Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Brytyjczycy przechodzą na islam

2012-01-20 12:31:31

Jak podał dziennik „Independent”, nowe badania pokazują, że wzrasta liczba Brytyjczyków przechodzących na islam.

Gazeta napisała, że szacunkowa liczba brytyjskich konwertytów zawsze była trudna do obliczenia, ponieważ „dane ze spisu nie rozróżniają między osobą religijną, która przyjęła nową wiarę, a tą która urodziła się w niej”.

Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez międzywyznaniowy think-tank Faith Matters, prawdziwa liczba konwertytów w kraju może sięgać nawet 100 000, co oznacza rocznie około 5000 nowych nawróceń. Poprzednie szacunki utrzymywały liczbę muzułmańskich konwertytów w Wielkiej Brytanii pomiędzy 14 000, a 25 000.

Badanie korzysta z danych ze szkockiego spisu z 2001 roku, jedynego studium, w którym pytano respondentów, jaka była ich religia z urodzenia i później, w czasie przeprowadzania badania. Badacze oddzielili część respondentów, która przeszła na islam z uwagi na zaplecze etniczne, co pozwoliło oszacować wyniki dla całej Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzono również ankiety w londyńskich meczetach, starając się dociec, ile ma w nich miejsce nawróceń na islam rocznie. Wynik dał liczbę 1400 osób w stolicy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co w skali kraju oznacza około 5200 nawróceń na islam każdego roku. Liczby te są porównywalne z badaniami z Niemiec i Francji, które podają, że w każdym z tych krajów miało miejsce około 4000 nawróceń rocznie.

Fiyaz Maughal, dyrektor Faith Matters, zapytany o to, dlaczego ludzie nawracają się w takiej liczbie, odpowiedział: „Myślę, że zdecydowanie istnieje zależność miedzy wzrastającą liczbą nawróceń, a rozgłosem na temat islamu w życiu publicznym. Ludzie chcą się dowiedzieć, czym jest islam, a kiedy to już zrobią, podążają w różnych kierunkach. Niektórzy wzruszają ramionami i wracaj do swojego dotychczasowego życia, ale niektórym nieuchronnie spodoba się to, co odkryją i stają się konwertytami”.

Tłumaczenie: JK
Źródło oryginalne: Al Jazeera
Źródło polskie: Euroislam

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn