Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Biali tracą większość

2011-02-14 10:56:04

W ciągu najbliższych 30 lat w co najmniej kilkunastu brytyjskich miastach nie będzie już grupy etnicznej stanowiącej większość mieszkańców. Pierwszym tak zdywersyfikowanym miastem stanie się w 2020 roku Leicester, następnie Birmingham w 2024, a za nim Slough i Luton.

Opublikowany niedawno raport informuje, że procent białej ludności Leicester spadł z 70,1 w 1991 roku do 59,5 obecnie. Do roku 2016 biali stanowić będą tam 52,2 procent całej populacji, a do 2026 roku zaledwie 44,5 procent. – Wielka Brytania staje się coraz bardziej różnorodna – mówi Danny Dorling, profesor demografii z University of Sheffield, który opiera swe prognozy na najobszerniejszych jak dotąd badaniach nad brytyjskimi trendami populacyjnymi. – Ta różnorodność i wielość najbardziej widoczna jest w miastach, gdzie staje się czymś powszechnym.

 

– Grupy imigranckie i mniejszości etniczne to już nie tylko duże, dobrze zorganizowane społeczności afro-karaibskie i południowoazjatyckie – mówi Dorling. – Coraz więcej przybyszy pochodzi z krajów rozsianych po całym świecie, od Niemiec po Gujanę i od Szwecji po Singapur.

– Coraz trudniej jest o uogólnienia dotyczące różnorodności etnicznej Wielkiej Brytanii, ponieważ nie we wszystkich miastach ma ona taki sam charakter. Stanowi to bardzo poważne wyzwanie dla ludzi odpowiedzialnych za skuteczne zawiadywanie tymi zmianami.

W latach 30. w Wielkiej Brytanii mieszkało 2,5 procent ludzi urodzonych w innym kraju, najczęściej w Irlandii i Indiach. Dzisiaj takich osób jest ponad 10 procent i nie dominuje żadna grupa narodowościowa.

Sukhvinder Stubbs, szefowa Barrow Cadbury Trust, organizacji, która zleciła badania wykonane przez Dorlinga, powiedziała, że wyniki tych analiz wskazują na wyzwania, przed jakimi staje Wielka Brytania, w tym określenie na nowo ram dla debaty nad imigracją i skoncentrowanie się na skutkach presji na zasoby kraju wywieranej przez napływ przybyszy. – Dla głównych brytyjskich ośrodków miejskich różnorodność etniczna to już rzeczywistość – zauważa Stubbs. – Niezależnie od przyszłego kształtu imigracji, jest tylko kwestią czasu, kiedy miasta takie jak Birmingham staną się wielonarodowościowe. Nawet gdybyśmy nie wpuścili już do naszego kraju ani jednej osoby, określone trendy zostały uruchomione.

W okresie od 1991 do 2026 roku, kiedy biała populacja Leicester spadnie z 70,1 do 44,5 procent, druga co do wielkości grupa etniczna, Hindusi, powiększy się z 22,9 do 26 procent. Liczba Pakistańczyków potroi się i będzie stanowić 3,3 procent wszystkich mieszkańców, a ludność pochodząca z Afryki zwiększy swój udział z 0,4 procent w 1991 roku do 11,2 procent.

– W Birmingham sytuacja będzie jednak wyraźnie inna – mówi Dorling. Udział białej ludności zmniejszy się tam z 77 do 47,7 procent, ale o ile w Leicester przyrost liczebności mniejszości etnicznych będzie głównie dziełem Afrykanów, w Birmingham najbardziej przyczyni się do niego ludność pochodząca z Pakistanu.

Badania Dorlinga uwzględniły też zmiany w miastach, które w dającej się przewidzieć przyszłości zachowają przewagę ludności białej, jak na przykład Oldham. I tam dojdzie jednak do znaczących zmian profilu demograficznego, bowiem udział białej populacji zmniejszy się w ciągu 30 lat liczonych od 1991 roku z 90 do 74,4 procent.

– W przeciwieństwie do powszechnego mniemania, mniejszość etniczna w Oldham nie jest jednorodna – mówi Dorling. – Drugą co wielkości po białych grupą są tam Pakistańczycy, ale do 2021 roku w Oldham będzie równie wielu ludzi pochodzących z Bangladeszu.

Badania Dorlinga wskazują też, że choć ludność Londynu jest już znacząco zdywersyfikowana, to w najbliższej przyszłości biali, którzy stanowią obecnie 67,5 procent mieszkańców, zachowają większość. Do 2026 roku ma ich być 60,7 procent, i tylko w 8 z 33 londyńskich okręgów nie będą stanowić większości.

Źródła: The Guardian , onet.pl

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 10)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (6)
thorgal70thorgal70
Mieszkam w Leicester od 7 lat i może dla niektórych to dziwne,ale uważam takie wymieszanie środowiska za dobrą rzecz,bo biali nie są rasą panów,a tylko częścią ludzkości,a przy okazji-nie widziałem tu przez tyle lat ani jednego pijanego "niebiałego". Moim zdaniem ludzi nie dzieli się na kolory skóry,atylko na mądrych lub głupich.
 • 2011-07-02 13:50:25
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
ZuzaZuza
No tak, ale jak będzie większość demokratyczna islamska w całym kraju, to wtedy shariat może stać się konstytucyjnym prawem dla całego państwa i Europejki etniczne będą demokratycznie kamienowane za cudzołówstwo i poligamia zostanie wprowadzona - a w ogóle kobiety stracą prawa człowieka. Przecież w islamie kobieta jest inwentarzem męża - jak koza,krowa, czy świnia.
 • 2011-08-01 06:00:57
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Zuza, teoretycznie masz racje ale to o czym piszesz, to kwestia podejścia i interpretacji Koranu. W jednych krajach muzułmańskich dochodzi do skrajności o których piszesz a w innych jest łagodniej.

A tak przy okazji, to z tą świnią to się troszkę zapedziłaś
 • 2011-08-01 08:46:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Nemo - wcale się nie pomyliła, tak to wygląda jak opisała.

Jeszcze jedna uwaga o naszych kochanych rodaczkach.

Mało która dziewczyna "dzieląca swoje życie" z panem o takiej kulturze i religii o której piszemy wie, że na tym polega ich idea na 3 dżichad.

Wiążąc się z kobietami białej rasy (zakładając tzw. rodzinę), spełniają oni swoją rolę, i nie zawsze jest to ze względu na miłość.

U nas gdy się o tym mówi jest to nie poprawne politycznie, co świetnie jest natomiast wykorzystywane przez ekstremistów islamskich.
 • 2011-08-02 09:51:13
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Cenzor, w pełni sie z toba zgadzam. Mnie chodziło o swinie jako zwierzę o której napisała Zuza. Muzułmanie uważaja świnie jako zwierzę nieczyste i flaszkę ci stawiam jak pokażesz mi muzułmanina trzymającego w domy czy w zagrodzie swinię
 • 2011-08-02 22:31:20
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Aha no tak, tu też się zgadzam - trochę nie załapałem o co kaman.
 • 2011-08-14 23:13:04
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn