Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Samochód w UK -> Prowadzenie pojazdów w Wielkiej Brytanii – przydatne informacje.

Prowadzenie pojazdów w Wielkiej Brytanii – przydatne informacje.

2011-12-06 16:33:48

driving in the ukdriving in the uk, fot. everystockphoto.com

Ważne jest, aby zarówno odwiedzający Wielką Brytanię jak i rezydenci byli świadomi przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów w UK oraz korzystania z pojazdów zarejestrowanych za granicą.

 

Reklama ogólnosieciowa

 Jednym z często pojawiających się pytań związanych z prowadzeniem pojazdów w Wielkiej Brytanii jest pytanie o termin wymiany prawa jazdy. Zawsze należy sprawdzić aktualne informacje, na dzień dzisiejszy (2012 Wrzesień) z Europejskim Prawem Jazdy można prowadzić samochód osobowy do ukończenia 70 roku życia albo przez 3 lata po zamieszkaniu w Wielkiej Brytanii, którykolwiek okres jest dłuższy. Co w praktyce oznacza, że nie jest konieczna wymiana prawa jazdy na brytyjskie do ukończenia 70 roku życia. A jeśli przyjedziemy do UK w wieku 70 lat to możemy prowadzić pojazd przez 3 lata.

Zainteresowanym wymianą prawa jazdy podajemy link z informacjami:  Wymiana zagranicznego prawa jazdy na brytyjskie prawo jazdy.

 

 

Jeżeli przyjeżdżasz na stałe do Wielkiej Brytanii musisz przerejestrować swój pojazd i zmienić tablice rejestracyjne na brytyjskie natychmiast.

 

Po porady jak to zrobić, powinieneś skontaktować się z DVLA  www.dvla.gov.uk, jeśli mieszkasz w Irlandii Północnej skontaktuj się z DVA  www.dvani.gov.uk.

 

Pojazd na brytyjskich tablicach musi mieć ubezpieczenie zgodnie z prawem UK, co oznacza, że musi być ubezpieczony przez autoryzowanego ubezpieczyciela, który jest członkiem MIB (Motor Insurers' Bureau).

 

Aby sprawdzić, czy ubezpieczyciel jest członkiem MIB proszę sprawdzić  w sekcji Members (Członkowie) na tej stronie. http://www.mib.org.uk/Company+Information/en/Members/Default.htm

 

Jeśli jesteś krótkoterminowym gościem Wielkiej Brytanii (Np. na wakacjach) możesz korzystać z pojazdu na czas określony. Jeśli planujesz dłuższy pobyt musisz ponownie zarejestrować pojazd.

 DVLA przedstawia następujące zalecenia prawne:

 

Zarejestrowany za granicą pojazd może być używany w UK przez okres do sześciu miesięcy w ciągu okresu dwunastu miesięcy, pod warunkiem, że jest on zarejestrowany w kraju, z którego pochodzi i jest zgodny z wymogami licencyjnymi jego kraju.

 

Wszelkie zarejestrowane za granicą pojazdy używane w UK od ponad 6 miesięcy w ciągu pełnego roku, muszą być zarejestrowane i posiadać licencję w normalny sposób. Ponadto, jeżeli właściciel pojazdu staje się rezydentem w tym kraju, to pojazd musi zostać niezwłocznie zarejestrowany tutaj. Rezydent w rozumieniu prawa to osoba mieszkająca i pracująca w UK.

 

Obowiązkiem kierowcy jest udowodnić, jak długo pojazd był w Wielkiej Brytanii.

 

W przypadku zatrzymania przez Policję lub inną agencję egzekwowania prawa, możesz zostać poproszony o przedstawienie dowodu z portu wejścia lub innych dowodów potwierdzających, kiedy pojazd przybył do Wielkiej Brytanii.

 

Istnieją poważne kary, jeśli prawo nie jest przestrzegane, a Policja posiada uprawnienia do przejęcia i zniszczenia każdego pojazdu, którego uważają za nieubezpieczony.

Ulotka DVLA prowadzenie pojazdu w Wielkiej Brytanii (GB) jako gość lub nowy rezydent wyjaśnia obowiązujące przepisy dotyczące ludzi, którzy posiadają zagraniczną licencję (nie brytyjskie prawo jazdy)  i odwiedzają UK, lub przybyli, aby żyć w Wielkiej Brytanii.

Poniższe linki mogą dostarczyć przydatnych informacji:

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na brytyjskie prawo jazdy

Jazda w GB na zagranicznym prawie jazdy

Jazda na licencji z innych krajów oraz studenci z zagranicznym prawem jazdy

Rejestracji importowanych pojazdów

Na tej stronie http://ownvehicle.askmid.com możesz sprawdzić, czy Twój samochód jest ubezpieczony przez autoryzowanego ubezpieczyciela. Uwaga! Przeczytaj dokładnie warunki jakie musisz spełniać, aby ubiegać się o te informacje. Więcej info o ubezpieczaniu pojazdów: http://www.askmid.com/


Kliknij tutaj, aby przeczytać oryginalny artykuł.

Źródło: http://www.mib.org.uk/

MIAW
Infolinia.org

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa