Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Chmura pyłów wulkanicznych dotrze w środę nad Polskę

2011-05-25 07:24:54

Chmura pyłów wulkanicznych dotarła już znad Islandii do północno-zachodniej Polski. Stężenie pyłu jest niewielkie. Wszystkie loty odbywają się normalnie.

Chmura pyłów wulkanicznych to efekt sobotniej erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii.

Wcześniej chmury pyłów pojawiły się w Niemczech. Wczoraj informowano o wstrzymaniu ruchu lotniczrgo w części Norwegii oraz o opóźnionych i odwołanych lotach w stolicy Danii - Kopenhadze. Poinformowano, że tysiące pasażerów utknęło na lotniskach w Szkocji.

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol poinformowała we wtorek po południu, że z powodu chmury pyłu z wulkanu Grimsvotn na Islandii w całej Europie anulowano ok. 500 lotów, z przewidzianych ok. 29 tys.

Erupcja wulkanu Grimsvotn rozpoczęła się w sobotę. We wtorek wieczorem władze Islandii poinformowały, że pióropusz popiołów unoszący się nad wulkanem znacznie się zmniejszył; sięga wysokości ok. 2000 m.

Rzecznik sztabu kryzysowego Thorir Hrafnsson powiedział agencji AFP, że erupcja nie jest już groźna dla samolotów i że jest bardzo prawdopodobne, że jeśli sprawy potoczą się, jak się przewiduje, erupcja zakończy się w okolicach weekendu.

Wulkan Grimsvotn położony jest u stóp niezamieszkanego lodowca Vatnajokull na południowym wschodzie Islandii. Ostatni wybuch wulkanu nastąpił w 2004 r.

W 2010 r. chmura pyłów po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell spowodowała anulowanie ponad 100 tys. lotów i uwięzienie na lotniskach milionów pasażerów.

Źródło informacji: PAP/INTERIA.PL/ANGLIA.INTERIA.PL

Fot:AFP

Oceń artykuł
(głosów: 4, suma ocen: 16)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn