english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Portale Infolinii

Dwóch Polaków na kwarantannie w Hongkongu

2009-05-02 15:46

Jak podaje PAP, około 200 gości i 100 pracowników hotelu Metropark w Hongkongu zostało objętych tygodniową kwarantanną. Działanie to jest reakcją na stwierdzenie obecności wirusa H1N1 w organizmie mieszkającego tam Meksykanina. Wśród gości jest także dwóch Polaków Dla bezpieczeństwa hotel został otoczony kordonem policjantów w maskach na twarzach pilnujących, by nikt nie wyszedł z jego środka. Nie wszystkim gościom te środki ostrożności się podobają. Aż dwanaście osób stanowczo odmówiło pozostania w hotelu. Goście ci zostali przewiezieni w pobliże granicy z kontynentalnymi Chinami. Eksperci ds. chorób zakaźnych twierdzą, że reakcja władz była przesadna.

Polska 5 lat w Unii

2009-05-02 00:58

Z okazji okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja pt. „ Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu”. Konferencja będzie głównym punktem obchodów rocznicowych. Rocznica przypada na dzień 1 maja, wtedy to dokładnie 5 lat wcześniej Polska wstąpiła w struktury UE. Głównymi postaciami podczas otwarcia konferencji będą premier Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Przemówienia swoje wygłoszą również były premier Jan Krzysztof Bielecki – sygnatariusz umowy stowarzyszeniowej z UE oraz były premier Leszek Miller. – To politycy, którzy w symboliczny sposób zamykają klamrą polską drogę do Unii Europejskiej – ocenił minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Jak się bronić przed świńską grypą?

2009-05-02 00:56

Od kilku dni dochodzą do nas niepokojące sygnały o kolejnych przypadkach świńskiej grypy, która szaleje w Meksyku, USA, Kanadzie i pojawia się w kolejnych rejonach świata. O tym, czym jest tajemniczy wirus, który zabił już ponad 100 osób, jak go rozpoznać i bronić się przed nim, mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Andrzej Zieliński, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny.

Urzędy skarbowe nie znają się na przepisach

2009-04-30 11:40

Tylko trzy z kilkudziesięciu przebadanych urzędów skarbowych orientowały się w przepisach, o które zapytali je specjaliści. Pozostałe urzędy nie potrafiły dać odpowedzi, co nie najlepiej wygląda w oczach podatników… Gazeta Wyborcza opisuje test, jaki przygotowało Centrum im. Adama Smitha wraz z firmą SARE specjalizującą się w marketingu elektronicznym. Przebadano w sumie 51 urzędów skarbowych na Mazowszu. Badacze, podszywając się pod podatniczkę wysłali urzędom skarbowym proste pytanie o podatkową ulgę odsetkową. Pytali, czy jest możliwość skorzystania z ulgi na mieszkanie kupione za pieniądze z kredytu na rynku wtórnym w 2007 r. Odpowiedź jest prosta: ulgi nie ma.

Nowy podatek do paliwa

2009-04-29 14:57

Tzw. opłata zapasowa może być dodawana od 2010 roku do ceny paliwa w Polsce. Będzie to dodatkowy podatek, który ma zasilić uzupełnianie polskich magazynów surowcowych. Kierowcy będą w ten sposób składać się na zapas surowców niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Będzie to dodatkowa opłata fiskalna. Do tej pory w cenie paliwa płacą oni już podatek VAT oraz podatek drogowy. Gazeta Prawna informuje, że dzięki tej dodatkowej opłacie paliwo w Polsce może podrożeć o ok. 2 grosze za litr.

Do więzienia za znieważanie homoseksualistów?

2009-04-29 14:55

Być może niebawem każdy kto znieważy geja lub lesbijkę będzie mógł trafić do więzienia. I to nawet na 3 lata. Takiego zapisu w kodeksie karnym domagają się stowarzyszenia homoseksualistów w Polsce. Popiera ich rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Znieważanie osób homoseksualnych jest zakazane i karalne również w większości krajów Europy Zachodniej.  Kampania przeciw Homofobii chce, by podobny przepis zaistniał również w Polsce.

Brytyjski rząd dofinansuje muzeum Auschwitz

2009-04-29 10:03

Premier Gordon Brown obiecał, że brytyjski rząd wniesie finansowy wkład do specjalnego funduszu przeznaczonego na konserwację i utrzymanie muzeum na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Taką decyzję premier Wielkiej Brytanii podjął po odwiedzeniu, wraz z małżonką, hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Jak twierdzą brytyjskie media wizyta wywarła na obojgu wstrząsające wrażenie. Brown nie określił jak wysoka będzie kwota wsparcia, lecz w rozmowie z "Daily Telegraph" potwierdził, iż przeznaczy na ten cel odpowiednie środki, gdyż jak stwierdził -wydarzenia, których byliśmy świadkami w XX wieku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca. - Jak podała gazeta brytyjski rząd planuje ustanowienie nagrody, która upamiętniałaby odwagę Brytyjczyków, ratujących Żydów, lub inne prześladowane społeczności podczas II wojny światowej. Nie wiadomo jeszcze jaka byłaby jej forma.

Wizyta brytyjskiego premiera w Polsce

2009-04-28 21:20

Gordon Brown przyleciał dzisiaj do Warszawy. Przy wspólnym śniadaniu rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem, a po południu odwiedził obóz zagłady w Auschwitz. Na konferencji zorganizowanej po spotkaniu z polskim premierem Brown wyraził podziw dla ciężko pracującej Polonii, która mieszka na Wyspach i podkreślił jej wkład w rozwój jego kraju. Wspomniał też o ciągu okrągłych rocznic, które nasz kraj obchodzi w tym roku - 70-lecie wybuchu drugiej wojny światowej, 65-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego, 20-lecie obalenia komunizmu, 10-lecie wstąpienia do NATO i 5-lecie wejścia do Unii Europejskiej. Jak dodał, te daty świadczą o naszym niezwykłym wkładzie w historię Europy.

Polacy o UE – jest dobrze

2009-04-28 12:08

W 5. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nasi rodacy uważają, że był to dobry krok. Członkostwo w UE wpływa pozytywnie dla naszego kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP. Jeszcze w maju 2003 roku eurosceptycy straszyli Polaków rządami Unii Europejskiej i uzależnieniem się od obcych państw. Wtedy Polacy nie dali wiary tym strachom i w referendum przeprowadzonym 7 i 8 czerwca 2003 roku aż 75 proc. naszych obywateli opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii. Tylko niespełna 23 proc. wyborców nabrało wątpliwości i powiedziało UE: nie. A jak wygląda sytuacja w 5. rocznicę tamtego wydarzenia? Dzisiaj 52 proc. Polaków uważa, że 5 lat członkostwa w UE pozytywnie wpłynęło na sytuację w kraju, według 24 proc. badanych zmieniła się ona na gorsze, żadnych zmian nie dostrzega 17 proc. ankietowanych - wynika z sondażu TNS OBOP zleconego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.  7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat. Równocześnie jednak 50 proc.Polaków uważa, że członkostwo naszego kraju w UE nic nie zmieniło w ich życiu. Także bilans finansowy naszego członkostwa jest dodatni. Jak donosi Gazeta Prawna – Polska w ciągu pięciu lat otrzymała ponad 29,5 mld euro z budżetu UE. W tym czasie nasze składki przekazane do Unii wyniosły 13,4 mld euro. To pokazuje, że na czysto Polska zarobiła 16 mld euro. Z zestawienia przygotowanego przez Gazetę Prawną wynika, że największym beneficjentem unijnego wsparcia są polscy rolnicy i polska wieś.  

Polak jest kapitanem transportowca porwanego przez piratów

2009-04-27 21:53

Na porwanym przez piratów w sobotę (25 IV) niemieckim transportowcu zboża MV Patriot jest kapitanem jednostki jest Polak. Informację potwierdziło MSZ O tym, że na niemieckim statku pod maltańską banderą jest Polak, już wczoraj informował Reuters. Dziś rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski, potwierdził tą informacje. Na pokładzie znajduje się też Ukrainiec oraz 15 Filipińczyków. Statek z Niemiec jest 14 statkiem uprowadzonym przez piratów kwietniu. Wczoraj piraci pojmali jednak 15 jednostkę - jemeński tankowiec, lecz komandosi z tego kraju po nocnej akcji uwolnili statek. Dwóch piratów zginęło podczas uwalniania.

Komornik oszukiwał wierzycieli i dłużników

2009-04-27 21:53

Ponad 180 tysięcy złotych zarobił nielegalnie pewien komornik z jednej z kancelarii w Sosnowcu. Pieniądze zdobył zawyżając koszty egzekucyjne i swoich usług. Według ustaleń ślaskiej policji mężczyzna ten zawyżał opłaty i koszty zastępstwa prawnego w prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych. Tylko w jednej ze spraw nienależnie pobrał ponad 37 tys. zł tytułem opłaty.  

“W małżeństwie zgrzyta? - Rozwiedźmy się!”

2009-04-26 20:55

“W małżeństwie zgrzyta? - Rozwiedźmy się!” - mówią niepokojące wyniki badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Coraz więcej małżeństw w Polsce składa wnioski o rozwód. Większość z nich stanowią pary posiadające na wychowaniu dzieci. O tym kto i w jaki sposób cierpi na tym najbardziej - Maciej Barabasz.

Kontrola NIK w szpitalach: jest brudno

2009-04-25 16:48

W polskich szpitalach jest brudno, a pacjenci są źle odżywiani – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli został skierowany do sejmu. Gruntownie skontrolowano 12 polskich szpitali publicznych, a w 125 przeprowadzono kontrole uzupełniające. - Chociaż posiłki w kontrolowanych szpitalach miały odpowiednią wartość kaloryczną, nie zapewniały odpowiedniej wartości odżywczej - w diecie stwierdzono stosowanie wędlin niskiej jakości, niedobory produktów zbożowych i nabiału, nadużywanie soli, nikłe stosowanie warzyw i owoców - powiedział prezes NIK Jacek Jezierski. Dodał, że żywienie pacjentów miało podobne mankamenty, niezależnie od tego, czy posiłki przygotowywały firmy zewnętrzne, czy pracownicy szpitali. NIK zauważa przy tym, że firmy zewnętrzne oferowały korzystniejsze ceny wyżywienia.

Zakaz palenia w miejscach publicznych

2009-04-23 13:11

Być może już od 2010 roku zostanie zaostrzony zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. Będzie obowiązywał w budynkach użyteczności publicznej, zakładach pracy i w autobusach. Jak ujawnia „Dziennik” takie założenia zawiera nowy projekt Sejmu. Rygorystyczne przepisy będą również obowiązywać sklepy, gdzie sprzedawane byłyby wyroby tytoniowe. Takie sklepy nie mogłyby eksponować papierosów ani powiadamiać o możliwości ich zakupu. Nowy projekt popierany jest przez wszystkie kluby poselskie w Sejmie. Wszyscy posłowie są zdania, że należy dogonić zachodnie kraje Unii Europejskiej w przepisach ograniczających palenie papierosów.– To było nawet zabawne. Niektórzy działacze PO w kampanii wyborczej do parlamentu atakowali mnie, że chcę ludziom kaganiec zakładać i rzucać się im do gardeł za palenie. Tymczasem razem ze mną nad tym projektem od pierwszych dni pracowała ich koleżanka, obecna minister zdrowia – podkreślił Cymański w „Dzienniku”. Projekt jest już na ukończeniu, został pozytywnie zaopiniowany przez rząd, zaś prace w komisji zdrowia dobiegają końca. Przegłosowanie projektu uchodzi za formalność.

Samochody-pułapki na ulicach Warszawy

2009-04-21 20:03

W związku ze wzrostem kradzieży samochodów i włamań do pojazdów, policjanci zorganizowali akcję wymierzoną w złodziei. W wytypowanych miejscach ustawiano samochody-pułapki, które specjalnie wyposażone czekają na przestępców. Tylko w warszawskim Śródmieściu zastawiono sześć takich pułapek. W poniedziałek na gorącym uczynku wpadł 36-letni Waldemar K. To początek działań zakrojonych na szeroką skalę. W poniedziałek wieczorem koło toyoty - zaparkowanej przy jednej z ulic w centrum - zaczął kręcić się mężczyzna w ciemnej kurtce. Najpierw kilkakrotnie podchodził do auta, a następnie odchodził spłoszony przez przechodniów. Gdy nikogo nie było w okolicy, podszedł do pojazdu i rozbił szybę w drzwiach od strony pasażera. Przez okno ukradł zestaw nawigacji samochodowej i schował ją pod kurtkę. Gdy odchodził z łupem, nagle stanęli przed nim śródmiejscy policjanci. Sprawca włamania nie stawiał żadnego oporu. Po wylegitymowaniu okazało się, że mężczyzna w przeszłości był wielokrotnie notowany i karany za włamania i kradzieże pojazdów.

Akcja CBŚ - 20 osób zatrzymanych

2009-04-20 12:57

W wyniku prowadzonej wczoraj na terenie Warszawy akcji Centralnego Biura Śledczego zatrzymanych zostało 20 gangsterów.W akcji wzięło udział 250 policjantów, wspomaganych przez śmigłowiec ze snajperami na pokładzie. Podejrzewa się, że w gronie gangsterów pojmanych wczoraj przez CBŚ jest jeden z liderów gangu mokotowskiego. Policja poinformowała, iż zatrzymani - zarówno kobiety jak i mężczyźni - są w wieku od 26 do 48 lat. Zajmowali się m.in. handlem narkotykami, wymuszeniami rozbójniczymi i czerpaniem korzyści z nierządu. Podczas akcji policjanci zabezpieczyli mienie wartości 170 tys. zł.

PiS znowu atakuje PO

2009-04-17 12:14

Najnowszy spot reklamowy PiS, wytyka wszystkie błędy Platformy. Politycy PO twierdzą, że PiS wreszcie ujawnił swój prawdziwy charakter. Ostra walka przed kampanią wyborczą właśnie się rozpoczęła. PiS przygotował kolejną reklamę dla swojej partii. Różni się jednak od poprzedniej, która podkreślała przede wszystkim, że PiS to przyjazna i konkretna w działaniu partia. Teraz na ekranie pojawiają się między innymi Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Tomasz Misiak oraz Hanna Gronkiewicz - Waltz . W zestawieniu z nimi możemy zobaczyć także rozżalonych pracowników stoczni i ludzi walczących o paczki z żywnością. W spocie pojawia się również uśmiechnięta buzia z logo PO, która pokazuje język.  Hasło spotu brzmi: „By żyło się lepiej. Kolegom”.

Będą nowe przepisy dla rowerzystów?

2009-04-16 11:22

Zbigniew Skowroński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi, wysłał w środę kolejny wniosek o zmianę w prawie do Ministerstwa Infrastruktury. - Zaproponowałem, by każdy rowerzysta i motorowerzysta miał obowiązek noszenia po zmroku kamizelki odblaskowej - mówi dyrektor. - Nowe przepisy powinny wejść w życie jak najszybciej. Jest ładna pogoda, więc rowerzyści zaczynają wyjeżdżać na drogi. Często są źle oznakowani i łatwo mogą sprowokować nieszczęście. Dyrektor proponuje nawet, by kamizelki finansowały wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. - Apeluję o to do wszystkich WORD-ów w Polsce - kontynuuje Skowroński. - W każdym ośrodku funkcjonuje przecież komórka do spraw poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, której problemy rowerzystów nie są obce. Według pomysłu dyrektora, kamizelkę mógłby dostać każdy, kto w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego wypełni specjalny formularz. Rowerzysta musi własnoręcznym podpisem poświadczyć, że po zmroku będzie jeździł w kamizelce. Wtedy nic za nią nie zapłaci.

Wzrosła liczba ofiar pożaru

2009-04-14 13:57

Do 22 osób wzrosła liczba ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim. Poinformował o tym burmistrz miejscowości, Bronisław Karpiński. Wciąż nie udało się ustalić miejsca pobytu jednej osoby - 15-latki, mieszkanki spalonego hotelu socjalnego, która była widziana na miejscu tragedii. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie rozpoczęli już identyfikację zwłok ofiar. W sumie poszkodowane są 54 osoby. Milion złotych dla nich przeznaczy ministerstwo finansów. Policja nadal poszukuje 15-latki, która przeżyła pożar i trafiła do szpitala, który potem samowolnie opuściła. Obecnie wciąż nie wiadomo, co się z nią dzieje. Na słupach i drzewach rozwieszone są zdjęcia poszukiwanej dziewczynki. Zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej w "Kontrwywiadzie" RMF FM zaznaczył, że stan zwłok nie wskazuje jednoznacznie na liczbę ofiar. Dopiero po przeprowadzeniu badań DNA będzie można ustalić dokładnie liczbę ofiar.

easyJet odlatuje z Warszawy

2009-04-04 20:39

Nie długo trzeba było czekać na efekty decyzji Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", zarządcy warszawskiego Lotniska im. Chopina, o zamknięciu Etiudy. Tanie linie lotnicze easyJet wycofują się z Warszawy. Brytyjski przewoźnik zadecydował o zamknięciu jedynej obsługiwanej przez niego trasy z warszawskiego Okęcia do Londynu Luton w zaledwie kilka dni po tym, jak Terminal Etiuda został oficjalnie zamknięty. Ostatni rejs odbędzie się 5 lipca 2009 roku. Teraz rozumiemy brak komentarza ze strony brytyjskiego przewoźnika po tym, jak PPL powiadomiło o swojej decyzji. Powodem jego rezygnacji jest dwukrotny wzrost opłat lotniskowych związanych z zamknięciem terminalu Etiuda i przeprowadzką do części T1 terminala międzynarodowego. – Europa jest pogrążona w recesji i lotniska m.in. w Krakowie i Katowicach dokładają wszelkich starań, aby zmniejszyć koszty, a tym samym utrzymać ruch pasażerski. Takie działania są niezbędne do zabezpieczenia siatki połączeń z danego lotniska oraz miejsc pracy. Warszawskie lotnisko wydaje się działać dokładnie w odwrotny sposób, czego wyrazem jest dwukrotne zwiększenie opłat lotniskowych. Doprowadzi to znacznego spadku liczby pasażerów w tym roku – mówi Oliver Aust, dyrektor easyJet ds. komunikacji korporacyjnej. Jak dodaje Aust, po uwzględnieniu tegorocznego wzrostu innych opłat całkowity koszt przewoźnika w przeliczeniu na jednego pasażera wzrósł o 34 zł i dalsze latanie do stolicy Polski stało się nieopłacalne, bo easyJet jest w stanie zarobić na tej trasie za przewóz pasażera maksymalnie 14 zł.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat