Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Internetowa mapa przestępczości w Angli

2011-02-03 22:01:23

Strona www.police.uk, której główną atrakcją jest mapa obrazująca ulica po ulicy przestępstwa dokonane w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich miesięcy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem internautów. Niestety nie była przygotowana na tak dużą liczbę odwiedzin.

Strona została uruchomiona przez Home Office w celu upowszechnienia informacji na temat przestępczości. Miała ona „przekazać władzę w ręce społeczeństwa”. Wzbudziła jednak mnóstwo kontrowersji i niezdrowe zainteresowanie użytkowników internetu.

Strona przeżyła prawdziwe oblężenie. W ciągu godziny była odwiedzana milion razy. Tak duża liczba odwiedzin spowodowała „czasowe” trudności, jednak obecnie znów jest dostępna. 

Strona www.police.uk, oprócz mapy, zawiera także inne informacje: dane kontaktowe lokalnych jednostek policji, nagrania przestępstw pochodzące z monitoringu, a w niektórych przypadkach także powiązane z Twitterem profile lokalnych funkcjonariuszy.

Na mapie zostało ujętych sześć rodzajów przestępstw: włamania, kradzieże, rozboje, przestępstwa przeciwko mieniu, zachowania społecznie szkodliwe oraz tzw. inne, w których zakresie mieszczą się m.in. przestępstwa na tle seksualnym (w ich przypadku unika się podawania szczegółów).

Przygotowanie mapy przestępczości kosztowało brytyjskich podatników 300 000 funtów. Nie wszyscy Brytyjczycy są przekonani, by wydanie na nią takiej masy pieniędzy było najlepszym pomysłem. Nie brakuje głosów twierdzących, że pieniądze przeznaczone na przygotowanie mapy mogły zostać spożytkowane w inny sposób, zwłaszcza w sytuacji, gdy policja boryka się z problemami finansowymi.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na problem ochrony danych osobowych. W przypadku ulic, przy których znajduje się niewiele domów, prawdopodobne jest, że sąsiedzi zorientują się, kto konkretnie dokonał opisanego przestępstwa. Co prawda autorzy przewidzieli taką ewentualność, dlatego obszary o niewielkim zaludnieniu traktowane są zbiorczo, jednak to może nie wystarczyć.

Na inny problem wskazują sami policjanci. W przypadku większych obiektów, takich jak galerie handlowe czy centra usługowe, wszystkie przestępstwa są notowane pod nazwą ulicy. Może więc dojść do sytuacji, w której najspokojniejszym mieszkańcom miasta przypisze się największą liczbę przestępstw tylko dlatego, że mieszkają blisko takiego miejsca.
 
Jak dotąd serwis obejmuje jedynie Anglię i Walię. Autorzy projektu mają nadzieję, że wkrótce znajdzie się w nim także Szkocja.


http://www.wiadomosci.goniec.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn