie koliduje, bo cel mamy wspólny – jeśli rząd zrealizuje nasze postulaty, również pokrzywdzeni odczują poprawę ich sytuacji, bo sądownictwo będzie działać lepiej.  

z braku pieniędzy
Armia wstrzymała nabór...

2009-02-21 18:57

Chętnych do armii jest już 100 tysięcy, jednak MON wstrzymał lutowy nabór ze względu na brak pieniędzy - ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że ministerstwo wciąż nie wie, na ilu żołnierzy starczy mu funduszy. Obecnie uzupełnia tylko wakaty. Do niedawna przedstawiciele resortu obrony twierdzili, że dzięki szybkiej rozbudowie armia zawodowa w Polsce powiększy do 2010 roku o 40 tysięcy osób. To one miały uzupełnić lukę po żołnierzach z poboru, którzy opuszczą koszary już we wrześniu tego roku - przypomina dziennik. Na początku roku 2008 planowano stworzenie sił 150-tysięcznych. Rozmówcy "Rzeczpospolitej" ze Sztabu Generalnego twierdzą, że rozważany jest nawet wariant wojska liczącego 80 tysięcy żołnierzy.

Piratom drogowym trudniej będzie zaszaleć

2009-02-21 18:55

Trafieni przez fotoradar piraci drogowi nie będą już mogli miesiącami migać się od płacenia mandatów. W piątek posłowie przyjęli nowelizację prawa o ruchu drogowym. Zakłada ona stworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Trafiać będą do niego zdjęcia, wykonane przez wszystkie fotoradary w kraju. Ich obróbka nie będzie już dłużej zajmować czasu policjantom i strażnikom miejskim - zadanie to przejmą pracownicy Inspektoratu Transportu Drogowego. Skróci się też czas egzekwowania kary - nie trzeba już będzie szukać osoby, która w momencie wykonania zdjęcia faktycznie prowadziła samochód. Rachunek za zbyt szybką jazdę otrzyma właściciel auta.

Rozpoczął się w Krakowie szczyt NATO

2009-02-19 19:39

Dziś rozpoczęcie dwudniowego, nieformalnego szczytu NATO w Krakowie. Spotkają się na nim ministrowie obrony państw członkowskich i będą debatować głównie o misji ISAF w Afganistanie. Z tej okazji spodziewany jest także minister obrony Afganistanu. W krakowskim szczycie wezmą udział przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w misji ISAF – 26 krajów członkowskich i 15 spoza NATO. Główny temat spotkania, sprawa Afganistanu, to nie tylko misja ISAF, ale także zabezpieczenie wyborów prezydenckich w tamtym kraju, zwalczanie produkcji narkotyków i szkoleniu afgańskiej armii oraz policji. W czasie szczytu w Krakowie odbędą się manifestacje przeciwników zbrojeń i wojny w Afganistanie. Przeciwnicy NATO, oprócz przemarszu, planują wiece, pokazy filmów, dyskusje panelowe i koncerty. Z dni szczytu zaplanowano też w mieście manifestacje służb mundurowych, zaniepokojonych rządowymi planami oszczędności. Szczyt ma zabezpieczać ok. 3,5 tys. policjantów z trzech województw południowej Polski.

O fasadzie słów kilka

2009-02-18 22:56

Obserwując ostatnie kilka lata na polskiej scenie politycznej i rozmaite wydarzenia z udziałem polskich polityków, nasuwają się pytania: Co z naszą elitą polityczną? Czy w ogóle można ją uznać za elitę czy klasą polityczną?  Na początek zacznę od zdefiniowania, co to jest elita polityczna. Przez elitę w skrócie można rozumieć grupę ludzi, którzy z racji zajmowania określonych - z reguły strategicznych - stanowisk państwowych czy też pozapaństwowych dążą do zapewnienia sobie wpływu na politykę w danym państwie. Klasą polityczną na podstawie dość niejednoznacznego pojęcia klasy społecznej można określić pewną grupę ludzi, wyodrębnioną na podstawie czynnika ekonomicznego, mającą aspiracje na decydowanie w aspekcie politycznym oraz skupioną w pewnej kategorii zbieżności interesów.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat