Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Jazz daje mi wolność

2012-02-08 23:35:00

 

Rozmowa z Polską Damą Londyńskiego Jazzu, Dominiką Zachman, która już 17 lutego wystąpi w Jazz Cafe POSK.


 

 

Jaki gatunek muzyczny jest Pani bliższy – blues czy jazz? 

Jazz - ponieważ daje mi wolność, której nie da się porównać z niczym innym. Jazzowy feeling, improwizacja, harmonia i uczucia, które przynosi z sobą muzyka jazzowa, sprawiają, że śpiewanie jazzu jest dla mnie ciągłym poszukiwaniem i przygodą.

 

„Romansuje” Pani także z folkiem, balladą liryczną. Od jakiej muzyki zaczęła się tak naprawdę Pani przygoda ze śpiewaniem? Od którego momentu wiedziała Pani, że będzie Pani śpiewać profesjonalnie?

Moja przygoda z wokalną stroną jazzu zaczęła się od Billie Holiday i Elli Fitzgerald. To właśnie ich płyty zainspirowały mnie do śpiewania. Miałam wtedy 16 lat. W czasie debiutów opolskich pierwszy raz usłyszałam, że jestem dobrym materiałem na wokalistkę jazzową. Świadomy wybór podjęłam, rozpoczynając studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Wtedy zdecydowałam się podejść profesjonalnie do mojego zawodu.

 

Ukończyła Pani Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu oraz Wydział Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach, by zostać Polską Damą Londyńskiego Jazzu. Czy obecnie śpiewa Pani tylko w Londynie? 

Tak, obecnie realizuję się zawodowo w Londynie. Mam tam możliwość pracy z wieloma świetnymi muzykami.

 

Co takiego ma w sobie londyńska scena jazzowa, że przyciąga nie tylko polskich muzyków?

Z pewnością przyciąga wiele osób naturalnością i sceniczną swobodą. Różnice kulturowe nie mają znaczenia, ponieważ muzyka jazzowa jest czymś więcej niż środkiem wyrazu – jest dialogiem.

 

Współpraca z jakimi muzykami jest czy była dla Pani najbardziej inspirującym doświadczeniem? 

Najcenniejszym doświadczeniem była dla mnie współpraca z Hugh Burnsem, znakomitym jazzowym gitarzystą, nagrywającym z największymi brytyjskimi gwiazdami. Gitara Burnsa pojawiła się w różnych produkcjach, ¬od „Baker Street" Gerry’ego Rafferty’ego aż do ścieżki dźwiękowej filmu „Goło i Wesoło". 

 

Z kim zaśpiewa Pani w Jazz Cafe POSK podczas najbliższego koncertu sponsorowanego przez MoneyGram? 

Zagram z kwartetem jazzowym. Są to znakomici muzycy, występ z nimi będzie dla mnie wielką przyjemnością.

 

Jaki repertuar wybrała Pani na ten wieczór? 

Muzykę jazzową. W programie znajdą się również elementy muzyki bluesowej i soul. 

 

Czy myśli Pani o solowej płycie? 

Pracuję nad tym od dłuższego czasu. Została mi jeszcze tylko kwestia dobrania utworów i tekstów. Teksty do piosenek już się rodzą, więc mam nadzieję, że niebawem będę realizować się w studio. 

 

W jednym z wywiadów wymieniła Pani jako swoje marzenie stworzenie własnego zespołu jazzowego. Czy spełniło się ono już choć w części?

Wszystko jest w fazie realizacji :)

 

Zapraszamy więc do Jazz Cafe POSK na koncert sponsorowany przez MoneyGram. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Lidia Gruse

Dominika Zachman ukończyła Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu oraz Wydział Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieszka i śpiewa w Londynie.

Wykonuje utwory z kręgu bluesa i jazzu. Występowała  już na scenie Jazz Cafe POSK w ramach cyklu Polskie Damy Londyńskiego Jazzu. Powraca ze starannie przygotowanym programem.


 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn