Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Najbardziej depresyjny dzień roku

2011-01-21 00:13:12

Dzisiaj jest lub za tydzień będzie najbardziej depresyjny dzień roku - tzw. Blue Monday. Skąd się bierze? Co robić by sobie z nim poradzić? By poradzić sobie z zimowymi "dołami"?

Blue Monday (zwany także Black Monday) został "obwieszczony" Brytyjczykom w 2005 roku - ma to być poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia każdego roku. Brytyjski psycholog Cliff Arnall, pracownik Cardiff University wyliczył go w 2004 roku podstawiając do wzoru matematycznego warunki pogodowe (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), czynniki psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi, lub po prostu zaczyna nam brakować gotówki po wydatkach świątecznych).

Blue Monday, na podstawie wzoru Arnalla, wyznaczono na:

 • 24 stycznia 2005,
 • 23 stycznia 2006,
 • 22 stycznia 2007,
 • 21 stycznia 2008,
 • 19 stycznia 2009,
 • 25 stycznia 2010,
 • 24 stycznia 2011.

W tym roku Arnall zmienił sposób wyznaczania Blue Monday, wskazując 17 stycznia jako najgorszy dzień roku. Szybsze nadejście tego dnia (trzeci, a nie czwarty poniedziałek stycznia) umotywował kryzysem finansowym.

Sposób na depresyjny nastrój

Każdy z nas (czasem) doświadcza niechęci do życia w ogóle spowodowanej poniedziałkowym powrotem do pracy. Jest kilka sposobów, które nie muszą nadwyrężać naszego skromnego, poświątecznego budżetu a mogą polepszyć nam samopoczucie nie tylko w ten dzień, ale i w każdy inny podobny do niego. Pierwszą z nich jest uświadomienie sobie, że takie dni się zdarzają (nie tylko nam), ale przecież mijają, a potem może być tylko lepiej.

Killka dodatkowych (sprawdzonych) sposobów podajemy za brytyjskimi gazetami i stroną beatbluemonday.org.uk:

 1. Spróbój czegoś nowego. Bądź kreatywna/y lub naucz się czegoś nowego - po to, by uczynić Twój mózg aktywnym i zająć go czymś nowym, zamiast rozpamiętywania starych spraw.
 2. Jeśli spędzasz czas przy biurku - rusz się, otrząśnij się z ospałego trybu życia, idź na spacer, poćwicz, rozciągnij się.
 3. Odnów kontakt z kimś z rodziny, przyjaciół, z kim nie rozmawiałeś jakiś czas. Zdejmie to trochę ciężaru z Ciebie - zaczniesz myśleć o kimś innym.
 4. Zrób sobie przerwę. Idź w miejsce, które lubisz, a gdzie dawno nie Cię nie było - choćby to był park, kawiarnia. Zmieniając miejsce zmienisz też swój punkt widzenia na Świat.
 5. Bądź miła/y dla nieznajomej osoby. Dokonaj jakiegoś życzliwego aktu - czynienie dobra innym jest podobno najlepszą formą wzmacniania zadowolenia z siebie.
 6. Zrób coś dla planety (sic!). Bądź dobrym przodkiem - pozostaw planetę lepszą. Ona będzie tutaj jeszcze długo po Tobie.
 7. Odpręż się. Pofolguj sobie lub nawet "podaruj odrobinę luksusu.
 8. Zaplanuj coś nowego. Możesz zacząć planować najbliższe wakacje, zdecydować co będziesz robić w weekend - oczekiwanie czegoś nowego lub innego może mieć przynieść efekt odświeżenia, orzeźwienia.
 9. Podziel się myślami z innymi. Wspólny problem jest problemem o połowę mniejszym.
 10. Zjedz czekoladę (nie musisz całej) - podniesiesz poziom serotoniny (naturalny antydepresant) i endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Kilka dłuższych ćwiczeń wzmocni efekt czekolady.
 11. Złap odrobinę słońca w wolnej chwili naciesz się nim. Zaświeć jasne światło, otwórz na chwilę okno, napij się gorącego napoju.
 12. Odwołaj spotkanie, zorganizuj trochę czasu tylko dla siebie, a potem np. przejdź do nadrobienia jakichś zaległości.
 13. Uśmiechnij się. Jeśli nie możesz, to zmuś się do grymasu uśmiechopodobnego - nawet użyj narzędzia. Niezbyt ciężkiego - ołówek włożony między zęby wystarczy. Nawet taki sztuczny uśmiech rozluźnia i powoduje produkcję endorfin.
 14. Zjedz trochę owoców - najlepiej bogatych w witaminę C. Granaty są całkiem dobrym źródłem flawanoidów, antyutleniaczy z właściwościami poprawiającymi nastrój.
 15. Spróbój rozweselić kogoś innego - to może być najlepszy sposób na rozweselenie także siebie.
 16. Posprzątaj coś, poukładaj. Organizowanie przestrzeni wokół siebie może przynieść lepsze samopoczucie - kontrolowania życia i środowiska wokół.
 17. Wbiegnij po schodach. Ale nie raz.
 18. Zagraj z kimś w karty. To raczej sposób naszych dziadków, ale zebranie kilku osób dobrze bawiących się może być tym, o co chodzi.
 19. Napisz list do kogoś specjalnego - może do rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, kogoś, kogo uważasz za prawdziwego przyjaciela? Każdy lubi dostawać list, który nie jest rachunkiem czy reklamą. Jak napiszesz, poczujesz się zadowolona/y, że to zrobiłaś/eś.
 20. Popatrz na zdjęcie do tego artykułu - przypomnij sobie, że wiosna już niedługo, jutro jeszcze do niej bliżej - a z nią więcej słońca, ciepła, przyjemnych zapachów.
 21. Połóż się wcześniej spać - to już ostatnia rada na zły dzień. Następny będzie lepszy - choćby dzięki temu, że się lepiej wyśpisz.

Zatem, niezależnie od tego czy Twój zły dzień przypadł dzisiaj, czy jutro, czy też może nie poddasz się kryzysowi i będzie to za tydzień - pamiętaj o sposobach zwalczania złego samopoczucia. Poza tym wszystkim - podobno każdy z nas ma jeszcze kilka osobistych - dołóż także te i walcz o lepszy dzień.

KG 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn