Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Exposé: „Rząd przygotowany na wszystko”

2011-11-19 09:32:30

Premier Donald Tusk po zaprzysiężeniu rządu przedstawił w Sejmie exposé. Zapowiedział w nim szereg zmian mających na celu naprawę finansów państwa i walkę z kryzysem, szukając pieniędzy głównie w kieszeniach obywateli. 

Na wstępie Donald Tusk zaapelował do Sejmu o poważne traktowanie się wzajemne w debacie publicznej.  Owołał się do UE nawołując do wspólnego budowania „silnej Polski w centrum Europy”. Wspomniał też o kryzysie finansowym, zapowiadając, że w roku 2012 Polacy muszą być gotowi do mocnych wzrotów, bo dzięki „takiej filozofii” Polska broniła się przed kryzysem w ostatnich latach. 

Deficyt, podatki

Zapewnił, że rząd będzie miał eleastyczne rozwiązania na każdą nieprzewidzianą okoliczność, jaka może się zdarzyć. Dług publiczny spadnie w roku 2012 do 52 proc., a do końca 2015 do 42 proc., na koniec kadencji deficyt ma osiągnąć 1 proc. PKB.

Rząd podejmie działania niepopularne, które będą wymagały zrozumienia od wszystkich bez wyjątku. Zwiększonezostaną daniny od wydobycia miedzi i srebra, a także innych surowców kopalnych, m.in. gazu łupkowego. 

Tusk zapowiedział, że będzie używał instrumentów finansowych na rzecz wzmocnienia demografii. O 50 proc. zostanie zwiększona ulga na trzecie i każde kolejne dziecko. Zapowiedział też, że rodzice podapadający pod drugi próg podatkowy, będą mogli skorzystać z odpisów podatkowych dopiero przy drugim dziecku. 

Zlikwidowana zostanie ulga na internet, co ma przynieść budżetowi 1,5 mln złotych. Ograniczone zostanie odpisywanie od podatku 50 proc. uzyskania dochodu. Będzie ono przysługiwało w pełni przy rocznym dochodzie do 85 tys. zł rocznie.

Premier zapowiedział twardą walkę z próbami omijania podatków.

Uspawnienie administracji

W ramach odchudzania administracji premier zapowiedział, że odtąd każdy z ministrów będzie musiał uzasadnić w jaki sposób proponowane przez niego zmiany w prawie wpłyną na realizację polityki deregulacji. 

Premier zapowiedział skrócenie terminów wydawania zezwoleń na budowę, usprawnienie pracy sądów, uwolnienie od regulacji części zawodów, które im podlegają. Zapowiedział też działania w kierunku ograniczania liczby przepisów. 

Wyższa składka emerytalna, wyższy wiek

Donald Tusk skrtytykował obniżenie składki emerytalnej (wprowadzone przez rząd PiS) i zapowiedział jej podniesienie o 2 punkty procentowe ze strony pracodawcy, co jest podyktowane przede wszytkim troską o bezpieczeństwo finansowe obywateli. 

Zmianie ulegnie system waloryzacji emerytur i rent, poprzez wprowadzenie tymczasowo klucza kwotowego w miejsce procentowego. Waloryzacja ma być wprowadzana 2-3 razy w ciągu roku. 

Rolnicy będą płacili wyższe składki emerytalne. Z czasem, od 2013 roku, gospodarstwa rolne będą obejmowane wymogiem prowadzenia rachunkowości i podatkiem dochodowym, tak jak to jest w innych sektorach gospodarki. Ma to pomóc w zbudowaniu dobrego systemu emerytalnego dla rolników. Zlikwidowany zostanie podatek gruntowy.

Premier zapowiedział podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, co nazwał bardzo twardym krokiem, który pozwoli polskim finansom „utrzymać na powierzchni podczas szalejące burzy” kryzysu. Małymi krokami (3 miesiące rocznie), wiek emerytalny mężczyzn osiągnie zakładany poziom w roku 2020, zaś kobiet w roku 2040. Dzięki podwyższeniu wieku emerytalnego także emerytury będą wyższe.

Od 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące służb mundurowych. Staż służby będzie wynosił 25 lat, a przejście na emeryturę będzie możliwe po ukończeniu 55. roku życia. Przywileje górnicze zostaną ograniczone do osób pracujących bezpośrednio przy wydobyciu. W połowie roku zostaną zaproponowane zmiany dotyczące prokuratorów i sędziów. W system powszechnych ubezpieczeń społecznych mają także zostać włączeni księża.

Silna Polska i silniejsza policja

Wojsko i policja otrzymają podwyżkę, po 300 złotych 1 lipca, a potem jeszcze raz pod koniec kadencji. Pieniądze nawojsko i policję mają być wydawane bardziej „inteligentnie” i „skutecznie”. 

Donald Tusk zwrócił uwagę na konieczność odbrej współpracy pomiędzy głównymi instytucjami państwa, co sprawdziło się w ostatnich latach. Zapowiedział budowanie szerokiego centrum, co ma Polskę uchronić przed radykalizmami z lewej i prawej strony, które według premiera uzewnętrzniły się na ulicach Warszawy 11 listopada.

Premier powiedział też, że rząd będzie się koncentrował na zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa w trudnych czasach. Rząd nie ma zamiaru wprowadzać rewolucji obyczajowej i negować istniejącego status quo. Zwrócił uwagę na przywiązanie do tradycji, dzięki której Polska może być silna. 

Premier zrezygnował z przedstawiania problematyki dotyczącej polityki zagranicznej, pozostawiając jej zaprezentowanie ministrowi spraw zagranicznych. Zapowiedział walkę o silną pozycję Polski w polityce europejskiej. 

 

 

http://goniec.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn