Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Inflacja rośnie w Wielkiej Brytanii

2011-01-18 22:52:12

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie szybciej niż przewidywano. W grudniu 2010 wzrosła o 3,7%, to jest najwięcej od kwietnia 2010 roku, głównie za sprawą wzrostu cen paliw i żywności.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu inflacji rok do roku ok. 3,4%. W listopadzie stopa wzrostu wyniosła 3,3%. W stosunku miesięcznym ceny wzrosły o 1% - najwięcej od początku publikacji tego typu danych w 1996 roku.

Indeks cen detalicznych wzrósł do

 4,8% - to najwyższy wskaźnik od lipca ub. roku. Ten ostatni jest używany w negocjacjach wynagrodzeń jako indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych - dlatego także jest pokazywany wskaźnik wzrostu kosztów utrzymania.

Wszystko powyższe może prowadzić do wzrostu oczekiwań płacowych pracowników w Wielkiej Brytanii, jak tylko odczują efekty podwyżek VATu i cięć wydatków rządowych.

Wzrasta także presja na podwyższenie stóp procentowych przez Bank Anglii (Bank of England), z nimi wzrosłyby koszty kredytów w funtach. Nie ma jeszcze zgody pośród ekonomistów czy i kiedy powinna nastąpić taka decyzja.

Monetary Policy Comittee (MPC) Banku Anglii (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej) uważa, że wzrost inflacji powodowany jest jedynie przejściowymi czynnikami (jak np. wzrost cen biletów lotniczych w grudniu, wyższe koszty ogrzewania pomieszczeń itd.) i, że koszty życia w rzeczywistości rosną wolniej niż w wielu innych krajach. Średnia inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w listopadzie 2,3%.

Sir Howard Archer, główny ekonomista w IHS Global Insight w Wielkiej Brytanii,powiedział, że dane z grudnia są "straszne". Przewiduje jednak, że stopy procentowe pozostaną na poziomie 0,5% do końca trzeciej dekady bieżącego roku.

George Buckley z Deutsche Bank zasugerował, że MPC może głosować za wzrostem już w połowie roku.

Od 10 miesięcy inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się powyżej rządowego górnego limitu w wysokości 2% i może być jeszcze wyższa, bo od stycznia obowiązują nowe stawki VAT.

KG

 Drukuj

 Wyślij

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn