english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Portale Infolinii

Moja Pierwsza Komórka - audycja nr 1

2009-09-04 01:06

W pierwszej audycji opowiadamy o tym jak narodziła się idea zorganizowania akcji, która ma na celu edukację  dzieci w kierunku bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego, a nasz ekspert z instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC przybliży jak z roku na rok rośnie liczba dzieci posiadających telefony komórkowe. Powiemy również w jakim wieku dzieci wchodzą w mobilny świat i czym jest dla nich komórka.

Podpisanie Porozumień sierpniowych

2009-09-02 13:12

W poniedziałek, 31 sierpnia Polacy obchodzili bardzo ważną rocznicę - podpisania Porozumień sierpniowych. 29 lat temu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność”. Z tej okazji odbędą się w Gdańsku uroczystości z udziałem Lecha Kaczyńskiego, Donalda Tuska oraz Lecha Wałęsy. Podczas obchodów tej rocznicy prezydent Lech Kaczyński wręczy 50 zasłużonym odznaczenia państwowe. Odbędzie się to w gdańskiej siedzibie “Solidarności”.

Najtańsza pożyczka w Polsce

2009-09-01 15:14

Oprocentowanie kredytu studenckiego to teraz niecałe 1,9 proc. Nie opłaca się go nie zaciągać. Kredyty studenckie dotowane są przez państwo, a przez to udzielane na preferencyjnych warunkach. Ich oprocentowanie to połowa stopy redyskontowej NBP, a ta wynosi teraz zaledwie 3,75 proc. Co więcej spłata kredytów następuje dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów i do tego czasu student nie płaci żadnych odsetek. Pokrywa je Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopiero potem następuje spłata kapitału i naliczanych na bieżąco odsetek. Kredyt spłaca się dwukrotnie dłużej niż się go pobierało, co oznacza, że wysokość rat nie będzie zbytnio obciążała domowego budżetu. Studenci, którzy wcześniej przez 5 lat pobierali 600 zł kredytu miesięcznie, i teraz zaczynają go spłacać mają 274 zł raty.  

70 lat po ataku

2009-09-01 15:12

Równo 70 lat temu punktualnie o 4:45 nastąpił atak pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Tak samo dzisiaj ku pamięci tego wydarzenia zaczęły się obchody rozpoczęcia II wojny światowej. Na porannej częsci obchodów 70. rocznicy udział w uroczystościach wziął prezydent Lech Kaczyński, który przypominając słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych mówił: "Dlaczego bronili Westerplatte, dlaczego nie poszli na ustępstwa? W Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. I taka była postawa naszego państwa. To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Powód mają inni, nie my. Ci, którzy o tej wojny doprowadzili, którzy ją ułatwili" . Wypowiedziane słowa nie służą tylko przypomnieniu tego co się stało 70 lat temu. Odnoszą się również do ostatnich wydarzeń według których Rosja uznała Józefa Becka za agenta niemieckiego wywiadu.

1939 - PAMIĘTAJMY

2009-08-31 23:40

Atak wojsk niemieckich nastąpił nagle, z relacji Teresy Czechowicz, mieszkanki Praszki - nic nie zapowiadało 6 lat walki. Praszka, to mała miejscowość, znajdowała się ona na linii - NIEMCY - WIELUŃ, w którym rozpoczęła się druga WOJNA ŚWIATOWA. Dziś wspominamy tamten czas…

Tusk: Plan przyjęcia euro zawieszony

2009-08-29 21:51

Premier Donald Tusk powiedział w TVP1, iż „musimy być przygotowani na to, że deficyt budżetowy w roku 2010 będzie wzrastał. Podatki PiT i VAT nie będą podnoszone, a plan przyjęcia euro jest zawieszony”. Choć w piątek Tusk z zadowoleniem przestawiał wyniki gospodarcze Polski podając wzrostowy wskaźnik PKB, dziś mówi, ze jest daleki od hura-optymizmu. Piotr Kraśko, który rozmawiał z premierem, zauważył: - Mówił pan, że gdybyśmy mieli euro nie przeżywaliśmy takich kłopotów. Teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy mówi, że to bardzo dobrze, że nie mamy euro, bo lepiej jest mieć możliwość prowadzenia elastycznej polityki gospodarcze. W wywiadzie dla „Dziennika” wiceszefowi PiS przypomina natomiast, że to jej partia od początku była przeciwna szybkiemu wprowadzaniu w Polsce euro, a teraz te prognozy mają potwierdzenie.

Wysokich lotów -turbulencje, autopilot

2009-08-27 14:41

Dziś o tym, czego pasażerowie boją się najbardziej - turbulencje. Zanim wystartujemy słyszmy - prosimy o zapięcie pasów na wypadek turbulencji. Czy są one groźne i jak się przed nimi zabezpieczać, o tym w naszym programie.

Wojna w Afganistanie to droga sprawa

2009-08-23 14:08

W wywiadzie dla TVP.INFO szef Wydziału Korespondentów Terenowych, ppłk Artur Goławski przyznał, że udział w misji afgańskiej kosztuje coraz więcej, a już do tej pory pochłonęła ona niemałe pieniądze. Polskie wojsko w Afganistanie jest systematycznie doposażane, co wyniosło nas do końca 2008 roku 214 milionów złotych. Przykładowo kupno jednej lornetki noktowizyjnej to koszt rzędu 39 tys. złotych. Rząd przewiduje do końca roku osiągnąć pułap 1 mld złotych, kupując między innymi dodatkowe kołowe transportery opancerzone “Rosomak”. Na samo dopancerzenie tych, którymi jeżdżą żołnierze w Afganistanie, trzeba wydać 90 mln złotych

Rząd szykuje internetowy matrix

2009-08-20 20:44

Policja i służby specjalne chcą, żeby portale i witryny internetowe gromadziły dane o internautach i ich działaniach. To będzie istny matrix - mówią przedstawiciele portali. Jak pisze Rzeczpospolita, 8 czerwca na spotkaniu w MSWiA przedstawicieli resortu oraz między innymi Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powołano grupę roboczą, która ma wprowadzić zmiany do nowelizowanej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.  

Uważaj na aneks do umowy!

2009-08-18 11:42

Firmy, które w ciągu czterech najbliższych dni wprowadzą aneksy do czasowych umów o pracę, w praktyce będą mogły zatrudniać podwładnych na tej podstawie przez nieograniczony czas. Nowa ustawa o "łagodzeniu skutków kryzysu", która wchodzi w życie 22 sierpnia 2009 do końca 2011 roku zmienia zasady zatrudnienia na czas określony w przedsiębiorstwach. W tym czasie terminowe umowy o pracę nie będą mogły trwać dłużej niż 24 miesiące. Nie będzie ich obowiązywała zasada, zgodnie z którą trzecia terminowa umowa o pracę przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Jednocześnie do umów, które trwają w momencie wejścia w życie ustawy, nie będzie stosować się art. 251 kodeksu pracy, czyli zasady, że jeśli pracodawca zawrze trzecią umowę o pracę na czas określony, to przekształca się ona w umowę stałą.

Bez szacunku dla dziedzictwa

2009-08-12 11:22

„Życie Warszawy” pisze, że PKP chcą wyrzucić Muzeum Kolejnictwa ze swojej stołecznej siedziby przy ul. Towarowej, a zwolnioną działkę przeznaczyć pod inwestycje komercyjne. Przewoźnik zażądał od muzeum zwrotu do końca miesiąca budynku, w którym się mieści, wraz z przyległościami. – „Jesteśmy postawieni pod ścianą. Nie mamy gdzie się wyprowadzić. Zresztą w tak krótkim czasie jest to niemożliwe nawet z punktu widzenia logistycznego” – mówi Ferdynand Ruszczyc, dyrektor Muzeum Kolejnictwa.

Policja sprawdza legalność oprogramowania GPS

2009-08-10 02:32

Oprócz trzeźwości, stanu technicznego czy dokumentów policjanci z gorzowskiej KMP zaczęli sprawdzać legalność oprogramowania w urządzeniach służących do nawigacji. Podczas kontroli kilkunastu urządzeń przyłapano kierowców na posługiwaniu się pirackimi kopiami programów. Co ciekawe, okazało się, że takie kontrole to nadużycie. Popularność przenośnych urządzeń zastępujących mapę rośnie. Wielu kierowców posługuje się nimi w czasie podróży. Gorzowscy policjanci przy okazji kontroli drogowych sprawdzali wyrywkowo legalność oprogramowania GPS.

Pierwsze kroczki…

2009-08-10 02:08

Przyjście na świat dziecka wprowadza radosne zamieszanie w życie całej rodzinny. Pierwszy ząbek, pierwszy kroczek, pierwsze słowo -  młodzi rodzice czekają na te przełomowe momenty w rozwoju malucha. Warto aktywnie wspierać rozwój ruchowy oraz intelektualny dziecka poprzez dobór naturalnych aktywności oraz zabaw dostosowanych do wieku. Aby ułatwić dziecku zabawy ruchowe, należy pamiętać o dobraniu odpowiednich ubranek – przewiewnych, niekrępujących ruchów dziecka. Warto też zamiast pieluszki wybrać majteczki, które dzięki swoim elastycznym bokom zapewniają komfort aktywnemu dziecku.

Rajd Bandery nie wpuszczony do Polski

2009-08-08 13:42

Gdy uczestnicy ukraińskiego rajdu na cześć Stepana Bandery dojechali do granicy z Polską, MSWiA w ostatniej chwili zdecydowało, by Straż Graniczna nie wpuściła ich do naszego kraju. Przy przejściu granicznym w Medyce około 20 osób protestowało przeciwko wjazdowi uczestników rajdu do Polski. Tłumaczyli, że Bandera był ludobójcą i faszystą, który paktował z Hitlerem, dlatego nie można akceptować czczenia takiej osoby w naszym kraju. Jedna z uczestniczek protestu powiedziała reporterowi RMF FM: - Uważam, że jeżeli banderowcy mogą wjechać, to potem i hitlerowcy będą mogli. To lekka przesada.

Czy numer telefonu to dane osobowe?

2009-08-07 12:57

Z takim pytaniem Dziennik Internautów zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Uzyskaliśmy obszerną odpowiedź, która może nie spodobać się firmom rozpowszechniającym informacje marketingowe za pomocą wiadomości SMS. Na początku ustalmy, czym jest numer telefonu. Zgodnie z definicją podaną przez GIODO jest to ciąg cyfr identyfikujący zakończenie sieci telefonicznej przypisane abonentowi przez operatora. Jego wybranie za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych (telefon, telefaks, modem) powoduje nawiązanie połączenia z żądanym abonentem.

Wysokich lotów cz. 2

2009-08-05 16:34

Zanim znajdziemy się w obłokach, musimy wystartować i dolecieć do tzw. wysokości przelotowej. Dziś właśnie o niej. Ale także o tym jak wygląda lot i czym pilot zajmuje się w jego trakcie.

Karty zbliżeniowe, czyli jak szybko zapłacić kartą

2009-08-05 16:31

Płatność w sklepie czy restauracji może trwać krócej niż sekundę pod warunkiem, że z portfela wyciągniemy kartę zbliżeniową. Czy klasyczne karty płatnicze odejdą do lamusa?   Zbliżeniowe karty płatnicze zostały stworzone z myślą o szybkim regulowaniu niewielkich płatności np. w sklepach. Mimo że w Polsce to wciąż technologiczna nowinka, banki oferujące ten produkt (obecnie są to: Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski i Alior Bank) w sumie wydały ich już ponad 140 tys. W porównaniu do liczby wszystkich wydanych w Polsce kart płatniczych, nie jest to rekord, ale nad wdrożeniem kart w technologii zbliżeniowej pracują już kolejne instytucje. Na finiszu jest Citi Handlowy, a do końca roku tego typu produkt może pojawić się również w internetowym mBanku.

Polska w ogonie Europy w dziedzinie technologii cyfrowych

2009-08-05 16:20

Gospodarka cyfrowa może wydźwignąć Europę z kryzysu, uważa Komisja Europejska. Niestety w przedstawionych zestawieniach za 2008 r. Polska wciąż plasuje się na ostatnich pozycjach, jeśli chodzi o dostępność szerokopasmowego internetu i wykorzystanie tego medium w administracji i biznesie. Gospodarka cyfrowa naszego kraju jawi się w sprawozdaniu KE wciąż jako raczkujące zjawisko, nie silna działalność.

Rząd planuje wydłużenie pracy do 70. roku życia

2009-08-03 14:33

Jak podaje „Fakt”, rząd ma dwa pomysły dotyczące czasu pracy. Zakładają one, że w prezencie za 50. rok życia dostaniemy całoroczny, płatny przez ZUS urlop. Choć wcale nie na sielankę, bo w tym czasie urlopowicze powinni się zrehabilitować i polepszyć kwalifikacje do dalszej pracy zawodowej, która - wg rządowych planów - miałaby trwać do 67. bądź nawet 70. roku życia. O tym, czym miałby być roczny urlop, mówi dla dziennika „Polska” Michał Boni, szef doradców w Kancelarii Premiera: - To okres, który ma służyć zdobywaniu nowych kwalifikacji, zmianę zawodu czy rehabilitacji.

Wróć do Polski – czeka na Ciebie praca w Alior Banku

2009-08-03 09:53

W ramach nowego etapu procesu rekrutacji Alior Bank rozpoczął Program „Wracam”. Jest on skierowany do osób pracujących w bankowości za granicą, rozważających  powrót do Polski. Do końca 2009 roku Bank planuje zwiększyć liczbę etatów z obecnych 1,8 tys. do ponad 2,4 tysięcy.

Waluty
Radio
Pogoda