Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Watykan ogłosił program uroczystości beatyfikacyjnych

2011-02-19 13:21:34

Uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, które odbędą się 1 maja, poprzedzi czuwanie modlitewne 30 kwietnia w Rzymie, a zakończy 2 maja msza dziękczynna.

Poinformowano, że od 1 maja w bazylice watykańskiej wystawione będą szczątki Jana Pawła II. 5 maja zostaną one pochowane w kaplicy św. Sebastiana w bazylice.
W komunikacie opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe wymieniono pięć ceremonii, które odbędą się w związku z wyniesieniem polskiego papieża na ołtarze.

Pierwszą z nich będzie w sobotę 30 kwietnia czuwanie modlitewne na terenie antycznego stadionu Circus Maximus, rozpoczynające się o godzinie 20, a zorganizowane przez diecezję rzymską. Jej wikariusz kardynał Agostino Vallini będzie przewodniczył uroczystości, której uczestników pozdrowi za pośrednictwem łącz telewizyjnych Benedykt XVI. Czuwanie ma trwać do 22.30.

1 maja o godzinie 10 na Placu świętego Piotra rozpocznie się msza beatyfikacyjna, którą odprawi Benedykt XVI. W komunikacie podkreślono, że "do udziału w niej nie są potrzebne bilety, a nad wejściem na plac i w jego okolice czuwać będą siły porządkowe".

Natychmiast po mszy beatyfikacyjnej 1 maja przed Ołtarzem Konfesji w bazylice świętego Piotra zostaną wystawione szczątki Jana Pawła II. Zdecydowano, że ich wystawienie potrwa w zależności od napływu wiernych, którzy będą chcieli oddać hołd błogosławionemu.

2 maja o godzinie 10.30 na Placu św. Piotra mszę dziękczynną za beatyfikację papieża odprawi watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

5 maja podczas prywatnej uroczystości, jak wyjaśnił Watykan, szczątki polskiego papieża zostaną pochowane w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice. Znajduje się ona po prawej stronie od wejścia, zaraz za Pietą Michała Anioła.

Kiedy 14 stycznia Watykan ogłosił termin beatyfikacji polskiego papieża, rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że trumna Jana Pawła II, która będzie przeniesiona z Grot Watykańskich do kaplicy św. Sebastiana, nie zostanie otwarta i nie dojdzie do ekshumacji.

W osobnym, wydanym także po polsku komunikacie Prefektura Domu Papieskiego przestrzegła w piątek przed pojawiającymi się, szczególnie w internecie, "niewłaściwymi ofertami" dotyczącymi udziału w beatyfikacji. Przypomniała w związku z tym, że do udziału we mszy 1 maja nie będą potrzebne bilety, i podkreśliła, że na wszystkie papieskie ceremonie wstęp jest zawsze bezpłatny.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn