Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Publiczne szpitale "gubią" pół miliarda rocznie

2011-02-03 19:34:49

Brytyjskie publiczne szpitale mogłyby zaoszczędzić blisko pół miliarda funtów rocznie na zwyczajnych zakupach - informuje na swych stronach internetowych BBC.


Chodzi o kupno rzeczy codziennego użytku - od fartuchów dla pielęgniarek, po bandaże i spinacze. Takie wnioski płyną z raportu po kontroli National Audit Office, odpowiednika polskiej NIK.

Inspektorzy NAO przyjrzeli się blisko 66 tysiącom transakcji, dokonywanym przez szpitale w ostatnim czasie. Z wysnutych wniosków wynika, że szpitale często przepłacają za te zakupy.

Poszczególne placówki płacą bowiem różne ceny za te same produkty. Średnia różnica w kosztach to dziesięć procent. Ale zdarzają się sytuacje, gdzie za jeden produkt dwa szpitale płacą ceny różne o połowę.

Pieniądze uciekają ze szpitali także przez nierozsądne zamówienia handlowe. Zamiast kupić więcej i negocjować zniżkę, szpitale składają wiele małych zamówień, w których nie ma szans na zbicie ceny.

Nigel Edwards, dyrektor wykonawczy Zrzeszenia NHS, które reprezentuje Fundusz NHS, określił raport NAO jako "wymagający", oraz "sugerujący realne możliwości zaoszczędzenia pieniędzy".

- Obecny budżet NHS to 100 miliardów funtów rocznie. To oznacza, że drzemie w tym możliwość zrealizowania gigantycznych oszczędności - powiedział Edwards.

- Oczywistym jest, że wiele jednostek już teraz efektywnie zarządza swoimi pieniędzmi, ale też widać, że można zrobić to jeszcze lepiej - podkreślił.

Jego zdaniem, w obliczu reformy i wyzwania wielkich oszczędności, "trzeba zmierzyć się z każdą możliwością zaoszczędzenia na korzyść pacjenta" - mówi, cytowany przez BBC.


http://elondyn.co.uk

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn