english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Portale Infolinii

Pomoc w spłacie kredytów tylko dla niepracujących małżeństw

2009-05-12 00:45

Minister pracy Jolanta Fedak poinformowała, że pomoc w spłacie kredytów hipotecznych będą mogły otrzymać od państwa tylko te rodziny, w których obydwoje z małżonków pozostają bez pracy. Minister przedstawiła PAP aktualne zapisy projektu ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę. Fedak ma nadzieję, “iż trafi on do Sejmu jeszcze przed wakacjami, a wtedy może być uchwalony w trybie pilnym”. “Odpowiedzialność za szybkie wejście w życie ustawy spoczywa teraz na członkach Komisji Trójstronnej; pracodawcach i związkach zawodowych. Wszystko zależy od tego, czy szybko się porozumieją” - podkreśliła Fedak.

W kryzysie i prezydent oszczędza

2009-05-12 00:43

Oszczędności w czasach kryzysu dotknęły nawet głowę państwa. Kancelaria prezydencka będzie musiała się obejść bez kelnerów. Teraz kawę w Pałacu Prezydenckim będą podawali pracownicy kancelarii. Prezydenta i jego gości będą nadal obsługiwać kelnerzy, ale nie dotyczy to ministrów. Podczas roboczych spotkań będą oni musieli prosić sekretarki o zrobienie kawy – donosi TVP Info. Takie oszczędności to wynik mniejszej ilości pieniędzy przyznanej prezydenckiej kancelarii w tym roku przez rząd. Budżet Kancelarii Prezydenta jest o 30 mln chudszy, niż prosili urzędnicy Lecha Kaczyńskiego.

Gdańska Solidarność: Nie będzie manifestacji 4 czerwca

2009-05-12 00:42

Gdański region NSZZ „Solidarność” postanowił nie organizować manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, która miała się odbyć 4 czerwca. Zamiast manifestacji będzie msza z udziałem prymasa Józefa Glempa. Po niej odbędzie się pokojowy wiec działczy „Solidarności”. Przewodniczący zarządu gdańskiej „S” powiedział dziennikarzom, że na wiecu głos zabierze klika oficjalnych osób. Wśródnich zapewne będzie przewodniczący związku Janusz Śniadek.

Stoczniowcy proponują rządowi kompromis

2009-05-08 13:09

Związkowcy z Sierpnia 80 proponują rządowi aby ten nie przenosił obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu z Gdańska do Krakowa. W zamian obiecują, że ich demonstracje będą pokojowe. Pod warunkiem,że premier spotka się z zagranicznymi gośćmi w gdańskim Dworze Artusa, a nie na Pl. Solidarności pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. - Proponujemy kompromis. W Gdańsku mogłaby się odbyć uroczystość patriotyczno-religijna z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A w Dworze Artusa premier mógłby się spotkać z przywódcami państw - ogłosił wiceszef “S” Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz. Uważa on również, że większość Polakó jest przeciwna temu, aby przenosić obchody do Krakowa, a związkowców obwinia się o kompromitowanie Polski – stąd propozycja kompromisu ze strony Solidarności 80. - Nasza planowana manifestacja odbyłaby się, ale nie w formie typowej demonstracji z paleniem opon, gwizdami, czy wyzwiskami. Z zaproszonymi przywódcami państw pod pomnikiem mógłby być Lech Kaczyński. A premier Donald Tusk spotkałby się z nimi w Dworze Artusa. Premier nie może być pod pomnikiem, dopóki nie przeprosi za akcję policji wobec demonstrujących przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie - mówi wiceszef “Solidarności” Stoczni Gdańsk.

Obchody 4 czerwca przeniesione z Gdańska do Krakowa

2009-05-07 20:15

Uroczystości rocznicowe upadku komunizmu, które miały się odbyć 4 czerwca w Gdańsku zostaną przeniesione do Krakowa. Taką informację podał premier Donald Tusk na konferencji prasowej. - Nie jestem w stanie zagwarantować w Gdańsku bezpieczeństwa zaproszonym gościom - uzasadnił swą decyzję. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że związkowcy „Solidarności” Stoczni Gdańsk „skompromitowali Gdańsk i Polskę” ponieważ planowali na ten dzień protesty na gdańskim Pl. Solidarności.   4 czerwca dziesięciu przywódców państw europejskich chciało podziękować Polsce za Solidarność i pokojowe zjednoczenie Europy. Nie przyjadą. Nie podziękują. Miało się odbyć wielkie, radosne święto.Nie odbędzie się. Tym samym udało się Wam skompromitować Gdańsk. Udało się Wam skompromitować Polskę” - głosi list Pawła Adamowicza odczytany przez niego dziennikarzom na konferencji prasowej w Gdańsku. - Czuję się odpowiedzialny za to żeby ludzie, którzy zostali zaproszeni, poczuli co znaczy polska gościnność, żeby poczuli jak wygląda Polska 20 lat później. Nie chcę by 4 czerwca kojarzył się z zadymami związkowców, którzy szarpią się z policją - powiedział Tusk.

Pierwszy przypadek świńskiej grypy

2009-05-06 21:19

Na Podkarpaciu wykryto pierwszy przypadek zachorowania na grypę  A/H1N1. 58-letnie kobieta wróciła z USA zarażona wirusem. Teraz pod obserwację trafi 170 osób, które leciały z nią samolotem. Kobieta obecnie czuje się dobrze, jest pod stałą opieką lekarzy. 2 maja przyleciała z Nowego Jorku, przez trzy dni nie wychodziła z domu ponieważ źle się czuła. Dopiero wczoraj trafiła do szpitala. Na zorganizowanej specjalnie z tej okazji konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła poinformował, że nadzorem epidemiologicznym zostanie objętych ponad 170 pasażerów i członków załogi samolotu, którym kobieta przyleciała.  

Obchody 20. rocznicy upadku komunizmu się nie odbędą?

2009-05-05 09:37

Donald Tusk nie wyklucza odwołania obchodów 20.rocznicy upadku komunizmu, które mają się odbyć  4 czerwca w Gdańsku. Polski premier w programie telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo” oświadczył, że może odwołać obchody, ponieważ związkowcy chcą je zakłócić manifestacjami. Na 4 czerwca zaplanowano w Gdańsku uroczyste obchody 20. rocznicy upadku komunizmu. Miały w nich uczestniczyć znane osoby ze świata polityki, m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, Lech Wałęsa oraz inni politycy, którzy osobiście lub pośrednio uczestniczyli w obaleniu komunizmu. Do uroczystości może jednak nie dojść ponieważ przedstawiciele związkowców spotkali się z prezydentem Gdańska i zapowiedzieli protesty w obronie stoczni 4 czerwca na Placu Solidarności, gdzie planowane jest w tym samym czasie spotkanie szefów rządów wielu państw z młodzieżą. Nie narażę wizerunku Polski na skandal i wtedy uroczystości się nie odbędą - powiedział w telewizyjnym programie polski premier.  

KE: w Polsce będzie recesja

2009-05-04 12:46

Nawet o 1,7 proc. spadku naszego PKB prognozuje dla Polski Komisja Europejska. Oznacza to recesję, której u nas nie było od 1991 roku. Jeszcze kilka miesięcy temu Komisja prognozowała dla Polski dwuprocentowy wzrost, a rok temu, że będzie to 5 proc. Skąd więc taki nagły pesymizm? Powodem są najnowsze, bardzo złe prognozy dla Nemiec, które są największym odbiorcą wyprodukowanych w Polsce towarów. Wg. prognoz PKB  u naszego zachodniego sąsiada spadnie w tym roku o 6 proc. Oznacza to załamanie, jakiego Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej. Nowe prognozy Komisji Europejskiej, które opublikowano dzisiaj są pesymistyczne dla całej strefy euro. Zakładają spadek PKB w Unii Europejskiej o 4 proc.

Dwóch Polaków na kwarantannie w Hongkongu

2009-05-02 15:46

Jak podaje PAP, około 200 gości i 100 pracowników hotelu Metropark w Hongkongu zostało objętych tygodniową kwarantanną. Działanie to jest reakcją na stwierdzenie obecności wirusa H1N1 w organizmie mieszkającego tam Meksykanina. Wśród gości jest także dwóch Polaków Dla bezpieczeństwa hotel został otoczony kordonem policjantów w maskach na twarzach pilnujących, by nikt nie wyszedł z jego środka. Nie wszystkim gościom te środki ostrożności się podobają. Aż dwanaście osób stanowczo odmówiło pozostania w hotelu. Goście ci zostali przewiezieni w pobliże granicy z kontynentalnymi Chinami. Eksperci ds. chorób zakaźnych twierdzą, że reakcja władz była przesadna.

Polska 5 lat w Unii

2009-05-02 00:58

Z okazji okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja pt. „ Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu”. Konferencja będzie głównym punktem obchodów rocznicowych. Rocznica przypada na dzień 1 maja, wtedy to dokładnie 5 lat wcześniej Polska wstąpiła w struktury UE. Głównymi postaciami podczas otwarcia konferencji będą premier Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Przemówienia swoje wygłoszą również były premier Jan Krzysztof Bielecki – sygnatariusz umowy stowarzyszeniowej z UE oraz były premier Leszek Miller. – To politycy, którzy w symboliczny sposób zamykają klamrą polską drogę do Unii Europejskiej – ocenił minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Jak się bronić przed świńską grypą?

2009-05-02 00:56

Od kilku dni dochodzą do nas niepokojące sygnały o kolejnych przypadkach świńskiej grypy, która szaleje w Meksyku, USA, Kanadzie i pojawia się w kolejnych rejonach świata. O tym, czym jest tajemniczy wirus, który zabił już ponad 100 osób, jak go rozpoznać i bronić się przed nim, mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Andrzej Zieliński, epidemiolog z Państwowego Zakładu Higieny.

Urzędy skarbowe nie znają się na przepisach

2009-04-30 11:40

Tylko trzy z kilkudziesięciu przebadanych urzędów skarbowych orientowały się w przepisach, o które zapytali je specjaliści. Pozostałe urzędy nie potrafiły dać odpowedzi, co nie najlepiej wygląda w oczach podatników… Gazeta Wyborcza opisuje test, jaki przygotowało Centrum im. Adama Smitha wraz z firmą SARE specjalizującą się w marketingu elektronicznym. Przebadano w sumie 51 urzędów skarbowych na Mazowszu. Badacze, podszywając się pod podatniczkę wysłali urzędom skarbowym proste pytanie o podatkową ulgę odsetkową. Pytali, czy jest możliwość skorzystania z ulgi na mieszkanie kupione za pieniądze z kredytu na rynku wtórnym w 2007 r. Odpowiedź jest prosta: ulgi nie ma.

Nowy podatek do paliwa

2009-04-29 14:57

Tzw. opłata zapasowa może być dodawana od 2010 roku do ceny paliwa w Polsce. Będzie to dodatkowy podatek, który ma zasilić uzupełnianie polskich magazynów surowcowych. Kierowcy będą w ten sposób składać się na zapas surowców niezbędny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Będzie to dodatkowa opłata fiskalna. Do tej pory w cenie paliwa płacą oni już podatek VAT oraz podatek drogowy. Gazeta Prawna informuje, że dzięki tej dodatkowej opłacie paliwo w Polsce może podrożeć o ok. 2 grosze za litr.

Do więzienia za znieważanie homoseksualistów?

2009-04-29 14:55

Być może niebawem każdy kto znieważy geja lub lesbijkę będzie mógł trafić do więzienia. I to nawet na 3 lata. Takiego zapisu w kodeksie karnym domagają się stowarzyszenia homoseksualistów w Polsce. Popiera ich rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Znieważanie osób homoseksualnych jest zakazane i karalne również w większości krajów Europy Zachodniej.  Kampania przeciw Homofobii chce, by podobny przepis zaistniał również w Polsce.

Brytyjski rząd dofinansuje muzeum Auschwitz

2009-04-29 10:03

Premier Gordon Brown obiecał, że brytyjski rząd wniesie finansowy wkład do specjalnego funduszu przeznaczonego na konserwację i utrzymanie muzeum na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz. Taką decyzję premier Wielkiej Brytanii podjął po odwiedzeniu, wraz z małżonką, hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Jak twierdzą brytyjskie media wizyta wywarła na obojgu wstrząsające wrażenie. Brown nie określił jak wysoka będzie kwota wsparcia, lecz w rozmowie z "Daily Telegraph" potwierdził, iż przeznaczy na ten cel odpowiednie środki, gdyż jak stwierdził -wydarzenia, których byliśmy świadkami w XX wieku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca. - Jak podała gazeta brytyjski rząd planuje ustanowienie nagrody, która upamiętniałaby odwagę Brytyjczyków, ratujących Żydów, lub inne prześladowane społeczności podczas II wojny światowej. Nie wiadomo jeszcze jaka byłaby jej forma.

Wizyta brytyjskiego premiera w Polsce

2009-04-28 21:20

Gordon Brown przyleciał dzisiaj do Warszawy. Przy wspólnym śniadaniu rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem, a po południu odwiedził obóz zagłady w Auschwitz. Na konferencji zorganizowanej po spotkaniu z polskim premierem Brown wyraził podziw dla ciężko pracującej Polonii, która mieszka na Wyspach i podkreślił jej wkład w rozwój jego kraju. Wspomniał też o ciągu okrągłych rocznic, które nasz kraj obchodzi w tym roku - 70-lecie wybuchu drugiej wojny światowej, 65-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego, 20-lecie obalenia komunizmu, 10-lecie wstąpienia do NATO i 5-lecie wejścia do Unii Europejskiej. Jak dodał, te daty świadczą o naszym niezwykłym wkładzie w historię Europy.

Polacy o UE – jest dobrze

2009-04-28 12:08

W 5. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nasi rodacy uważają, że był to dobry krok. Członkostwo w UE wpływa pozytywnie dla naszego kraju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP. Jeszcze w maju 2003 roku eurosceptycy straszyli Polaków rządami Unii Europejskiej i uzależnieniem się od obcych państw. Wtedy Polacy nie dali wiary tym strachom i w referendum przeprowadzonym 7 i 8 czerwca 2003 roku aż 75 proc. naszych obywateli opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii. Tylko niespełna 23 proc. wyborców nabrało wątpliwości i powiedziało UE: nie. A jak wygląda sytuacja w 5. rocznicę tamtego wydarzenia? Dzisiaj 52 proc. Polaków uważa, że 5 lat członkostwa w UE pozytywnie wpłynęło na sytuację w kraju, według 24 proc. badanych zmieniła się ona na gorsze, żadnych zmian nie dostrzega 17 proc. ankietowanych - wynika z sondażu TNS OBOP zleconego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.  7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat. Równocześnie jednak 50 proc.Polaków uważa, że członkostwo naszego kraju w UE nic nie zmieniło w ich życiu. Także bilans finansowy naszego członkostwa jest dodatni. Jak donosi Gazeta Prawna – Polska w ciągu pięciu lat otrzymała ponad 29,5 mld euro z budżetu UE. W tym czasie nasze składki przekazane do Unii wyniosły 13,4 mld euro. To pokazuje, że na czysto Polska zarobiła 16 mld euro. Z zestawienia przygotowanego przez Gazetę Prawną wynika, że największym beneficjentem unijnego wsparcia są polscy rolnicy i polska wieś.  

Polak jest kapitanem transportowca porwanego przez piratów

2009-04-27 21:53

Na porwanym przez piratów w sobotę (25 IV) niemieckim transportowcu zboża MV Patriot jest kapitanem jednostki jest Polak. Informację potwierdziło MSZ O tym, że na niemieckim statku pod maltańską banderą jest Polak, już wczoraj informował Reuters. Dziś rzecznik prasowy MSZ Piotr Paszkowski, potwierdził tą informacje. Na pokładzie znajduje się też Ukrainiec oraz 15 Filipińczyków. Statek z Niemiec jest 14 statkiem uprowadzonym przez piratów kwietniu. Wczoraj piraci pojmali jednak 15 jednostkę - jemeński tankowiec, lecz komandosi z tego kraju po nocnej akcji uwolnili statek. Dwóch piratów zginęło podczas uwalniania.

Komornik oszukiwał wierzycieli i dłużników

2009-04-27 21:53

Ponad 180 tysięcy złotych zarobił nielegalnie pewien komornik z jednej z kancelarii w Sosnowcu. Pieniądze zdobył zawyżając koszty egzekucyjne i swoich usług. Według ustaleń ślaskiej policji mężczyzna ten zawyżał opłaty i koszty zastępstwa prawnego w prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych. Tylko w jednej ze spraw nienależnie pobrał ponad 37 tys. zł tytułem opłaty.  

“W małżeństwie zgrzyta? - Rozwiedźmy się!”

2009-04-26 20:55

“W małżeństwie zgrzyta? - Rozwiedźmy się!” - mówią niepokojące wyniki badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Coraz więcej małżeństw w Polsce składa wnioski o rozwód. Większość z nich stanowią pary posiadające na wychowaniu dzieci. O tym kto i w jaki sposób cierpi na tym najbardziej - Maciej Barabasz.

Zaloguj
Subskrypcja
Pogoda
Waluty
Radio
Czat