Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Polska: Wybory 2011- możemy zagłosować korespondencyjne

2011-09-19 17:38:17

 

Wszyscy obywatele Polacy, którzy mieszkają poza granicami kraju, będą mogli oddać swój głos w najbliższych wyborach do parlamentu RP. Ambasady i konsulaty generalne aż 263 obwody. Emigranci będą mogli zagłosować osobiście albo listownie.

Głosować będziemy mogli jedynie na kandydatów z warszawskiego okręgu wyborczego. Do sejmu wybieramy polityka startującego z warszawskich list a na senatora z dzielnic okręgu warszawskiego: Śródmieście, Białołękę, Bielany i Żoliborz. Nowością, jest głosowanie korespondencyjne. Taka forma oddawania głosów, popularna w krajach UE po raz pierwszy dostępna dla obywateli Polskich.

Głosowanie korespondencyjne, które ma zwiększyć frekwencję oraz zaangażować wszystkich Polaków bez względu na miejsce zamieszkania i stan zdrowia, wprowadzono do kodeksu wyborczego na mocy rozporządzenia z dnia dniu 12 września 2011 r.

-Zawsze ekscytowałam się wyborami w Polsce na bieżąco śledzę co dzieje się w polityce. Nie miałam jeszcze okazji głosować w żadnych wyborach w czasie mojego pobytu w Walii. W tym roku zrobię to na pewno- mówi pani Mariola Bogusz. Niestety nie chciała zdradzić nam na kogo odda swój głos.

Na zgłoszenie chęci zagłosowania w formie korespondencyjnej jest jeszcze tydzień. W poniedziałek 26 września mija ostateczny. Przesyłka z konsulatu powinna dotrzeć do nas najpóźniej 10 dni przed wyborami. Będzie to m.in. zaadresowana koperta zwrotna, koperta do głosowania oraz oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu. Rolą wyborcy jest postawienie "x" przy nazwiskach swoich kandydatów, umieszczenie karty w anonimowej kopercie, tę z kolei - wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym głosowaniu – włożenie do koperty zwrotnej. Następnie całość należy wysyłć z powrotem do konsula- niestety już na własny koszt.

Warto pamiętać, że jeżeli głos nie dotrze na czas nie będzie brany pod uwagę. Zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Uruchomiony został również system e-wybory, umożliwiający dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem internetu. W celu usprawnienia dokonania zgłoszenia zachęcamy do dokonania samodzielnej rejestracji bezpośrednio na stronie internetowej https://ewybory.msz.gov.pl/ 

Dokładne informacje dostępne są na stronie konsulatu RP w Manchesterze, pod który podlegamy jako mieszkańcy południowej Walii: http://www.manchesterkg.polemb.net  


ART/PAP

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn