Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Naucz się oszczędzać! To takie proste

2011-05-09 20:45:31

Oszczędzanie? Nawet w Anglii nie jest łatwo związać koniec z końcem, więc co tu mówić o odkładaniu – myślisz sobie. Oszczędzać to może najwyżej prawnik albo dentysta, bo dużo zarabia. To nieprawda – sam się przekonaj!

1. Zmień sposób myślenia

Na pewno dentysta lub prawnik z prywatną praktyką zarabiają sporo, ale mają też nieporównywalnie większe koszty utrzymania. Dlatego oszczędzać może każdy, niezależnieod tego, ile zarabia. Co dla ciebie oznacza oszczędzanie? 

– Po prostu nie wydaję na głupoty – mówisz. No dobrze, a co z tymi „nie wydanymi na głupoty” pieniędzmi? Wydajesz je na coś innego, prawda? A powinieneś je odłożyć. Dla twojego budżetu nie ma znaczenia, że za pieniądze zaoszczędzone na kupnie gazety kupiłeś coś innego. Po prostu je wydałeś. Nie każde niewydane pieniądze są zaoszczędzone, ale każde zaoszczędzone to te nie wydane.

Gdy zaoszczędzisz pieniądze, czyli odłożysz je lub przelejesz je na rachunek, do którego masz utrudniony dostęp, to tak, jakbyś załatwił im ochroniarza. A jeśli ich tylko nie wydasz, to nadal wystawiasz je na niebezpieczeństwo, np. zakupy pod wpływem impulsu, „promocje” i „okazje”. Stracisz je wtedy na pewno.

2. Zacznij od dziś

Pomysłów jest sporo: możesz codziennie wysypywać drobne z portfeli i portmonetek domowników i wrzucać je do puszki. Możecie umówić się z rodziną, że będziecie zbierać tylko drobniaki i zapełniać nimi przezroczysty wazon lub słoik po kawie. Dlaczego przezroczysty? Żeby patrzeć codziennie, jak oszczędności rosną, bo to bardzo motywuje.

Kiedy zbierze się większa kwota, wpłaćcie ją uroczyście na specjalny rachunek oszczędnościowy. Dzięki nim za kilkanaście miesięcy możecie pojechać na wakacje do Prowansjialbo kupić wymarzoną kanapę. Masz kilka źródeł dochodów? Załóż kilka rachunków i wpłacaj na nie zarobki z umów-zleceń, napiwków, wynajmu garażu koledze, sprzedaży na eBay-u. Celowo nie łącz ich z pieniędzmi „na życie”.

3. Świadomie dysponuj finansami

Czy wiesz, ile dokładnie wynoszą przychody twojej rodziny? Ile wydajesz z tego na chemię i żywność? Jeśli nie do końca masz świadomość, ile pieniędzy przepływa przez twoje ręce, naucz się je kontrolować. Na stroniehttp://domowybudzet.info/arkuszbudzet.html znajdziesz gotowy arkusz, który pozwoli ci notować twoje finanse. Wystarczy parę minut dziennie spędzonych na uzupełnianiu rozliczenia, by pod koniec tygodnia wiedzieć, jak dokładnie wygląda domowy budżet.

4. Najpierw zapłać sobie

Co to znaczy? Każdy otrzymany dochód dziel w stosunku 30 proc. do 70 proc. 30 proc. odkładaj na rachunek bądź lokatę. To twoja inwestycja w przyszłość. A za pozostałe 70 proc. – żyj. Możesz inaczej ustalić ten stosunek, ale pamiętaj, musi być trudno.

Jeśli odkładana kwota będzie za niska, to oszczędności będą przyrastać zbyt wolno, a ty się zniechęcisz. Zbyt długi okres czekania na wynik spowoduje, że zarzucisz pożyteczny nawyk. I pamiętaj, ważna jest kolejność – najpierw płać sobie! Jeśli odwrócisz kolejność, nie nadrobisz tego w przyszłości.

A co zrobić z rachunkami do uregulowania? Bądź w kontakcie z wierzycielami i spłacaj każdego sukcesywnie. Jeśli wierzyciel dostanie 70 proc.wartości długu, to spokojnie będzie czekał na pozostałe 30. Pamiętaj, że odłożone pieniądze będą pracować na lokacie.

5. Szukaj oszczędności wszędzie

W internecie znajdziesz mnóstwo porad, jak wydawać mniej na gaz, prąd, wodę czy codzienne zakupy. Kiedy zaczniesz używać pokrywek do garnków, kupisz perlatory i żarówkienergooszczędne, a z zakupami przeniesiesz się do Lidla, szybko zauważysz, że rachunki są o 15–20 proc. mniejsze. 

6. Targuj się! Zawsze!

Nie jest ważne, czy kupujesz zabawkę, działkę budowlaną czy załatwiasz kredyt na dom. Ceny i marże ustalają ludzie. Płać gotówką, zwłaszcza gdy kupujesz coś dużego. Gdy płacisz kartą, sprzedawca musi oddać pewien procent wartości transakcji. Jeśli obiecasz mu gotówkę, chętniej opuści cenę.

7. Rzuć palenie!

Co pomyślisz o człowieku, który z premedytacją spali pięciofuntowy banknot? Wariat? Jeśli palisz paczkę dziennie, robisz dokładnie to samo. Puszczasz z dymem średnio 6–7 funtów. Codziennie. Odkładanie ich może być skuteczną motywacją do rzucenia nałogu. Wyobraź sobie, co możesz kupić za rok, kiedy zbierzesz 365 x £6 = 2190 funtów!

8. Znajdź dla rodziny rozrywkę

Alternatywną dla weekendowego wypadu do centrum handlowego niech będzie czas z rodziną. Oczywiście, zakupy, pizza, kino i lody są bardzo przyjemne, ale czy koniecznie musicie chodzić tam co sobotę? Kupcie składniki i przygotujcie wspólnie pizzę w domu, a na potem zaplanujcie wycieczkę rowerową lub wyścigi na rolkach. To bycie razem dajewam szczęście, a nie wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn