Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Jan Paweł II ogłoszony błogosławionym

2011-05-01 14:17:04

Odsłonięty portret Jana Pawła II, fot. AFP

Na placu świętego Piotra w Rzymie zakończyła się ceremonia beatyfikacyjna Jana Pawła II, której przewodniczył Benedykt XVI. Po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.


Podczas mszy beatyfikacyjnej na placu świętego Piotra papież wygłosił po łacinie formułę beatyfikacji:
"Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku.
W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".


Po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacji Jana Pawła II, do ołtarza na placu świętego Piotra przyniesiono relikwiarz z ampułką jego krwi. 

Cudownie uzdrowiona zakonnica Marie Simon-Pierre niesie relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II

Relikwiarz przyniosły dwie zakonnice, których życie jest w szczególny sposób związane z polskim papieżem.

To polska siostra sercanka Tobiana Sobótka, która pracowała w papieskim apartamencie i towarzyszyła Janowi Pawłowi II do ostatnich chwil jego życia, a także francuska zakonnica Marie Simon-Pierre ze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego.
Jej niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia nagłe wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci papieża, uznano za cud, przypisywany jego wstawiennictwu.
Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym.
Kardynał Vallini odczytał po łacinie słowa podziękowań:
"Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu dziękuje Waszej Świątobliwości za to, że ogłosił dzisiaj błogosławionym Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża".

Następnie kardynał Vallini i postulator procesu beatyfikacyjnego papieża ksiądz Sławomir Oder wymienili uścisk pokoju z Benedyktem XVI.
Po wygłoszeniu przez papieża Benedykta XVI formuły beatyfikacji Jana Pawła II, na fasadzie bazyliki watykańskiej odsłonięto portret błogosławionego.
Po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym i odsłonięciu jego portretu na placu św. Piotra zapanowała euforia. Wierni bili brawo i krzyczeli "Giovanni Paulo!". Nad głowami zebranych falowały setki tysięcy flag.
Wcześniej, wierni oklaskami witali przejeżdżającego między sektorami papieża Benedykta XVI. Krzyczeli "Viva Papa" i "Benedetto". Machali flagami i chustami w kolorach papieskich. Brawami powitany został także wchodzący na miejsce celebry metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II.
Mszę koncelebrują z papieżem kardynałowie oraz jeden arcybiskup - Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Uczyniono dla niego wyjątek, jako dla byłego sekretarza polskiego papieża. Komunii udzielać będzie 800 księży.

Benedykt VI: Chciałem, żeby beatyfikacja Jana Pawła II była szybka

Chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiegał w sposób możliwie najszybszy.
I oto nadszedł oczekiwany dzień - podkreślał Benedykt XVI w homilii wygłaszanej podczas mszy na pl. św. Piotra.
- Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu.
Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II - powiedział Benedykt XVI.

Benedykt XVI na mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II

- Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień, przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony - dodał.
Papież pozdrowił pielgrzymów przybyłych do Rzymu oraz tych, którzy śledzą uroczystości za pomocą telewizji i radia.
Podkreślił, że data beatyfikacji została wyznaczona na Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ponieważ Jan Paweł II zmarł w wigilię tego święta w 2005 r.
Benedykt XVI przypomniał także, iż rozpoczyna się maj - miesiąc, w którym Kościół szczególnie czci Maryję. 1 maja przypada także wspomnienie św. Józefa Robotnika.

- Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swą wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską - powiedział Benedykt XVI.
- Bycie błogosławionym na wieki Jana Pawła II, które Kościół dziś z radością ogłasza, wpisane jest w te właśnie słowa Chrystusa: "Błogosławiony jesteś Szymonie" i "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli".
Jest to błogosławieństwo wiary, którą Jan Paweł II otrzymał w darze od Boga Ojca dla budowania Kościoła Chrystusowego - podkreślił papież.
- Radujemy się wszyscy, że beatyfikacja Jana Pawła II ma miejsce w pierwszym dniu miesiąca maryjnego, pod matczynym spojrzeniem tej, która swoją wiarą podtrzymuje wiarę apostołów, i stale podtrzymuje wiarę ich następców, szczególnie tych, którzy są powołani, aby zasiąść na katedrze piotrowej - dodał.
Benedykt XVI podkreślił, że Jan Paweł II jeszcze jako kard. Karol Wojtyła uczestniczył w Soborze Watykańskim II i zdawał sobie sprawę, że poświęcenie Maryi ostatniego rozdziału dokumentu o Kościele oznaczało wskazanie na nią, jako wzór dla każdego chrześcijanina.
- Tę logiczną wizję błogosławiony Jan Paweł II odkrył już w młodości, a następnie pogłębiał i zachowywał przez całe życie" - powiedział .
Papież przypomniał, że Jan Paweł II umieścił symbol maryjny w swoim herbie biskupim i zawołaniu: "Totus tuus" - "Cały Twój".
Jan Paweł II swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię - mówił Benedykt XVI.
Ten fragment homilii papież wygłosił po polsku, co zgromadzeni na placu przyjęli brawami.
Ojciec Święty przypomniał testament Jana Pawła II, w którym napisał on, że czuje się dłużnikiem Soboru Watykańskiego II. Benedykt XVI przywołał też słowa z inauguracji pontyfikatu swojego poprzednika "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!"
- To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma, z siłą, którą czerpał z Boga tendencję, która wydawała się być nieodwracalna - mówił w homilii Benedykt XVI.
- Swoim świadectwem wiary miłości, i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię.
Jednym słowem pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności - powiedział po polsku Benedykt XVI.(PAP)

Prośbą o błogosławieństwo skierowaną do Jana Pawła II zakończył swoją homilię podczas mszy na placu sw. Piotra papież Benedykt XVI.
- Tyle razy błogosławiłeś nas z tego placu. Dzisiaj prosimy Cię, Ojcze Święty, błogosław nas. Amen - powiedział papież.
Wcześniej mówił: "Błogosławiony jesteś umiłowany papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał wiarę Ludu Bożego".

Tłumy ludzi na placu św. Piotra

Ponad milion osób na beatyfikacji

Na mszę - jak podała policja - przybyło około miliona osób, wśród nich kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Jest prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; liczna delegacja polskiego episkopatu.
Wierni są niemal z całego świata. Uroczystość przebiega spokojnie.
Pielgrzymi stoją w sektorach, w jednym są niepełnosprawni. Ci, którym nie udało się wejść na plac, śledzą przebieg mszy św. dzięki telebimom ustawionym przy pobliskich ulicach i w centralnych punktach Rzymu.
Kilkanaście tysięcy wiernych jest w Circo Massimo.
- Liczba przybyłych jest zaskakująca - przyznał zastępca dyrektora biura prasowego Watykanu ojciec Ciro Benedettini, cytowany przez Ansę.

Źródło: Interia.pl

Fot: AFP

 

Oceń artykuł
(głosów: 7, suma ocen: 27)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn