Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Health and Safety Executive - brytyjska inspekcja pracy

2011-07-12 09:55:13Health and Safety Executive - brytyjska inspekcja pracy, fot. www.hse.gov.uk

Co roku dziesiątki tysięcy pracowników w Wielkiej Brytanii doznaje uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku w miejscu pracy. Pracownicy często godzą się na pracę w niebezpiecznych warunkach, gdyż nie wiedzą czego powinni oczekiwać od pracodawcy. Bardzo często nie wiedza również o istnieniu instytucji, do których można zgłosić skargę lub poprosić o pomoc w przypadku problemów z BHP w miejscu pracy.  

 

HSE - brytyjska inspekcja pracyHealth and Safety Executive (HSE) – jest brytyjską organizacją rządową nadzorującą bezpieczeństwo w pracy.  Stanowi ona odpowiednik polskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Każdy pracownik może skontaktować się z HSE w przypadku gdy uważa, że łamane są przpisy BHP. Z HSE można skontaktować się całkowicie anonimowo a pracownicy inspektoratu dołożą wszelkich starań by chronić tożsamość pracownika.

 

Inspektorzy HSE mają szeroki zakres uprawnień. Między innymi mogą oni dokonywać inspekcji miejsc pracy, żądać usunięcia uchybień lub zmiany sposobu w jaki wykonywana jest praca, a w przypadku najpoważniejszych uchybień skierować wniosek o ukaranie firmy do odpowiedniego sądu.

 

Pracownicy powinni skontaktować się z HSE w przypadku gdy:

 

  • Uważają, że menadżer lub inni pracownicy łamią zasady bezpieczeństwa aby przyspieszyć wykonanie pracy.
  • Zasady BHP nie są przestrzegane. (praca w niskich temperaturach, hałasie, szkodliwe opary, prznoszenie zbyt ciężkich ładunków)
  • Obawiają się, że oni albo ich koledzy zmuszani są do czynności, które nie są bezpieczne.
  • Sprzęt i odzież ochronna są nieodpowiednie, niezapewnione lub pracodawca pobiera za nie opłaty. W pracy nie ma dostępu do toalet, umywalni i wody pitnej.
  • Nowi pracownicy nie przechodzą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w zrozumiałym dla nich języku.
  • Są zmuszani do wykonywania nadmiernej ilości nadgodzin.
  • Doznali wypadku, który nie został zgłoszony do HSE. ( Pracodawca ma prawny obowiązek informowania HSE o poważnych wypadkach takich jak złamania, amputacje i wypadki na skutek których pracownik nie mógł wykonywać normalnych obowiązków powyżej 3 dni)

 

Health and Safety Executive (HSE) stara się dotrzeć do Polaków, którzy stanowią dużą grupę pracowników w tzw. przemysłach wysokiego ryzyka, do których należą między innymi: budownictwo, przetwórstwo spożywcze, rolnictwo i recykling, lub są zatrudniani do pracy tymczasowej (przez agencje), gdzie ustalenia dotyczące przepisów BHP są niejasne.

By zwiększyć świadomość przepisów BHP i umożliwić łatwiejsze uzyskanie pomocy czy porady HSE udostępnia informacje dla pracowników z Polski na swojej stronie internetowej www.hse.gov.uk/migrantworkers/polish.

W niektórych regionach Anglii zatrudnieni są również mówiący po polsku  pracownicy, z którymi można skontaktować się w przypadku pytań lub problemów.

 

 

Jeżeli pracujesz w regionie Midlands i masz pytania dotyczące BHP                w miejscu pracy lub uważasz, że twój pracodawca łamie przepisy skontaktuj się z mówiącym po polsku regionalnym przedstawicilem HSE:

 

Łukasz Naprawski

Koordynator ds BHP (Midlands)

Health and Safety Executive

Kom: 07500 064 774

Fax:0115 971 2802

Oceń artykuł
(głosów: 8, suma ocen: 38)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn